تیتر خبرها

دزفول شهر استقامت

استقامت شهر ۱۰۰۰ موشک

اولین موشک در ۱۹ مهر ماه ۱۳۵۹ساعت ۲۲و ۱۰ دقیقه به دزفول اصابت کرد . در آن شب اکثر مردم دزفول نمی دانستند که موشک یعنی چه ؛ آن ها بمباران هوایی و توپ های دور برد دشمن را تجربه کرده بودند اما نمی دانستند انفجار موشک چگونه است .

شهر دزفول :

دزفول کلمه ای است مرکب از «دز و پل» این پل را پل روناش و دز را قصر روناش هم می گفتند در سمت غربی رودخانه دز شهری به نام روناش بوده که اکنون اثری از آن نیست .

عده ای دیگر معتقدند که کلمه دزفول از دژ پل گرفته شده که در اصطلاح محلی دزفیل گفته می شود این کلمه به مناسبت قلعه ای است که برای حفظ پل تاریخی دزفول در زمان شاپور دوم ساسانی در ابتدای شهر ساخته شده .۵

پس از برخورد اولین موشک به دزفول نگهبانی در محله ها و خیابان ها شروع شد . مردم به روشنایی در شب حساس شده و برق شهر از غروب قطع می شد . از آن به بعد بارها دزفول از طریق موشک یا گلوله های توپ مورد اصابت قرار گرفت اینقدر که این شهر به شهر «هزار موشک» مشهور شد .

حضرت امام خمینی «ره» ۵اردیبهشت ماه سال ۶۲ طی پیامی به مردم دزفول فرمودند: ملت ایران و دزفول عزیز و مقاوم در برابر آن ها ایستاده است و امروز هم که مصیبت را وارد کرده اند باز فریاد جنگ جنگ تا پیروزی از جوانان دزفولی بلند است .

اما در یک آمار تقریباً دقیق دزفول مورد اصابت ۲۰۰ موشک و چند هزار گلوله توپ قرار گرفت که اگر دزفول را در شعاعی صد کیلومتری در نظر بگیریم دزفول می بایست با این همه موشک و توپ و بمباران هوایی با خاک یکسان می شد .

اما چرا این اتفاق نیفتاد دلیل اصلی اش بازسازی سریع ویرانه ها بود . با تصمیم مسئولین شهر هر جا که مورد حمله قرار می گرفت سریع بازسازی می شد .

امید به زندگی زیر آتش دشمن :

در اوج موشک باران و بمباران هوایی در دزفول سینما ساخته و راه اندازی شد. استقبال مردم به حدی بود که در یک ماه حدود۲۵۰۰ بلیت فروخته شد آن هم در سینمایی با گنجایش ۳۰۰ ، ۴۰۰ صندلی .

حرکت بعدی بازسازی رنگ آمیزی و مرمت وسایل ورزشگاه شهر بود . درست هنگام موشک باران مسابقات فوتبال، کشتی و والیبال برگزار و مردم استقبال خوبی از آن می کردند .

هواپیما

عجیب آنکه در هنگام افتتاح پارک تازه تاسیس بعثت ، مردم نیامدند و انگار که خدا چنین می خواست . چون درست در لحظه افتتاح پارک بعثت موشک باران شد . دزفول و از جمله مردم دزفول به جنگ عادت کرده بودند . عروسی ها و جشن ها برگزار می شد و مثل سابق مردم به شب نشینی می رفتند. بازار و مغازه ها تعطیل نبود .

جو فرهنگی و مذهبی دزفول باعث شد بسیاری از فرماندهان که در اطراف دزفول زندگی می کردند به آن جا بیایند . شهیدان حاج همت ، رضا دستواره ، علیرضا نوری و چند تن از فرماندهان لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) و مهدی و حمید باکری ، حسین خرازی و چند فرمانده تیپ و لشکر دیگر از جمله این فرماندهان بودند .

یکی از موارد روحیه دهنده رزمندگان رادیو جبهه بود. رادیو جبهه از دزفول برای تمام رزمندگان پخش می شد. شاید باور کردنش سخت باشد که چند جوان کم تجربه با یک ضبط صوت و یک میکروفن این رادیو را راه اندازی کرده باشند آن ها با همین بضاعت کم توانستند این رادیو را راه اندازی کنند البته چند تن از جوانان دزفولی نیز برنامه های آن ها را می نوشتند .

دزفول در زمان جنگ به عنوان شهر نمونه جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد، شهری که سمبل استقامت ایرانیان است . دزفول از هشت سال دفاع مقدس سربلند بیرون آمد مردم مؤمن و مهمان نواز دزفول در سال های نبرد یار و یاور انقلاب و رزمندگان بودند پس بی دلیل نیست که دزفول سمبل استقامت ما ایرانیان است ؛ همین طور که خرمشهر سمبل مقاومت ماست .

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

شهید عباس بابایی خود یک نیروی هوایی مقتدر بود

شهید عباس بابایی مراسم”اوج تا عروج”/ مراسم بزرگداشت شهید امیر سرلشکر خلبان عباس بابایی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *