تیتر خبرها
خانه / بخش 6) آمریکا و نظام سلطه / 6)5) فلسطین / 6)5)3) انتفاضه فلسطين / نگاهى به تأثیرات عمیق جنگ ۲۲روزه

نگاهى به تأثیرات عمیق جنگ ۲۲روزه

پایان موازنه «ترس یکجانبه»

مقاومت و پایدارى ۲۲ روزه حماس در برابر ماشین جنگى رژیم صهیونیستى ، تحقق اهداف طراحان این جنگ را ناممکن ساخت ‎/ حذف حماس از صحنه سیاسى به عنوان هدف محورى جنگ ، به امرى محال تبدیل شد. پیروزى حماس و دیگر نیروهاى مقاومت در چنین نبرد تاریخى ، شرایط سیاسى تازه اى فراهم کرد که بدون شک تحولاتى را در سطوح مختلف اجتناب ناپذیر مى سازد.

در سطح داخلى فلسطین ، پایدارى مردم غزه حکایت از ریشه دار بودن نیروهاى اسلامگراى مقاومت (حماس و جهاد اسلامى) داشت و با این پایدارى سناریوى حذف این نیروها از معادلات خاورمیانه براى همیشه باطل شد. در حال حاضر ، دولت انتصابى مستقر در رام الله به رهبرى محمود عباس نه تنها با این جنگ مشروعیت سیاسى خود را زیر سؤال برد که راهى براى بازسازى این مشروعیت ندارد جز از طریق گفت وگو با حماس و در پیش گرفتن راهکار آشتى داخلى ‎/ دولت هاى وابسته عربى نیز این واقعیت را به خوبى مى دانند و به همین علت آنها در اجلاس اخیر سران عرب در کویت اعلام کردند که کمک هاى مالى خود را به محمود عباس خواهند داد ‎/ در واقع سران عرب او را سوار بولدوزرى کردند تا به عنوان مهندس بازسازى معرفى گردد! و با این نقش حماس ناچار به گفت وگو با او شود. در چنین شرایطى ، شناسایى حماس از سوى ابومازن امرى اجتناب ناپذیر است و راهى جز قبول این بازیگر سیاسى براى او باقى نمانده است. این آشتى سیاسى داخلى در فلسطین زمانى ارزش سیاسى مى یابد که راهکار سیاسى در سطح ملى یکسان و مورد اجماع قرار گیرد.

در غیر این صورت هر گونه آشتى سیاسى به علت نگاه متفاوت نسبت به دو مقوله اساسى «مقاومت یا سازش» و انتخاب راهکار مناسب براى آزادسازى فلسطین ناپایدار و سطحى خواهد بود و زمینه بروز مجدد اختلاف در آینده وجود خواهد داشت مگر آنکه انتخابات آتى مورد توافق قرار گیرد و مردم داور نهایى این اختلاف از طریق انتخابات باشند.البته در اینجا ذکر این مسئله ضرورى است که اکثریت مردم فلسطین در انتخابات گذشته حماس را نماینده خود برگزیدند اما مشکل آنجا بروز کرد که فتح و شخص ابومازن در برابر انتخاب قاطع و شفاف مردم تمکین نکردند و طرف هاى غربى نیز محرک اصلى این رفتار ضد دموکراتیک او شدند. بنابراین حل و فصل بحران سیاسى کنونى و دوگانگى در صحنه فلسطین زمانى امکان پذیر است که هر دو طرف در برابر رأى مردم تمکین کنند و از دخالت عنصر خارجى در مسائل داخلى فلسطین جلوگیرى کنند. در سطح تضاد فلسطینى ، اسرائیلى ، انتظار مى رود پیروزى حماس و شکست اسرائیل در جنگ ۲۲ روزه تحولات بسیارى برجاى گذارد و مناسبات دیرینه اعراب و رژیم صهیونیستى را از هر جهت متأثر سازد ‎/ رژیم صهیونیستى اکنون دریافته است که معادله رویارویى کاملاً دوسویه شده است و دیگر این رژیم نمى تواند همانند گذشته قواعد بازى را به صورت یکجانبه طراحى کند. این نکته عمیق ترین بخش از آثار دو جنگ ۳۳ روزه لبنان و ۲۲ روزه غزه بر معادلات سیاسى خاورمیانه است که موازنه سیاسى میان اعراب و اسرائیل را بعد از حدود ۶۰ سال به ضرر طرف صهیونیستى دگرگون ساخت.نباید از نظر دورداشت که نیم قرن برترى اسرائیل در میدان موازنه قدرت با اعراب حاصل چند جنگ و کشتار بود. این رژیم از ۶۰ سال پیش زمان اعلام موجودیت غاصبانه خود قتل عام هاى گوناگونى در دیریاسین، طنطوره ، کفرقاسم، ام الفحم ، صبرا، شتیلا و.‎/‎/ انجام داد تا جامعه فلسطین قادر به تشکیل معادله دوسویه مبتنى بر موازنه وحشت نشود اما اکنون مقاومت اسلامى این معادله را تشکیل داده و در جنگ غزه آن را کاملاً تثبیت کرد. رژیم صهیونیستى در آینده قادر به نادیده گرفتن این واقعیت جدید (معادله وحشت) نخواهد بود.

از همین منظر باید جنبه دیگر تأثیرات جنگ ۲۲روزه غزه در درون اسرائیل را مورد توجه قرار داد. این بار بر خلاف جنگ ۳۳ روزه سال۲۰۰۶ نیازى به ماهها انتظار طولانى نیست تا کمیته وینوگراد گزارش خود را منتشر سازد وعلل شکست اسرائیل در جنگ را از زبان آنها بشنویم. انتخابات پارلمانى زودرس اسرائیل که در بهمن ماه جارى برگزار خواهد شد وینوگراد زودهنگامى براى احزاب حاکم (کادیما و کار به ریاست تزیپى لیونى و ایهود باراک) خواهد بود؛ انتخاباتى که پیشاپیش مسجل شده که ناکامى دیگرى به شکست ها و ناکامى هاى سیاسى ، نظامى اسرائیل خواهد افزود و آرایش سیاسى درون ساختار حکومتى این رژیم متجاوز را به هم خواهد ریخت.

پیروزى حماس در سطح منطقه اى و عربى نیز تأثیرات بسیارى خواهد گذاشت.منطقه خاورمیانه از زمان جنگ ۳۳ روزه میان دو جریان طرفدار «تغییر وضع موجود» از طریق مقاومت و جریان «حفظ وضع موجود» که همپیمان غرب و اسرائیل است دو قطبى شد و در جنگ۲۲ روزه این شکاف سیاسى آشکارتر گردید و از ابعاد نظامى محدود در غزه به ابعاد پر دامنه سیاسى و دیپلماتیک و رسانه اى در سطح منطقه گسترش یافت. حال پایان جنگ با پیروزى جریان مقاومت فلسطین ، جبهه مقابل را وادار کرد تا به عقب نشینى آشکار دست بزند.

۴۰۹۳۹۵.jpg

در این میان اجلاس هاى بى خاصیت اتحادیه عرب و سیاست تمنا و التماس سازمان هاى بین المللى شدیداً مورد اعتراض مردم منطقه و حامیان مقاومت قرار گرفت. پس از آن برگزارى اجلاس دوحه در قطر و تصمیم قاطع آن براى قطع هر گونه رابطه با دشمن صهیونیستى ، این دوگانگى را در ابعاد سیاسى نمایان ساخت، به این صورت در فضاى قطب بندى شده خاورمیانه پیروزى مقاومت فلسطینى در غزه ضربات تاریخى بر جبهه محافظه کار طرفدار حفظ وضع موجود تحمیل کرد. کافى است در این باره به آنچه در جریان اجلاس سران عرب در کویت رخ داد نگاه شود، از اتفاقات قابل تأمل این اجلاس ارائه وعده کمک دو میلیارد دلارى براى بازسازى غزه و اعلام اینکه طرح عربى براى همیشه روى میز باقى نمى ماند بود که هر کدام تحولى پرمعنا در جهان عرب به شمار مى رود. بسیارى از کشورهاى محافظه کار عرب در گذشته اعلام مى کردند که تنها راهکار حل بحران فلسطین ، سیاسى است و از طریق گفت وگو با دشمن (و نه مقاومت) باید پیش رفت.

در همین راستا آنها مدعى بودند که طرح عربى مى تواند چارچوب حل و فصل بحران باشد. اما اکنون با پیروزى مقاومت در غزه و تشکیک در اینکه طرح عربى براى همیشه روى میز باقى نمى ماند به معناى این است که اگر راه حل سیاسى به نتیجه نرسد مقاومت «راهکار جایگزین» خواهد بود و این نکته در معادلات سیاسى منطقه ، تحول قابل توجهى در جبهه حفظ وضع موجود به شمار مى آید. (طرح صلح عربى در سال ۲۰۰۲ در اجلاس سران عرب در بیروت مطرح شد ولى اسرائیل با چند جنگ به آن پاسخ داد اما سران عرب همچنان به این طرح پایبند هستند)‎/

در ابعاد بین المللى قطعاً مى توان گفت که شرایط قبل از حمله به غزه با شرایط پس از آن متفاوت است. اسرائیل بالاترین میزان آتش در هر جنگى را در غزه به کار برد و این رفتار بى سابقه با نقض اعلامیه هاى حقوق بشر، حقوق بشر دوستانه و کنوانسیون هاى چهارگانه ژنو و عهدنامه هاى منع تولید و به کارگیرى سلاح هاى کشتار جمعى (فسفرى، خوشه اى، خفه کننده) و.‎/‎/ همراه بود و قطعاً کشورهاى آزاده و آزادیخواهان جهان در برابر این رفتار ناقض مقررات بین المللى سکوت نخواهند کرد. انتظار مى رود در آینده اسرائیل و حامیان آن به دلیل جنایات بى سابقه غزه تحت فشار جبهه جدید حقوقى و سیاسى و دادگاه هاى بین المللى قرار گیرند، این اتفاق بى شک هزینه حمایت از اسرائیل را براى غرب بسیار بالا خواهد برد. حمله وحشیانه ارتش صهیونیستى به غزه به حجم بى سابقه نفرت از اسرائیل و حامیان آن در سرتاسر جهان دامن زد و متحدان این رژیم هیچگاه این گونه منفور ملت ها در سطح جهان بویژه در جهان اسلام نبوده اند. در وضع فعلى دولت هاى غربى حامى اسرائیل هر کدام در پى راهى براى باز سازى آبروى خود هستند. وجهه مخدوش شده کسانى که در جنایات غزه سکوت کردند یا متجاوز را تشویق کردند ترمیم نخواهد شد مگر از طریق تغییر سیاست هاى خاورمیانه اى بویژه در بحران فلسطین و در پیش گرفتن سیاستى متفاوت از گذشته در این منطقه از جهان.

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

بار دیگر انتفاضه

حضور یهودیان تندرو در مسجدالاقصی می تواند آغازگر مرحله جدیدی از تنش و درگیری میان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *