تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)2) مقالات مسئول سایت تسخیر / مقاله کردستان، گروهکهای ضد انقلاب، سیاستهای دولت موقت – سید محمد هاشم پوریزدانپرست – قسمت پنجم

مقاله کردستان، گروهکهای ضد انقلاب، سیاستهای دولت موقت – سید محمد هاشم پوریزدانپرست – قسمت پنجم

 

مقاله کردستان، گروهکهای ضد انقلاب، سیاستهای دولت موقت –قسمت پنجم

 

سخنان امام برای مردم در  صبحگاه تهاجم دشمنان به پاوه

در حالی که نیروهای ارتشی و ژاندارمری و هزاران نفر از داوطلبان به سوی کردستان و بخصوص شهر پاوه به حرکت در آمده اند، بدینگونه است:

 

imam
imam

بسم الله الرّحمن الرّحیم

ضرورت تشکیل حزب مستضعفین

من از ملّت‌ها و دولت‌ها ئی که در این ندای اسلامی با ما موافقت کردند[۱] و لبّیک به ندای اسلام دادند تشکّر می کنم و سلامّت و تأیید همه را از خداوند تعالی خواستارم.

« روز قدس»[۲] یک روز اسلامی است و یک بسیج عمومی اسلامی بود و امیدوارم که این امر، مقدّمه باشد از برای یک حزب مستضعفین در تمام دنیا و من امیدوارم که یک حزب به اسم « حزب مستضعفین» در تمام دنیا بوجود بیاید و همه مستضعفین با هم در این حزب شرکت کنند و مشکلاتی که سر راه مستضعفین است را از میان بردارند و قیام در مقابل مستکبرین و چپاولگران شرق و غرب کنند و دیگر اجازه ندهند که مستکبرین بر مستضعفین عالم ظلم کنند و ندای اسلام را و وعده اسلام را که حکومت مستضعفین بر مستکبرین است و وراثت ارض برای مستضعفین است، متحقّق کنند. تا کنون مستضعفین متفرّق بودند و با تفرقه، کاری انجام نمی گیرد. اکنون که نمونه ای از پیوند مستضعفین در بلاد مسلمین تحقّق پیدا کرد، این نمونه باید به یک سطح وسیع تری در تمام قشرهای انسانهای تاریخ تحقّق پیدا کند، به اسم « حزب مستضعفین» که همان « حزب الله» است و موافق اراده خدای تبارک و تعالی است که مستضعفین باید وارث ارض بشوند.

ما از جمیع مستضعفین عالم دعوت می کنیم که با هم در حزب مستضعفین وارد بشوند و مشکلات خودشان را دسته جمعی و با اراده و تصمیم عمومی رفع کنند و هر مسئله ای که در هر جا و در هر ملّتی پیش می آید، بوسیله حزب مستضعفین رفع بشود.

 ما مکرّر گفته ایم که اسرائیل این جرثومه فساد، اکتفا به بیت المقدّس نخواهد کرد.

 من باید با کمال تأسّف عرض کنم که یک اشتباه دولت‌ها و ملّت‌ها ی اسلام و خصوصاً دولت‌ها و ملّت‌ها ی عرب کردند و یک اشتباه هم در ایران، ما کردیم. اشتباهی که همه مسلمین و خصوصاً ملّت‌ها و دولت‌ها ی عرب کردند این بود که مهلت دادند و اغراض شخصیّه دولت‌ها مانع شد که صدای اسرائیل را در همان اوّل خفه کنند و نگذارند قدرت پیدا بکند و مع الاسف به نصیحت‌ها ی ما که در طول بیست سال یا قدری کمتر فریاد زدیم و آنها را دعوت کردیم به اتّحاد بر ضد اسرائیل، اغراض مانع شد از اینکه اجابت کنند. مهلت دادند تا اینکه مطلب به اینجا رسید که الان دست تعدّی او دراز شده است و جنوب لبنان را به آتش می کشد و فلسطین را می خواهد عقب بزند و ما مکرّر گفته ایم که اسرائیل این جرثومه فساد اکتفا به قدس، اکتفا به بیت المقدّس نخواهد کرد و اگر مهلت داده شود، تمام دول اسلامی در معرض خطر است. اشتباه سابق باید به اتّحاد مسلمین و تشکیل حزب مستضعفین بر ضد مستکبرین که در رأس آنها آمریکای جانی است و نوکر بسیار فاسد او که اسرائیل است، جبران بشود. این اشتباه دول اسلامی و اعراب خصوصاً بود و باید جبران کنند این اشتباه را و در پیشگاه خدای تبارک و تعالی توبه کنند.

ما نمی خواهیم در خارج از کشور وجاهت پیدا کنیم، ما می خواهیم به امر خدا عمل کنیم. 

اعدام جنایتکارانی که دستشان به خون مردم بومی کردستان و پاسداران و ارتشیان قهرمان آغشته شده بود
کردستان

و امّا اشتباهی که ما کردیم این بود که به طور انقلابی عمل نکردیم و مهلت دادیم به این قشرهای فاسد، و دولت انقلابی و ارتش انقلابی و پاسداران انقلابی، هیچ یک از اینها عمل انقلابی نکردند و انقلابی نبودند. اگر ما از اوّل که رژیم فاسد را شکستیم و این سدّ بسیار فاسد را خراب کردیم، به طور انقلابی عمل کرده بودیم، قلم تمام مطبوعات را شکسته بودیم و تمام مجلات فاسد و مطبوعات فاسد را تعطیل کرده بودیم و رؤسای آنها را به محاکمه کشیده بودیم و حزب‌ها ی فاسد را ممنوع اعلام کرده بودیم و رؤسای آنها را به سزای خودشان رسانده بودیم و چوبه‌ها ی دار را در میدان‌ها ی بزرگ برپا کرده بودیم و مفسدین و فاسدین را درو کرده بودیم، این زحمت‌ها پیش نمی آمد.

من از پیشگاه خدای متعال و از پیشگاه ملّت عزیز عذر می خواهم، خطای خودمان را عذر می خواهم. ما مردم انقلابی نبودیم، دولت ما انقلابی نیست، ارتش ما انقلابی نیست، ژاندارمری ما انقلابی نیست، شهربانی ما انقلابی نیست، پاسداران ما هم انقلابی نیستند، من هم انقلابی نیستم. اگر ما انقلابی بودیم، اجازه نمی دادیم اینها اظهار وجود کنند. تمام احزاب را ممنوع اعلام می کردیم. تمام جبهه‌ها را ممنوع اعلام می کردیم، یک حزب و آن « حزب الله»، حزب مستضعفین، و من توبه می کنم از این اشتباهی که کردم و من اعلام می کنم به این قشرهای فاسد در سرتاسر ایران که اگر سر جای خودشان ننشینند ما به طور انقلابی با آنها عمل می کنیم.

خدای تبارک و تعالی در موضع عفو و رحمت، رحیم است و در موضع انتقام، انتقامجو، امام مسلمین هم اینطور بود، در موقع رحمت، رحمت، و در موقع انتقام، انتقام. ما نمی ترسیم از اینکه در روزنامه‌ها ی سابق، در روزنامه‌ها ی خارج از ایران برای ما چیزی بنویسند. ما نمی خواهیم وجاهت در ایران و یا در خارج از کشور پیدا بکنیم، ما می خواهیم به امر خدا عمل کنیم و خواهیم کرد. « اَشِدّاءُ عَلِی الکُفّار رُحَماءُ بَینَهُم» این توطئه‌گرها در صف کفّار واقع هستند، این توطئه‌گرها در کردستان و غیر آن در صف کفّار هستند. با آنها باید با شدّت رفتار کرد. دولت با شدّت رفتار کند، ژاندارمری با شدّت رفتار کند، ارتش با شدّت رفتار کند. اگر با شدّت رفتار نکنند، ما با آنها با شدّت رفتار می کنیم. ما با خود همین‌ها اگر مسامحه بکنند، با شدّت رفتار می کنیم. مسامحه حدودی دارد، جلب وجاهت حدودی دارد. مصالح مسلمین را نمی گذارند به این امور از بین برود. دادستان انقلاب موظّف است مجلاتی که بر ضد مسیر ملّت است و توطئه‌گر است تمام را توقیف کند و نویسندگان آنها را دعوت کند به دادگاه و محاکمه کند. موظّف است کسانی که توطئه می کنند و اسم حزب روی خودشان می گذارند، رؤسای آنها را بخواهد و آنها را محاکمه کند. ما باز تا چندی مهلت می دهیم به این قشرهای فاسد و این اعلام آخر است و اگر چنانچه در کار خودشان تعدیل نکنند و به ملّت برنگردند و دست از توطئه‌ها برندارند، خدا می داند انقلابی عمل می کنم. می آیم تهران و رؤسائی که مسامحه می کنند، با آنها انقلابی عمل می کنم. قشرهائی از ارتش که اطاعت از بالاترها نمی کنند و امر آنها را اطاعت نمی کنند، باید بدانند که من با آنها اگر آمدم، انقلابی عمل می کنم. عذرها را کنار بگذارید، بروید فاسدها را سرکوبی کنید، بروید توطئه‌گرها را سرکوبی کنید، مسامحه نکنید. دولت مسامحه نکند، ارتش مسامحه نکند، ژاندارمری مسامحه نکند، پاسداران مسامحه نکنند.

ما امیدواریم که با وحدت کلمه مسلمین، مسائل اسلام، مسائل فلسطین، مسائل افغانستان حل بشود. من از خدای تبارک و تعالی سلامّت و توفیق مسلمین را خواستارم و از خدای تبارک و تعالی خواهانم که مستضعفین را بر مستکبرین غلبه بدهد و زمین را به آنها به ارث عنایت فرماید.

والسّلام علیکم و رحمت الله و برکاته

 

 

اعدام جنایتکارانی که دستشان به خون مردم بومی کردستان و پاسداران و ارتشیان قهرمان آغشته شده بود
کردستان

با توجّه به اعلام آمادگی مردم برای حرکت به سوی کردستان و حرکت داوطلبانه و نا هماهنگ بسیاری از جوانان انقلابی به سوی کردستان و کمین ناجوانمردانه ضد انقلاب و دستگیری آنان و به شهادت رسیدن بعض از آنان در مسیر رسیدن به شهرهای کردستان بخصوص شهرپاوه، این پیام نیز از جانب امام خمینی در روز ۲۸ مرداد، خطاب به مردم صادر گردید:

بسم الله الرّحمن الرّحیم  

پیرو مسائل پاوه، گروه‌ها ی بسیار زیادی از اطراف و اکناف کشور آمادگی خود را برای حرکت به منطقه و سرکوبی اشرار اعلام نمودند، من از مردم غیرتمند و برادران عزیزم تشکّر و امر می کنم پیرو مسئله سنندج که به ااطّلاع رسید و به قوای انتظامیّه دستور بسیج فوری دادم، از قوای انتظامی ااطّلاع رسید که اقدام مؤثّر و فوری شده است.

 هم اکنون مطّلع شدم که اهالی دسته جمعی پیاده به طرف سنندج حرکت کرده اند، ضمن تشکّر فراوان از آنان تقاضا دارم به منازل خود مراجعت کنند. به قوای انتظامیّه و سپاه پاسداران دستور اکید داده ام که غائله کردستان را ختم نموده و مردم شریف آن منطقه را از دست ضد انقلابیّون نجات دهند و آن منطقه را از لوث اشرار خارج و داخل، پاک نمایند.

والسّلام علیکم و رحمت الله و برکاته

روح الله الموسوی الخمینی

 

بیانات امام خمینی در جمع گروهی از پاسداران از انقلاب اسلامی[۳]

بسم الله الرّحمن الرّحیم

من از سپاه راضی هستم و به هیچ وجه نظرم از شما بر نمی گردد. اگر سپاه نبود، کشور هم نبود. من سپاه پاسداران را بسیار عزیز و گرامی می دارم. چشم من به شماست. شما هیچ سابقه ای جز سابقه اسلامی ندارید. سلام مرا به همه برسانید. من از همه شما متشکّرم. من به همه دعا کنم. اوضاع انشاء الله به تدریج درست می شود، نارضایتی‌ها رفع می شود. خطر مملکت را تهدید نمی کند، زحمت ما را فراوان می کند. آنها را سرکوب می کنیم. باید بیشتر کار کرد، باید بیدار بود. اوضاع مملکت خوب می شود و اینطور نمی ماند. به دولت دستور می دهم صریحاً به کارهای شما رسیدگی کند و بودجه تان را هر چه زودتر بپردازد. خداوند همه شما را تأیید کند.

والسّلام علیکم و رحمت الله و برکاته

 

 

 

پیام امام خمینی به ملّت ایران در رابطه با مسئله کردستان[۴]

بسم الله المنتقم 

   از مقام رهبری انقلاب و فرماندهی کل قوا اخطار کنم: 

۱– اینجانب پشتیبانی خود را از قوای انتظامی، ارتش، ژاندارمری، شهربانی و پاسداران انقلاب اعلام می کنم و اجازه نمی دهم قلم یا قدمی در تضعیف آنان به کار رود. متخلّفین، مجرم و در صورت احساس توطئه در دادگاه‌ها ی انقلاب محاکمه انقلابی می شوند و از این تاریخ هیچ کس و هیچ مقامی حقّ تضعیف آنان را ندارند.

۲– افراد قوای انتظامی فوق باید اطاعت از مافوق و حفظ سلسله مراتب را بکنند و در صورت تخلّف، مجرم شناخته می شوند و با احساس توطئه دستور محاکمه در دادگاه‌ها ی صحرائی را می دهم.

۳– اعتصابات قوای انتظامی اکیداً ممنوع می شود و در صورت تخلّف مجرم شناخته شوند و محرّکین، ضد انقلاب شناخته می شوند و در دادگاه‌ها ی انقلابی به کیفر انقلابی می رسند و با احساس توطئه دستور دادگاه‌ها ی صحرائی نسبت به آنان را می دهیم.

۴– اکیداً دستور می دهم که قوای انتظامی بخصوص ارتش و پاسداران انقلاب هماهنگ باشند و تمام گروه‌ها ی پاسدار نیز هماهنگ باشند و در سرکوبی اشرار و پاکسازی مناطق بخصوص کردستان و خوزستان همکاری کنند. متخلّفین مجرم و محرّکین محاکمه انقلابی می شوند.

۵ – به اعضای حزب دمکرات و کردهای غیور و پاکدل که از طرف سران توطئه‌گر این احزاب و خیانتگران به اسلام و ملّت اغفال شده اند، اعلام می شود در صورتی که خائنان را رها کرده و به ملّت و به اسلام بپیوندند و خود را به پادگان‌ها و مقامات انتظامی معرفی کرده سلاح خودشان را تحویل دهند، مورد عفو واقع می شوند و اگر سران خائن را دستگیر و تحویل دهند پاداشی بزرگ به آنان می دهم و در صورتی که به مخالفت با ملّت و دولت پایداری کنند به سزای اعمال ضد اسلامی خود می رسند و با شدّت با آنان عمل می شود.

  ۶– به مردم شریف کردستان اعلام می کنم که شما را برادر و برابر خود می دانیم و از حقوق برابر با سایرین، برادران ایرانی تان در هر کجا باشید برخوردار خواهید شد و در جمهوری اسلامی هیچ فرقی بین ترک، کرد و لر و عرب و فارس و بلوچ نمی باشد.

 

شهید دکتر مصطفی چمران
شهید دکتر مصطفی چمران

 

۲۸ مرداد

اطلاعیه دفتر نخست وزیری درباره نیازی از فرستادن برادران به کردستان

این اطلاعیه دیروز از دفتر نخست وزیری صادر شد از شروع حوادث پاوه و جنایات و فجایع عناصر ضد انقلاب و عوامل دست نشانده خارجی در آن منطقه پیامها و نامه‌ها و تلگرام‌های متعددی به دفتر نخست وزیری رسیده که ضمن آن آمادگی افراد گروهها عشایر و کارکنان بخش دولتی خصوصی ونیز اصناف و بازاریان و سایر گروهها برای اعزام به منطقه و کمک به برادران ارتش و پاسدار در عملیات پاکسازی و جانبازی در راه حفظ دست آورده‌های انقلاب اعلام شده است. این پیام‌ها و تلگرامها و مراجعات حضوری به نظر آقای نخست وزیر رسانیده شد و ایشان ضمن ابزار تشکر از این آمادگی همگانی جهت خدمت به انقلاب اسلامی ایران اعلام داشتند اکنون که با همت والای ارتش جمهوری اسلامی نیروهای ارتش و سپاه پاسداران سنگرهای ضد انقلاب را فتح کرده اند نیازی به اعزام برادران دیگر به منطقه نیست امیدواریم کلیه خواهران و برادران همواره این آمادگی روحیه انقلابی را جهت خدمت هر چه بیشتر به آرمانهای انقلاب اسلامی ایران به رهبری زعیم عالیقدر امام خمینی حفظ کنند.

 

عزیمت راه پیمایان  وحدت از سنندج به تهران آغاز شد

راه پیمایان وحدت پس از سه روز اقامت در سنندج از بامداد دیروز تدریجاً این شهر را ترک کردند و آخرین گروه نیز بعداظهر دیروز راهی تهران خواهد شد. راه پیمایان پس از دیدار سه روزه از سنندج قطعنامه ای در ۱۲ ماده انتشار دادند که خلاصه آن عبارت است از:

خودمختاری برای مردم کردستان در چهارچوب حکومت جمهوری اسلامی ایران رسیدگی به امور منطقه کردستان و خلع سلاح عمومی عناصر ضد انقلاب بطور سریع و قاطع و نیز شرکت ارتش جمهوری اسلامی ایران با کمک برادران بمنظور سرکوبی وابستگان رژیم گذشته و ضد انقلاب.

 

کانون دانشجویان مسلمان دانشکده حقوق با صدور بیانیه ای خطاب به مهندس بازرگان بیان داشتند:

ما در زمان شاه به این شدت کشتار نمی شدیم. بار دیگر ضد انقلاب در چهره دمکراتهای کثیف کردستان با همکاری عناصر مزدور پالیزبان و سالاجافها و مزدوران عراقی به سرپرستی طالبانی بخش دیگری از سرزمینمان را به خاک و خون کشیدند.

بار دیگر فئودالهای دمکرات نما به تلافی روز قدس و به دستور اربابان صهیونیست خویش عده بیشماری از مسلمانان ایران را کشتار نمودند.

بعد از اعلام روز قدس صهیونیستها با همکاری عوامل مزدور خویش در تهران با براه انداختن جنگ زرگری به سرپرستی به اصطلاح دمکراتهای ملی به رهبری عنصر کثیف و وکیل مدافع شرکت‌های اسرائیلی اذهان را مشغول نمودند تا به فرمان صهیونیستها به کندن اعلامیه‌ها پرداختند و روشنفکران به عزای کاغذهای پاره شده نشستند. تا سر بریده شده هموطنانمان از یاد برود. تا روزنامه‌های به اصطلاح انقلابی دیگر جایی برای نگاشتن اخبار وحشتناک شهادت دهها و صدها مسلمان را نداشته باشند.

چنین کردند تا مردم به ارتجاعی که کاغذها را پاره می کند متوجه شوند و از ارتجاعی که به سلاخی مردم پرداخته است غافل بمانند.

چنین کردند تا با رندی و زرنگی وانمود کنند که فاشیسم در اطراف دانشگاه است نه در پاوه. ما اعلام می داریم که قاتلین برادرانمان در پاوه همانهایی هستند که در تهران با فریب مردم آنها را به حمله به کتابفروشیها و دانشکده‌ها کشاندند.

این دولت « سست » تا به کی در مقابل این جنایات سکوت خواهد کرد؟

 

۲۸ مرداد

امروز یکشنبه ۲۸ مرداد در حالی که در نخستین ساعات بامداد روز گذشته امام پیام تاریخی خود را برای بسیج مردم و سرکوب ضد انقلاب صادر نموده اند و کشور آبستن حوادث بزرگی است، مجلس خبرگان با پیام امام برای تدوین قانون اساسی شروع به کار میکند.

۲۹ مرداد

امام و حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی در مجلس یادبود شهدای پاوه  که از طرف حوزه علمیه قم و حزب جمهوری اسلامی دفتر قم برگزار شده بود شرکت کرد.

 

 

امام خمینی در این رابطه پیامی[۵] نیز به مردم کردستان فرستاده و آنان را از توطئه‌گروهکهای منافق بر حذر داشته اند:

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

اهالی محترم کردستان!

دوستان معظم من!

پس از پیروزی انقلاب و اعلام جمهوری اسلامی، گروه‌ها یی که با اسلام دشمن هستند و از وابستگان اجانب می باشند، شروع به فعالیّت بر ضد نهضت اسلامی و بر ضد جمهوری اسلامی نمودند. حتّی بعضی از آنها علنی مخالفت کرده و رفراندوم را تحریم نمودند و شما برادران دیدید که حزب دموکرات کردستان وابستگی مستقیم با آمریکا و صهیونیزم دارد.

 در آستانه تشکیل مجلس خبرگان و پس از راهپیمائی عظیم مسلمین برای قدس، سر کردگان خائن این حزب، جوانان را اغفال نموده و به برادرکشی کشاندند.

برادران مسلمان من!

شما به تبلیغات فریبنده این مخالفین اسلام که می خواهند کشور مسلمان ما را به کفر بکشند، گوش ندهید و نگذارید جوانان عزیز به دام این منحرفین بیفتند.

حزب دموکرات کردستان غیر رسمی و غیر قانونی اعلام شد و چون حزب شیطان است باید تمام اهالی کردستان به وظیفه شرعیه عمل و جوانان خود را از عضویّت در این حزب منحل ممنوع نمایند و با قاطعیّت تمام از توطئه این جنایتکاران جلوگیری و مخفی گاه‌ها ی سران آنان را به دولت و ارتش اسلامی معرفی کنند.

تأکید می کنم که اسلام تنها پناهگاه همه ماست و در زیر پرچم پرافتخار آن، همه گروه‌ها به حقوق خود می رسند. عوامل اجانب که منافع خود و اربابانشان را در خطر می بینند برای تحریک برادران اهل سنّت و دامن زدن به برادرکشی، قضیه شیعه و سنّی را طرح نموده و می خواهند با شیطنت بین برادران اختلاف ایجاد کنند.

 

حضرت امام خمینی در پاسخ  به تلگرام آیت الله العظمی گلپایگانی در رابطه با مسائل کردستان نیز فرموده اند[۶]:

خائنان و استفاده جویان از مال ملّت که خود و اربابانشان را در خطر می بینند به تلاش افتاده که به خیال خود با سلب آرامش و ایجاد فجیعه و کشتار مسلمین منطقه مانع از پیشرفت سیاسی و اجتماعی کشور شوند غافل از آنکه ملّت به خواست خداوند متعال آنچنان با هوشیاری بپاخاسته و آماده سرکوبی آنان است که اگر جلوگیری و تقاضای صبر نشود، با بسیج عمومی ریشه فساد را قطع و به زندگی خائنانه آنان خاتمه می دهد.

 

kordestan 2
kordestan 2

گوشه ای از  بیانات امام خمینی[۷] به مناسبت عید سعید فطر و مسائل کردستان و منافقینی که مدّعی مسلمانی بوده و بر ضد حکومت اسلامی قیام نموده اند.

اینها برای اغفال شما امروز اظهار اسلام می کنند. اغفال نشوید.

مردم کرد ما، کردستان عزیز ما، جوان‌ها ی کرد ما این میزان در دستشان باشد که منافق را از غیر منافق بشناسند. آنهایی که اظهار اسلام می کنند و مسلمین را به آتش می کشند، آنهایی که اظهار اسلام می کنند و مردم را به زحمت می اندازند، مردم را به مضیقه می اندازند، آنهایی که اظهار اسلام می کنند و بیمارستان را آتش می زنند و مجروح‌ها را سر می برند، اینها را بشناسید. اینها مُسلم نیستند. اینها منافق هستند. اینها برای اغفال شما امروز اظهار اسلام می کنند. اغفال نشوید. توجّه بکنید که اینها چه مردمی هستند. آنهایی که به جمهوری اسلام که به همّت مسلمین بر پا شد، در مقابل حکومت طاغوت رأی ندادند و همان طاغوت را خواستند، رأی به جمهوری اسلامی ندادن یعنی ما طاغوت می خواهیم، اینها منافق هستند، اینها مُسلم نیستند، مُسلم باید به جمهوری اسلامی رأی بدهد، مُسلم باید حکومت عدل اسلامی را بپذیرد.

 هشدار به ملّت ایران در مطالعه اعمال منافقین و سرکوب جدّی این جُرثومه‌ها ی فساد  

ما تاکنون برای اینکه به مردم عالَم بفهمانیم و بفهمند مردم که ما با چه اشخاص مقابله داریم، به آنها آزادی مطلق دادیم ، به صورتی که در ظرف این چند ماه قریب دویست حزب و گروه و تعداد زیادی مطبوعات  و مجلات و روز نامه‌ها منتشر شد و هیچ کس جلوگیری نکرد در عین حالی که به همه مقدّسات ما توهین کردید، در عین حالی که با حکومت آنطور رفتار کردید و با اسلام آنطور رفتار کردید در مطبوعاتتان، معذلک به شما تعرضی نشد تا آنکه فتنه را دیدیم و فهمیدیم شما فتنه گر هستید، شما منافقینی هستید که می خواهید فتنه بکنید. منافقینی هستید که بر ضد اسلام، توطئه کردید. بر ضد کشور توطئه کردید. بر ضد ملّت توطئه کردید. شما اشخاصی هستید که با سرحدات و با خارج روابط دارید. رفت و آمد شما تحت کنترل است. به ما اطّلاع داده اند که شما با اشخاصی که در رژیم سابق بودند، با اشخاصی که می خواهند مملکت ما باز به حال اوّل برگردد، رفت و آمد دارید. بعد از اینکه توطئه شما ثابت شد و مردم فهمیدند شما چه اشخاصی هستید، دیگر نمی توانیم اجازه بدهیم آزادانه هر کار می خواهید بکنید، شما را سرکوب خواهیم کرد.

من امیدوارم که ما بتوانیم پرچم اسلام را پرچم جمهوری اسلام را در همه جای دنیا بر پا کنیم

 

صحنه اعدام مزدوران جناتکار آمریکا و صهیونیسم که دست به ربودن و کشتار پاسداران مجروح در بیمارستان سنندج زده و بدن مقدس آنان را مثله نموده بودند.
صحنه اعدام مزدوران جناتکار آمریکا و صهیونیسم که دست به ربودن و کشتار پاسداران مجروح در بیمارستان سنندج زده و بدن مقدس آنان را مثله نموده بودند.

 

گوشه ای از بیانات امام خمینی[۸] خطاب به مردم ایران در رابطه با مسائل کردستان

بسم الله الرّحمن الرّحیم    

 اسلام در تمامی اعصار با خون شهدا و اولیای خدا رشد یافته است 

شهادت ارثی است که از اولیای ما به ما می رسد.

بدخواهان ما گمان نکنند که جوان‌ها ی ما از مردن، از شهادت باکی دارند. شهادت ارثی است که از اولیای ما به ما می رسد. آنها باید از مردن بترسند که بعد از مرگ، موت را فنا می دانند. ما که بعد از موت را حیات بالاتر از این حیات می دانیم چه باکی داریم.

خائن‌ها باید بترسند. خادم‌های به اسلام خوفی ندارند. ارتش ما، ژاندارمری ما، شهربانی ما، پاسداران ما خوفی ندارند. پاسداران ما را که در پاوه و امثال آن سر بریدند به حیات جاودان رسیدند.

مدّعیان دروغین دموکراسی و آزادیخواهی  

ما هر چه خواستیم این قشرهای فاسد را هدایت کنیم ، هر چه مهلت دادیم که هدایت بشوند، هر چه مهلت دادیم که به خود بیایند، هر چه مهلت دادیم که به مصالح کشور نظر کنند، هر چه آزادی دادیم که آزادی را برای ملّت وسیله رشد قرار بدهند، آزادی قلم دادیم، آزادی بیان دادیم، آزادی اجتماعات دادیم، آزادی احزاب دادیم که اینها اگر درست می گویند که برای ملّت کار می کنند و دموکرات هستند، حکومت مردم بر مردم می خواهند. اگر اینها حکومت مردم بر مردم می خواهند، چرا نمی گذارند مردم سرنوشت خودشان را تعیین کنند؟ چرا با خرابکاری‌ها نمی خواهند مردم حکومت خودشان را تعیین کنند؟ چرا با غائله آفرینی نمی گذارند که ملّت قانون اساسی خودش را به دست خبرگان خودش تعیین کند؟ اینها دموکرات نیستند، اینها جنایتکارانی هستند که با اسم حزب دموکرات می خواهند برای اربابان خودشان کار کنند.

برای اینکه جوان‌ها ی ما را به فساد کشیده بودند. ما می خواهیم جوانانمان را از چوب وافور رها کنیم، مسلسل به دست آنها بدهیم. ما می خواهیم جوانانمان را از پای منقل و وافور رها کنیم و به میدان جنگ ببریم. شما می خواهید که ما جوانانمان را آزاد بگذاریم تا فاسد بشوند و اربابان شما بهره بردارند. شما بی بند و باری را آزادی می دانید. شما فساد اخلاق را آزادی می دانید. 

اکنون شما با اسم آزادی و آزادیخواهی و دموکراسی و کذا می خواهید این مردم را دوباره برگردانید به حال اوّل و آنها را تحقیر کنید. آزاد بگذارید تا اینها هر کاری که می خواهند بکنند و بعد از یک نسل، دیگر یک انسان متعهّد در مملکت پیدا نشود. این آزادی را شما می خواهید و این همان آزادی است که به شما الهام کرده اند و شما از خارج الهام گرفتید

 ای علمای کردستان! جوان‌ها ی خودتان را بیدار کنید. 

اگر به قرآن اعتقاد دارند، قرآن فرموده است: « اَطیعُوا الله و اَطیعُوا الرّسول و اوّلی الاَمرِ مِنکُم» چرا از اوّلی الامر اطاعت نمی کنند؟ چرا قیام بر ضد حکومت کردند؟ چرا قیام بر ضد اوّلی الامر کردند؟

ای علمای کردستان!

جوان‌ها ی خودتان را بیدار کنید.

ای علمای کردستان!

از اسلام پشتیبانی کنید.

ای علمای کردستان!

این خیانتکاران را برانید و دستور دهید اینها را بگیرند و تحویل دادگاه اسلامی دهند. نگذارید از مرزها فرار کنند.

 

 

 

شهید آیت الله مطهری
امام خمینی

پیام امام خمینی در رابطه با مسئله کردستان[۹]

بسم الله الرّحمن الرّحیم

بدین وسیله مراتب زیر اعلام می شود:

۱– هماهنگی در قوای انتظامی، ارتش، ژاندارمری و سپاه پاسداران به طور قاطع باید ادامه پیدا کند. متخلّفین، مجرم شناخته می شوند و مؤاخذه می گردند.

۲– با سران حزب منحله دموکرات و دیگر سران که خائنان به ملّت و کشور اسلامی هستند و قیام بر ضد حکومت مرکزی نمودند، با شدّت، عمل می شود و جوانان عزیز و برومند کرد آنان را گرفته و تحویل نیروهای انتظامی دهند.

۳– علمای اسلام اهل سنّت شرعاً مکلّفند که با قوای انتظامی همکاری کنند و مخفیگاه خائنان را در صورتی که می دانند به آنان نشان دهند و با آنان معامله مرتد از اسلام نمایند تا نزد خدا مسئول نباشند.

۴– من مکرّر اعلام کرده ام که در اسلام، نژاد، زبان، قومیّت و ناحیه مطرح نیست. تمام مسلمین، چه اهل سنّت و چه شیعی برادر و برابر و همه برخوردار از همه مزایا و حقوق اسلامی هستند. از جمله جنایت‌ها یی که بدخواهان به اسلام مرتکب شده اند ایجاد اختلاف بین برادران سنّی و شیعی است. من از همه برادران اهل سنّت تقاضا دارم که این شایعات را محکوم و شایعه سازان را به جزای اعمالشّأن برسانند.

۵– هیچ کس به هیچ عنوان حق تجاوز به جان و مال برادران کردستانی ما را ندارد. متجاوزین شدیداً به جزای اعمال خود می رسند.

۶– آن دسته از اعضای حزب منحلّه دموکرات و سایر برادران ما که بوسیله تبلیغات باطل سران جنایتکار این حزب اغفال شده اند، در صورتی که به برادران مسلمان خود بپیوندند، اسلحه را زمین گذاشته و تسلیم شوند، باز هم مورد عفو هستند و در امان حکومت جمهوری اسلامی می باشند.

۷ – در عین حال که باید سلسله مراتب در قوای انتظامی دقیقاً مراعات شود و اطاعت از ما فوق حتمی است، ما فوق، موظّف است با زیردست رفتار اسلامی انسانی داشته باشد.

۸– شایعه سازی‌ها ی ضد انقلاب که از چپ و راست بر خلاف مسیر ملّت می شود و دولت را متّهم به اختناق می کنند جدّاً مردود است. ما در طول پیروزی انقلاب گوشزد کردیم که آزادی مطبوعات مورد نظر ماست لیکن از خیانت و توطئه به طور جدّی و بدون اغماض جلوگیری می شود. مطبوعاتی که توطئه‌گر و مخالف مسیر ملّت نباشند، پس از تحقیق آزاد خواهند بود.

۹– دادستان‌ها ی دادگاه‌ها موظّفند که بار دیگر رسیدگی به مطبوعات و حال نویسندگان آنها را بر عهده گیرند و هر یک از مطبوعات را که توطئه‌گر و مخالف مصالح ملّت و کشور ندانستند، اجازه نشر دهند و از نشریّات مخالف مصالح ملّت و کشور جدّاً جلوگیری کنند.

۱۰– مردم به هیچ وجه حق ندارند به کتابفروشی تعرّض نمایند. در صورتی که دادستان شهرستانها نشریّاتی را مضرّ انقلاب و مصلحت کشور تشخیص دادند موظّف به جلوگیری هستند. اشخاص غیر مسئول از دخالت در این امور جدّاً خودداری کنند و الا مؤاخذه می شوند.

۱۱ – مطبوعات موظّفند از تیترهایی که موجب تحریک و یا تضعیف مردم می شود و یا مخالف واقع است خودداری کنند و خود را با مسیر انقلاب تطبیق دهند و نیز از درج مقالاتی که مضرّ به انقلاب و موجب تفرقه می شود خودداری کنند که این خود توطئه محسوب می شود.

والسّلام – روح الله الموسوی الخمینی

 

گوشه ای از سخنان آیت الله طالقانی پیرامون مسائل کردستان در خطبه‌های نماز عید فطر[۱۰]

متأسّفانه در اواخر این ماه پربرکت، ماه مبارک، ماه روزه، ماه تقوا، ماه توجّه به خدا و ماه همبستگی قلوب و وجدانهای مسلمانان، یکعدّه جانی این برکت را، این خیر را آلوده کردند. افرادی که در انجام جنایت از هیچ کاری فرو گذار نکردند. تازه اسم خودشان را هم دمکرات می گذارند. دمکراتی که مردم را به گلوله به بندد. مردم مظلوم، مردم بیچاره، مردم بیطرف، پاسداران، بیماران. ای خاک بر سرشان باد. چقدر این نام، نام دمکرات، همیشه برای این کشور، خاطرات بدی داشته است.

مگر بارها اعلام نشده شما برادران کرد هر پیشنهادی دارید هر مسئله ای دارید بیایید مطرح بکنید رسیدگی بشود. آنقدری که در امکان هست برایتان انجام داده خواهد شد. چه میخواهند اینها؟! اگر می خواهند تجزیه کنند کردستان را، در دامن چه کسی بهتر از دامن اسلام و رهبرهای اسلامی و مردم مسلمان می خواهند قرار بگیرند. من بارها هم اعلام کرده ام و به یقین می دانم چنین اندیشه ای در مردم و توده کردستان نیست.

من نمی دانم ما چرا باید پیش از اینکه ارتش دخالت بکند از برادران کردمان انتظار داشتیم که خود آنها، این آتش را خاموش بکنند، چرا نمی کنند؟!

ای برادران مسلمان !

ای خواهران مسلمان کرد !

ای کسانیکه می دانید دل من برای شما می تپد و ما و همه مردم ما برای شما و محرومیّت‌های شما و فشارهایی که بر شما وارد شده، همه دلسوز هستیم. چرا باید آلت دست یک مشت خودخواه و خود پرست؟ با یک همچنین فاجعه ای باید اینطور چهره مردم بزرگوار، سالم و مرزدار آلوده بشود؟ خدا لعنت کند آنهایی را که فتنه به پا میکنند (مردم: الهی آمین) در این روز عید صد بار بر آنها لعنت. از درگاه خدا و خلق دور باش بر همه اینها. چقدر ما سعی کردیم با مذاکره، مهربانی، دور هم نشستن، مسائل راحل کنیم.

این انقلاب مال مستضعفان است. این انقلاب، انقلاب علی است و هر کس با آن به مقابله بر خیزد پایمال خواهد شد. »

کسی که روبروی انقلاب بایستد باید هلاک بشود. نابود بشود

انقلاب ، انقلاب محرومین است. انقلاب، انقلاب توده مسلمان است. انقلاب، انقلاب پیروان قرآن است. انقلاب، انقلاب پیروان توحید است. هر کس از این مسیر منحرف شد، برودپایمال بشود..

 

فداکاری نیروهای اعزامی ارتشی و پاسدار و داوطلب، کردستان را با سرعت از دست ضد انقلاب آزاد نمود[۱۱]، امّا مجدّداً جریانات به دست دولت موقّت افتاد و طّی مذاکرات انجام شده، ثمره فدارکاریهای ارتش، سپاه و نیروهای داوطلب مجدّداً به هدر رفت و ارتش و سپاه موظّف شدند از شهرهای کردستان که با فداکاری آزاد شده بود بیرون بروند و ارتش مجدّداً پادگان نشین بشود.

مذاکرات صلح دولت موقّت با رهبران فراری ضدانقلاب مجدّداً آغاز شد و آنان با استفاده از فرصت پیش آمده و به بهانه آتش بس جهت مذاکره، نیروهای خود را مجدّداً بازسازی و مسلّح کردند و مجدّداً بر یک یک شهرهای کردستان مسلّط شدند. قاسملو وحزب دموکراتش نیز که در چند ماه گذشته جنایات فراوانی را مرتکب شده بودند. به راحتی جایگزین نیروهای خودی که در چند ماه بعد از انقلاب برای جلوگیری از جدایی کردستان از ایران و خاموش کردن فتنه ضدانقلاب وابسته به بیگانه، برای هر وجب خاک این دیار، عزیزی را تقدیم نموده بودند، گردیدند.

این شرایط و دیدگاه‌ها و تصمیمات و سازشکاری‌ها که پای انقلاب نوشته می‌شد، فاجعه‌ای بود که نتیجه آن نا امید شدن جوانان انقلابی و سقوط آنان در دامان گروه‌ها ی ضدانقلاب که سلاح انقلابی گری و مبارزه دروغین با امپریالیسم آمریکا و طرفداری از آزادی را برداشته و برای کارگران و کشاورزان و خلقها و قومیّت‌ها ی ایران دلسوزی می‌کردند، بود.

 

– ما ثابت کردیم که شایستگی همراهی با محمد رسول خدا و قدرت تشخیص آنان را نداریم

نهضت آزادی که با صدور فرمان امام و به حرکت در آمدن توده های مردم برای پاکسازی کردستان احساس میکند آبرو و حیثیت دولت متعلق به خود را از دست داده است تغییر رویه داده و در ۲۹ مرداد بر خلاف هفته قبل  بیانیه ای  در باره حوادث کردستان صادر و همفکران خود در دولت موقّت را به انقلابی بودن دعوت مینماید و نکاتی را به آنان متذکّر میگردد. با توجّه به اینکه این سخنان نه از جانب دشمنان و مخالفین بلکه از جانب همفکران و هم حزبیان دولت موقّت صادر شده است، به خوبی میتواند نشانگر وضعیّت و دلائل اعتراض جوانان انقلابی و رهبران انقلاب نسبت به دولت موقّت و مواضع آن باشد.

این نکته نیز قابل توجّه است که یک هفته قبل همین گروه با صدور اطّلاعیه ای مواضع طرفداران انقلاب و برخورد آنها با ضد انقلاب را زیر سؤال برده و همه چیز را به گردن آنان انداخته بودند .

احتمالاً با توجّه به جوّ انقلابی حاکم بر کشور و به دنبال سخنان تاریخی امام و بسیج مردم کشور، اینان برای اینکه از رسوائی حاصله توسط دوستانشان که قدرت اجرایی را بر عهده گرفته اند، خود را نجات دهند و برای جلو گیری از حذف همیشگی خود و تفکّر خود، این اعلامیّه را که یک کپی از سخنان جوانان انقلابی است که در حال جانبازی و جنگ فداکارانه در راه آرمانهای انقلاب در کردستان هستند، صادر نموده اند. گوشه ای از آن بدین صورت است:

 

اظهار نارضائی رهبری انقلاب بازتابی صریح و روشن از نارضائی عمومی است

حوادث پاوه و سنندج و موضع‌گیری قاطع امام در مورد آنها و بطور کلی امور جاری کشور و انقلاب، مسائل عمده‌ای را در رابطه با نظام حاکم مطرح کرده است که هیچ فرد یا گروه متعهد در برابر انقلاب و معتقد به راه و رسم انقلابی نمی‌تواند آنها را نادیده بینگارد و در این مقطع زمانی سهل‌گیرانه از مسیر آنها بگذرد.

اظهار نارضائی رهبری انقلاب بازتابی صریح و روشن از نارضائی عمومی است و بیانگر این است که انقلاب آن طور که باید و شاید به بار ننشسته است و نه تنها باقیمانده سدها و موانع از میان نرفته‌اند، بلکه تلقی « رفورمیستی» مسؤولان امر این خطر را پیش آورده است که انقلاب با بن‌بست مواجه شود.

شک نیست که در موقعیّت کنونی ضدانقلاب است که از اغتشاش و آشفتگی بهره‌ مند می‌شود و منطقی و طبیعی آن است که در ایجاد و آشفتگی و اغتشاش سهم اصلی و اساسی را داشته باشد. امّا این نکته هم مسلّم است که ضدانقلاب نیازمند زمینه عمل است و این زمینه عمل زائیده نارضائی‌های عمومی است که خود ناشی از عملکرد غیرانقلابی مسؤولان امور در یک محیط انقلابی می‌باشد.

ضدانقلاب را نمی‌توان تنها استعمار خارجی و بیگانگان دانست. درست است که انقلاب ما بر پیکر امپریالیسم ضربات کوبنده و فراوان وارد آورده است، درست است که امپریالیسم برای تجدید سیادت خود در خاورمیانه و برای حفظ موقعیّت خود در سراسر جهان، درصدد است که به هر قیمت، انقلاب ایران را به زانو درآورد، امّا تنها و تنها به امپریالیسم پرداختن و کلیّه حملات لفظی و شعارگونه را متوجّه آن ساختن، ما را از حقایق و واقعیّات عینی‌تر و ملموس‌تری که در درون کشور و زیر دست و پایمان جریان دارد، منصرف می‌گرداند.

ما باید ضدانقلاب را حتی در دو قدمی ‌خود نیز جستجو می‌کردیم و جستجو کنیم، نباید از این مطلب غافل بمانیم که کسانی هم که در درون کشور از انقلاب اسلامی ما زیان دیده‌اند و در کوتاه ‌مدّت زیان می‌بینند، نمی‌توانند ساکت بمانند.

امّا ضدانقلاب دیگری هم هست که از رگ گردن به انقلاب ما نزدیکتر است. ‌این ضدانقلاب در درون رفتار غیرانقلابی و سکون و سکوت ما و عدم تعهد ما در برابر انقلاب قرار دارد و این شیوه رفتار زمینه را برای عمل ضدانقلابی‌ها فراهم می‌کند و بدینسان به صورت متّحد طبیعی آنها در می‌آید.

ما، همانطور که بارها امام گفته است، انقلاب را آنسان که باید و شاید جدّی نگرفتیم و در هیچ زمینه‌ای انقلابی عمل نکردیم.

عنوان کردن عفو در هنگامی که هنوز چهره‌های ضدانقلابی و حتی غیرانقلابی به صراحت و دقّت شناخته نشده بودند، و موضعگیری در برابر ضدانقلاب، قرار و قاعده مشخصی نیافته بود، یک عمل غیرانقلابی بود. واقعیّت‌های تاریخی را که در متن زمان معیّن و مکان و موقعیّت خاص جریان یافته و قرار پذیرفته‌اند، با واقعه‌نگاری اشتباه کردیم و براساس این طرز تلقّی غلط، شیوه رفتار پیامبر را در فتح مکّه، یعنی سالیانی دراز  پس از استقرار جامعه اسلامی و بدون داشتن دشمنی خارجی همچون استعمارگران شرق و امپریالیستهای غرب، با شیوه رفتاری یکی دانستیم و در اجرای آن پافشاری کردیم که بلافاصله ما در صبح انقلاب می‌بایست در پیش می‌گرفتیم،

 

اگر دولت به جای تهدید کردن به استعفا ـ ‌در امور جزئی‌ـ و هدر دادن وقت و نیروی امام در حل و فصل مسائل « رفورمیستی » و شکلی، به مسائل جدّی کلّی توجّه می‌کرد، و در خصوص آنها، در کنار امام قرار می‌گرفت و با قاطعیّت عمل می‌کرد، کار ما پس از شش ماه به‌ اینجا نمی‌رسید که درباره انقلاب نیاز به طرح چنین حقایق تلخی باشد.

 

۴ شهریور

– شهادت حاج مهدی عراقی مبارز فداکار

دراین روز مجدّداً  دست ایادی ابر قدرتها به تلافی شکست در کردستان و به تلافی بر پایی روز قدس و آغاز به کار مجلس خبرگان ، از آستین گروه فرقان به در آمد و یکی از یاران خاص و  مخلص و مبارز  و فداکار امام را که سابقه ای طولانی از اخلاص و مبارزه و فداکاری در راه انقلاب داشت و سیزده سال در زندانهای طاغوت به سر برده بود و نقشی بی بدیل در ملّی کردن صنعت نفت و قیام پانزده خرداد و در جریان افشای کاپیتولاسیون و نیز در ترور حسنعلی منصور، رئیس دولت شاه که لایحه کاپیتولاسیون را به مجلس برده و ایادی بی اراده آمریکا در مجلس آن را امضا نموده و به نظامیان آمریکائی  مصونیّت بخشیده بودند، داشت و به همین دلیل ابتدائاً به اعدام و بعداً با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شده بود و تا پیروزی انقلاب در زندان به سر برده بود، یعنی شهید حاج مهدی عراقی را ترور نمود و امام را در غم ایشان فرو برد. در جریان این ترور فرزند گرانقدر ایشان حسام عراقی نیز به شهادت رسید.

پانزدهم شهریور

– سفر سادات به اسرائیل

به دنبال برگزاری روز قدس، روند سازش مصر و اسرائیل و خیانت سادات و به رسمیّت شناختن موجودیّت اسرائیل سرعت گرفته و در نهایت سادات در میان شگفتی جهانیان در سومین دیدار خود با رهبران دولت غاصب صهونیستی در روز پانزدهم شهریور دست به سفر به اسرائیل میزند این سفر آنقدر برای نظام سلطه گر غرب مهمّ بود که به آن لقب « سفر قرن » دادند.

[۱]– مقصود راه پیمایی روز قدس است که روز قبل در ایران و بسیاری از کشورهای جهان برای اوّلین بار بر پا شده بود.

[۲] – امام « روز قدس » را در برابر « روز زمینِ » ملّی گرایان عرب که مسئله فلسطین را یک موضوع قومی و عربی مطرح نموده بودند، مطرح نمودند و آنرا از محدوده قومیّت عرب  بیرون آورده و به مسئله ای اسلامی و مربوط به تمام مسلمانان جهان تبدیل نمودند.

[۳]  صحیفه نور، ج ۸، صفحه ۲۵۸، ۲۹/۵/۵۸

[۴]  صحیفه نور، ج ۸، صفحه ۲۶۱  تاریخ ۳۱ /۵/۵۸

 

[۵]  صحیفه نور ج ۸ صفحه ۲۵۷ تاریخ:  ۲۹/۵/۵۸

 

[۶]  صحیفه نور، ج ۸، صفحه ۲۶۰، ۳۱/۵/۵۸

[۷]  صحیفه نور، ج ۸ ، صفحه ۲۶۴ ، ۲/۶/۵۸

 

[۸]  صحیفه نور، ج ۸ صفحه ۲۶۹  تاریخ  ۲ /۶/۵۸

 

[۹] صحیفه نور ج ۸ صفحه ۲۸۴ تاریخ:   ۶/۶/۵۸

 

[۱۰]هفته نامه سروش، شماره ۱۸ شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۵۸ ص ۸

 

 

[۱۱] – کلیّه شهرهای کردستان طی مدّت ده روز آزاد می شود . امّا دوبار قرار میشود که ارتش به پادگانها بازگشته و امنیّت کردستان به ژاندارمری سپرده شود. همان، (ص ۱۲۴ )

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

شهید دکتر مصطفی چمران قهرمان بزرگ نجات کردستان و مردم مظلوم آن از دست مزدوران آمریکا و صهیویسم

کردستان، گروهکهای ضد انقلاب و پیام تاریخی امام در مرداد پنجاه و هشت – قسمت دوم – سید محمد هاشم پوریزدانپرست

کردستان، گروهکهای ضد انقلاب و  پیام تاریخی امام  در مرداد پنجاه و هشت – قسمت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *