تیتر خبرها
خانه / بخش 6) آمریکا و نظام سلطه / 6)7) اسلام آمریکایی / گزارش واکنش های مسلمانان جهان به جنایت آل سعود؛

گزارش واکنش های مسلمانان جهان به جنایت آل سعود؛

کشتار وحشیانه زائران حرم امن الهی که گناهی جز برائت از مشرکین نداشتند به دست خاندان مزدور و تروریسم دولتی آل سعود بازتاب بسیاری در میان مسلمانان سراسر جهان داشته است. این گزارش تنها بازنمایی بخشی از موج خروشان و خشمگین مسلمانان جهان را برعهده دارد که از میان روزنامه های مردادماه ۶۶ استخراج شده است.

موسسه اسلامی لندن: لزوم ایجاد یک سازمان جدید برای اداره حرمین شریفین

موسسه اسلامی لندن کشتار حجاج شرکت‏کننده در تظاهرات مکه را به شدت محکوم کرد و آمریکا و عراق را مسؤول اصلی این جنایت خواند.

در بیانیه«کلیم صدیقی»مدیر موسسه مزبور آمده است:درندگی رژیم سعودی و مسببین این حادثه را با هیچ کلمه‏ای نمی‏توان توصیف کرد. محل تیراندازی پلیس سعودی به سوی تظاهر کنندگان، جزئی از منطقه حرم می‏باشد و اقدام بی‏رحمانه آنان علیه حجاج بی‏دفاع غیرقابل توجیه و از نظر همه مسلمانان محکوم است.

وی تصریح کرد قرارین موجود نشان می‏دهد فاجعه حمله علیه حجاج که برای محکوم کردن عمّال آمریکا و عراق و رژیم صهیونیستی تظاهرات می‏کردند از قبل توسط آمریکا و عراق‏ برنامه‏ریزی شده بود تا افکار عمومی را از شکست سیاستشان در خلیج‏فارس منحرف سازند.

در بیانیه موسسه اسلامی در لندن تاکید شده است:این حادثه، اعتقاد همیشگی ما را قویتر کرد که رژیم سعودی از فراهم ساختن شرایط برقراری صلح و آرامش که برای انجام فریضه حج ضروری است عاجز می‏باشد.

بیانیه مذکور با اشاره به این‏که مکه و مدینه میراث مشترک امت اسلام است افزود: اکنون ایجاد یک سازمان جدید برای اداره حرمین شریفین توسط مسلمانان جهان فوریت دارد.

مسلمانان سوئد: نمایش نوکری آل سعود برای شیطان بزرگ

امام جماعت مرکز اسلامی«ترول هتن»سوئد ضمن محکوم ساختن حرکت ددمنشانه حکام به ظاهر مسلمان سعودی که در روز جمعه در ماه حرام و در بیت اللّه الحرام به روی مسلمانان آتش گشودند آن را از علایم ظهور حضرت مهدی موعود دانست.

«مولانا مقبول احمد» امام جماعت مسجد شیعیان «ترول هتن» واقع در شمال گوتمبرگ، دومین شهر بزرگ سوئد  ضمن ابراز تسلیت به حضور امام خمینی و ملت مسلمانان ایران در مورد جنایات حکام سعودی در خانه خدا گفت: دست نشاندگان آمریکا در روز جمعه، در ماه حرام و در بیت اللّه الحرام دستشان را به خون مسلمانان آغشتند. مسلمانانی که تجمع کرده بودند تا با پیمان با اللّه از مشرکین اعلام برائت نمایند.

امام جماعت مسلمانان مهاجر اوگاندا، پاکستان و هندوستان در سوئد افزود: این ظلمها اگر چه جای شکوه و شکایت به درگاه حضرت حق دارد لیکن وقوع چنین حادثه‏ای نشانه ظهور حجت خداوند است.

از سوی دیگر جمعی از مسلمانان مقیم سوئد دیروز علیه جنایات آمریکا و و رژیم عربستان سسعودی که در کشتار زائران بیت اللّه الحرام در مقابل خانه خدا تجلی کرد دست به تظاهرات زدند.

بنا بر این گزارش پیرو پیام تاریخی و مهم امام خمینی مبنی بر تحرک مسلمین در تمام نقاط جهان و ابراز برائت از شیاطین شرق و غرب مقارن ظهر دیروز جمعی از زنان و مردان مسلمان مقیم سوئد متشکل از برادران و خواهران مسلمان لبنانی الجزایری- عراقی-ایرانی-تونسی-افغانی و دیگر کشورهای اسلامی در مقابل سفارت آمریکا در استکهلم دست به تظاهرات زدند.

تظاهرکنندگان مسلمان با حمل آدمک ریگان و پلاکاردهایی با مضامین«ریگان جانی اول جهان»، «آمریکا از خلیج‏فارس خارج شو» و با فریاد «لبیک یا خمینی»، «مرگ بر آمریکا»، «خلیج‏فارس را گور آمریکا می‏کنیم» و «خلیج‏فارس بیروت دوم آمریکاییها»خشم خود و ملتهای مسلمان ستمدیده جهان را فریاد کردند.

در بخشی از این تظاهرات شیخ حسن اخوان امام جماعت مسجد وحدت اسلامی در سوئد با اشاره به کشتار وحشیانه زوار بیت اللّه الحرام توسط عمال رژیم سعودی اظهار داشت: خاندان سعودی با دست زدن به جنایت بی‏سابقه‏ای در کنار خانه خدا بر روی حجاج ایرانی و غیرایرانی مسلسل گشودند. سعودیها با به خاک و خون کشیدن صدها تن در خانه خدا، این‏گونه مراتب نوکری خود را به شیطان بزرگ به نمایش گزاردند.

وی گفت:شرم بر مسلمان نمایانی که حرمت کعبه را ندانستند و در کنار قبر رسول خدا اقدام به خاموش ساختن پیام حق پیامبرش نمودند.

وی حرکت پلیس سعودی را به طرحها و خواسته‏های شیطان بزرگ مربوط دانست و افزود: اقدام وحشیانه رژیم عربستان نه تنها عواقب بسیار ناگواری را برای خاندان سعودی دربرخواهد داشت بلکه، امروز بار دیگر چهره واقعی آنها و ضدیت آنان با اسلام برای مسلمان جهان افشا گردید.

در بخشی از قطعنامه‏ای که در جریان تظاهرات در برابر سفارت آمریکا در استکهلم قراءت گردید آمده است:ما مسلمانان حضور نظامی آمریکا در خلیج‏فارس را به شدت محکوم می‏کنیم و خواستار خروج کلیه نیروهای اجنبی از منطقه خلیج‏فارس هستیم.

ما مسلمانان خواهان سرنگونی صدام به عنوان جانی جنگی و سقوط رژیم بعثی عراق به عنوان تنها راه نیل به آرامش در خلیج‏فارس می‏باشیم. ما مسلمین قطعنامه جابرانه شورای امنیت را محکوم کرده و آن را تا زمانی که عراق را به عنوان متجاوز جنگی معرفی نکرده است غیرعادلانه و یک طرفه می‏دانیم.

مولانا حسین رضوی: جنایت شیطان بزرگ به دست ابولهب زمان

از سوی دیگر«مولانا شمشماد حسین رضوی» امام جماعت مرکز اسلامی انجمن حسینی نروژ ضمن عرض تسلیت به رهبر انقلاب اسلامی و ابزار انزجار از حکام دست نشانده سعودی اظهار داشت: این شیطان بزرگ بود که به دست ابو لهب زمان به حرمت خانه جسارت کرد و خون مسلمانان را در این مکان شریف به زمین ریخت و به همین علت مناسبات مراسم ترحیم مجللی برای شهدای حجاج در مسجد انجمن حسینی نروژ برگزار خواهد شد.

بیانیه دانشجویان عراقی در انگلیس

اتحادیه اسلامی دانشجویان عراقی در انگلیس طی بیانیه‏ای ضمن حمله به رژیم سعودی به خاطر تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان اسلام اعلام کرد، اجتماعی در اعتراض به این عمل ترتیب خواهد داد.

در این بیانیه آمده است:ما از جانب مسلمانان ستمدیده عراق این کشتار وحشیانه را که حاکی از نفرت رژیم سعودی نسبت به مسلمانان متعهد است محکوم می‏کنیم. اتحادیه مذکور در نظر دارد تظاهرات اعتراض‏آمیزی علیه رژیم سعودی ترتیب دهد و به همین منظور از مسلمانان مقیم لندن دعوت کرد یکشنبه در هاید پارک تجمع کنند.

کمیته برگزاری حج هند: آل سعود پیرو شیطان اند

کمیته برگزارکننده سمینار حج در هند دیروز با صدور یک بیانیه مطبوعاتی ضمن محکوم کردن جنایت عمال سعودی در حملات و کشتار جمعی از زائران خانه خدا از وقوع این حادثه شرم‏آور ابزار تاسف کرده و افزودند: تیراندازی به زوار زن خلاف کلیه قوانین اسلام است و غیرانسانی تر و شرم‏آورترین جنایت در این جریان هدف قرار دادن زنانی بی‏پناه و به شهادت رساندن صدها تن از آنان است.

در ادامه بیانیه مذکور آمده است:ما ضمن تقبیح شدید این جنایت ضداخلاقی برای این شهدا و دیگر زواری که زندگی‏شان را در جوار خانه خدا از دست داده‏اند مقامی رفیع و درجه‏ای شامخ مسألت می‏کنیم و از دولت سعودی مصرانه می‏خواهیم جنایات بی‏رحمانه و تنفرانگیز خود علیه زوار و میهمانان حرم شریف را فورا متوقف کند.

کمیته برگزارکننده سمینار سراسری حج هند در خاتمه به استناد به آیات و روایات مقدس قرآن و سنت تاکید کرد کسانی که به بهانه قرآن و سنت، زنان مسلمان را هدف گلوله قرار دهند پیرو اسلام نیستند بلکه، براستی پیرو شیطان، یزید و دشمنان اسلامند.این انسانهای حیوان صفت، شبح زشتی بر نام مقدس و زیبای اسلام می‏افکنند و تاریخ اسلام نیز هرگز این عناصر پلید را فراموش نخواهد کرد.

بیانیه سازمان اسلامی جزیره العرب

سازمان انقلاب اسلامی جزیره العرب نیاز با صدور اطلاعیه‏ای جنایات آل سعود را محکوم کرده و در بیانیه خود آورده است: سازمان انقلاب اسلامی جزیره العرب به شدت جنایت اخیر آل سعود علیه حجاج بیت اللّه الحرام را محکوم می‏نماید و تاکید دارد که این جنایت از عزم راسخی امت اسلامی و بویژه ملتهای منطقه و ملت مسلمان ایران نخواهد کاست بلکه عاملی برای گسترش جهاد مسلمانان علیه استکبار جهانی خواهد شد.

حزب دعوت اسلامی عراق: لکه ننگ این جنایت بر پیشانی آل سعود خواهد ماند

حزب دعوت اسلامی عراق نیز به مناسبت فاجعه دردناک شهادت گروهی از حجاج بیت اللّه احرام را در روز جمعه چهارم ذیحجه الحرام اطلاعیه‏ای صادر کرده که در آن آمده است: مصیبت خونین و جانگذار اخیر حرم امن بیت اللّه که به دستور سران آل سعود توسط دژخیمان و ماموران پلیس و امنیت پادشاه سعودی در حق حجاج ایرانی و دیگر مسلمانان جهان اسلام انجام یافت، احساسات مسلمانان را جریحه‏دار، قلب پیامبر خدا را داغدار و برگ سیاه دیگری به برگهای ننگین مزدوران و مسؤولان این کشتار خونین افزود.

گناه این خواهران و برادران تنها این بود که شعارهای مبنی بر سرنگونی شیاطین کینه‏توز سه‏گانه (آمریکا-روسیه و صهیونیزم) می‏داده و فریاد برائت از  صهیونیزم بین الملل و کفر جهانی سر داده و دستور خداوند متعال در بیزاری از مشرکین در ایام حج را انجام می‏دادند.

این جنایت شوم در حق حجاج بیت اللّه الحرام و در راهپیمایی برائت از مشرکین لکه ننگی است بر پیشانی سیاه رژیم سعودی که مسؤول این کشتار خواهد ماند و رژیم مزدور آل سعود را در پیشگاه مسلمانان جهان رسوا و خوار ساخت.

روان پاک شهدای این حادثه دردناک وجدانهای بیدار تمامی مسلمانان را برمی‏انگیزد، و آنان را تحریک می‏کند تا این جنایت زشت و قبیح را محکوم نموده، نفرت و چشم خود را از مسببین این مصیبت هولناک اعلام نمایند، مصیبتی که در جوار بیت اللّه الحرام در حق جمع عظیمی از حاجیان خانه خدا در روز روشن و در میان صدها هزار نفر از قاصدان کعبه شریف به وقوع پیوست.

در قسمت پایانی این اطلاعیه آمده است، در این‏جا به شیطان بزرگ آمریکا، همپیمانان و مزدوران او در منطقه آشکارا و به صراحت می‏گوییم چنانچه شما بتوانید امواج دریا را با دستهای ناتوان و سست خود سد کنید در آن موقع خواهید توانست که با توسل بدین‏گونه اقدامات ضدانسانی و جنایتهای وحشیانه از پیشروی امواج خروشان و سیل‏آسای انقلاب فراگیر و شکوهمند اسلامی جلوگیری نمایید.

اتحادیه انصار المهدی: اعلام مبارزه آل سعود با تمام مسلمین جهان

در این رابطه اتحادیه انصار المهدی نوکاوان سادات واقع در مرادآباد ایالت اتارپرادش طی نامه‏ای که به رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در دهلی‏نو ارسال کرده‏اند، این عمل سبعانه و غیراسلامی آل سعود را به مثابه مبازه رژیم سرسپرده آل سعود با تمام مسلمانان جهان قلمداد کرده و یادآور شده است: ما کشته شدن زوار ایرانی بیت اللّه الحرام در مکه به دست پلیس رژیم سعودی را اعلام مبارزه آن رژیم با تمام مسلمین جهان می‏پنداریم.

همچنین بنیاد شیعه حسینی لکنهو مرکز ایالت اتارپرادش طی نامه اعتراض‏آمیزی اعلام کرده است که روز جمعه آینده در این شهر تظاهراتی علیه رژیم سعودی برپا خواهند کرد.

همچنین اتحادیه اجتماعی کارگران غضنفر علی سرینگر جامو و کشمیر با ارسال تلگرامی به رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی جنایات آل سعود را محکوم کرده است.

بر پایه همین گزارش علاوه بر مولانا سید احمد بخاری جانشین امام جماعت مسجد جامع آقایان کلیم اسدین شمس معاون سخنگوی انجمن محلی ایالت بنگال غربی، جاوید حبیب معاون انجمن جوانان سراسری هند و مولانا نقش‏بندی امام جماعت مسجد صفدر جنگ، گروه کثیری از مسلمانان هند و نمایندگان سازمانهای اسلامی این کشور با حضور در محل خانه فرهنگ جمهوری اسلامی پس از ابراز انزجار از اقدام غیراسلامی عمال رژیم سرسپرده آل سعود دفتر یادبودی که به همین مناسبت در محل گذاشته شده است را امضاء کردند.این ابراز همدردی مردم مسلمانان ایران و انزجار از رژیم سعودی همچنان ادامه دارد.

جنبش نجات ملی بنگلادش: مسلمانان کعبه را از چنگال آل سعود آزاد نمایند

بنابر همین گزارش جنبش نجات ملی بنگلادش با ارسال نامه‏ای به سفارت جمهوری اسلامی ایران در داکا جنایت حکام آل سعود را در قتل‏عام حجاج ایرانی به شدت محکوم کرد.

جنبش نجات ملی بنگلادش در بخشی از نامه خود تاکید کرد این توطئه حکام سعودی نمی‏تواند با توطئه‏های دشمنان اسلام بخصوص رژیم عراق که جنگ را به ایران اسلامی تحمیل کرده بدون ارتباط باشد.

جنبش نجات ملی در بخش دیگری از این پیام از مسلمانان جهان خواست وحدت خود را منسجم کنند و بلاد اسلام از جمله کعبه شریف را از چنگال حکام آل سعود آزاد نمایند.

در همین رابطه کمیته الجهاد مرکز سیکیان بنگلادش طی نامه‏ای به سفارت جمهوری اسلامی ایران ضمن اظهار تاسف و تاثر عمیق از فاجعه مکه مکرمه که به شهادت صدها تن از زائران ایرانی منجر شد، رژیم سعودی را به عنوان مسؤول این جنایت به شدت محکوم کرد. کمیته الجهاد از امت اسلامی خواست علیه جنایت حکام آل سعود دست به عمل متقابل زند.

ابراز انزجار مسلمانان موزامبیک از خیانت آل سعود

براساس همین گزارش مسلمانان موزامبیک نیز با یک گردهمایی شکوهمند در مسجد شهر نامپولا که با حضور کاردار جمهوری اسلامی ایران صورت پذیرفت ضمن برپایی مجلس سوگواری نوحه‏خوانی عمل وحشیانه رژیم سعودی را منبی بر کشتار بی‏رحمانه مسلمانان و زائران خانه خدا محکوم کردند.در این گردهمایی ضمن اعلام یک مطلب که حرمت بیت اللّه الحرام شکسته شده است انزجار و تنفر خود را از رژیم آل سعود ابراز داشتند و خواستار رسیدگی فوری مراجع ذیصلاح در مورد این قضیه شد.

مراسم بزرگداشت شهدای حج در ماداگاسکار

گزارش های رسیده از ماداگاسکار حاکی است اقشار مختلف مسلمانان این کشور با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاناناریو مراتب همدردی خود را با مسلمانان ایران و تنفرشان از اقدام حکام سعودی را ابراز داشته‏اند.

همچنین به همین مناسبت مجلس بزرگداشتی در مسجد شیعیان تاناناریو برپا شد و در آن سخنرانان قساوت پلیس سعودی نسبت به زائران خانه خدا را محکوم کردند.

اعلام همدردی نخبگان پاکستان با جمهوری اسلامی

به گزارش واحد مرکزی خبر، گروهی از شخصیتهای پاکستانی دیروز با حضور در محل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در لاهور ضمن محکوم کردن جنایت وحشیانه عمال رژیم آل سعود در حق حجاج ایرانی دفتر یادبودی را بدین مناسبت امضا کردند. بر پایه این گزارش در میان این شخصیتها آقای اختر حسین صاحب‏زاده یکی از افراد سرشناس خانی وال مولتان آقای خلیفه نظیر حسن رئیس بیمارستان امام خمینی لاهور، جمعی از علما و روحانیون جمعیت جماعت المنظر از جمله غلام حسین نجفی حافظ ریاض آقای دکتر افضل حیدر یکی از حقوقدانان معروف‏ پاکستان دیده می‏شوند.این گزارش می‏افزاید ارسال پیامها از سوی انجمنها و شخصیتهای مختلف در محکومیت جنایت رژیم آل سعود به سر کنسولگری کشورمان در لاهور همچنان ادامه دارد.

دانشجویان عراقی مستقر در هند: آمادگی برای جهاد علیه دشمنان اسلام

به گزارش واحد مرکزی خبر از دهلی‏نو در پی به شهادت رسیدن گروه کثیری از زوار ایرانی در مکه مکرمه به دست پلیس و مامورین امنیتی عربستان پیامی از طرف انجمن دانشجویان عراقی در هند به محضر امام امت و قائم مقام رهبری و ملت شهیدپرور ایران ارسال شده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر از دهلی‏نو در این پیام آمده است، ما اعضای انجمن اسلامی دانشجویان عراقی در هند ضمن تجدید بیعت با امام امت آمادگی خود را جهت پیوستن به صف جهاد علیه دشمنان اسلام اعلام می‏داریم و معتقدیم اعمال اخیر رژیم سعودی در ارتباط با شکست مفتضحانه آمریکا در منطقه، شکست‏ننگین رژیم بعث عراق در جنگ تحمیلی، فاش شدن وابستگی اغلب سران ارتجاع عرب و ممالک اسلامی به صهیونیستها، آگاهی و بیزاری مسلمین جهان بر اثر انقلاب اسلامی و اتحاد بین مسلمانان در لبیک به پیام وحدت‏بخش رهبر انقلاب اسلامی ایران می‏باشد.

سازمان نصر:  غاصبان حرمین شریفین به خاک مذلت خواهند نشست

سازمان نصر افغانستان که برای برپایی یک حکومت اسلامی در افغانستان می‏جنگد با صدور بیانیه‏ای کشتار مسلمانان در مکه معظمه را به شدت تقبیح و محکوم کرد.در این بیانیه آمده است که آیا غاصبان حرمین شریفین متوجه نیستند که این‏گونه اعمال وحشیانه و جنایت‏کارانه در حرم امن الهی آنها را عاقبت به خاک مذلت خواهد کشاند اگر ابرهه‏ها و ابو جهل‏ها و ابو لهب‏ها توانستند جلو نور حق را گرفته و آن را خاموش و نابود سازند غاصبان حرمین شریفین نیز خواهند توانست.

حزب اللّه لبنان: باید اماکن مقدسه از لوث وجود نوکران حلقه به گوش استکبار پاکسازی شود

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی در بیانیه حزب اللّه لبنان آمده است: در حالی که امت اسلامی در تمام جهان خود را برای استقبال از عید قربان و لبیک گفتن به ندای وحدت‏بخش اسلام آماده می‏کند و پیام امام خمینی خطاب به حجاج بیت اللّه الحرام وجدان‏ بشریت را به لرزه در آورده است و زمانی که استکبار جهانی از ترفندهای شیطانی خود برای به سازش کشاندن مسلمین مایوس شده است آخرین برگ توطئه‏های امریکا توسط«خادم ریگان» در مکّه مکرّمه با قتل‏عام میهمانان خدا فاش شد.

دژخیمان«ابی الهب قرن بیستم»در مکه با گشودن آتش به سوی زائران صدها تن را به شهادت رسانده و هزاران تن دیگر را مجروح ساختند.گویا که این نقش به شاه فهد و دژخیمان آل سعود واگذار شده بود تا با اجساد مسلمانان ایرانی، پاکستان، لبنان و افریقایی قربانیان جدیدی به ارباب خود امریکا تقدیم کند.

حزب اللّه لبنان محکوم دانستن این جنایت وحشیانه که آن را بی‏شرمی از خداوند دانسته است رژیم سعودی را مسؤول مستقیم این فاجعه دانست و لزوم مجازات این رژیم را در حد جنایت انجام شده مورد تأکید قرار داد و اعلام داشت که امنیت و سلامت زائران خانه خدا باید توسط حکام مخلص و مومن به اسلام صورت بگیرد.این حادثه روشن می‏سازد که نوکران ریگان و میتران نمی‏توانند حافظ امنیت حجاج باشند و باید اماکن مقدسه از لوث وجود این نوکران حلقه به گوش استکبار پاکسازی شود.

الزحف الاخضر: انقلابی علیه بت های امپریالیسم و استعمار

به گزارش خبرگزاری لیبی روزنامه الزحف الاخضر چاپ لیبی در سرمقاله دیروز(دوشنبه) خود در رابطه با حادثه اخیر مکه می‏نویسد:حادثه روز جمعه مکه که در آن تعدادی از مسلمانان سعودی و ایرانی و غیره در محلی که خداوند آن را برای مسلمانان جای امن قرار داده کشته شدند. در واقع یک جنایت هولناک می‏باشد. همین روزنامه می‏افزاید ریختن خون در کنار مسجد الحرام جایز نیست و می‏توان خونهای ریخته شده را به مثابه انقلابی علیه بتها تشبیه کرد.بتهای امروز که نمایندگان امپریالیسم و استعمار هستند.

الزحف الاخضر در ادامه مقاله خود می‏نویسد اگر در تظاهرات و راهپیمایی‏های روز جمعه به قول رسانه‏های گروهی در آن شعارهایی علیه امپریالیسم آمریکا داده شده و آدمکهای بت بزرگ قرن بیستم به آتش کشیده شده است نبایستی مایه عسر و حرج برای بعضیها گردد. از این‏رو بایستی خانه خدا توسط مسلمانان جهان اداره می‏شود.تا هر کشور اسلامی بتواند مسؤولیت امنیت حجاج خود را با هماهنگی دیگر کشورها به عهده بگیرند.

الزحف الاخضر در خاتمه می‏نویسد:اگر خانه خدا توسط کشورهای اسلامی اداره بشود و این کشورها مسؤولیت حفظ جان حجاج خود را به عهده بگیرند دیگر حادثه‏ای نظیر حادثه جمعه گذشته در مکه صورت نمی‏گیرد.

ریختن خون صدها مسلمان در کنار مسجد الحرام تکرار نمی‏شد و بنابراین در آن حال می‏توان با آزادی کامل و بدون عسر و حرج علیه آمریکا و دیگران دست به تظاهرات زد.

روزنامه زمان چاپ ترکیه: اداره حرمین شریفین را نباید به یک دولت واگذار کرد

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی از آنکارا روزنامه«زمان»چاپ آنکارا در تفسیری پیرامون حوادث خونین مکه و کشتار حجاج توسط ماموران رژیم عربستان نوشت می‏خواهند مسؤولیت حوادث مکه را به گردن ایران بیندازند تا اگر در آینده حرکتی علیه ایران انجام شد صدای اعتراضی از دیگر مسلمانان جهان شنیده نشود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی از آنکارا این روزنامه در سرمقاله خود افزود علی‏رغم تحلیلهای که می‏شود، انجام تظاهرات سیاسی در مراسم حج نشان‏دهنده اوج قدرت و شوکت مسلمین بوده و با روح این آیین الهی به هیچ وجه منافاتی ندارد.

روزنامه مذکور ادامه داد صرف نظر از این‏که وقایع مکه و حوادث ناشی از آن‏چه رابطه‏هایی می‏تواند با تحولات اخیر منطقه خلیج‏فارس و جنگ ایران و عراق داشته باشد ولی تقویت برتری نیروی هوایی عراق و حضور روزافزون قوای آمریکا، انگلیس و فرانسه در آبهای خلیج‏فارس و تحولات جاری، همه نشان‏دهنده تلاشی است که علیه جمهوری اسلامی ایران در حال انجام است.

«زمان»اضافه نمود حال اگر مسؤولیت حادثه خونین مکه را هم به قضایای مذکور اضافه کنیم حداقل نتیجه‏اش این خواهد بود که اگر حتی علیه ایران انجام پذیرد دیگر صدای اعتراضی از دیگر مسلمانان بلند نخواهد شد و می‏بینیم که مطبوعات ترکیه هم در همین راستا حرکت می‏کنند.

روزنامه«زمان»در پایان این تفسیر با تاکید بر لزوم اداره مکه و مدینه توسط نمایندگان کشورهای اسلامی اضافه کرد حادثه خونین مکه نشان داد که اداره حرمین شریفین را نباید به یک دولت واگذار کرد چرا که دولتها منافع خود را بر منافع دین ترجیح میدهند به نظر ما اماکن مقدسه مکه و مدینه باید در مواقع حج به دست نمایندگان کشورهای اسلامی اداره شود.

ملی گازته: سناریوی سیا برای کشتار حجاج

انکارا خبرگزاری جمهوری اسلامی روزنامه«ملی گازته»چاپ ترکیه در تفسیری پیرامون حوادث خونین مکه نوشت:کشتار خونین مکه حجاج ایرانی در مکه مکرمه براساس سناریوی مشخصی که از سوی آمریکا و عربستان سعودی تهیه گردیده بود و احتمالا با همکاریهای سازمان جاسوسی امریکا/سیا/صورت پذیرفت.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، عبد الرحمان دیلی پاک نویسنده روزنامه ملی کازته، در ریشه‏یابی حوادث جمعه خونین مکه که در جریان آن بیش از چهار صد تن از حجاج بی‏دفاع ایرانی به دست مامورین پلیس عربستان سعودی به شهادت رسیدند می‏نویسد:قبل از هر چیز حکام پادشاهی عربستان، تظاهرات حجاج ایرانی در شهر مکه که جزو محدوده جغرافیایی عربستان می‏باشد را مغایر با سنتهای پادشاهی خود می‏دانند و دلیل دیگر آن بود که امریکا با این حادثه آفرینی قصد جلب همکاریهای نظامی کشورهای حوزه خلیج‏فارس را برای مقابله نظامی با جمهوری اسلامی ایران داشت.

نویسنده در ادامه، با اشاره به همکاریهای امریکا و عربستان و نقش احتمالی سازمان جاسوسی امریکا/سیا/می‏افزاید، کشف مواد منفجره از برخی از حجاج که ده روز قبل از وقوع حادثه رخ داد گزارشهای تلویزیونی عربستان در مورد وقایع روز جمعه و همکاری رسانه‏های خبری وابسته به امپریالیسم، این شبهه را به وجود می‏آورد که:سازمان جاسوسی امریکا ابتدا با وارد کردن مواد منفجره و ترتیب کشف آنها توسط مامورین سعودی و نیز تهیه گزارش از حجاج ایرانی، تلاش کردند تا حجاج مسلمان را تروریستهای تشنه به خون معرفی نموده و در فرصتی که بعد از حادثه پیش‏آمد جمهوری اسلامی را در نزد دیگر کشورها منزوی نماید.

به نوشته این روزنامه، سناریو این بود که با رو در رو قرار دادن ایران و عربستان سعودی، حضور نظامی درازمدت امریکا در منطقه را تامین و زمینه‏های لازم برای ایجاد یک جبهه مشترک عربی علیه ایران را فراهم آورند و در عین حال امریکا نیز از این فرصت برای اتحاد بیشتر متحدین اروپائیش در مورد مسائل خلیج‏فارس استفاده کند.

نویسنده ادامه می‏دهد، کشورهای خلیج و جلادان آنها علیه ایران وارد عمل شده‏اند و با استعمارگران سابق همکاری می‏کنند اما این اشتراکی است که هرکس وارد این شود بدون شک متضرر خواهد شد.

«ملی گازته»در پایان با اشاره به این‏که حوادث مکه نشانگر عدم‏توانایی عربستان در تامین و حفظ امنیت حجاج می‏باشد اضافه می‏کند، در مکانی که حتی کشتن یک مگس هم جایز نیست مامورین سعودی به حجاج که لباس احرام بر تن داشتند تیراندازی کردند و بدین‏سان عید امسال/ قربان/را به عید خونین مبدل ساختند اما پژواک تکبیر حجاج بر دیوارهای مکه باقی مانده و در سالهای آینده با یادآوری خونهای جاری شده حجاج کار سعودیها مشکلتر خواهد شد.

صدور انقلاب یعنی این ! / چهارشنبه، ۴ آذر ۱۳۸۸

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

استادان اسلام امریکایی

یکی از بزرگترین موانع تکامل و دستیابی به حقیقت، چه در حوزه معارف دینی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *