تیتر خبرها

۱۳آبان ۵۸؛ چرا انقلاب دوّم

 خبرگزاری فارس: دبیر اسبق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل کشور در یادداشت خود نوشت: تسخیر لانه جاسوسی به‌ حاکمیت‌ لیبرال‌ها پایان‌ داد و البته در کنار مسأله‌ سقوط‌ دولت‌ موقت‌ و بی‌اعتباری‌ جریان‌های‌ لیبرال‌، باید به‌ سقوط‌ ارزش‌ گروه‌های‌ چپ‌ نزد مردم‌ و بی‌اعتباری‌ آنها نیز اشاره‌ کرد[۱].

 

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزرای فارس، علی خضریان دبیر اسبق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل کشور در یادداشتی با عنوان “چرا نامش را انقلاب دوم نامیدند؟ ” نوشت:

 

تسخیر لانه جاسوسی و گروگان‌گیری ۴۴۴ روزه‌‌ بیش‌ از ۵۰ نفر از کارکنان‌ سفارت‌ آمریکا از سوی‌ دانشجویان‌ پیرو خط‌ امام(ره)‌، اقدامی‌ بزرگ‌ و بی‌نظیر، نه‌ فقط‌ در سطح‌ کشور یا منطقه‌، بلکه‌ حرکتی‌ شگرف‌ و غیرقابل‌ پیش‌بینی‌ در سطح‌ جهان‌ بود.

 

این‌حرکت‌، دارای آثار و پیامدهای‌ مثبت داخلی و خارجی بود‌ که ‌نگاهی‌ به‌ آنها نشان‌ می‌دهد که‌ در مجموع‌، این‌ تحولات‌ به‌ سود انقلاب‌ اسلامی‌ و به عنوان نقطه تکاملی آن، موجب‌ حفظ‌، تداوم‌ و تعمیق‌ انقلاب اسلامی گردید و شاید از این رو است که آن را “انقلاب دوم ” نامیدند.

 

حرکت‌ دانشجویان‌ مسلمان‌ پیرو خط‌ امام‌(ره‌) و تسخیر لانه‌‌ جاسوسی‌ از سوی ‌آنان‌، یکی‌ از بزرگ‌ترین‌ حرکت‌های‌ ضداستکباری‌ در تاریخ‌ انقلاب‌های‌ مردمی‌ بود که‌ روح‌ خودباوری‌ و استکبارستیزی‌ را بار دیگر در ملت‌ ایران‌ و دیگر ملت‌های‌ محروم‌، متبلور ساخت‌ و اسطوره‌‌ ابرقدرتی‌ آمریکا را برای‌ همیشه‌ در هم‌ شکست‌ و فصل‌ جدیدی‌ از تاریخ‌ انقلاب‌ اسلامی‌ را رقم‌ زد و نقطه آغازی بود در جهت صدور این نهضت آزادی‌بخش

اما در آن زمان حضرت‌ امام(ره) و نیروهای انقلابی پیرو ایشان که‌ همراه‌ واقعی‌ انقلاب‌ محسوب‌ می‌شدند، عمل‌ دانشجویان‌ را به‌ شدت‌ مورد تأیید و تمجید قرار دادند و از آن‌ حمایت‌ کردند.

 

بی‌شک‌ نقش‌ کلیدی‌ و محوری‌ حضرت‌ امام‌(ره‌) در جریان‌ تسخیر لانه‌ جاسوسی ‌آمریکا در تهران‌، اولین‌ مسأله‌ای‌ است‌ که‌ باید در جریان‌ بررسی‌ وضعیت‌ و مواضع ‌نیروهای‌ موجود در جریان‌ تسخیر، مورد بررسی‌ قرار گیرد.

 

موضع گیری‌های‌ امام‌ در مقابل‌ آمریکا، صریح‌ و قاطع‌ بود و در تقابل‌ با دیدگاه‌های‌ دولت‌ موقت‌ قرار می‌گرفت‌ چرا که مقامات‌ این‌ دولت‌ طرفدار مماشات‌ و روابط‌ دیپلماتیک‌ حسنه‌ با این‌ کشور بودند.

 

حضرت‌ امام(ره) در اردیبهشت‌ ۵۸ در مصاحبه‌ای‌ با روزنامه‌ی‌ “لوموند ” فرمودند: “امپریالیسم‌ آمریکا بزرگترین‌ خطر است‌. عمال‌ آمریکا در جریان‌ این‌ روزها، خود را پشت‌ سر سازمان‌ مذهبی‌ دروغین‌ پنهان‌ کرده‌اند… “

 

وزیر خارجه‌ آمریکا از صدور حکم‌ اعدام‌ برای‌ شاه‌ سابق‌ و برخی‌ دست‌ اندرکاران‌ رژیم‌ سلطنتی‌ شاه‌، اظهار تأسف‌ کرد. از طرف‌ دیگر، سنای‌ آمریکا به‌ اتفاق آراء اعدام‌هایی‌ را که‌ در ایران‌ انجام‌ شده‌ بود، محکوم‌ کرد. این‌ وقایع‌ در اردیبهشت‌ سال‌ ۵۸ رخ‌ داد، یعنی ‌هنگامی‌ که‌ هنوز بیش‌ از سه‌ ماه‌ از حکومت‌ جمهوری‌ اسلامی‌ در ایران‌ نگذشته ‌بود.

 

امام(ره)‌، بلافاصله‌، با آمریکا شدیداً مخالفت‌ کردند و فرمودند: “آمریکا اگر از اعدام‌ هویداها اظهار تأسف‌ نکند، از نوکرهایش‌ پشتیبانی‌ نکرده‌ است‌ ما توقع‌ نداریم‌ ابرقدرت‌ها که‌ دستشان‌ از ایران‌ کوتاه‌ شده‌، از ما تشکر کنند. “

 

از سوی‌ دیگر، دانشجویان‌ پیرو خط‌ امام(ره)‌، که‌ از مماشات‌ و عدم‌ موضع‌گیری‌ انقلابی‌ دولت‌ موقت‌ نگران‌ بودند، تلاش‌ می‌کردند تا با پیروی‌ ازدیدگاه‌های‌ حضرت‌ امام‌(ره‌)، در تحولات‌ جامعه‌‌ آن‌ روز ایران‌ نقش‌ کلیدی‌ و اساسی ‌را ایفا کنند و آنچه‌ که‌ دانشجویان‌ پیرو خط‌ امام‌ را در مورد اشغال‌ یا عدم‌ اشغال‌ لانه‌‌ جاسوسی‌ مردد کرده‌ بود، ناآگاهی‌ از موضع ‌حضرت‌ امام(ره) بود.

 

البته یک‌ حرکت‌ هوشمندانه‌ دیگر از جانب‌ امام(ره)‌، باعث‌ شد تا آنان‌ برای‌ انجام‌ این‌ کار مطمئن‌ شوند.

 

حضرت‌ امام(ره) در تاریخ‌ ۱۰ آبان‌ ۱۳۵۸، پیامی‌ به‌ ملت‌ ایران‌ دادند که‌ سرآغاز حرکتی‌ نوین‌ برای‌ دانشجویان‌ مسلمان‌ شد. امام(ره) در بخشی‌ از آن‌ پیام‌ فرمودند: “بر دانش‌آموزان‌، دانشگاهیان‌ و محصلین‌ علوم‌ دینیه‌ است‌ که‌ با قدرت‌ تمام‌، حملات‌ خود را علیه‌ آمریکا و اسرائیل‌ گسترش‌ داده‌ و آمریکا را وادار به‌ استرداد این‌ شاه‌ مخلوع‌ جنایتکار نمایند و این‌ توطئه‌‌ بزرگ‌ را بار دیگر، شدیداً محکوم‌کنند…. ای جوان‌هایی که در مقابل توپ و تانک رفتید و خواهرهایی که جوانان خود را از دست داده‌اید…. حفظ کنید خودتان را، نهضت خودتان را حفظ کنید، ننشینید دیگران برای شماد کار کنند، اینها برای شما کاری نمی کنند. “

 

پیام‌ امام(ره) که‌ با انتشار خبر ملاقات‌ بازرگان‌ (رئیس‌ دولت‌ موقت‌) با برژینسکی‌ (مشاورامنیت‌ ملی‌ کارتر) در اجلاس الجزایر همزمان‌ شده‌ بود، از جانب‌ نیروهای‌ انقلابی‌ به‌ مانند پیامی‌ آشکار برای‌ انجام‌ کاری‌ انقلابی‌ و قاطع‌ تلقی‌ شد که البته پس از تسخیر لانه جاسوسی حضرت‌ امام‌(ره‌) اصل‌ حرکت‌ را تأیید کرده‌ و با واسطه‌ شدن‌ مرحوم‌ حاج‌ احمدآقا خمینی‌ به‌ دانشجویان‌ می‌گویند که‌: “خوب‌ جایی‌ را گرفته‌اید، محکم‌ نگهدارید. “

 

امام‌ خمینی‌(ره‌)، به‌ عنوان‌ رهبر انقلاب‌، نخستین‌ کسی‌ بود که‌ از اقدام‌ شجاعانه‌ دانشجویان‌ حمایت‌ کرد و عمل‌ آنان‌ را واکنش‌ طبیعی‌ ملت‌ در مقابل‌ جنایات‌ بی‌شمار آمریکا دانست‌.

 

اما گروه‌های ‌لیبرال‌، چپ‌ و سران‌ دولت‌ موقت‌ از این‌ عمل‌ انقلابی‌ انتقاد کردند و آن‌ را نامناسب‌ با شرایط‌ بین‌المللی‌ دانستند و کار به‌ آنجا رسید که مهندس‌ بازرگان‌، فردای‌ آن‌ روز (تسخیر سفارت‌) از نخست‌ وزیری‌ دولت‌ موقت‌ استعفا داد و استعفای‌ ایشان‌، علی‌رغم‌ وساطت‌ عده‌ای‌ سریعاً از سوی‌امام‌(ره)، مورد قبول‌ قرار گرفت[۲]‌ و مسئولیت‌ اداره‌ کشور به‌ شورای‌ انقلاب‌ محول‌ شد‌.

 

گرچه تصرف سفارت آمریکا در روزهای نخست، پدیده‌ای لحظه‌ای و موقتی به حساب می‌آمد و تصور می‌رفت که حداکثر چند روزی به طول انجامد و به سان پدیده‌های مشابه یعنی اشغال سفارت کشورهای خارجی در دیگر نقاط جهان دیری نپاید اما علی‌رغم این خوش‌بینی اولیه ۴۴۴ روز به طول انجامید، به بحرانی منطقه‌ای و بین‌المللی تبدیل شد، بازتاب‌های آن روابط و مواضع کشورها را در قبال جمهوری اسلامی ایران و آمریکا به شدت تحت تأثیر قرار داد و بعد از سال ۱۳۵۸ تحولات مهمی را در منطقه باعث گردید.

 

اشغال‌ سفارت‌ آمریکا از حیث‌ داخلی‌ باعث سقوط‌ دولت ‌موقت‌ و شفاف‌ شدن‌ مواضع‌ کلیه‌‌ گروه‌ها و نیروها و جریان‌های‌ سیاسی‌ گردید که‌ به‌ ظاهر یا در واقع‌ با انقلاب‌ همراه‌ شده‌ بودند.

 

این رخداد‌، به‌ حاکمیت‌ لیبرال‌ها پایان‌ داد و البته در کنار مسأله‌ سقوط‌ دولت‌ موقت‌ و بی‌اعتباری‌ جریان‌های‌ لیبرال‌، باید به‌ سقوط‌ ارزش‌ گروه‌های‌ چپ[۳]‌ نزد مردم‌ و بی‌اعتباری‌ آنها نیز اشاره‌ کرد.

 

گروه‌های‌ چپ‌ مارکسیست‌ که‌ به‌ دنبال‌ سرکوب‌ گسترده‌ در دوران‌ پهلوی‌، توانسته‌ بودند پس‌ از پیروزی ‌انقلاب‌ در فضای‌ سیاسی‌ کشور عرض‌ اندام‌ کنند، بیش‌ از هر چیز به‌ ضدامپریالیست‌ و ضدآمریکایی‌ بودن‌ فخر می‌فروختند و خود را سردمدار حرکت‌های‌ ضدامپریالیستی‌قلمداد می‌کردند.

 

آنان‌ نیروهای‌ مذهبی‌ را به‌ دلیل‌ موانع‌ شرعی‌! ناتوان‌ و فاقد پتانسیل‌ لازم‌ برای‌ مبارزه‌ با امپریالیسم‌ می‌دانستند و چنین تحلیلی باعث گردید تا آنان گمان کنند که انقلابیون مسلمان آماده در غلتیدن به دامن بلوک شرق‌اند.

 

اما تحولات بعدی ایران که این بار ماهیتی ضدسوسیالیستی و ضد مارکسیستی داشت و در قضیه اشغال افغانستان توسط نیروهای ارتش سرخ شوروی سابق و انحلال و دستگیری اعضای حزب توده که در طراحی کودتا علیه نظام جمهوری اسلامی شرکت داشتند به اوج خود رسید، نشان داد که زعم و گمان طرفداران بلوک شرق نیز قریب به صحت نبوده است.

 

اما این‌ کار دانشجویان‌ با وجود تمامی‌ جنجال‌هایی‌ که‌ از سوی‌ گروه‌های‌ چپ‌گرا برپا شد، اتهام‌ آمریکایی‌ بودن‌ انقلاب‌ اسلامی‌ را پاک‌ کرد؛ چرا که‌ برخی‌ بر این‌ باور بودند که‌ آمریکا به‌ علت‌ جلوگیری‌ از وقوع‌ یک‌ انقلاب‌ سوسیالیستی‌ در ایران‌، توسط ‌گروه‌های‌ چپ‌، انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ را هدایت‌ کرده‌ است.

 

حضرت امام(ره) توانست با مدیریت بحران گروگان گیری، آمریکا را در سطح منطقه ای و بین‌المللی تحقیر نماید، هیبت ترسناک این کشور را بشکند و به ملت‌ها و دولت‌ها جرأت دهد که احساس شخصیت کرده و در سال‌های بعد بتوانند علیه آمریکا اقدام نمایند.

 

این دستاورد کوچک و اندکی نیست و شاید نتوان ارزش مادی برای آن در نظر گرفت یا هماوردی مادی برای آن جست.

 

این مسئله را حتی تمامی مقامات صاحب نظر آمریکایی درگیر در بحران هم اعتراف کرده و معتقد شده‌اند که گرچه توانسته‌اند از رهگذر اقدامات بعدی برخی خسارات مالی و جانی را بر ایران وارد کنند اما پرستیژ بین‌المللی خود را به تدریج و در پی این واقعه در مخاطره دیده‌اند و این در حالی است که آمریکا با استراتژی “ایجاد ترس توسط هیبت بین‌المللی خود “[۴] سال‌ها بر جهان حکومت کرده بود و شکستن این هیبت به عنوان نتیجه تسخیر سفارت آمریکا به دست دانشجویان، دستاورد بزرگی برای انقلاب اسلامی ایران محسوب می شد.

 

بدین ترتیب، فراگفتمان امام خمینی(ره)، تمامی گفتمان‌های ضد غرب و آمریکا ستیز دهه ۵۰ را در خود حل کرد.

 

اکنون در حدود سه دهه از این واقعه می‌گذرد اما این حادثه همچنان تأثیرات خود را خصوصاً بر روابط ایران و آمریکا و اقدامات آمریکا در قبال ایران داراست و تصویر آن همچنان در بایگانی ذهن افکار عمومی غرب باقی مانده است.

 

طی سال‌های اخیر و خصوصاً از سال۱۳۷۷ تا حال حاضر، طیف چپ گرای تصرف کنندگان سفارت که اتفاقاً از ایدئولوگ‌های دولت و مجلس دوم خردادی نیز بودند، بر خلاف نظر و نگاه عامه مردم که این روز را افتخاری در تاریخ انقلاب اسلامی می‌داند، تصرف سفارت را اشتباه خوانده و ندامت خود را از این اقدام به زبان‌های مختلف اعلام کردند[۵] و تلاش نمودند با نزدیکی هرچه بیشتر فکری و عملی به غرب و پذیرش و وارد کردن ارزش‌های غربی به داخل جامعه ایرانی، از اقدامات قبلی خود فاصله بگیرند.

 

در این مسیر توجیه “مطلوبیت تغییر بر مبنای زمان و مکان ” به تدریج عمومیت یافت و جالب این که موضع ثانوی این طیف که پس از ۲دهه اعلام می‌شد، به طور خودآگاه یا ناخودآگاه یادآور موضع قدیمی و همیشگی لیبرال‌ها بود که در سال ۱۳۵۸ و بعد از آن اقدام دانشجویان را تقبیح کرده بودند.

 

در این میان واقع بینانه‌ترین گام را رهبر فقید انقلاب اسلامی برداشتند. ایشان پس از تأملی در موضوع، اقدام دانشجویان را انقلابی بزرگتر از انقلاب اول و انقلاب دوم نامیدند و بر حمایت خود از تسخیر سفارت اصرار ورزیدند، در ادامه نیز این بحران را تا پایان اداره کرده و در موقع مقتضی توسط مجلس تازه تأسیس شورای اسلامی بدان پایان دادند.

 

برخی سیاسیون قدیمی و وابسته به طیف‌های لیبرال یا لیبرال مذهبی با ختم بحران اصرار کردند که این بحران اگر چه در ابتدا آمریکا را بهت زده کرد و آن کشور را در موضع ضعف قرار داد اما در نهایت به زیان کشور ما پایان یافت و تقریباً می‌توان گفت که در سال‌های اخیر چنان بر این موضع اصرار شده که به تدریج به باوری عام در میان آنها تبدیل گردیده است[۶].

 

این در حالی است که واقعیت به صورتی دیگر بود. انقلاب اسلامی ایران اهدافی داشت که می‌بایست به آنها دست یابد. یکی از اهداف مهم انقلاب اسلامی ایران استکبار ستیزی بود و مبارزه با ابرقدرتی زورگو و عصیان گر مانند آمریکا و تلاش برای تحقیر و تخریب هیبت چنین قدرت‌هایی در سطح منطقه و جهان، از مصادیق این استکبار ستیزی بود و گروگان‌گیری این فرصت طلایی را در اختیار جمهوری اسلامی قرار داد تا یکی از برنامه‌های خود را عملی سازد هر چند به طور طبیعی هر اقدامی هزینه‌ای هم دارد.

انتهای پیام/ق

 

 


[۱] – باید افزود این جریان سلاح دروغین  مبارزه ابا آمپریالیسم آمریکا را از دست گروهکهای ظاهرا انقلابی و در باطن وابسته به آمریکا گرفت.

[۲] – لیبرالها با این استعفا در پی فشار به امام بر امده بودند و علیرغم ارسال استعفا به خدمت امام آن را اعلام نمی نمودند به صورتی که روزنامه های ظهر روز ۱۵ ابان آن را اعلام ننموده اند و این در حالی بود که شب قبل استعفا به خدمت امام ارسال شده بود و قرار بود ساعت ۷ صبح در رسانه ها اعلام گردد. هدف آنان از استعفا فشار بر امام برای بیرون کردن دانشجویان از لانه جاسوسی بود. ساعت ۲ روز ۱۵ آبان به دستور مرحوم سید احمد متن استعفای آنان در رادیو خوانده میشود و آنان که فکر میکردند که کسی جز آنان برای اداره کشور وجود ندارد و امام مجبور به پذیرش خواست آنان است با عمل انجام شده مواجه گردیدند.

[۳] – بلکه رسوا شدن این انقلابی نمایانی که چراغ راهنمای چپ مارکسیستی خود را روشن نموده و به راست آمریکایی میپیچیدند و در مقابل آنقلاب و به نفع آمریکا موضع گرفته بودند.

[۴] – انفجار دو بمب اتم انهم در دو شهر و کشتار صدها هزار انسان غیر نظامی بیگناه یکی از اهدافش تسلیم جهانیان در برابر سیاست سلطه طلبانه آمریکا پس از جنگ جهانی دوم بود آمریکایی که سیاست انزوا طلبی را کنار گذاشته بود و به دلیل قدرت عظیم اقتصادی و نظامی که به خاطر عذم تحمل ضربات نظامی از جنگ دوم و تأمین امکانات نظامی و تدارکاتی متفقین و رشد اعجاب انگیز تولیدی، و نابودی نسبی رقبا به عنوان قدرت برتر جهان در امده بود.

[۵] – این افراد تعداد اندکی از دانشجویان خط امام بودند. و اکثرا افرادی بودند که مانند سایر دوستان خود با دفاع مقدس نتوانستند پیوندی پایدار برقرار نمایند و به تلاش سیاسی و کسب قدرت از طریق شهرت دانشجوی خط امام بودن روی آوردند و متأسفانه با فروپاشی شوروی و تک قطبی شدن موقت جهان به سردمداری آمریکا، به سوی سازش با این ابر قدرت روی اوردند. آنچه جریان تک قطبی را در جهان به محاق برد و دوباره روحیه مقاومت را در ملل جهان دمید پیروز حزب الله در سال ۲۰۰۰ و فرار مفتضحانه اسرائیل با همه حمایتهای آمریکا و انگلیس وسایر دول استعماری از جنوب لبنان بود. حمایت بی دریغ رهبری انقلاب از نیروهای مقاومت لبنان و فلسطین و تشویق انان به مقاومت، بزرگترین عامل این جریان بود. اصلاح طلبان یکی از مواضع اشان محکومیت رهبری انقلاب به خاطر حمایت از حزب الله و مقاومت فلسطین بود. بیانات وزیر کشور جریان اصلاحات جناب عبد الله نوری در دادگاه که در کتاب شوکران اصلاحات به چاپ رسیده است و بیان اینکه مگر ما کاسه از آش داغتریم که وقتی عرفات به دنبال مذاکره است ما شعار مقاومت سر میدهیم، رسواگر این جریان مرعوب و مجذوب غرب میباشد.

[۶] – متأسفانه اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی مربوط به همین جریان فکری و دوستانشان میباش. واقعا تسخیر لانه جاسوی کمر این جریان را در کشور ما شکست و آنان را منزوی نمود. حقد و کینه این جریان و همگامی انان با آمریکا و اسرائیل قابل انکار نیست. آنان بودند که شعار نه غزه و نه لبنان را در روز قدس سال ۸۸ سر داده بودند

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطراتی از حاج احمد آقا درباره تسخیر لانه جاسوسی

خاطراتی از حاج احمد آقا درباره تسخیر لانه جاسوسی   دانشجویان مسلمان پیرو خط امام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *