تیتر خبرها

آل سعود در نظر امام خمینی (ره)

آل سعود در نظر امام خمینی (ره)

محمدصادق عظیمی فر

سالگرد کشتار حجاج ایرانی در مراسم برائت از مشرکین توسط رژیم آل سعود (ششم ذی الحجه ۱۴۰۷ ه.ق) و بالا گرفتن اختلافات آل سعود با نظام جمهوری اسلامی در سطح بین الملل ما را بر آن داشت تا دیگر بار نگاهی بر دیدگاه حضرت امام درباره آل سعود بیندازیم و کمی آن را منقح نماییم.

اسلام آمریکایی

یکی از اصلی ترین نقاط مبانی و اندیشه امام تاکید بر اسلام ناب محمدی(ص) و در مقابل آن بر حذر داشتن از ((اسلام آمریکایی)) است. این اسلام آمریکایی از منظر امام چند مصداق دارد از جمله:” اسلام اشرافیت، اسلام ابوسفیان، اسلام ملاهای کثیف درباری، اسلام مقدس نماهای بی شعور حوزه های علمی و دانشگاهی، اسلام ذلت و نکبت، اسلام پول و زور، اسلام فریب و سازش و اسارت، اسلام حاکمیت سرمایه و سرمایه داران بر مظلومین و پابرهنه ها و در یک کلام اسلام آمریکایی“(۱)در یک دسته بندی کلی می توان گفت خطاب اصلی امام درباب اسلام آمریکایی متحجرین و القاطیون اند که داستان این اسلام به درازای تاریخ بشر است.

اسلام آمریکایی به مثابه ابزاری در دست ابر قدرت هاست برای اعمال نفوذشان و برای ایستادگی و انحراف در اسلام ناب محمدی و می توان اینگونه اجتهاد کرد که:”در انقلاب اسلامى، اسلام کتاب و سنت، جایگزین اسلام خرافه و بدعت؛ اسلام جهاد و شهادت، جایگزین اسلام قعود و اسارت و ذلت؛ اسلام تعبد و تعقل، جایگزین اسلام التقاط و جهالت؛ اسلام دنیا و آخرت، جایگزین اسلام دنیاپرستى یا رهبانیت؛ اسلام علم و معرفت، جایگزین اسلام تحجر و غفلت؛ اسلام دیانت و سیاست، جایگزین اسلام بى‌بندوبارى و بى‌تفاوتى؛ اسلام قیام و عمل، جایگزین اسلام بى‌حالى و افسردگى؛ اسلام فرد و جامعه، جایگزین اسلام تشریفاتى و بى‌خاصیت؛ اسلام نجاتبخش محرومین، جایگزین اسلام بازیچه‌ى دست قدرتها؛ و خلاصه اسلام ناب محمّدى(صلّى‌اللَّه‌علیه‌واله‌وسلّم)، جایگزین اسلام امریکایى گردید.” (۲)

برائت از مشرکین

امام که  بُعد سیاسی اسلام در اندیشه ایشان جایگاه ویژه ای داشت، با استناد به آیات و روایات در باب برائت از شرک در حج و با توجه حضور میلیون ها حاجی در مراسم حج و نیز بستر بسیار مناسب این مراسم، اینگونه زائران را به برائت از مشرکین فرا می خواند: (( اعلان برائت از مشرکان که از ارکان توحیدی و واجبات سیاسی حج است باید در ایام حجّ به صورت تظاهرات و راهپیمایی، با صلابت و شکوه هرچه بیشتر برگزار شود… چه بسا جاهلان متنسّک بگویند که قداست خانه حق و کعبه معظمه را به شعار و تظاهرات و راهپیمایی و اعلان برائت نباید شکست و حجّ جای عبادت و ذکر است، نه میدان صف آرایی و رزم؛ و نیز چه بسا عالمان متهتّک القا کنند که مبارزه و برائت و جنگ و ستیز، کار دنیاداران و دنیا طلبان بوده است و ورود در مسائل سیاسی، آن هم در ایّام حجّ دون شان روحانیون و علما می باشد، که خود این القائات نیز از سیاست مخفی و تحریکات جهانخواران به شمار می رود… .))(۳)

حرم امن الهی

سرزمین مکه به ظاهر باید فاقد امنیت می‏بود، زیرا از یک‏سو خوی مردم حجاز تجاوزگری و غارتگری بود و از سوی دیگر از علم، فرهنگ، کشاورزی، دامداری و صنعت بی‏بهره بودند و اصولاً مردمِ بی‏فرهنگِ گرسنه، غارتگر می‏شوند؛ لیکن با این همه، خداوند می‏فرماید: ما مکه را هم محل امن و هم با برکت قرار دادیم: (اَوَ لَم نُمَکِّن لَهُم حَرَمًا ءامِنًا یُجبی‏ اِلَیهِ ثَمَرتُ کُلِ‏ّ شی‏ءٍ رِزقًا مِن لَدُنّا)(۴). همچنین می‏فرماید: هر کس بدان داخل شود در امان است: (ومَن دَخَلَهُ کانَ ءامِنا)(۵) و بنابر همین اصل، قریش متنعّم شد و خداوند آنان را از گرسنگی رهانید و از ترس ایمن ساخت: (اَطعَمَهُم مِن جوعٍ وءامَنَهُم مِن خَوف)(۶).

خدای سبحان درباره امنیت تکوینی حرم می‏فرماید: برخی اهل مکه می‏گویند: اگر ما به تو ایمان بیاوریم، کافران ما را از سرزمین خودمان بیرون کرده، آواره می‏شویم. آیا اینان نمی‏دانند که ما مکه را امن قرار دادیم؟: (وقالُوا اِن نَتَّبِعِ الهُدی‏ مَعَکَ نُتَخَطَّف مِن اَرضِنا اَوَ لَم نُمَکِّن لَهُم حَرَمًا ءامِنا)(۷). همچنین می‏فرماید: با اینکه در اطراف مکه آدم‏ربایی فراوان است ما سرزمین مکه را حرم امن قرار دادیم نه اینکه ساکنان حرم الهی و مکه انسان‏هایی صالح‏اند یا رهزنان مهاجم گرچه نسبت به شهرها و اشخاص دیگر پرده‏دری دارند؛ لیکن حرمت حرم را پاس می‏دارند: (اَوَ لَم یَرَوا اَنّا جَعَلنا حَرَمًا ءامِنًا ویُتَخَطَّفُ النّاسُ مِن حَولِهِم).(۸) از آنجا که اختطاف و ربوده شدن امری تکوینی است، پس امنیّت مقابل آن نیز امری تکوینی است.

از آیات مذکور که مربوط به عصر جاهلیت است به خوبی استفاده می‏شود که خطر غارت، آدم‏ربایی و رهزنی که در خارج حرم بود در محدوده آن نبوده است. حکم امن تشریعی پس از اسلام آمده است و قرآن کریم امنیتی را که از دوران جاهلیت تا زمان اسلام ادامه داشت و همچنان تداوم دارد، به عنوان سند ذکر می‏کند.

امام صادق‏(علیه‌السلام) درباره امنیت حرم فرمود: هر کس به حرم پناه بَرد در امان است و هر گنهکاری داخل کعبه شود و بدان پناه ببرد، از خشم خدا در امان است و هر حیوانی که وارد حرم شود از هرگونه تهدید یا آزاری در امان است، تا زمانی که از حرم بیرون رود.(۸) باید توجه داشت که اعلام امنیت سرزمین مکه بدین معنا نیست که هر کسی بتواند آزادانه با میل خود در آن مکان رفتار کند، زیرا خداوند سبحان درباره سرزمین دیگری که مردم آن در امنیت بودند امّا براثر کفران نعمت، فراوانی روزی آن‏ها از میان رفت و گرسنگی و ناامنی جایگزین آن شد، می‏فرماید:(وضَرَبَ اللهُ مَثَلًا قَریَهً کانَت ءامِنَهً مُطمَئِنَّهً یَأتیها رِزقُها رَغَدًا مِن کُلِّ مَکانٍ فَکَفَرَت بِاَنعُمِ اللهِ فَاَذقَهَا اللهُ لِباسَ الجوعِ والخَوفِ بِما کانوا یَصنَعون) (۹)، بنابراین، معنای امنیت تکوینی حرم این نیست که در آنجا کشتار نمی‏شود، بلکه خداوند آن سرزمین را بر اساس لطف خاص خود مأمن قرار داده است؛ لیکن اگر مردم آنجا بیراهه رفتند، خداوند آن‏ها را به قهر خود می‏گیرد.

کشتار حجاج و حرمت شکنی حریم یار

صدها هزار زائر مسلمان در موسم حج سال ۱۴۰۷ هجری قمری به عزم حج و زیارت حرمین راهی حجاز شدند و چون تبرّی از مشرکان همانند تولّی اولیای الهی در متن دین تعبیه شده و در مناسک حج نیز تبلور خاص دارد و برای نیل به این هدف، وحدت همگان ضروری است، از این طبق رهنمود رو حضرت امام خمینی (قدس سره الشریف) که بدان اشاره شد در مراسم برائت از مشرکین در مکه شرکت کردند. در این مراسم که با توافق هیئت حاکمه کنونی حجاز برگزار می شد هزاران نفر زن و مرد ایرانی و غیر ایرانی شرکت کرده بودند و هیچ گونه نا امنی و اغتشاش از طرف زائران و برائت جویان مشاهده نشد، لیکن بعد از ظهر جمعه ششم ذیحجه سال ۱۴۰۷، در حالی که راهپیمایی برائت از مشرکین در حال برگزاری بود و پیشاپیش راهپیمایان، زنان و سالمندان و معلولان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران حرکت می کردند، ماموران سعودی بیرحمانه زائران غریب و بی پناه را سرکوب کردند، به طوری که صدها نفر زن و مرد مسلمان کشته و صدها نفر دیگر زخمی و مجروح و خفه شدند.

این کشتار ددمنشانه با سلاح گرم و سرد و گازهای اشک آور و خفه کنند انجام شد و صفیر گلوله مسلسلها در فضای حرم امن الهی پیچید و در ماه حرام و در بلد امن، زائران محرم را به جرم تبری از مشرکان این چنین به خاک و خون کشیدند و از تحویل اجساد شهیدان تا مدتها خودداری کردند. غیر از اینها، جنایتهای روانی و غیر روانی دیگر مرتکب شدند که نه قلم یارای شرح آن را دارد و نه بیان.

مواضع صریح امام در قبال آل سعود و حرمت شکنی حرم امن الهی

می توان گفت کشتار حجاج مظلوم در مراسم برائت از مشرکین نقطه اوج ابراز دیدگاه امام نسبت به آل سعود بود و  ایشان در قبال این عمل قبیح آل سعود مواضع صریحی داشتند.

محورهای اساسی مواضع امام در پیامهای، سخنرانی ها و نامه هایشان را می توان بدین شرح دانست:

–         آل سعود با این واقعه پرده از چهره کریه خود و دست نشاندگان ابرقدرت ها برداشت و آمریکایی بودن این اسلام اثبات شد. و نباید گذاشت از کعبه صدای سازش با آمریکا و شرک و کفر نواخته شود.

–         این واقعه از سایر ظلم ها و خیانت های صورت گرفته مانند اشغال قدس، تجاوز صدام و … متفاوت و جانسوزتر است و  در این واقعه به اسلام خیانت شد و مسئله اش شکسته شدن حرمت بیت الله الحرام بود.

–         آنها ادامه نسل ابی سفیان و ابی لهب و مریدان یزیدند و این لکه ننگ از دامان آنها پاک نمی شود و قابل هدایت نیستند و انتقام فرزندان ابراهیم را از نمرودها و قارون ها خواهیم گرفت.

–         ما غیر از خدا کسی را نداریم و اگر هزار بار قطعه قطعه شویم، دست از مبارزه با ظالم بر نمی داریم.

امام در پیامهای خویش این گونه در باب این واقعه اظهار نظر می کنند:

((اگر ما از مسئله قدس بگذریم، اگر ما از صدام بگذریم، اگر ما از همه کسانى که به ما بدى کردند بگذریم، نمى توانیم از مسئله حجاز بگذریم. مسئله حجاز یک باب دیگرى است، غیر مسائل دیگر. و لازم است زنده نگه داشتن این روز، روزى که این خیانت شد به اسلام.

مسئله بالاتر از این مسائل است و باید ما با همه قوایى که داریم، مسلمین با همه قوایى که دارند و دنیا، آنهایى که به خدا اعتقاد دارند با همه قوایى که دارند، باید با این مسئله محاربه کنند، به هر طورى که خودشان صلاح مى دانند.

این ننگ را نباید ما به گور ببریم که ما بودیم، دیدیم در حضور ما بزرگترین جنایت واقع شد و حالا هم آنها طلبکار هستند از ما.

کشتار حجاج، توطئه اى از پیش طراحى شده این توطئه بى اشکال، یک توطئه سابقى بود، هیچ اشکالى در این نیست که یک سابقه اى داشت این توطئه ، بنا داشتند بر اینکه این امر واقع بشود، تحمیل کرده بودند بر آل سعود احمق، که یک همچو کار احمقانه اى بکند و خودش را در تمام دنیا منحط کند.قضیه کشته شدن نیست، قضیه هتک احترام است((. (۱۰)

((کشتار زائران خانه ی خدا توطئه ای برای حفظ سیاست های استکبار و جلوگیری از نفوذ اسلام ناب محمدی – صلی الله علیه و آله و سلم – است و کارنامه ی سیاه و ننگین حاکمان بی درد کشورهای اسلامی حکایت از افزودن درد و مصیبت بر پیکر نیمه جان اسلام و مسلمین دارد.پیامبر اسلام نیازی به مساجد اشرافی و مناره های تزئیناتی ندارد. پیامبر اسلام دنبال مجد و عظمت پیروان خود بوده است که متأسفانه با سیاست های غلط حاکمان دست نشانده به خاک مذلت نشسته اند. مگر مسلمانان جهان فاجعه ی قتل عام صدها عالم و هزاران زن و مرد فرقه های مسلمین را در طول حیات ننگین آل سعود و نیز جنایت قتل عام زائران خانه ی خدا را فراموش می کنند؟ مگر مسلمانان نمی بینند که امروز مراکز وهابیت در جهان به کانون های فتنه و جاسوسی مبدل شده اند که از یک طرف اسلام اشرافیت، اسلام ابوسفیان، اسلام ملاهای کثیف درباری، اسلام مقدس نماهای بی-شعور حوزه های علمی و دانشگاهی، اسلام ذلت و نکبت، اسلام پول و زور، اسلام فریب و سازش و اسارت، اسلام حاکمیت سرمایه و سرمایه داران بر مظلومین و پابرهنه ها و در یک کلام اسلام آمریکایی را ترویج می کنند و از طرف دیگر سر بر آستان سرور خویش، آمریکای جهان خوار می گذارند؟مسلمانان نمی دانند این درد را به کجا ببرند که آل سعود و خادم الحرمین به اسرائیل اطمینان می دهد که ما اسلحه ی خودمان را علیه شما به کار نمی بریم و برای اثبات حرف خود با ایران قطع رابطه می کنند! واقعاً چقدر باید رابطه ی سران کشورهای اسلامی با صهیونیست ها گرم و صمیمی شود تا در کنفرانس سران کشورهای اسلامی مبارزه ی سوری و ظاهری هم با اسرائیل، از دستور کار آنان و جلسات آنان خارج شود. اگر این ها یک جو غیرت و حمیت اسلامی و عربی داشتند، حاضر به یک چنین معامله ی کثیف سیاسی و خودفروشی و وطن فروشی نمی شدند.آیا این حرکات برای جهان اسلام شرم آور نیست و تماشاچی شدن گناه و جرم نمی باشد؟ آیا از مسلمانان کسی نیست تا بپاخیزد و این همه ننگ و عار را تحمل نکند؟ راستی ما باید بنشینیم تا سران کشورهای اسلامی احساسات یک میلیارد مسلمان را نادیده بگیرند و صحه بر آن همه فجایع صهیونیست ها بگذارند و دوباره مصر و امثال آنان را به صحنه بیاورند؟ حال مسلمانان باور می کنند که زائران ایرانی برای اشغال خانه خدا و حرم پیامبر قیام کرده اند و می خواستند کعبه را دزدیده به قم ببرند؟!! اگر مسلمانان جهان باور کرده اند که سران آن ها دشمنان واقعی آمریکا و شوروی و اسرائیل هستند، تبلیغات آنان هم در مورد ما را باور می کنند، البته ما این واقعیت و حقیقت را در سیاست خارجی و بین الملل اسلامی مان بارها اعلام نموده ایم که در صدد گسترش نفوذ اسلام در جهان و کم کردن سلطه جهان خواران بوده و هستیم، حال اگر نوکران آمریکا نام این سیاست را توسعه طلبی و تفکر تشکیل امپراطوری بزرگ می گذارند، از آن باکی نداریم و استقبال می کنیم. ما در صدد خشکانیدن ریشه-های فاسد صهیونیزم، سرمایه داری و کمونیزم در جهان هستیم، ما تصمیم گرفته ایم به لطف و عنایت خداوند بزرگ، نظام هایی را که بر این سه پایه استوار گردیده اند نابود کنیم و نظام اسلام رسول الله – صلی الله علیه و آله و سلم – را در جهان استکبار ترویج نماییم و دیر یا زود ملت های در بند شاهد آن خواهند بود. ما با تمام وجود از گسترش باج خواهی و مصونیت کارگزاران آمریکایی، حتی اگر با مبارزه قهرآمیز هم شده باشد، جلوگیری می کنیم.)) (۱۱)

و نهایتا  امام خمینی(ره) در وصیت خویش به ما برای پیمودن ادامه مسیر ایشان صریحا بر عدم تسامح و ایستادگی در برابر آل سعود توصیه نمودند:

((انشاءالله ما نخواهیم گذاشت از کعبه و حج، این منبر بزرگی که بر بلندای بام انسانیت باید صدای مظلومان را به همه ی عالم منعکس سازد و آوای توحید را طنین اندازد، صدای سازش با آمریکا و شوروی و کفر و شرک نواخته شود و از خدا می-خواهیم که این قدرت را به ما ارزانی دارد که نه تنها از کعبه ی مسلمین که از کلیساهای جهان نیز ناقوس مرگ آمریکا و شوروی را به صدا درآوریم. مسلمانان جهان و محرومین سراسر گیتی از این برزخ بی انتهایی که انقلاب  اسلامی ما برای همه ی جهان خواران آفریده است، احساس غرور و آزادی کنند و آوای آزادی و آزادگی را در حیات و سرنوشت خویش سر دهند و بر زخم های خود مرهم گذارند، که دوران بن بست و ناامیدی و تنفس در منطقه ی کفر به سر آمده است و گلستان ملت ها رخ نموده است و امیدوارم همه مسلمانان شکوفه های آزادی و نسیم عطر بهاری و طراوت گلهای محبت و عشق و چشمه سار زلال جوشش اراده ی خویش را نظاره کنند، همه باید از مرداب و باتلاق و سکوت و سکونی که کارگزاران سیاست آمریکا و شوروی بر آن تخم مرگ و اسارت پاشیده اند، به درآییم و به سوی دریایی که زمزم از آن جوشیده است روانه شویم و پرده ی کعبه و حرم خدا را که به دست نامحرمان نجس آمریکا و آمریکازاده ها آلوده شده است با اشک چشم خویش شستشو دهیم.)) (۱۲)

((و لازم‌ است‌ در نوحه‌ها و اشعار مرثیه‌ و اشعار ثنای‌ از ائمه‌ حق‌ ـ علیهم‌ سلام‌الله ـ به‌طور کوبنده‌ فجایع‌ و ستمگریهای‌ ستمگران‌ هر عصر و مصر یادآوری‌ شود؛ و در این‌ عصر که‌ عصر مظلومیت‌ جهان‌ اسلام‌ به‌ دست‌ امریکا و شوروی‌ و سایر وابستگان‌ به‌ آنان‌ و از آن‌ جمله‌ آل‌ سعود، این‌ خائنین‌ به‌ حرم‌ بزرگ‌ الهی‌ ـ لعنه‌الله و ملائکته‌ و رسله‌ علیهم‌ ـ است‌ به‌ طور کوبنده‌ یادآوری‌ و لعن‌ و نفرین‌ شود.)) (۱۳)

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

کشتار حجاج ایرانی و غیر ایرانی در 6 ذیحجة الحرام 1366 در راهپیمایی برائت از مشرکین لکه ننگی بر دامان آل سعود که با آب زمزم هم شسته نمی‌شود

کشتار حجاج ایرانی و غیر ایرانی در ۶ ذیحجه الحرام ۱۳۶۶ در راهپیمایی برائت از مشرکین لکه ننگی بر دامان آل سعود که با آب زمزم هم شسته نمی‌شود

نظامیان از یک طرف و مزدوران دیگر نیز از بالای پله‌ها و ساختمان‌ها، سنگ و آجر و شیشه و بلوک سیمانی بر سر و روی مردم می‌ریختند. پس از آن شلیک گازهای سمی و خفه کننده شروع شد و بدنبال آن رگبار گلوله‌ها به قصد کشتن و نه متفرق کردن راهپیمایان برائت از مشرکین سرازیر شد و پیکرهای پاک انسانهایی که جرمشان اعلام برائت و بیزاری از امریکا و اسرائیل و ایادی ناپاکشان بود، درخاک و خون غلتیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *