تیتر خبرها
خانه / بخش 5) جنگ تحمیلی / 5)7) مقالات / 5)7)1) دزفول شهر مقاومت / روز شمار تاریخ بمباران ها در دزفول

روز شمار تاریخ بمباران ها در دزفول

بخشی از روز شمار وقایاع دزفول در جنگ چنین است:

 

۱۶/۷/۵۹ دو فروند هواپیمای دشمن در دزفول مورد اصابت قرار گرفته وسقوط کرد.

۲۲/۹/۵۹ ساعت۱۱ صبح در شلوغ ترین زمان یک گلوله توپ دورزن توپخانهی دشمن در خیابان امام خمینی در میان مردم منفجر و به شهادت ۸۰ تن و زخمی شدن ۸۶ نفر منجر شد.

۷/۱۰/۵۹ ۷۰۰ نفر از خانوادهی شهدای دزفول به زیارت امام خمینی رفتند. امام خمینی در این دیدار فرمود شما دزفولی ها امتحان دادید و خوب از امتحان بیرون امدید.

۱۹/۱۲/۵۹ یکبار دیگر دزفول مورد حمله موشکی قرار گرفت که در این جنایت هول انگیز مسجد نجفیه ویران و۱۳ نفر مجروح شدند.

۲۳/۱/۶۰سفرای کشورهای غیر متعهد از مناطق موشک زده دزفول دیدار کردند در هنگام بازدید بار دیگر دزفول مورد اصابت گلوله های توپ دشمن قرار گرفت.

۹/۲/۶۰ ۲ موشک ۹ متری در ساعت ۱۳ به مناطق مسکونی اصابت کرد و ده دقیقه بعد ۱۱ گلوله توپ به دزفول اصابت کرد.

۲۲/۲/۶۰ ساعت ۱۸ و ۳۰دقیقهدزفول هدف اصابت ۳ موشک قرار گرفت که باعث شهادت ۷ نفر و مجروحیت ۱۴ نفر شد.

۳۰/۲/۶۰ ۲ موشک به دزفول شلیک و باعث شهادت ۶ تن شد.

۱۸/۸/۶۰ ساعت ۹ و ۴۵ دقیقه صبح ۶ گلوله توپ به دزفول شلیک شد یکی از گلوله ها به مینی بوس حامل مسافر اصابت کرد و باعث شهادت۳۰ نفر و مجروحیت ۱۴ تن شد.

۱۹/۸/۶۰ این روز مصادف با روز حقوق بسر بود مردم دزفول به صوی زیارت گاهای شهدا روان بودند که در ساعت ۱۵ و۳۰ دقیقه صدای انفجار شهر را لرزاند مردم روی پل قدیم به خاک و خون کشیده شدند در این حمله ۶ نقطهی شهر مورد هدف قرار گرفت و ۲۱ تن شهید و ۱۰۸ تن مجروح شدند.

 

۱۹/۱۲/۶۰ از ابان تا اسفند همچنان گلولهی توپ دزفول را کوبید مردم همراه با رزمندگان اسلام در تدارکات عملیات فتح المبین بی وقفه تلاش و برای شروع عملیات لحظه شماری میکردند

۲۱/۱/۶۲ در ساعت ۱۸ ۳ موشک زمین به زمین مناتق مسکونی دزفول را در هم کوبید یکی از نقاط مورد اصابت درست همان جای بود که ماهها قبل نیز به وسیله موشک تخریب و از نو ساخته شده بود در این حمله ۷ منزل مسکونی ویران و ۱۵۰ تن زخمی و ۲۲ تن شهید شدند.

۲/۲/۶۲ ۴۸ ساعت از موشک باران دو روز قبل نگزشته بود که دزفول مجددن مورد اصابت موشک قرار گرفت در این حمله۳۶ نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند به همین مناسبت از سوی دولت جمهوری اسلامی روز شنبه سوم اردیبهشت در سراسر کشور عزای عمومی و در دزفول تعتیل عمومی اعلام شد.

۳/۲/۶۳ پیکر ۳۶ تن از شهدای موشکباران تشییع و در مزار شهدا به خاک سپرده شدند.

۵/۲/۶۲ امام خمینی در پیامی در رابطه با موشک باران دزفول فرمود : ملت ایران و دزفول عزیز و مقاوم در برابر انها ایستاده است و امروز هم که این مصیبت را وارد کرده اند باز فریاد جنگ جنگ تا پیروزی از جوانان دزفولی بلند است.

۳۱/۲/۶۲ یک هیات متشکل از کارشناسان نظامی سازمان ملل برای برسی اثار تجاوز به مناطق مسکونی وارد دزفول شد.

۲۲/۵/۶۲ در ساعت ۸ و۳۴ دقیقه و۸ و ۴۵ دقیقه صبح دزفول مورد اصابت موشک قرار گرفت .

۱۶/۱۲/۶۳ در ادامهی حملات موشکی رژیم عراق به مناتق مسکونی دزفول بامداد پنج شنبه انفجار ۸ موشک غول پیکر به دزفول باعث خسارات عظیمی شد یکی از موشکها به بیمارستان افشار اصابت کرد و باعث شهید و مجروح شدن عدهای بیمار شد.

۲۶/۱۲/۶۳ در سومین روز شهدای حملهی موشکی ساعت ۱ بامداد روز پنج شنبه و بار دیگر در ساعت ۷و ۵۰ دقیقه صبح این روز چندین موشک به دزفول اصابت کرد و باعث شهادت ۱۹ نفر و مجروحیت ۹۰ نفر شد در بین شهدا ۷ کودک و ۱ نوزاد ۳ماه به چشم می خورد.

۱۷/۱/۶۴ ساعت ۸ و ۴۵ دقیقه صبح دزفول مورد حمله موشکی قرار گرفت در این حمله ۴۰ نفر شهید و مجروح شدند و ۲۰۰ منزل و مغازه ویران شد.

۱۳/۱۱/۶۴ عالم ربانی ایت الله سید مجد الدین قاضی دزفولی نمایندهی امام و امام جمعه دزفول در ۸۵ سالگی دار فانی را وداع کرد مرحوم قاضی از جمله خدمتگزاران اسلام بود زمانی که جنگ تحمیلی اغاز شد ایشان با تمام قدرت برای تبلیغ و تشویق جوانان رزمنده به دفاع از اسلام و ترغیب مردم به پشتیبانی کوشید ایشان در هیچ برهه ای از حملات توپخانه ای و موشکی دزفول را ترک نکرد و در کنار مردم دزفول ماند.

۱۴/۱۱/۶۴تشییع جنازهی مرحوم ایت الله قاضی طی مراسم باشکوه و کم نظیری انجام و پیکر ان مرحوم در مزار شهدای ذزفول به خاک سپرده شد.

۲۴/۱۲/۶۴ دو فروند هواپیمای دشمن که قصد حمله به دزفول را داشتند توسط اتشبار پدافندی دزفول مورد اصابت قرار گرفت وسقوط کردند.

۲۲/۱۱/۶۵الی رغم رژیم بعثی عراق امروز شهر دزفول در طول جنگ تحمیلی بی سابقه ترین حضور گستردهی مردم را در گرامی داشت یوم الله ۲۲ بهمن و بیعت مجدد با امام خمینی را به نمایش گزاشت

۳۰/۵/۶۵ بر اثر حملهی هواپیمای دشمن به دو واحد صنفی در دزفول ۲ کارگر شهید و ۴۱ نفر مجروح شدند

۱۸/۶/۶۶ بر اثر حمله به کار خانه قند دزفول تعدادی از کارگران شهید و مجروح شدند.

این روز شماری گوشه ای از جنایت های دشمن در دزفول بود.

بیش از ۲۰۰ موشک و چند هزار توپ به دزفول اصابت کرداگر یک شعاع ۱۰۰ کیلومتری را در نزر بگیریم دزفول میبایست با این همه موشک و توپ و بمباران هوای با خاک یکسان میشد اما چرا این اتفاق نیفتاد؟ دلیل اصلیش باز سازی شپسرع ویرانه ها بود با تصمیم مصوولین شهر هرجا که مورد حمله قرار میگرفت سریع باز سازی می شد بعضی وقتها یک خانه تا پایان جنگ ۵ بار ویران و دوباره ساخته می شد.

 

 

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

شهید محمد رضا زاده علی شهیدی از دزفول

شهیدمحمدرضا زاده علی شهیدی از دزفول: «انگار دارم خفه می‌شوم، باید هر چه زودتر به آزادی برسم»

تقدیم به شهدای والامقام شهرک شهید منتظری دزفول بویژه  شهیدمحمدرضا زاده علی یک بار در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *