تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)4) زندگی نامه شهداي گرانقدر دانشجوي پیرو خط امام / 2)4)17) هوشنگ« صادق» ترکاشوند / انتشار فعالیت‌های مبارزاتی شهید هوشنگ« صادق» ترکاشوند از دانشجویان پیرو خط امام

انتشار فعالیت‌های مبارزاتی شهید هوشنگ« صادق» ترکاشوند از دانشجویان پیرو خط امام

 هوشنگ (صادق) ترکاشوند، دانشجوی پیرو خط امام و مسوول جهاد دانشگاهی دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه تهران که در سال‌های انقلاب لحظه‌ای برای به ثمر‌رسیدن انقلاب بازنایستاده بود، سرانجام در جبهه‌های حق علیه باطل در عملیات خیبر به درجه‌ی رفیع شهادت نائل آمد.

آنچه در پی می‌آید گوشه‌هایی از فعالیت‌های این شهید گرانقدر در قبل و بعد از انقلاب به همراه بخشی از دغدغه‌های فکری وی برای جامعه‌ی آرمانی خویش است که همزمان با فرارسیدن ۱۳ آبان‌ماه سالروز تسخیر سفارت آمریکا منتشر می‌شود. شهید ترکاشوند در جریان این واقعه جزو اولین افرادی بوده که به تسخیر سفارت پرداخت.

شهید ترکاشوند در سال ۱۳۳۵ در شهرستان ملایر متولد شد و پس از گذراندن دوران متوسطه‌ در سال ۱۳۵۴ در رشته‌ی ادبیات عرب، در مقطع لیسانس وارد دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه تهران شد. همزمان با ورود به دانشگاه با شرکت در اعتصابات دانشجویی به مبارزه با رژیم شاه پرداخت که همین امر سبب شد تا توسط ساواک با قطع کمک هزینه‌ی تحصیلی از خوابگاه دانشگاه اخراج شود.

وی در همین سال‌ها نیز با پخش اعلامیه‌های امام (ره) مبارزات خود را علیه رژیم ادامه می‌داد و در سال ۱۳۵۵ یک کتابخانه در زادگاه خویش تاسیس کرد.

این شهید پس از پیروزی انقلاب اسلامی در جریان تسخیر لانه‌ی جاسوسی آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ جزو اولین کسانی بود که دیوار سفارت آمریکا را فتح کرد، و با فاصله کمی پس از آن مبارزه سرسختانه خود را با منافقین در دانشگاه آغاز کرد. هم‌چنین وی در سال ۱۳۶۰ و ۱۳۶۱ در ستاد انقلاب فرهنگی و کمیته‌ی علوم انسانی، مسوول جهاد دانشگاهی دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه تهران نیز بوده است.

شهید هوشنگ ترکاشوند که با آغاز جنگ تحمیلی به ندای عقل و وجدانش راهی جبهه‌های نبرد شد، با عضویت در گروه تخریب در جریان کربلای هویزه با انفجار خمپاره‌ای همراه دو نفر از دوستانش به نام شهید حسن سیف و موسوی به شدت مجروح می‌شود تا این‌که در ۸ آبان‌ماه ۱۳۶۲ در جریان عملیات خیبر در جزیره‌ی مجنون به دیدار معبود شتافت.

به گزارش ایسنا، در بیست‌ودومین مراسم سالگرد شهادت که در سال ۸۴ و با عنوان یادواره‌ی شهدای دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد، جمعی از دوستان شهید و استادان این دانشکده مقرر کردند هرساله روز هشتم اسفند، سالروز این شهید بزرگوار به نام شهدای دانشکده‌ی ادبیات نام‌گذاری شود.

شهید ترکاشوند وصیت‌نامه‌ی خود را با ستایش و حمد پروردگار آغاز کرده و هدف از خلقت انسان را برخورداری از رحمت الهی بیان کرده و آورده است: رحمت الهی از این باب است که (انسان) توفیق می‌یابد خداوند را بندگی کند و حمد او را به جای آورد که این بندگی و اطاعت چیزی جداگانه از زندگی روزمره نیست.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره‌ی امر به معروف و نهی از منکر درباره‌ی مسوولان جامعه آورده است: آنچه که ماموران و مسوولان دولتی انجام می‌دهند، به نظر شما یا صحیح است یا ناصحیح. اگر صحیح است بایستی که مشوق آن باشیم، والا بایستی اگر تماس مستقیم می‌توانیم داشته باشیم و مستقیما اشکال را به وی گوشزد و علت آن را جویا شویم، آنگاه یا اشکال ما وارد نیست و جواب می‌گیریم یا وارد است که در این صورت هم یا قبول می‌کند فبیها‌المراد یا قبول نمی‌کند آنگاه به مسوولان بالاتر یا کسانی‌که می‌توانند روی او نفوذ داشته باشند مساله را در میان می‌گذاریم و باز به همین ترتیب اگر اشکال بود به مسوولین بالاتر یکی پس از دیگری مساله طرح می‌شود و این روال امر به معروف و نهی از منکر در حکومت اسلامی است.

این شهید بزرگوار در ادامه وصیت‌نامه‌اش آورده است: تا آنجا که مقدور است در کارهای اجتماعی عام‌المنفعه تا پایان عمر کوشا باشید، که موجب رضای پروردگار است و یکی از عبادات بزرگ. این‌گونه کارها را به نفع مردم و برای رضای خدا انجام دهید.

گرچه مشکل است و شیطان هم وسوسه می‌کند اما خدا قادر و متعال و ارحم‌الراحمین است و یاری می‌کند.

شهید ترکاشوند در پایان خطاب به پدر و مادرش نیز می‌گوید: پدر و مادر عزیزم، هیچ‌گاه اجر خودتان را با منت گذاشتن برکسی یا حتی با به رخ کشیدن کسی که بله پسر ما شهید شده از بین نبرید، البته می‌دانم که شما چنین کاری نمی‌کنید. شما به خدا قرض داده‌اید و بایستی از او پاداش بخواهید و در عین حالی‌که بایستی به موقع دیگران را امر به معروف و یا نهی از منکر نمایید و خدمتگزار مردم باشید نبایستی از آنها توقع خوبی، قدرشناسی یا پاداش داشته باشید که اشخاصی هستند به موقع تقسیم منفعت از همه جلوتر و پرتوقع‌تر اند و موقع انجام وظیفه وامانده‌ترین هستند.

با امید پیروزی و نصر اسلام و ظهور و ظهور آقا امام زمان (عج) و طول عمر امام تا کنار حضرت و بازشدن راه کربلا.

منبع:ایسنا

 

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خلاصه وصیتنامه شهید صادق (هوشنگ ) ترکاشوند از دانشجویان پیرو خط امام

این وصیت نامه ها انسان را می لرزاند و بیدار می کند امام خمینی با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *