تیتر خبرها
خانه / بخش 6) آمریکا و نظام سلطه / 6)2) نهضت جهاني اسلام / 6)2)4)بيداري اسلامي در كشورهاي اسلامي / بازتاب جهانی رهنمودهای ولی امرمسلمین خطاب به مردم مصر

بازتاب جهانی رهنمودهای ولی امرمسلمین خطاب به مردم مصر

 

سخنان ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در خطبه های نمازجمعه تهران بازتاب وسیعی در رسانه های خارجی داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر معظم انقلاب، سخنان ایشان با توجه به شرایط و اتفاقات رخ داده در منطقه، آن قدر حساس و مهم بود که رسانه های مختلف منطقه و جهان نتوانستند بر طبق سیاست دائمی خود عمل کرده و سخنان رهبر انقلاب را حذف و بایکوت کنند. البته برداشت ها از سخنان خطیب نمازجمعه تهران متفاوت بود و به همین دلیل، واکنش های متفاوتی را در پی داشت.

از نکات جالب توجه برای بسیاری از رسانه های منطقه، ایراد خطبه به زبان عربی از سوی رهبر معظم انقلاب بود تا جایی که برخی رسانه ها در تیتر خبر مربوط به خطبه های رهبری به این موضوع اشاره کردند. بیشترین توجه رسانه ها بر دو محور از سخنان رهبر انقلاب یعنی بیداری اسلامی و شکست سیاست های آمریکا در منطقه متمرکز بود. با این حال تیترهای متفاوتی از سوی رسانه های مختلف مشاهده شد که به برخی از این موارد اشاره می شود.

دعوت رهبر ایران به برپایی

نظام اسلامی در مصر

تأکید رهبر انقلاب بر بعد اسلامی و دینی قیام مردم مصر، نظر برخی رسانه ها همچون نسخه اینترنتی روزنامه عربستانی «الحیاه »، «الامارات الیوم»، «الصناره»، «القدس العربی» و «شبکه العهد» وابسته به تشکیلات خودگردان فلسطین را به خود جلب کرد.

روزنامه الحیاه که بخش قابل توجهی از خطبه های رهبر انقلاب را منعکس کرده بود، با انتخاب سوتیتر نیز تلاش کرد فرمایشات رهبر انقلاب درباره نوکری مبارک برای آمریکا و صهیونیست ها و نیز شکل گیری بیداری اسلامی را برجسته کند.

حمایت رهبر ایران

از انتفاضه اسلامی در جهان عرب

حمایت رهبر ایران از انتفاضه اسلامی در جهان عرب عنوانی بود که رسانه هایی چون «رویتر»، «الشروق»، « swissinfoch» «عرب۸۴»، «وهج نیوز» و «newsegyptcom»، برای خود انتخاب کرده بودند.

خبرگزاری رویتر در خبر خود به نقل از رهبر معظم انقلاب آورد: انقلاب اسلامی ایران که نظام شاهنشاهی را ساقط کرد، الگویی برای مردمانی است که تحت نظام های مشابه دیکتاتوری زندگی می کنند.

رسانه مصری الشروق نیز در خبر خود آورد: آیت الله خامنه ای، اتفاقات اخیر در جهان عرب را حرکت های آزادیخواهانه اسلامی توصیف کرد و گفت که مردم مصر مراقب اقدامات غربی ها برای به انحراف کشاندن این انقلاب باشند.

آمریکا درهای خود را

به روی مبارک خواهد بست

تحلیل رهبر معظم انقلاب درباره رفتار آمریکا با حسنی مبارک پس از سقوط، از دیگر محورهایی بود که مورد توجه رسانه های خارجی قرارگرفت؛

« wmc» در خبر مربوط به خطبه های معظم له، تنها آن بخش از سخنان ایشان را منعکس کرد که بر سرسپردگی حسنی مبارک نزد آمریکا و صهیونیست ها تأکید شده بود. این رسانه به نقل از رهبری نوشت: حکومت مصر، سی سال خادم رژیم صهیونیستی و آمریکا بود اما با این حال آمریکایی ها اولین کسی هستند که درهای خود را به روی حسنی مبارک می بندند؛ همچنان که با بن علی و محمدرضا- شاه سابق ایران- چنین کردند.

حرکت های مردمی در تونس و مصر نشانه های بیداری اسلامی

رسانه ها و پایگاه های خبری چون «دنیا الوطن»، «اهرام»، رادیو هلند، «الجریده»، «آسوشیتدپرس»، پایگاه خبری مجلس یمن، «مصراوی»، خبرگزاری «ترند» جمهوری آذربایجان، «مغرس»، «ماشی»، «النهار»، «سما»، «الرأی نیوز»، «عرب مدیا»، پایگاه عمانی «دنیا نیوز» و «اخبارنا» به نقل از رهبر انقلاب نوشتند: جنبش های مردمی در تونس و مصر، نشانه حدوث بیداری اسلامی است.

دنیا الوطن به نقل از رهبر انقلاب نوشت: دشمن اصلی برای ارتش مصر، رژیم صهیونیستی است نه مردم مصر.

این پایگاه همچنین افزود: پایگاه اینترنتی رهبر ایران چند روز پیش، اظهارات آیت الله خامنه ای در دیدار یک گروه فلسطینی را منتشر کرد که در آن تصریح شده بود خاورمیانه جدید اسلامی ایجاد خواهد شد.

پایگاه مصری اهرام نیز در خبر کوتاهی به خطبه های نمازجمعه توسط رهبر انقلاب پرداخت و بدون پرداختن به اظهارات ولی امر مسلمین درباره خیانت های حسنی مبارک در حق مردم مصر و سیاست دولت های غربی در قبال تحولات اخیر نوشت: رهبر ایران، انقلاب تونس و اعتراضات مردمی در مصر را از نشانه های بیداری اسلامی دانست و مدعی شد که این اتفاقات برگرفته از انقلاب اسلامی ایران در سال ۷۹ میلادی است.

رادیو هلند نیز به اظهارات رهبر ایران در خصوص حدوث بیداری اسلامی و نیز ارتباط بین حسنی مبارک و آمریکا پرداخت و در ادامه اعلام داشت: رهبران و روزنامه نگاران ایرانی از آغاز شکل گیری اعتراضات مردمی در تونس، مصر، یمن و اردن به شکل وسیعی به موضوع بیداری اسلامی پرداختند و سایت اینترنتی وابسته به رهبر ایران نیز تصریحات آیت الله خامنه ای در ارتباط با تشکیل خاورمیانه جدید بر مبنای اسلام را منتشر کرد.

پایگاه منتسب به مجلس یمن نیز به انتشار خبری کوتاه از اظهارات رهبر انقلاب در خطبه های نماز اکتفا کرد و آورد: رهبر انقلاب ایران تصریح کرد که اتفاقات مصر، دلیلی بر بیداری اسلامی است و آنچه در شمال آفریقا و دولت های مسلمان می گذرد، از نتایج انقلاب اسلامی ایران است.

لازم به ذکر است این پایگاه در پایان این جملات، دو علامت تعجب آورد تا به نوعی مخالفت خود را با این اظهارات اعلام کرده باشد.

انقلاب مصر

شکست سیاست های آمریکا

شکست سیاست های آمریکا در منطقه از جمله تیترهایی بود که رسانه هایی چون «الجزیره»، «العنکبوت» ، «سبق»، پایگاه خبری مراکشی «هبه پرس»، «انباوکم»، «الوسط» و پایگاه اماراتی «الرمس»، بدان پرداخته بودند.

پایگاه خبری «الاسلام الیوم» که اخبار ضد آمریکایی را پوشش می دهد اما مواضع خصمانه ای علیه جمهوری اسلامی ایران دارد، این بار با این تیتر به استقبال خطبه های رهبر انقلاب در دانشگاه تهران رفت که: آمریکا با شکست تحقیر آمیزی در منطقه مواجه می شود.

این پایگاه خبری افزود: رهبر ایران در جمع نمازگزاران گفت که انتفاضه مردم مصر و تونس نشانه شکست تحقیرآمیز سیاست های آمریکا در منطقه است.

«سی ان ان عربی» هم که از قول رهبر انقلاب، انقلاب مصر را به معنای شکست سیاست های آمریکا تیتر کرده بود نوشت: رهبر ایران تاکید کرد که انتفاضه فعلی در مصر، ضربه ای بر سیاست های آمریکا در منطقه بود.

البته این شبکه خبری تنها به نقل این مطلب و نیز تصریحات رهبری درباره نگرانی صهیونیست ها از انقلاب مردم مصر اکتفا کرد و بقیه خبر خود را با مطالب دیگری همچون اظهارات شخصیت های سیاسی ایران درباره تحولات مصر همراه کرد.

سیاست های آمریکایی مبارک

عامل قیام مردم مصر

پایگاه «روسیا الیوم» نیز در خبر مربوط به خطبه ای دیروز نمازجمعه تهران از قول خطیب آن نوشت: سیاست های حسنی مبارک در پشتیبانی از آمریکا و اسرائیل، عامل قیام مردم مصر شد.

این پایگاه ادامه داد: رهبر ایران که بخش های قابل توجهی از سخنرانی خود را به تحولات اخیر مصر اختصاص داده بود گفت: جنبش مردم مصر از مسجد آغاز شد و در سایه شعارهای دینی همچون «الله اکبر» شکل گرفت و مردم مصر به غرب اجازه نخواهند داد تا این حرکت اسلامی از بین برود.

دستپاچگی صهیونیست ها

پایگاه مصری «الیوم السابع» نیزبه این بخش از اظهارات رهبر انقلاب در خطبه های نماز توجه بیشتری کرد که ایشان گفتند «البته امروز آمریکایی ها به شدت دستپاچه هستند و اسرائیلی ها بیشتر از آن ها در قضیه مصر دستپاچه و دنبال علاجی هستند که البته علاجی هم پیدا نخواهند کرد.»

این پایگاه مصری همچنین به نقل از رهبر ایران نوشت: موفقیت مردم مصر در ساقط کردن نظام حسنی مبارک، پایه های رژیم صهیونیستی را متزلزل خواهد کرد.

بازگشت کرامت به امت اسلامی

شبکه ماهواره ای «الجدید» نیز در پایگاه اینترنتی خود به خطبه های نمازجمعه تهران به امامت آیت الله خامنه ای اشاره کرد و از قول رهبر ایران نوشت: اتفاقات مصر و تونس، کرامت را به امت اسلامی برمی گرداند.

این پایگاه همچنین بخش هایی از فرمایشات رهبر انقلاب درباره تشکیل نظام اسلامی در مصر و شکست سیاست های آمریکا در منطقه را منتشر کرد.

عصبانیت برخی رسانه ها

در این بین رسانه های نزدیک به حکومت مصر نظیر «anaonlinenet» و یا پایگاه های خبری نظیر ۴۱ مارس»، «الحوراءنت»، «ایلاف» نتوانستند عصبانیت خود را از جمهوری اسلامی ایران و مواضع رهبر انقلاب پنهان کنند و با تحلیل های جهت دار و یا انعکاس موضع گیری مخالفین جمهوری اسلامی همچون مریم رجوی، سرکرده گروهک تروریستی منافقین، به بازتاب خطبه های نمازجمعه تهران پرداختند.           

 

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

فی ذکری القتل ضیوف الرحمن و قتل حجاج بیت الله الحرام من الایرانیین و فلسطینیین الثورییون و سایر المسلمین فی المجزرة فی بلد امن الله فی المکّة المبارکة ۶ ذی الحجة الحرام عام ۱۴۰۷ بید آل سعود و وهابیون الارهابیون العملاء الصهاینة و الامریکییون

حج فی کلام الامام الخمینی (قدس سره) ۲۵ .فی ذکری القتل ضیوف الرحمن و قتل حجاج بیت الله الحرام من الایرانیین و فلسطینیین الثورییون و سایر المسلمین فی المجزره فی بلد امن الله فی المکّه المبارکه ۶ ذی الحجه الحرام عام ۱۴۰۷ بید آل سعود و وهابیون الارهابیون العملاء الصهاینه و الامریکییون

حج فی کلام الامام الخمینی (قدس سره) 25 .فی ذکری القتل ضیوف الرحمن و قتل حجاج بیت الله الحرام من الایرانیین و فلسطینیین الثورییون و سایر المسلمین فی المجزرة فی بلد امن الله فی المکّة المبارکة ۶ ذی الحجة الحرام عام ۱۴۰۷ بید آل سعود و وهابیون الارهابیون العملاء الصهاینة و الامریکییون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *