تیتر خبرها

کوچ موشک ها به دزفول

 

۲۲ تیر ۱۳۸۷

 

 

 

 

 

 

 

اولین موشک در ۱۹ مهر ماه ۱۳۵۹ ساعت ۲۲ و ۱۰ دقیقه به دزفول اصابت کرد . در آن شب عده اى از بسیجیان دزفول در حیاط مسجد استراحت مى کردند . اکثر مردم دزفول نمى دانستند که موشک یعنى چه ؛ آن ها بمباران هوایى و توپ هاى دور برد دشمن را تجربه کرده بودند اما نمى دانستند انفجار موشک چگونه است .

در غرب دزفول ارتش عراق با دو لشگر مجهز وارد عمل شد آن ها حمله اصلى خود را در این منطقه بر روى دو محور اصلى قرار دادند :

محور شماره ۱ :

از پل رمیله واقع در رودخانه طیب در خاک عراق ، پاسگاه شرهانى در ارتفاعات حمرین به سمت مواضع پدافندى عین خوش و سپس ادامه آن به سمت پل نادرى در رودخانه کرخه .

محور شماره ۲ :

از عمارت تا پاسگاه فکه به سمت مواضع پدافندى دوسلک در شرق فکه و سپس ادامه آن به سمت ارتفاعات ابوصلیبى خات و شهر شوش واقع در ساحل غربى کرخه .

دزفول زیر شدید ترین بمباران هوایى و توپخانه دشمن قرار گرفت . در منطقه دزفول پادگان نظامى تیپ ۲ زرهى و پایگاه هوایى وحدتى و انبار مهمات ارتش بمباران شد . مهمترین مرکز نظامى دزفول پایگاه وحدتى بود . پایگاهى که هواپیماهاى شکارى ایران از آنجا به دشمن حمله مى کردند .

وقتى جنگ شروع شد فرماندار دزفول و نماینده امام در پایگاه وحدتى همه وقت خود را در پایگاه وحدتى گذاشتند و خلبانانى که عزم مأموریت داشتند را از زیر قرآن مى گذراندند.

در فکه تیپ دزفول و تیپ ۳۷ شیراز نتوانستند در برابر لشکرهاى تا بن دندان مسلح عراقى ها کارى از پیش ببرند و مجبور به عقب نشینى شدند. اکثر رزمندگان و فرماندهان تیپ شیراز به شهادت رسیدند . سرانجام عراقى ها در کنار رود کرخه متوقف شدند و باعث این توقف نیروهاى باقى مانده ارتش و نیروهاى سپاه و داوطلبان مردمى بودند که مانع از پیشروى بیشتر دشمن شدند .

***

* دزفول چگونه شهرى ست

دزفول کلمه اى است مرکب از «دز و پل» این پل را پل روناش و دز را قصر روناش هم مى گفتند در سمت غربى رودخانه دز شهرى به نام روناش بوده که اکنون اثرى از آن نیست .

عده اى دیگر معتقدند که کلمه دزفول از دژ پل گرفته شده که در اصطلاح محلى دزفیل گفته مى شود این کلمه به مناسبت قلعه اى است که براى حفظ پل تاریخى دزفول در زمان شاپور دوم ساسانى در ابتداى شهر ساخته شده .

***

پس از برخورد اولین موشک به دزفول نگهبانى در محله ها و خیابان ها شروع شد . مردم به روشنایى در شب حساس شده و برق شهر از غروب قطع مى شد . از آن به بعد بارها دزفول از طریق موشک یا گلوله هاى توپ مورد اصابت قرار گرفت اینقدر که این شهر به شهر «هزار موشک» مشهور شد .

حضرت امام خمینى «ره» ۵ اردیبهشت ماه سال ۶۲ طى پیامى به مردم دزفول فرمودند: ملت ایران و دزفول عزیز و مقاوم در برابر آن ها ایستاده است و امروز هم که مصیبت را وارد کرده اند باز فریاد جنگ جنگ تا پیروزى از جوانان دزفولى بلند است .

اما در یک آمار تقریباً دقیق دزفول مورد اصابت ۲۰۰ موشک و چند هزار گلوله توپ قرار گرفت که اگر دزفول را در شعاعى صد کیلومترى در نظر بگیریم دزفول مى بایست با این همه موشک و توپ و بمباران هوایى با خاک یکسان مى شد .

اما چرا این اتفاق نیفتاد دلیل اصلى اش بازسازى سریع ویرانه ها بود . با تصمیم مسئولین شهر هر جا که مورد حمله قرار مى گرفت سریع بازسازى مى شد .

* امید به زندگى زیر آتش دشمن

در اوج موشک باران و بمباران هوایى در دزفول سینما ساخته و

راه اندازى شد. استقبال مردم به حدى بود که در یک ماه حدود ۲۵۰۰ بلیت فروخته شد آن هم در سینمایى با گنجایش ۳۰۰ ، ۴۰۰ صندلى . حرکت بعدى بازسازى رنگ آمیزى و مرمت وسایل ورزشگاه شهر بود . درست هنگام موشک باران مسابقات فوتبال، کشتى و والیبال برگزار و مردم استقبال خوبى از آن مى کردند .

عجیب آنکه در هنگام افتتاح پارک تازه تأسیس بعثت ، مردم نیامدند و انگار که خدا چنین مى خواست . چون درست در لحظه افتتاح پارک بعثت موشک باران شد . دزفول و از جمله مردم دزفول به جنگ عادت کرده بودند . عروسى ها و جشن ها برگزار مى شد و مثل سابق مردم به شب نشینى مى رفتند.

بازار و مغازه ها تعطیل نبود . جو فرهنگى و مذهبى دزفول باعث شد بسیارى از فرماندهان که در اطراف دزفول زندگى مى کردند به آن جا بیایند . شهیدان حاج همت ، رضا دستواره ، علیرضا نورى و چند تن از فرماندهان لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) و مهدى و حمید باکرى ، حسین خرازى و چند فرمانده تیپ و لشکر دیگر از جمله این فرماندهان بودند .

یکى از موارد روحیه دهنده رزمندگان رادیو جبهه بود. رادیو جبهه از دزفول براى تمام رزمندگان پخش مى شد. شاید باور کردنش سخت باشد که چند جوان کم تجربه با یک ضبط صوت و یک میکروفن این رادیو را راه اندازى کرده باشند

آن ها با همین بضاعت کم توانستند این رادیو را راه اندازى کنند البته چند تن از جوانان دزفولى نیز برنامه هاى آن ها را مى نوشتند .

دزفول در زمان جنگ به عنوان شهر نمونه جمهورى اسلامى ایران انتخاب شد

شهرى که سمبل استقامت ایرانیان است . دزفول از هشت سال دفاع مقدس سربلند بیرون آمد مردم مؤمن و مهمان نواز دزفول در سال هاى نبرد یار و یاور انقلاب و رزمندگان بودند پس بى دلیل نیست که دزفول سمبل استقامت ما ایرانیان است ؛ همین طور که خرمشهر سمبل مقاومت ماست .

 

حسین ابوالفتحى

روزنامه ایران

 

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

شهید محمد رضا زاده علی شهیدی از دزفول

شهیدمحمدرضا زاده علی شهیدی از دزفول: «انگار دارم خفه می‌شوم، باید هر چه زودتر به آزادی برسم»

تقدیم به شهدای والامقام شهرک شهید منتظری دزفول بویژه  شهیدمحمدرضا زاده علی یک بار در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *