تیتر خبرها

بر سر شیعیان یمن چه می گذرد؟

در کمتر از یک ماه گذشته، نزدیک به پانصد تن از شیعیان یمن به دست ارتش این کشور و نیز نیروهای نزدیک به «القاعده» به قتل رسیده‌اند.
این درگیری‌ها که از سپتامبر ۲۰۰۴ در یمن آغاز شده، تاکنون موجب کشته شدن بیش از هزار نفر شده که عمدتا از شیعیان این کشورند.
در گیری‌های دو هفته اخیر، از شدیدترین نوع درگیری‌های نظامی در این کشور است که در بین نیروهای حامی «عبدالمالک الحوثی» با دولت یمن و اکنون نیروهای «جیش عدن ابین» که به کمک نیروهای دولتی آمده‌اند و سومین درگیری نظامی که شدیدترین آن از سال ۲۰۰۴ آغاز شده، رخ داده است.
سایت شورا اعلام کرد: گروه‌هایی در جنوب عربستان که با شمال یمن و محل استقرار نیروهای الحوثی و استان «صیده» مجاورت داشته‌اند، از استان «ابین» وارد استان «صعده» شده‌اند تا با نیروهای الحوثی نبرد کنند.
این گروه به وسیله «خالد عبدالنبی» رهبری می‌شود.
آنچه تعجب هر ناظری را بر می انگیزد آن است که، مقامات رسمی یمن اعلام کرده‌اند که مردم یمن و استان صیده به خاطر مسائل ملی‌گرایی علیه الحوثی بجنگند!
«یحیی الحوثی»، برادر «عبدالمالک الحوثی» که پیشتر عضو مجلس یمن بوده، پس از مرگ پدرش در سال ۲۰۰۵ مجبور شد به آلمان سفر کند و اکنون دولت یمن قصد دارد از طریق پلیس اینترپل او را که شخصی میانه‌رو به شمار می‌رود، دستگیر کند.
دولت یمن هرگونه مداخله و گفت‌وگو و میانه‌روی را کنار گذاشته و به سرکوب شدید شیعیان زیدی ادامه می‌دهد.
رئیس‌جمهور یمن پس از پایان ضرب‌الاجل دو روزه برای تسلیم شیعیان و خودداری آنان از این اقدام، دستور حمله گسترده به مناطق شیعه‌نشین شمال این کشور را صادر کرد.
ژنرال صالح گفت: این آخرین مهلت بود که به عبدالملک حوثی و رزمندگان پیرو او برای تسلیم خود و تمام سلاح‌های سنگین و سبک‌شان، اعطا شده بود.
وی خطاب به شیعیان ناراضی گفت: اگر تسلیم بشوید به شما اجازه می‌دهم در چارچوب قانون، یک حزب سیاسی ملی تشکیل دهید.
رئیس‌جمهور یمن در اشاره ضمنی به اتهام حمایت برخی کشورهای منطقه از شیعیان شمال یمن، اضافه کرد: اگر شیعیان مایل به تشکیل حزب باشند باید فارغ از هر گونه گرایش منطقه‌ای، ‌محلی و مذهبی این کار را بکنند.
«علی عبدالله الصالح»، رئیس‌جمهور یمن، می‌گوید: این شیعیان به دمکراسی اعتقاد ندارند و از پیشرفت کشور حمایت نمی‌کنند و می‌خواهند کشور را به عقب بکشانند، اما الحوثی این نگاه دولت را نمی‌پذیرد و اظهار می‌دارد: می‌گویند ما به خاطر شیعه بودن به ایران وابسته هستیم و به خاطر مخالفت با عربستان سعودی، ما را به همکاری با لیبی متهم می‌کنند، در حالی که ما کاملا مستقلیم و دولت می‌تواند به جای برخوردهای خشونت‌آمیز با ما به مذاکره و گفت‌وگو بنشیند و راه‌های مسالمت‌آمیز را برگزیند.
گروه او که با نام «معتقدان جوان مؤمن» شناخته می‌شود، بر این باورند که دولت یمن از فساد مالی و تبعیض رنج می‌برد، از غرب و حکومت آمریکا پیروی می‌کند و اکنون که توان مقابله با مخالفان را ندارد، از طریق نیروهای سلفی، قصد نابودی شیعیان مخالف دولت را دارد.
این در حالی است که دولت سعودی، اکنون به عنوان حامی اصلی دولت یمن در این زمینه، از هرگونه اقدام برای نابودی این شیعیان بهره می‌برد.
پس از آن‌که شیعیان در ۱۳ جولای ۲۰۰۴ تظاهراتی به رهبری «حسین الحوثی» انجام دادند و پرچم‌های حزب‌الله لبنان و رهبر آن سیدحسن نصرالله را به نشانه اعتقاد به آیین او بالا بردند، روزنامه «کریستین ساینس مانیتور» ـ نزدیک به مسیحیان آمریکا ـ نوشت: این افراد که تظاهرات علیه دولت کمونیستی پیشین «عبدالله صالح» را به راه انداختند،‌ هر کدام مبلغ یکصد دلار از سیدحسن نصرالله دریافت کرده‌اند.
اما در همان سال، «حسین الحوثی» به دست نیروهای دولتی یمن کشته شد که پس از آن «بدرالدین الحوثی»، رهبری را بر عهده گرفت که در ماه مارس سال ۲۰۰۵، دوباره ارتش یمن به آنان حمله کرد که تظاهراتی که با دعوت آیت‌الله سیستانی در عراق برگزار شد، اما صداهایی که باید از این دست به گوش جهانیان برای این شیعیان بی‌دفاع شنیده شود، به گوش نرسید.
با درگیری‌های سوم که از ۲۵ روز پیش در استان صیده آغاز شده، مجلس یمن دستور داد که حمله همه‌جانبه‌ای برای نابودی مخالفان انجام شود.
تاکنون خبرهای رسیده از قتل چهارصد نفر، اطلاع می‌دهد که بین آنان حدود دویست نیروی ارتش و تعداد بسیاری از مخالفان و غیرنظامیان دیده می‌شوند

تصاویری از تخریب منازل شیعیان در یمن

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

کالبد شکافی الحوثی ها

اشاره کشور یمن پس از اتحاد دو بخش شمال و جنوب از سال ۱۹۹۰ تاکنون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *