تیتر خبرها

جنگ شهرها

صدام از روز اول یورش وحشیانه به ایران، جنگ همه جانبه‌ایی را ‎آغاز کرد. جنگ شهرها بخشی از جنایات صدام است. ارتش عراق روزانه با موشک باران، بمباران و توپخانه دوربرد، شهرها و روستاهای ایران را مورد هدف قرار می‌داد.

این حملات وقتی ارتش عراق در جبهه‌ها از رزمندگان اسلام شکست می‌خورد شدت بیشتری به خود می‌گرفت. تا بهمن‌ ماه ۱۳۶۲ ایران از حمله به شهرهای عراق خودداری می‌کرد و جواب حملات ارتش عراق به شهرهای ایران را در جبهه‌ها می‌داد. ایران در چند نوبت اعلام کرد حمله به شهرها و روستا و مردم بی‌دفاع خلاف قوانین اسلامی و بین‌المللی است. ولی فرماندهان ارتش عراق کمترین توجهی به هشدارهای ایران که تمرکز جنگ در جبهه‌ها بود، نکردند و این باور را داشتند که ایران توانایی جنگ شهرها را ندارد.

در ۲۲ بهمن ۱۳۶۲ ارتش عراق با حمله موشکی به شهر قهرمان دزفول صدها تن از هموطنان ما را به خاک و خون ‌کشید. فرماندهان ایران به ساکنان هفت شهر عراق اعلام کردند، شهرهای خود را خالی کنند و ۲۴ ساعت بعد با آتش توپخانه این شهرها را به ویرانه‌ایی تبدیل کردند.

صدام که انتظار چنین حمله بزرگی را از سوی ایران نداشت، دستور حمله به شهرهای ایلام، اسلام آباد غرب، گیلان غرب، مسجد سلیمان، اندیمشک، بهبهان و … را صادر کرد. وقتی فرماندهان ایران این شرایط را دیدند به مردم عراق اعلام کردند، فقط شهرهای کربلا، نجف، کاظمین و سامراء امن هستند و از آنها خواستند به این شهرها پناه ببرند. سربازان عراقی به دستور فرماندهان خود تلاش کردند مانع از خروج مردم از شهرهای غیر امن عراق شوند ولی موفق نشدند. وقتی صدام مشاهده ‌کرد شهر بصره و سایر شهرهای عراق در آتش قهر مقدس رزمندگان اسلام شعله‌ور است، با دروغ و نیرنگ اعلام کرد به خواسته‌ی رجوی سرکرده گروهک منافقین جنگ شهرها را قطع می‌‌‌کند.

در دور جدید جنگ شهرها در اسفند ماه ۱۳۶۳ ارتش عراق که از جبران شکست‌های خود در جبهه‌ها ناامید شده بود دوباره رو به جنگ شهرها آورد. ایران اعلام کرد اگر عراق جنگ شهرها را متوقف نکند بغداد را با موشک مورد حمله قرار خواهد داد. صدام و حامیانش این ادعای ایران را یک بلوف نظامی قلمداد کردند و به حملات کور خود با موشک‌های اهدایی اروپا بر علیه مردم کوچه و خیابان ادامه دادند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام ‌‌‌کرد با موشک‌های ساخت ایران بغداد را خواهد زد.

اولین موشک شلیک شده توسط ایران، بانک ۱۸ طبقه رافدین را در بغداد مورد هدف قرارداد. دومین موشک در باشگاه افسران ارتش عراق در بغداد فرود آمد و حدود ۲۰۰ نفر از فرماندهان عراقی را به هلاکت ‌رساند.

بعد از این حملات دنیا به بهت فرو رفت و سکوت سنگینی بر اردوگاه شیطان حاکم ‌شد. ادامه حملات موشکی ایران به بغداد باعث ‌شد صدام از بغداد فرار کند و به سامراء‌ یکی از شهرهای امن که از سوی فرماندهان ایرانی اعلام شده بود؛ برود. حملات موشکی ایران به بغداد برای حامیان صدام خیلی نگران کننده بود و به عنوان یک سلاح بازدارنده مانع از حمله عراق به شهرهای ایران می‌شد. متحدان عراق با همکاری هم موشک‌های دوربرد در اختیار این کشور قرار دادند و عراق در بهار ۱۳۶۷ با این موشک‌ها شهرهای تهران، اصفهان و قم را مورد حمله قرار‌داد. حملات عراق به شهرهای ایران، بیشتر متوجه مردم عادی بود تا مراکز نظامی. همزمان با این حملات کارشناسان نظامی آمریکایی و اروپایی دیواره‌ی دفاعی الکترونیکی دور تا دور بغداد قرار دادند و اعلام کردند: بعد از این موشک‌ها و هواپیماهای جنگنده ایرانی قادر نیستند به آسمان بغداد نفوذ کنند. در کمال ناباوری هواپیماهای ایران در ارتفاع پایین از این دیواره عبور کردند و بغداد را بمباران کردند. خبرگزاری‌های دنیا اعلام کردند: بغداد در نتیجه موشک باران و بمب باران ایران به شهر ارواح تبدیل شده است. صدام و حامیان او که می‌دیدند هیچ چیز جلودار حملات کوبنده ایران نیست، وحشیانه و بی‌هدف شهرهای تهران، اصفهان، قم، شهرکرد، همدان، دزفول، بروجرد، کرمانشاه، صائن دژ، ارومیه و میاندوآب را مورد حملات موشکی و هوایی قرار دادند. و بسیاری از هموطنان ما را به خاک و خون کشیدند.

ایران در جواب این حملات مراکز اقتصادی و نظامی را در بغداد و ده شهر دیگر مورد حمله قرار دادو در جبهه‌های جنگ هم با عملیات بیت المقدس ۴ و با رمز یا ابا عبدالله الحسین (ع)در استان سلیمانیه عراق ضربات مهلکی به عراق وارد کرد و چند قله مهم رادرخاک عراق فتح نمود. اقدامات همزمان و مقتدرانه ایران در جبهه‌ها و جنگ شهرها موجب بازداشتن عراقی‌ها از ادامه جنگ شهرها شد.

منبع: کتاب زنگ تاریخ تألیف علی اکبر رئیسی

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

شهید محمد رضا زاده علی شهیدی از دزفول

شهیدمحمدرضا زاده علی شهیدی از دزفول: «انگار دارم خفه می‌شوم، باید هر چه زودتر به آزادی برسم»

تقدیم به شهدای والامقام شهرک شهید منتظری دزفول بویژه  شهیدمحمدرضا زاده علی یک بار در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *