تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)9) خبر / در تسخیر لانه جاسوسی حتی یک گلوله هم شلیک نشد

در تسخیر لانه جاسوسی حتی یک گلوله هم شلیک نشد

جواد منصوری:

خبرگزاری فارس: یک کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مسائل رخ داده در تسخیر سفارت آمریکا بسیار عجیب است، گفت: حتی یک گلوله هم در این ماجرا شلیک نشد و فقط عنایت پروردگار پشت این مساله بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبری فارس «توانا»، جواد منصوری کارشناس مسائل سیاسی شب گذشته به مناسبت سالروز یوم‌الله «۱۳ آبان» در مسجد سالار شهیدان سخنرانی می‌کرد، در ابتدا گفت: در سال ۱۳۳۲ در ایران اتفاقی افتاد که مقدمه‌ای برای تحولات بسیار زیاد آینده شد؛ دولت آمریکا که می‌خواست بر منطقه و ایران مسلط شود؛ دست به کودتا (۲۸ مرداد) زد و بر ایران مسلط شد. تصور آمریکا بر این بود که به راحتی می‌تواند رقیب خود یعنی دولت انگلیس را از ایران خارج کرده و بی‌رقیب باشد و از پایگاه ایران بتواند بر کل منطقه حکمرانی کند.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: آمریکا همزمان با اجرای کودتای ۲۸ مرداد پنج افسر کار کشته و متخصص سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را وارد ایران کرد تا فعالیت در ۱۹ زمینه فرهنگی را در ایران با بودجه کافی شروع کنند که برخی‌ها تازه‌ متوجه جنگ نرم دشمن شده‌اند.

منصوری اظهارداشت: آمریکا گمان می‌کرد در ایران تفکر و جریانی نیست که بتواند در مقابل او بایستد و به این ترتیب ایران به «بهشت سرمایه‌داری» آمریکا شهرت پیدا کرد؛ اما بعد از چند سال به مرور زمان وقایعی در ایران رخ داد که آمریکایی‌ها اصلا آن را در ابتدا جدی نمی‌گرفتند؛ چرا که مبنای این رخداد برای آنها ناشناخته بود.

سفیر سابق ایران در چین ادامه داد: مسجد، حوزه علمیه، ماه محرم، عاشورا از جمله مسائلی بودند که مقابل آمریکا ایستادند ولی آنها معنی آن را درک نمی‌کردند تا اینکه در سال ۱۳۴۱برای جریان اسلام‌گرا یک رهبر، پرچم‌دار، نظریه پرداز و صاحب رایی که همگان قبولش دارند، پیدا شد؛ بنابراین در این سال تفکری با یک رهبر شکل گرفت.

وی در ادامه یادآور شد: همیشه جریانی که مرعوب هیمنه آمریکا بود، مدام به گوش مبارزان و مردم می‌خواندند که امکان درگیر شدن با آمریکا وجود ندارد و با هیچ نمی‌شود با آن مقابله کرد؛ هنوز هم افرادی هستند که امروز اگر فرصت پیدا کنند از این سخنان به زبان می‌آورند.

منصوری با اشاره به وقایع ۱۵ خرداد بیان داشت: وقایع روز ۱۵ خرداد نشان داد، مردم برای رسیدن به اهداف و تحقق و اثبات آرمان و اندیشه های الهی خود ایستادگی می‌کنند و برای آن جان خود را فدا می‌کنند اما باز آمریکایی‌ها و طاغوتیان معنای این حرکات را نفهمیدند.

اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب توضیح داد: اینکه می‌گویم نفهمیدند برای آن دلیل داریم، اکنون ده‌ها تحلیل‌گر آمریکایی در کتاب‌های خود به صراحت نوشته‌اند و گفته‌اند که ما نفهمیدیم در ایران چه می‌گذشت، ما نفهمیدیم امام حسین (علیه‌السلام) یعنی چه؟ مسجد یعنی چه؟ بنابراین برای آشنایی بیشتر توصیه می‌کنم دو کتاب «شیر و عقاب» و «شکست شاهانه» مورد مطالعه قرار گیرد.

منصوری در ادامه گفت: در سال ۴۳ با تصویب قانون کاپیتولاسیون، آمریکا سعی کرد به اعمال خود در ایران جنبه قانونی دهد و مشکلی برای پیشبرد اهداف خود نداشته باشد، اما به یکباره در ۴ آبان ۱۳۴۳ اتفاقی تاریخی رخ می‌دهد و امام خمینی(ره) در قم به منبر می‌روند و سخنانی آتشین علیه آمریکا و شاه خائن انجام می‌دهند که بسیار عجیب بود؛ بنابراین آمریکایی‌ها حضور امام را نتوانستند تحمل کنند و ۱۳ آبان ایشان را به ترکیه تبعید کردند؛ اما حرکت انقلابی مردم در لایه‌های زیرین جامعه در حال رشد بود و آمریکایی‌ها و طاغوتیان متوجه نبودند که سرانجام انقلاب اسلامی در سال ۵۷ به پیروزی رسید.

وی به سندی از ۴ مهرماه ۱۳۵۷ اشاره کرد و گفت: از سفارت آمریکا در تهران نامه‌ای به کاخ سفید می‌نویسند که آقای رئیس جمهور خاطرتان جمع باشد، شاه ایران تا ۲۵ سال دیگر حاکم خواهد بود و این اتفاقات زیاد مهم نیست؛ اما ۴ ماه بعد حکومت شاه ساقط می‌شود، لذا با مراجعه به آرشیو مطبوعات آن روزگار می‌بینید که همه سیاستمداران آمریکایی اظهار بهت و تعجب از ماجراهای ایران می‌کنند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی ادامه داد: در آن زمان وزیر خارجه رژیم صهیونیستی (موشه دایان) متوجه موضوع شد و یک هفته بعد از انقلاب اسلامی ایران، گفت زلزله‌ای در ایران رخ داد که به دنبال آن خاورمیانه را خواهد لرزاند؛ من از امروز به دنیا اخطار می‌کنم که تاریخ دنیا در حال دگرگونی است.

وی ادامه داد: دایان گفت که اگر آمریکا از آفریقا و اروپا خارج شود، می‌تواند آقای دنیا باشد اما اگر از خاورمیانه بیرونش برانند دیگر نمی‌تواند بر دنیا آقایی کند.

منصوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: حدود ۸۰ هزار آمریکایی و اسرائیلی قبل از انقلاب در حال اداره کشور بودند و بعد از انقلاب همه بیرون رفتند، خود آنها گفته بودند که ما ایران را طوری ساختیم که بدون ما نمی‌شود اداره کرد.

وی در ادامه گفت: علت اینکه تصمیم گرفته شد لانه جاسوسی تسخیر شود این بود که باید کاری فوق‌العاده انجام می‌شد که توجه همه دنیا به آن جلب شود تا دنیا صدای جمهوری اسلامی ایران را بشنود، لذا پس از تسخیر لانه جاسوسی کلمه به کلمه بیانیه‌های ایران در دنیا مورد توجه قرار گرفت که ایرانی‌ها چه می‌خواهند و چه می‌گویند.

*در تسخیر لانه جاسوسی حتی یک گلوله هم شلیک نشد

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی با بیان اینکه مسائل رخ داده در تسخیر سفارت آمریکا بسیار عجیب است، اظهار داشت: حتی یک گلوله هم در این ماجرا شلیک نشد و فقط عنایت پروردگار پشت این قضیه بود و این ظاهر ماجرا بود اما اصل ماجرا از ظهر ۳۱ آبان در دنیا شروع شد، انعکاس و تبعات این ماجرا در دنیا بسیار زیاد بود و این هیبت و هیمنه آمریکا را در دنیا شکست.

منصوری ادامه داد: کسانی که اهل مطالعه هستند به روشنی می‌توانند اوضاع امروز آمریکا را با ۳۱ سال قبل مقایسه کنند، اوضاع داخلی و خارجی آمریکا کاملا متفاوت با آن سال‌ها است، امروز ۲۰ کتاب مهم توسط نویسندگان بزرگ در داخل خود آمریکا با عناوین «پایان عمر آمریکا» «مرگ آمریکا» «آمریکا در سراشیبی گمرا» «آیا آمریکا می‌‌ماند» «بعد از آمریکا» … منتشر شده است.

وی افزود: «گمرا» نام شهری است که در یهود آمده است که مردم این شهر فاسد بودند و زلزله‌ای این شهر را ویران کرد و سپس سیلی آن شهر را با خود برد، لذا نویسنده، آمریکا را تشبیه به این شهر کرده است.

این کارشناس سیاسی بیان داشت: رئیس جمهور اسبق آمریکا «ریچارد نیکسون» می‌گوید آمریکا به سرنوشت امپراطوری رم مبتلا می‌شود همان‌طور که برده‌ها، کاخ امپراطوری را بر سر شاهان خراب کردند،‌ مستضعفان جهان آمریکا را از بین خواهند برد.

سفیر سابق ایران در چین، ادامه داد: کارشناسان و تحلیل‌گران آمریکایی روند حرکت ایران را بررسی کرده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که اگر ایران به همین روند ادامه دهد؛ ۴۰ تا ۵۰ سال دیگر اکثر جمعیت اروپا و آمریکا مسلمان خواهد شد. اینکه اکنون حجاب را ممنوع کرده‌اند از ترس گسترش اسلام‌گرایی در غرب است؛ قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اصلا مسلمانان مورد توجه جدی نبودند، لذا انقلاب اسلامی به مسلمانان عزت و اقتدار بخشید.

وی با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) برای اولین بار در سال ۶۵ مرگ آمریکا و شوروی را پیش‌بینی کردند، توضیح داد: روزی که همراه جمعی از مسئولان در حضور امام (ره) بودیم و حاضران در میان سخنان امام(ره) تکبیر گفتند، امام بعد از تکبیر فرمودند: این «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر شوروی» که شما می‌گویید برای آنان مرگ می‌آورد؛ لذا ما در آن زمان متوجه نشدیم امام چه فرمود،‌ ایشان با نورالهی مسائل را می‌دید «المومن ینظر بنورالله».

منصوری در ادامه گفت: در آن زمان که جهان به دو قطب تقسیم شده بود، جمهوری اسلامی ایران که شعار« استقلال» می‌داد، مورد تمسخر قرار می‌گرفت که مگر امکان دارد به صورت مستقل به حیات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی داشت و طعنه می‌زدند که ایرانی‌ها شعار احساسی می‌دهند و امکان ندارد حکومتی دینی مستقل در دنیا بر سر کار بیاورند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: آمریکا در مقابل ایران ایستاده است و در این تقابل جدی است و به بوش و اوباما ربطی ندارد، لذا جریان حاکم بر آمریکا بر این تقابل خود مصمم و برای آن برنامه‌ریزی مداوم می‌کنند؛ آنها اگر بتوانند ۵۰ راه را به موازات هم در محورهای جنگ اقتصادی، جنگ سیاسی، بین‌المللی، فرهنگی، اطلاعاتی و امنیتی همزمان دنبال می‌کنند. لذا جنگ نرم آمریکا موضوع جدیدی نیست آمریکا از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ جنگ نرم خود را علیه ایران شروع کرده است. بنده به افرادی که گمان می‌کنند جنگ نرم موضوع جدیدی است توصیه می‌کنم کتاب «جنگ سرد فرهنگی» را مطالعه کنند.

منصوری ادامه داد: آمریکایی‌ها امیدوارند بدون کار نظامی به نتیجه مطلوب خود برسند و اگر نتوانستند آخرین گام آنها کار نظامی خواهد بود لذا این‌طور نیست که دست از سر کشور ما بردارند؛ این حرف قرآن کریم است که می‌فرماید: «تا دست از دین خود برندارید و دین منحرف آنها را قبول نکنید دست از سر شما برنخواهند داشت»؛ لذا، برنامه هسته‌ای، حقوق بشر و مسائلی از این قبیل فقط بهانه است.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: اخیرا وزارت خارجه آمریکا مدیران وزارت خارجه خود را جمع کرد و به آنها گفته باید ما بررسی و تحقیق کنیم چرا در ۳۰ سال گذشته هر چه درباره ایران گفتیم و تحلیل کردیم غلط از آب درآمده است و هر چه علیه ایران برنامه‌ریزی کردیم موفق نشدیم.

وی در خاتمه گفت: این موضوع مطرح در وزارت خارجه آمریکا بسیار مهم است، چرا که باید با ایمان به خدا و قیامت و ایمان به راه اهل‌بیت (علیهم‌السلام) راه را ادامه دهیم و به پیروزی‌های قبل مغرور نشویم که در این صورت پیروزی ما قطعی است.

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

چرا قرارداد ۱۹۷۵ مرزی الجزایر میان عراق و ایران ، متزلزل شد؟

  چرا قرارداد ۱۹۷۵   مرزی  الجزایر میان عراق و ایران ، متزلزل شد؟ گر چه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *