تیتر خبرها
خانه / بخش 6) آمریکا و نظام سلطه / 6)11) جنایات آمریکا در جهان / تشریح ساختار فرماندهی نیروهای عملیات ویژه نیروهای نظامی آمریکا ( نیروهای دلتا)

تشریح ساختار فرماندهی نیروهای عملیات ویژه نیروهای نظامی آمریکا ( نیروهای دلتا)

خبرگزاری فارس: یک پایگاه اینترنتی ساختار فرماندهی عملیات ویژه نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا موسوم به USSOCOM را تشریح و به بررسی تاریخچه و عملکرد این فرماندهی پرداخت.

به گزارش فارس، یک پایگاه اینترنتی در یکی از صفحات خود ساختار “فرماندهی عملیات ویژه نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا ” را موسوم به USSOCOM تشریح کرده است که آنچه در ادامه می‌آید خلاصه گزارشی است که فارس از این نوشتار برای خوانندگان خویش فراهم کرده است.

فرماندهی عملیات ویژه نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا (USSOCOM) مسوولیت نظارت بر کلیه عملیات ویژه نظامیان آمریکایی را اعم از نیروی دریایی، نیروی هوایی، نیروی زمینی و تفنگداران دریایی عهده‌دار است. این “رکن فرماندهی ” واحدی از واحدهای وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. مرکز این فرماندهی در پایگاه هوایی “مکدیل ” (MacDill) واقع در منطقه “تامپا ” (Tampa) در ایالات “فلوریدا ” قرار دارد.

ایده تاسیس این فرماندهی پس از شکست تجاوز نظامیان آمریکایی به طبس با هدف آزادسازی گروگان‌های این کشور در ایران مطرح شد. یک گروه تحقیقاتی به رهبری “دریادار جیمز الو هالووی ” (James L. Holloway) پس از واقعه طبس، عدم وجود فرماندهی موثر و کنترل کارآمد را عامل وقوع این فاجعه در تاریخ ارتش آمریکا دانست. پس از تاسیس USSOCOM در ۱۶ آوریل ۱۹۸۷، این فرماندهی در بسیاری از عملیات از جمله حمله به پاناما و حمله به عراق نقش داشته است.

ماموریت‌های مختلفی بر عهده USSOCOM قرار گرفته است از جمله: “جنگ‌های غیرمتعارف “، “دفاع داخلی و خارجی “، “عملیات ویژه شناسایی “، “عملیات روانی “، “عملیات شهری “، “مبارزه با تروریسم ” و “مبارزه با مواد مخدر. ” هر شاخه‌ای در USSOCOM برای خود دارای نیروهای عملیاتی ویژه موسوم به SOC است. برای هر شاخه نیز یک فرماندهی مجزا تعریف شده است که می‌تواند راسا عملیات خویش را به پیش ببرد. اما در صورت لزوم هماهنگی و اتحاد نیروهای ویژه با یکدیگر نیز توسط USSOCOM راهبری می‌شود.

* تاریخچه “فرماندهی عملیات ویژه نیروهای نظامی آمریکا ” USSOCOM

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، شکست تجاوز نظامیان آمریکایی به طبس در سال ۱۹۸۰ میلادی، نیاز وزارت دفاع آمریکا را به اصلاح و سازمان‌دهی مجدد بیش از پیش روشن ساخت. فرماندهی وقت ارتش آمریکا نیز خواستار بازبینی ساختارها در نیروهای نظامی آمریکایی شد که همین بازبینی سرانجام نیروهای موسوم به “دلتا ” را ایجاد کرد.

در سال ۱۹۸۳ در میان اعضای کنگره آمریکا نیز نیاز به اصلاحات نظامی حس شد. در ژوئن سال ۱۹۸۳ میلادی کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا تحت ریاست سناتور “بری گلدواتر ” (Barry Goldwater)، مطالعاتی ۲ ساله را در این خصوص آغاز کرد که سرانجام به تشکیل نیروهای مجزای SOF انجامید. به زودی پیشنهاداتی نیز برای اصلاح ساختار همین SOF مطرح شد.

در اکتبر سال ۱۹۸۵، کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گزارش خود را تحت عنوان “سازمان دفاعی: نیاز به تغییر ” مطرح کرد. در بهار ۱۹۸۶ نیز حامیان SOF پیشنهادهای اصلاحی خود را در کنگره و سنا مطرح کردند. پس از مدت‌ها بحث و بررسی سرانجام لوایح اصلاحی SOF در کنگره و سنا به تصویب رسید.

اما کارها در این جا به پایان نرسید و با توجه به شکست‌های گذشته بحث‌ها در کنگره و سنا ادامه یافت. تا آنکه بالاخره در سال ۱۹۸۷ تشکیل USSOCOM به تصویب رسید. فرمان تشکیل USSOCOM را “رونالد ریگان ” رئیس جمهور اسبق آمریکا امضا کرد. “ژنرال لیندسی ” (Lindsay) نیز از سوی ریگان به عنوان اولین فرمانده USSOCOM منصوب شد و سنای آمریکا نیز بی‌هیچ بحث و جدلی فرماندهی وی را پذیرفت.

* ایران، اولین هدف USSOCOM

اولین ماموریت تعریف شده برای فرماندهی نیروهای ویژه آمریکایی حمایت از ترانزیت امن نفت از خلیج فارس بوده و این ماموریت درست مقارن با سال‌های پایانی جنگ عراق و ایران تعریف شده بود. کویت که برخی کشتی‌های آن در پی حمایت‌های این کشور از رژیم بعث عراق هدف حملات ایرانیان قرار گرفته بود از آمریکایی‌ها تقاضای کمک کرد و به این ترتیب ۱۱ کشتی کویتی تحت اسکورت ناوگان آمریکا قرار گرفتند.

حمایت ناوگان آمریکا از کشتی‌های کویتی منجر به آن نشد که ایرانیان از حملات خود بوسیله مین و قایق‌های تندرو علیه کشتی‌های کویتی دست بردارند و برای مقابله با این حملات بود که USSOCOM وارد اولین عملیات جدی خود شد.

این سایت غربی که در نوع نگارش خود از ادبیات ضدایرانی رسانه‌های غربی استفاده می‌کند اولین حمله نیروهای USSOCOM را حمله به کشتی “ایران ارج ” یاد کرده است. آمریکایی‌ها مدعی بودند که این کشتی در حال مین‌ریزی در خلیج فارس بوده است. این حمله با تیراندازی هلیکوپترهای آمریکایی به کشتی ایران ارج انجام شد و نظامیان آمریکایی سرانجام از کشتی‌های خود وارد عرشه کشتی ایران ارج شده و مدعی شدند که ۹ مین و نقشه چگونگی مین‌ریزی را روی عرشه این کشتی یافته‌اند!

هم‌چنین نیروهای USSOCOM به حمله به این کشتی اکتفا نکرده و یکی از سکوهای نفتی ایران را نیز هدف حمله خود قرار دادند.

پس از این حملات آمریکایی‌ها مدعی شدند که رفتار نیروهای ایرانی را کشف کرده‌اند. به ادعای نیروهای USSOCOM، ایرانی‌ها روزها در کنار سکوهای نفتی خود پنهان شده و شبانه به مین‌ریزی و حمله به کشتی‌ها مبادرت می‌ورزیدند. در همین راستا هلیکوپترهای آمریکایی با نزدیک شدن به یکی از این سکوهای نفتی سه‌قایق تندروی ایرانی را در یک درگیری غرق کردند.

در میانه ماه اکتبر ۱۹۸۷، پس از اصابت یک موشک ایرانی به کشتی “سی آیسل سیتی ” و مجروح شدن ۱۸ نفر در این حمله که در نزدیکی کویت انجام شد، ۴ ناوشکن آمریکایی با حمله به دو سکوی نفتی در حوزه نفتی رستم آنها را به آتش کشیدند.

حملات آمریکایی‌ها بدین‌جا ختم نشد و غرق کردن ناوچه‌های جوشن و سبلان نیز به پرونده USSOCOM افزوده شد.

با این حملات سرانجام از حملات ایرانیان به کشتی های نفتی در خلیج فارس تا حد زیادی کاسته شد و سرانجام نیز در ۲۰ اوت ۱۹۸۸ جنگ میان ایران و عراق پایان یافت و نیروهای مربوط به USSOCOM به آمریکا بازگشتند.

در این عملیات نقش نیروهای USSOCOM کاملا مشهود و آشکار بود. از مهمترین توانایی‌های این نیروهای حرفه‌ای عملیات شبانه بود چرا که نیروهای ایرانی از تاریکی شب برای عملیات استفاده می‌کردند.

* سومالی، هدف بعدی در قالب عملیات نجات!

USSOCOM در سومالی به عنوان رکن فراهم آورده کمک‌های بشردوستانه خود را نشان داد. هواپیماهای “سی ۱۳۰ ” آمریکایی تحت فرمان این فرماندهی کمک‌های خود شامل دارو و … را به سومالی حمل می‌کردند. این هواپیماها شامل اولین سربازان آمریکایی بودند که تحت عنوان برنامه “بازگشت امید ” وارد سومالی شدند.

در دسامبر ۱۹۹۲، تجهیزات نیروهای ویژه آمریکایی که در کنیا مستقر شده بودند نیز به عملیات موسوم به بازگشت امید پیوستند. در ژانویه ۲۰۰۳، نیروهای ویژه مخصوص سومالی تحت عنوان JSOFOR در موگادیشو پیاده شدند و شروع به برقراری ارتباط با رهبران قبایل بومی سومالی کردند. هدف از این ارتباطات کسب اطلاعاتی در خصوص چگونگی حفاظت از نیروها و هم‌چنین عملیات نجات آتی بود. JSOFOR تا ماه آوریل همان سال، ۲۶۰۰۰ مایل از خاک سومالی را پشت سر گذاشت و ۲۷۷ قبضه سلاح را ضبط کرده و قریب به ۴۵۳۲۰ پوند مواد منفجره را از بین برد.

در ماه اوت ۱۹۹۳، نیروهای فرماندهی عملیات ویژه ایالات متحده آمریکا با توجه به حملات نیروهای “محمد فرح عیدید ” به نیروهای آمریکایی و نیروهای سازمان ملل با هدف دستگیری ژنرال عیدید وارد عملیات نظامی در سومالی شدند. شش عملیات نیروهای JSOFOR که در واقع نیروهای ویژه USSOCOM در سومالی بودند توانست تا حدود زیادی حرکات عیدید را خنثی کند. اما در هفتمین عملیات که با هدف دستگیری دو تن از فرماندهان نزدیک به عیدید صورت گرفت این نیروها در همان مرحله اول با شکست سختی مواجه شدند. آتش سنگین نیروهای عیدید تعدادی از نیروهای آمریکایی را کشته و زخمی کرد و یک نفر نیز به اسارت نیروهای سومالیایی درآمد. این جنگ پس از جنگ ویتنام سخت‌ترین جنگ شهری برای نیروهای نظامی آمریکایی محسوب می‌شد. در این حمله ۱۷ نیروی آمریکایی کشته و ۱۰۶ تن از ایشان نیز مجروح شدند.

سرانجام نیروهای آمریکایی در دستگیری عیدید ناکام ماندند و در مارس ۱۹۹۴ بیشتر آنها خاک سومالی را ترک گفتند. خروج از سومالی در مارس ۱۹۹۵ تکمیل شد. هرچند که ماموریت اصلی در سومالی ناکام ماند اما باز هم از نقش USSOCOM در عملیات سومالی به نیکی یاد می‌شود. شناسایی‌ها و نظارت‌های انجام شده توسط USSOCOM برای نیروهای آمریکایی ارزش بسیاری داشت. این رکن فرماندهی توانست در اجرای عملیات نجات و پیاده‌شدن امن تفنگداران دریایی در سومالی نقش بزرگی را ایفا کند.

* نقش USSOCOM در جنگ‌های عراق و افغانستان

فرماندهی عملیات ویژه آمریکا در اشغالگری این کشور در عراق و افغانستان نیز نقش به سزایی داشته است.

در اولین گام پس از تجاوز ارتش آمریکا به افغانستان، USSOCOM در همکاری با سازمان سیا تلاش کرد تا امکانات شکست طالبان را بدون استفاده از نیروهای نظامی گسترده فراهم آورد. این پایگاه اینترنتی، این اتفاق را از بزرگترین موفقیت‌های نیروهای آمریکایی در جنگ موسوم به جنگ علیه تروریسم برشمرده است.

پس از جنگ سخت موگادیشو آمریکایی‌ها در یکی از کوهستان‌های افغانستان به نام “تاکور قار ” درگیر جنگ سخت دیگری می‌شوند و البته باز هم تلفات زیادی می‌دهند. در این نبرد یک هلیکوپتر آمریکایی حامل ۱۶ نیروی نظامی و خدمه سرنگون می‌شود و همه سرنشینان آن کشته می‌شوند. این پایگاه اینترنتی، این نبرد را فاجعه‌آمیزترین نبرد از زمان حمله به افغانستان خوانده است. جالب این‌جا است که “مایکل مورفی ” (Michael P. Murphy) از رهبران این عملیات مدال افتخار نیز دریافت کرده است.

هم‌چنین در جنگ عراق، واحد دهم نیروهای ویژه USSOCOM اولین گروه از نظامیان آمریکایی بودند که حتی قبل از آغاز تجاوز آمریکا به عراق وارد خاک این کشور شدند. یکی از اقدامات آنها سازمان‌دهی نیروهای کرد موسوم به “پیش‌مرگ‌ها ” در شمال عراق برای شکست دادن نیروهای “جنبش انصارالاسلام ” پیش از آغاز حمله آمریکا به عراق بود. این اقدام از آن رو انجام شد که منطقه‌ای که به طور کامل در اختیار انصارالاسلام، یکی از متحدین القاعده بود تحت کنترل متحدین آمریکایی‌ها درآورده شود. در جریان این نبرد در منطقه “سارگات ” تاسیسات تسلیحات شیمیایی نیز کشف شد که در طول جنگ با عراق دیگر چنین تاسیساتی به‌دست نیامد. این نبرد شکستی بزرگ برای القاعده و متحدین آن در انصارالاسلام محسوب می‌شد.

پس از موفقیت در نبرد با انصارالاسلام، USSOCOM این‌بار به تجهیز و سازمان‌دهی پیش‌مرگ‌ها علیه رژیم “صدام حسین ” پرداخت. با این تلاش نیروهای صدام در شمال عراق زمین‌گیر شدند و نتوانستند برای مقابله با حمله انجام شده در جنوب عراق به سایر هم‌قطاران خود بپیوندند. شاید همین عملیات توانست جان هزاران نیروی غربی را حفظ کند.

در آغاز تجاوز نظامیان آمریکایی به عراق، تیم‌های ۱۲ نفره از نیروهای ویژه تحت فرماندهی USSOCOM با هدف یافتن سکوهای پرتاب موشک‌های اسکاد وارد مناطق جنوبی و غربی عراق شدند. هم‌چنین نیروهای وابسته به این فرماندهی ترمینال‌های نفتی و پمپ‌های نفت در سواحل جنوبی عراق را به کنترل خویش درآوردند. نیروی هوایی تحت فرمان USSOCOM نیز توانست نقش مهمی در انتقال نیرو و تجهیزات به اعماق خاک عراق ایفا کند.

پس از اشغال عراق نیز نیروهای USSOCOM در قتل یا دستگیری صدها شورشی مسلح عراقی نقش داشته‌اند. از دیگر نقش‌های USSOCOM، آموزش نیروهای عراقی برای به‌دست گرفتن امور بوده است.

* نیروهای تحت فرمان USSOCOM

اولین نیروی تحت فرمان USSOCOM، نیروهای عملیات ویژه هوایی است. این نیرو در ۲۲ ماه مه سال ۱۹۹۰ در فلوریدا تاسیس شد. این نیرو که به اختصار AFSOC خوانده می‌شود در پیاده‌سازی نیرو در سراسر جهان نقش دارد. نیروهای AFSOC آموزش‌های ویژه‌ای می‌بینند و در عملیات جنگی، نفوذ در نیروهای دشمن و تغذیه و تقویت نیروهای خودی مهارت دارند.

از دیگر تخصص‌های AFSOC راه‌اندازی رادیو و تلویزیون برای عملیات روانی است. این نیروها هم‌چنین در تامین تخصص‌های نظامی برای حفظ دولت‌های متحد آمریکا نیز نقش دارند.

ماموریت‌های اصلی AFSOC عبارتند از عملیات هوایی در میدان نبرد، حمایت سریع از نیروهای خودی، عملیات اطلاعاتی، حملات هوایی فوق دقیق، عملیات روانی، نقل و انتقال هوایی، سوخت‌رسانی هوایی، شناسایی و نظارت.

دومین نیروی تحت فرمان USSOCOM واحدی است که مربوط به عملیات ویژه در ارتش آمریکا شده و از آن به اختصار تحت عنوان USASOC نام برده می‌شود. این نیرو از خود USSOCOM هم قدیمی‌تر است و بیش از ۴۰ سال است که سرنیزه نیروهای آمریکایی در جنگ‌های غیرمتعارف محسوب می‌شود. USASOC از نیروهای معروفی همچون “رنجرها ” و هم‌چنین نیروهای ناشناخته‌ای چون نیروهای متخصص در جنگ روانی و جنگ شهری سازمان یافته است. این نیروها در مقابله با شورش‌ها نقش به‌سزایی دارند.

اهمیت USASOC زمانی روشن می‌شود که جنگ از مراحل متعارف خود عبور کرده و وارد مرحله جنگ چریکی می‌شود.

از دیگر نیروهای تحت فرمان USSOCOM نیروهای ویژه توسعه در کشورهای دوست در زمان صلح هستند که اکنون از مهمترین فعالیت‌های آنها کار توسعه در افغانستان است. این کمک‌های توسعه‌ای از طریق ارائه آموزش به نیروهای پلیس و ارتش این کشورها انجام می‌شود. نیروهای ویژه آمریکایی به گونه‌ای آموزش داده می‌شوند که در درجه اول یک رزم‌آور و در درجه دوم یک مربی باشند چرا که باید بتوانند تیم خود و متحدین خود را آموزش دهند.

دیگر نیرویی که از آن نام برده شده است نیروی دریایی تحت فرمان USSOCOM است. این نیرو در ۱۶ آوریل ۱۹۸۷ در کالیفرنیا تاسیس شد. این نیرو که به اختصار NSW خوانده می‌شود وظیفه دارد تا بینش، رهبری، منابع و نظارت لازم را برای قوای بحریه آمریکایی فراهم آورد تا آمادگی لازم را برای نبردهای دریایی کسب کنند. تیم‌های عملیاتی NSW سازمان‌دهی شده و تعلیم دیده‌اند تا گستره مختلفی از عملیات را به اجرا درآورند که از جمله آنها می‌توان به عملیات غیرمتعارف، عملیات مستقیم، شناسایی ویژه، مقابله با تروریسم و حمایت از عملیات روانی و شهری را نام برد.

تفنگداران دریایی دیگر واحد تحت فرماندهی USSOCOM را تشکیل می‌دهند. تشکیل این نیروها به سال ۲۰۰۵ بازمی‌گردد. در این زمان وزیر دفاع آمریکا خواستار تشکیل یک واحد عملیات ویژه از تفنگداران دریایی آمریکایی شد. این نیرو با ۲۵۰۰ عضو در ۲۴ فوریه ۲۰۰۶ در کارولینا آغاز به کار کرد. این نیرو که به اختصار MARSOC خوانده می‌شود ابتدا از واحدهای کوچکی تشکیل شده بود.

MARSOC به عنوان جزئی از اجزای USSOCOM برای آموزش، سازمان‌دهی و پیاده‌سازی عملیات ویژه در حمایت از سایر دستگاه‌های نظامی آمریکایی تشکیل شده است. از دیگر مسوولیت‌های این واحد نظامی اجرای عملیات شناسایی است. از دیگر وظایف این نیرو گسترش توانایی نظامی آمریکا در جنگ‌های غیرمتعارف، مقابله با تروریسم و عملیات اطلاعاتی است. این نیرو در اکتبر ۲۰۰۸ توانست به توان عملیاتی قابل قبول دست پیدا کند.

“ستاد مشترک عملیات ویژه ” آخرین واحد از نیروهای USSOCOM است که در این مقاله اشاره شده است. این واحد که به اختصار JSOC خوانده می‌شود وظیفه کنترل واحدهای عملیات ویژه را بر عهده دارد. البته این واحد نمی‌تواند عملیات جاسوسی و سری را راهبری کند چرا که راهبری اینگونه عملیات تنها در حوزه مسوولیت‌های سازمان سیا است. اما به هرحال باید در نظر داشت که روابط میان USSOCOM و سازمان سیا در سطحی بسیار عالی است.

* فهرست فرماندهان USSOCOM از ابتدا تاکنون

فرماندهان USSOCOM از ابتدا تاکنون عبارت بوده‌اند از: “ژنرال لیندسی ” از آوریل ۱۹۸۷ تا ژوئن ۱۹۹۰، “ژنرال استینر ” از ژوئن ۱۹۹۰ تا مه ۱۹۹۳، “ژنرال داوینگ ” از مه ۱۹۹۳ تا فوریه ۱۹۹۶، “ژنرال شلتون ” از فوریه ۱۹۹۶ تا سپتامبر ۱۹۹۷، “ژنرال اسمیت ” از سپتامبر ۱۹۹۷ تا نوامبر ۱۹۹۷، “ژنرال اسچومیکر ” از نوامبر ۱۹۹۷ تا اکتبر ۲۰۰۰، “ژنرال هلند ” از اکتبر ۲۰۰۰ تا سپتامبر ۲۰۰۳، “ژنرال براون ” از سپتامبر ۲۰۰۳ تا جولای ۲۰۰۷ و “ژنرال اولسون ” از جولای ۲۰۰۷ تاکنون.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری فارس

__________

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

یک دیدگاه

  1. بسیار عالی،ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *