تیتر خبرها

گوشه ای از پیام امام (ره)و خلاصه ی ماجرای حمله به زوّار خانه خدا در راهپیمایی برائت از مشرکین سال ۱۳۶۶

گوشه ای از پیام امام  (ره)و خلاصه ی ماجرای حمله به زوّار خانه خدا در راهپیمایی برائت از مشرکین سال ۱۳۶۶

گوشه ای از پیام امام  (ره)و خلاصه ی ماجرای حمله به زوّار خانه خدا در راهپیمایی برائت از مشرکین سال 1366
گوشه ای از پیام امام (ره)و خلاصه ی ماجرای حمله به زوّار خانه خدا در راهپیمایی برائت از مشرکین سال ۱۳۶۶

جمعه ی خونین زائران مکّه

۶ ذی الحجه – ۱۴۰۷

بَرَاءَهٌ مِنَ اللهِ وَ رَسُولِهِ اِلَی الَّذِینَ عاهَدتُم مِنَ المُشرِکینَ (توبه – ۱)

بیزاری از جانب خدا و پیامبرش به سوی آنان که با مشرکین پیمان بستند

تلاش دانشمندان اسلامی همواره این بوده است که جامعه به سوی اجرای درست و کامل عبادات اسلامی رهنمون شود. از جمله این عبادات اعلام برائت از مشرکان در موسم حج است این موضع گیری معنوی جهان اسلام در برابر نظام سلطه و شیاطین شرق و غرب، اساسی ترین اصل سیاست خارجی امت اسلامی را در برابر کفار و مشرکان و منافقان تشکیل می دهد که نمایندگان واقعی امت اسلامی یعنی همان حجاج و زائران خانه خدا در سراسر جهان اسلام آن را به گوش سران مستکبر خصوصا آمریکا می رسانند، مسلمین همواره با کارشکنی دشمنان خصوصا حکومتهای به ظاهر اسلامی اما در باطن ستیزه جو با اسلام روبرو بوده اند و حج بیش از سایر عبادات در معرض توطئه ها و دسیسه های عوامل سلطه جو قرار گرفته است. از جمله این توطئه ها فاجعه جمعه ۶ ذی حجه ۱۴۰۷ ه. ق. است که ضمن آن حضرت امام خمینی(ره) پیامی درخصوص شهدای بیت الله الحرام بیان فرموده اند که به فرازهایی از آن اشاره می کنیم:

گوشه ای از پیام امام  (ره)«زائران شریف ایرانی امسال پیام انقلاب و برائت خود را به جهان و به امت اسلام ابلاغ نمودند و با تقدیم شهدای بزرگ به پیشگاه مقدس حق از سازندگان و بانیان سیاست نه شرقی و نه غربی کعبه خداوند گشتند…

ملت بزرگ ایران نیز با تجلیل گسترده خود از شهدای و شرکت میلیونی خود در راه پیمایی و اعلان برائت از کفر به وظیفه انقلابی و الهی خود عمل نموده اند که در اینجا لازم است از حضور گسترده آنان و همه اقشار و خواهران و برادران تشکر کنم…

اکنون نوبت زائران دیگر کشورها و خصوصا علما و روشنفکران و گویندگان است که پیام مظلومیت ما را به جهان ابلاغ کنند. ان شاء الله زائران محترم ایرانی با گام های محکم و دلی آرام و قلبی سرشار از رضا و لبی خندان، شادی پیروزی خون بر شمشیر و شهادت در کنار خانه خدا را جشن بگیرند و افرادی که به مدینه منوره مشرف می شوند سلام شهیدان به خون خفته کعبه و مجروحین خانه امن را به رسول خدا و ائمه هدی علیهم السلام ابلاغ کنند و این توفیق بزرگ را به محضرشان تبریک بگویند و به راه خود با صلابت و اطمینان ادامه بدهند.

از اینکه خداوند هدیه ها و قربانیان هاجر وار و اسماعیل گونه این ملت بزرگ را در کنار خانه خود پذیرفته است سپاسگزار و شاکر باشند که ان شاء الله خداوند شهدای بزرگ ما را با شهدای صدر اسلام محشور و به بازماندگان آنان صبر و اجر و به مصدومین و مجروحان شفا عنایت فرماید و شر متجاوزان را به خودشان بازگرداند و آنان را به عقوبت خود کیفر دهد.

از خداوند مسئلت می کنم که در این زمان که همه کفر و همه شرک دست به دست هم داده اند و تصمیم و عزم خود را برای شکست امت اسلامی جزم کرده اند و همه ضربه ها را علیه ما به کار گرفته اند ما را در حصار محکم خود و در لوای مرحمت و لطف خود حفاظت فرماید.»

خلاصه ی ماجرای حمله به زوّار خانه خداراه پیمایی زائران ایرانی بیت الله الحرام پس از آن که به محاصره کامل از سوی نیروهای ویژه در آمد با حمله پلیس عربستان سعودی به خاک و خون کشیده شد. خبرگزاری جمهوری اسلامی با اشاره به نظارت شدید دولت عربستان بر اخبار ارسالی از آن کشور، در گزارش کوتاهی از این واقعه نوشت: «گزارش های رسیده از مکه مکرمه حاکی است راه پیمایی «اعلام برائت از مشرکین» با حمله پلیس سعودی مواجه شد و گروهی از زائران به شهادت رسیده و یا زخمی شده اند. یک گزارش موثق از «جده» حاکی است شمار شهدای حمله وحشیانه پلیس سعودی به زائرین بیت الله الحرام، در اخرین ساعات امروز ۴۱ تن می باشد. همچنین گروه زیادی از زائرین مجروح ایرانی در بیمارستان های مکه و هلال احمر جمهوری اسلامی ایران بستری شده اند.

گزارش های رسانه های جمعی، به ویژه خبرنگاران اعزامی خبرگزاری جمهوری اسلامی و مصاحبه های زائرانی که در فاجعه جمعه خونین حضور داشتند، گوشه دیگری از این جنایت هولناک را که در آن چهارصد تن به شهادت رسیدند، برای جهانیان آشکار کردند. خبرگزاری جمهوری اسلامی در مورد چگونگی آغاز فاجعه نوشت: «حمله نیروهای عربستان به تظاهرکنندگان، پس از هجوم تعدادی از مزدوران مصری و عراقی در یک برنامه حساب شده به صفوف تظاهر کنندگان در نزدیک بیت الله الحرام، آغاز شد. این عوامل پس از به آتش کشیدن چندین دستگاه اتومبیل، زمینه را برای حضور و سرکوب راه پیمایان توسط نیروهای تا دندان مسلح سعودی، آماده کردند.» گزارش خبرنگار اعزامی صدا و سیما نیز حاکی است: «مأموران امنیتی سعودی در حالی که از دو طرف خیابان مسیر راه پیمایی حجاج بیت الله الحرام را در محاصره کامل داشتند، با گازهای خفه کننده و تیراندازی های مستقیم، به زائران حمله کردند که در اولین لحظات این حمله تعداد بسیاری از زنان در اثر خفگی و جمعی دیگر در اثر اصابت گلوله به شهات رسیدند… پس از این واقعه هولناک، وقتی آمبولانس ها و امدادگران ایرانی برای کمک به مجروحین و جمع آوری شهدا به خیابان ها آمدند، پلیس سعودی تعدادی از امدادگران را نیز به شهادت رساند. بسیاری از مجروحین به بیمارستان های سعودی منتقل شده اند ولی پلیس از عیادت مجروحین ممانعت نموده و از تحویل اجساد مطهر شهدا خودداری می کند.»

حجت الاسلام والمسلمین کروبی سرپرست حجاج  ایرانی در گفت و گو با خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به موافقت قبلی مقام های عربستان با برگزاری راه پیمایی «برائت از مشرکین»، درباره برنامه های از پیش طراحی شده این کشور برای حمله به صفوف راه پیمایان گفت: « راه پیمایی که شروع شد، یک مقدار جلو رفتیم، دقیقاً معلوم شد که برنامه تنظیم شده ای برای برخورد با حجاج ریخته شده است: اولاً بسیاری از راه های را بسته بوند. ثانیاً پلیس ها بدون اونیفورم نظامی و مأمورین به صورتی هماهنگ با داشتن وسایل فراوان گمارده شده بودند و سنگ و چوب و شیشه های از قبل آماده شده را مثل باران بر روی جمعیت می ریختند. مردم هم بدون این که عکس العملی نشان بدهند فقط تکبیر می گفتند. در کنار این سنگ و چوب ها که مأمورین فرو می ریختند، پلیس هم با باتوم به راه پیمایان حمله کرد. پس از شروع تیراندازی، مردم ما قصد مقاومت نداشتند و دستور هم بود که مقاومت نکنند. جمعیت هم به خاطر این که مردم عادی و زن ها در فشار قرار نگیرند، شروع به عقب نشینی کردند. این عقب نشینی  باز یک روزنه نجاتی بود، ولی سعودی ها راه های پشت سر را هم به شدت بسته بودند و با ضرب و شتم، فشار می آوردند و بدین گونه از سمت جلو که به حرم ختم می شد و همچنین از عقب که به سمت بعثه منتهی بود، جمعیت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و به نظر من تلفات در سمت جلو و عقب صف راه پیمایان خیلی زیاد بود.»

سرپرست حجاج ایرانی در یک جمع بندی از وقایع قتل عام زائران خانه خدا به دست مأمورین امنیتی سعودی، گفت: «اولاً باید گفت، راه پیمایی همانند راه پیمایی سال گذشته آرام شروع شد و قطعاً اگر عربستان تهاجم را شروع نکرده بود، هیچ حادثه ای رخ نمی داد. ثانیاً عربستان این برنامه را حساب شده شروع کرد و حتی نظرش متفرق کردن جمعیت هم نبود برای این که اگر می خواست متفرق کند، آب می پاشید، تیراندازی هوایی می کرد و یا عده ای را از جلو می زد و راه گریز برای جمعیت می گذاشت، اما جمعیت مورد تهاجم به هر طرف که می خواستند فرار کنند، می دیدند از آن جا هم محاصره شده اند و مأمورین سعودی آنها را می زنند. وبدین  ترتیب بود که زائران وحجاج بیت الله الحرام در حرم امن الهی این چنین به خاک وخون کشیده شدند وفریاد مظلومیت شیعیان را به گوش جهانیان رساندندرو حشان شاد وراهشان پر رهرو باد

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

کشتار حجاج ایرانی و غیر ایرانی در 6 ذیحجة الحرام 1366 در راهپیمایی برائت از مشرکین لکه ننگی بر دامان آل سعود که با آب زمزم هم شسته نمی‌شود

کشتار حجاج ایرانی و غیر ایرانی در ۶ ذیحجه الحرام ۱۳۶۶ در راهپیمایی برائت از مشرکین لکه ننگی بر دامان آل سعود که با آب زمزم هم شسته نمی‌شود

نظامیان از یک طرف و مزدوران دیگر نیز از بالای پله‌ها و ساختمان‌ها، سنگ و آجر و شیشه و بلوک سیمانی بر سر و روی مردم می‌ریختند. پس از آن شلیک گازهای سمی و خفه کننده شروع شد و بدنبال آن رگبار گلوله‌ها به قصد کشتن و نه متفرق کردن راهپیمایان برائت از مشرکین سرازیر شد و پیکرهای پاک انسانهایی که جرمشان اعلام برائت و بیزاری از امریکا و اسرائیل و ایادی ناپاکشان بود، درخاک و خون غلتیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *