تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)6) طبس و حمله نظامی آمریکا / 2)6)5) مقالات پیرامون تسخیر لانه جاسوسی و حمله نظامی آمریکا در طبس / انقلابی برای یک انقلاب / علت ها، روندها و پیامدهای دیروز و امروز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

انقلابی برای یک انقلاب / علت ها، روندها و پیامدهای دیروز و امروز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

انقلابی برای یک انقلاب /علت ها، روندها و پیامدهای دیروز و امروز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

مرتضی شیرودی

17 شهریور 57 میدان شهدا لحظاتی پس از قتل عام راهپیمایان انقلابی
۱۷ شهریور ۵۷ میدان شهدا لحظاتی پس از قتل عام راهپیمایان انقلابی

مقدمه

۱۳ آبان، یادآور حوادث مختلفی در تاریخ کشور، نهضت امام خمینی و انقلاب اسلامی است که هر یک نقشی بزرگ و سرنوشت ساز داشته اند. ۱۳ آبان ۱۳۴۲، روز تبعید حضرت امام خمینی(ره)، در پی اعلام مخالفت وی با قانون استعماری و آمریکایی کاپیتولاسیون بود. ۱۳ آبان ۱۳۵۷، روز شهادت جمع زیادی از دانش آموزان و دانشجویان، در مقابل دانشگاه تهران، در زمان اوج گیری نهضت اسلامی ایران بود و سرانجام، ۱۳ آبان ۱۳۵۸ روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام بود. در این میان، واقعه اخیر با توجه به ابعاد، پیامدها و همچنین گستره ملی و بین المللی آن از اهمیت و جایگاه ویژه ای در تاریخ انقلاب اسلامی برخوردار است؛ به طوری که با گذشت بیش از چند دهه، پیامدها و آثارش همچنان در صحنه سیاست داخلی و خارجی کشور، اثرگذار و بحث انگیز است.

علل اشغال

علت های فراوانی برای اشغال لانه جاسوسی برشمرده اند که برخی از آنها عبارتند از:

۱. تبدیل سفارت خانه به مرکز جاسوسی

آمریکا که تمام تلاش خود را در حمایت از رژیم شاه و جلوگیری از پیروزی انقلاب به کار بسته بود، با پیروزی انقلاب اسلامی، سفارت خود را به عنوان پایگاهی برای طراحی و اجرای توطئه علیه انقلاب تبدیل کرد؛ تا بتواند آن بخش از اقداماتش را که می توانست در پوشش دیپلماتیک برای شکست یا به انحراف کشاندن نظام نو پای اسلامی انجام دهد، با مرکزیت سفارت، به اجرا درآورد. افسران سازمان سیا (CIA) با استفاده از شرایط نابسامان بعد از انقلاب و درهم ریختگی و نامشخص بودن حوزه مسئولیت ها که نتیجه طبیعی هر انقلابی است، سعی کردند با نفوذ در مناطق کلیدی و حساس، از تعمیق و گسترش هر چه بیشتر انقلاب اسلامی، جلوگیری کنند. لانه جاسوسی آمریکا با ایجاد شبکه های جاسوسی و اطلاعاتی، در پی آن بود تا با بحران آفرینی، تضعیف نیروهای اصیل انقلاب و جایگاه و شخصیت حضرت امام و همچنین ایجاد گسست و شکاف میان رهبری و نسل جوان، فعال ترین و انقلابی ترین نیروی اجتماع را از رهبری دور کند؛ تا بتواند با تاثیر بر آنها و نفوذ در ارتش، حرکت انقلابی مردم ایران را آسیب پذیر سازد.

شاه و همسزش در سفر به آمریکا برای ابراز تسلیم و بردگی در برابر آمریکا
شاه و همسزش در سفر به آمریکا برای ابراز تسلیم و بردگی در برابر آمریکا

۲. تلاش سفارت خانه برای جذب دولت مردان

هدف سفارت آمریکا، انحراف افکار عمومی از خطرات شیطان بزرگ در ایران بود. به همین دلیل، مسئولین سفارت آمریکا در پی آن بودند تا با برقراری ارتباط با مسئولین دولت موقت، راه رسیدن به اهدافشان را تسهیل کنند. آمریکا می خواست تا با شناسایی مهدی بازرگان به عنوان شخص اول مملکت، این گونه نشان دهد که آیه الله خمینی، خود مایل است که دین و روحانیت از سیاست جدا شوند و آنها ناگزیر از نزدیکی به دولت موقت شده اند و بدین ترتیب کم کم برنامه حذف امام و جایگزینی ایشان توسط افرادی مثل شریعتمداری و بنی صدر را اجرا کند. به همین دلیل، وزارت خارجه آمریکا مأموریت اصلی سفارت خود را در ایران، تلاش برای هماهنگی فعالیت های نیروهای لیبرال و میانه روهای مذهبی و پیوند دادن آنها با عناصر ملی گرا و سلطنت طلبان و طرفداران رژیم سابق بر علیه انقلابیون مذهبی قرار داده بود.

لانه جاسوسی آمریکا
لانه جاسوسی آمریکا

۳. تشدید اقدامات خصمانه آمریکا

در پی اعدام های انقلابی سران رژیم گذشته در روزهای آغازین پیروزی انقلاب، دو تن از اعضای سنای آمریکا به نام های جاکوب جاوتیس و هنری جکسون که از طرفداران پروپاقرص رژیم پهلوی بودند، در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۵۸ قطع نامه ای را از تصویب سنا گذراندند که ایران را به خاطر اعدام های انقلابی با لحن شدیدی محکوم می کرد. به عقیده کارل کلمنت که از کارشناسان با سابقه وزارت خارجه آمریکاست، ایالات متحده، اشتباه استراتژیکی را درباره ایران انجام داده بود و آن، دل بستن به دولت موقت و عدم مذاکره و دیدار مستقیم با حضرت امام بود؛ کاری که رقبای ایالات متحده، یعنی فرانسه و شوروی در آغازین روزهای پیروزی انقلاب انجام داده بودند. بعد از تصویب این قطع نامه و ایجاد مسایل اختلاف برانگیز بین دو کشور، آمریکا در پی آن بود تا فرستاده ای ویژه را با هدف جذب ایران و جلوگیری از نفوذ شوروی در این کشور، به سوی ایران بفرستد؛ ولی حضرت امام در واکنش به تصویب این قطع نامه از پذیرش فرستاده مذکور که از دیپلمات های کارکشته وزارت خارجه ایالات متحده بود، خودداری کرد و علاوه بر آن، دولت از پذیرش والتر کاتلر – به عنوان سفیر – خودداری کرد. پس از این فعل و انفعالات، دولت آمریکا به بهانه حفظ امنیت منطقه و با این ادعا که احتمال داده می شود که یک نفت کش در خلیج فارس ربوده شود، ناوگان خود را در تنگه هرمز به حال آماده باش درآورد.

لانه جاسوسی گروگان
لانه جاسوسی گروگان

۴. حمایت از مواضع رهبری انقلاب

امام خمینی در ۷ آبان ۱۳۵۸به قراردادهای استعماری بین ایران و آمریکا شدیدا اعتراض کرد؛ اما در مقابل، دولت موقت هیچ توجهی به این اعتراض ها نشان نمی داد و در پی بهبود روابط با ایالات متحده بود و در موضع گیری های رسمی و غیررسمی، بیشترین واهمه خود را از شوروی ابراز می داشت. حرکت های سازش کارانه دولت موقت تا آن جا پیش رفت که در روز ۱۱ آبان ۱۳۵۸ در جشن انقلاب الجزایر، مهدی بازرگان بدون اطلاع امام، با برژینسکی، مشاور امنیت ملی کاخ سفید دیدار کرد. باری روبین می نویسد:

گروگان های آمریکایی دقیقاً به مفهوم همین کلمه گروگان، برای جلوگیری از توطئه یا حرکتی علیه انقلاب ایران، در بند نگاه داشته شده بودند؛ زیرا بسیاری از ایرانی ها واقعاً بر این باور بودند که در واشنگتن، نقشه هایی برای سرنگونی رژیم جدید ایران طرح می شود و آمریکا آنها را راحت نخواهد گذاشت. حضور شاه در آمریکا با همه شواهدی که درباره بیماری سخت او وجود داشت، بر این نگرانی ها می افزود و چنین تعبیر می شد که آمریکا در تدارک یک اقدام نظامی برای بازگردانیدن او به قدرت است. از این رو، برای مردم، قابل پذیرش نبود که دولت آمریکا درصدد براندازی جمهوری اسلامی باشد، ولی دولت مردان، با نمایندگان آن دولت، مذاکره کنند.

۵. پناه دادن به شاه مخلوع ایران

محمدرضا پهلوی که پس از فرار از ایران، در کشورهای مختلفی آواره شده بود و ایرانیان، خواستار بازگشت و محاکمه وی بودند، با مساعدت مقامات آمریکایی، به یک باره سر از آن کشور درآورد. لینگن، کاردار سفارت آمریکا در تهران، طی نامه ای با طبقه بندی سری که برای وزارت امور خارجه آمریکا فرستاد، در مورد چگونگی پذیرش شاه در آمریکا می نویسد:

با در نظر گرفتن عکس العمل عمومی مخالفت با شاه که ناشی از اقدامات افرادی است که بر افکار عمومی نفوذ دارند، من تردید دارم که مریض بودن شاه بتواند میزان عکس العمل عمومی این جا را کاهش دهد. اگر ما او را به بهانه ملاحظات انسان دوستانه بپذیریم، موضع قابل دفاع بهتری را به دست خواهیم آورد.

حضرت امام طی پیامی در ۱۲ آبان ۱۳۵۸ در اعتراض به پذیرش شاه از سوی رژیم آمریکا اعلام کرد: دانشگاهیان، دانش آموزان و طلاب علوم دینی با قدرت تمام، مبارزه خود را علیه آمریکا گسترش دهند. از آن جا که در کودتای سال ۱۳۳۲ نیز آمریکا پس از فرار شاه از ایران، دوباره او را در به دست گرفتن قدرت یاری داده بود، لذا مردم ایران حق داشتند به مسئله پذیرش شاه در آمریکا، مشکوک باشند وآن را توطئه ای دیگر برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی بدانند.

مصاحبه مطبوعاتی دانشجویان پیرو خط امام
مصاحبه مطبوعاتی دانشجویان پیرو خط امام

روند تسخیر

گروهی از دانشجویان دانشگاه های تهران با عنوان «دانشجویان مسلمان پیرو خط امام» در روز یک شنبه، ۱۳ آبان ۱۳۵۸ سفارت خانه آمریکا را به تصرف خود درآورد. از همان لحظه های اول تصرف سفارت آمریکا، گروه های مختلف مردم در مقابل درب سفارت، اجتماع کردند و به دادن شعارهای ضدآمریکایی پرداختند. پیش از آن که دانشجویان به درب اصلی سفارت برسند، دیپلمات های آمریکایی، مقداری از اسناد را در دستگاه های مخصوص کاغذ خردکن ریختند و از بین بردند و مقدار زیادی از اسناد را نیز سوزاندند و به ویژه نوارهای میکروفیلم و حافظه های کامپیوتری را نابود کردند. در جریان اشغال سفارت آمریکا، ۷۲ آمریکایی به عنوان گروگان، به دست دانشجویان افتادند.

پیامدهای اشغال

این حادثه بزرگ، پیامدهای گوناگونی را در پی داشت که از آن میان، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف) اشغال سفارت آمریکا در واقع تیر خلاص به دولت موقت بود و به بیان دیگر، در نتیجه این اقدام انقلابی، قدرت متزلزل دولت موقت، رو به افول گذاشت و همگام با آن، اساس همکاری های استراتژیک ایران و ایالات متحده، فرو پاشید. بازرگان دو روز پس از این حادثه، از سمت نخست وزیری استعفا کرد که بی درنگ، توسط امام پذیرفته شد.

ب) حرکت انقلابی دانشجویان مسلمان، قبل از هر چیز، هیئت حاکم آمریکا را به شدت گیج کرد. آمریکا که به لطف لیبرال های حاکم در دولت موقت، توانسته بود موقعیت از دست رفته خود در ایران را به تدریج باز یابد، با این ضربه سهمگین، به شدت برآشفته شد. در بین حاکمان دولت آمریکا نیز در مورد راه برخورد با ایران، اختلافاتی پیش آمد. گروهی به نمایندگی سایروس ونس، وزیر خارجه، راه های دیپلماتیک و گفت وگو و سرانجام، تحریم های اقتصادی و پروازی را پیشنهاد می کردند و گروهی دیگر به رهبری زیبینیو برژینسکی، دخالت نظامی را برای حل مسئله گروگان گیری، لازم می دانستند. این اختلاف تا آن جا پیش رفت که سایروس ونس پس از حمله نظامی آمریکا در صحرای طبس که منجر به شکست آمریکا شد، استعفا کرد.

ج) آمریکا در اولین واکنش، اقدام به تحریم اقتصادی ایران کرد و اموال و دارایی های ایران در بانک های آمریکایی و بانک های خارجی مستقر در آمریکا را توقیف کرد و از سوی دیگر، اقدام به آزار و اذیت ایرانیان مقیم آمریکا کرد و در جهان نیز مشکلاتی را برای ایران ایجاد کرد. به هر حال، تسخیر لانه جاسوسی هر چند از سوی دولت های استعماری وابسته به شرق و غرب محکوم شد، اما از سوی ملت های محروم و تحت ستم جهان و نهضت های آزادی بخش جهان، به شدت مورد استقبال قرار گرفت و باعث گسترش حرکت های ضد استعماری در سطح جهان و به ویژه در خاورمیانه شد.

د) پایان یافتن رابطه استعماری ایران و آمریکا، روشن شدن ماهیت ننگین ایالات متحده که پشت صورتک حقوق بشر و آزادی مخفی شده بود، جلوگیری از ایجاد بحران و آشوب با تسخیر مرکز بحران آفرینی آمریکا، از بین رفتن گروه های مارکسیستی – گروه هایی که تا پیش از آن، خود را تنها سردمدار مبارزه با امپریالیسم آمریکا می دانستند – بازگشت مردم به صحنه که با توطئه های دولت موقت، خانه نشین شده بودند و شکست هیمنه و اسطوره جهانی آمریکا، از دیگر پیامدهای اشغال لانه جاسوسی بودند.

ه) تحقیر دولت آمریکا یکی دیگر از پیامدهای مهم اشغال لانه جاسوسی بود. سولیوان سفیر آمریکا در ایران در دوره کارتر، نیز در کتابش می نویسد: روش سست و بی بنیاد حکومت کارتر در سیاست خارجی و اقدامات نامعقول برژینسکی که هنوز قادر به درک واقعیت مسایل ایران نبود، باعث گروگان گیری اعضای سفارت آمریکا شد. وی سپس اشاره می کند که بر اثر این حادثه، دوران تحقیر ملی که در تاریخ آمریکا نظیر آن دیده نشده، آغاز گردید.

و) قطع رابطه سیاسی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران از دستاوردهای مهم اشغال لانه جاسوسی بود. آمریکا در ۲۰ فروردین ۱۳۵۹، رابطه سیاسی خود را با ایران قطع کرد و دست به یک سری توطئه های نافرجام علیه انقلاب اسلامی زد؛ مانند حمله نظامی به طبس، کودتای نوژه، جنگ تحمیلی، تحریم اقتصادی و… و پس از گذشت سال ها، هنوز هم این توطئه ها ادامه داشته که البته تأثیر چندانی در اراده مردم ایران، برای دست یابی به استقلال و توسعه نداشته اند.

ز) کارتر که با ژست های حقوق بشر و همچنین حل مشکلات بین آمریکا و چین و امضای موافقت نامه کمپ دیوید، بین مصر و اسرائیل، وجهه ای صلح طلب برای خود کسب کرده بود، با تسخیر لانه جاسوسی، تمامی وجهه و نفوذ خود را از دست داد؛ به طوری که حتی نتوانست در مقابل حمله نظامی شوروی به افغانستان، موضع مناسبی اتخاذ کند و کم کم، شرایط افول حکومت خود و حزبش را فراهم کرد.

گروگانهای آمریکایی
گروگانهای آمریکایی

سال های بعد

در سال های پس از تسخیر لانه جاسوسی، ایران همچنان به عنوان عاملی مؤثر و مطرح در انتخابات آمریکا باقی ماند. آزاد نشدن دیپلمات های گروگان از سوی ایران که باعث ناکامی کارتر در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد و اعزام مخفی مک فارلین به ایران از سوی ریگان که در کاهش محبوبیت وی تأثیر گذاشت، دو نمونه از تأثیر ایران بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و مطرح بودن ایران در این زمینه است؛ اما هیچ گاه چون امروز، تأثیر ایران بر مسئله انتخابات آمریکا مهم نبوده است. برخی از دلایل این اهمیت را می توان در محورهای زیر جست وجو کرد:

۱. تشدید خطر همه جانبه ایران

آمریکا بعد از جنگ سرد و در چهارچوب نگرش های کلان استراتژیک غرب، به جمع بندی مشخص و منظمی در مورد تهدیدات گوناگون امنیتی بر ضد خود رسیده است. این جمع بندی استراتژیک که ساخته و پرداخته نخبگان حاکم است و ارتباط چندانی با واقعیت های موجود ندارد، تهدیدات بر ضد سیستم غرب را در گسترش سلاح های کشتار جمعی، وجود دولت های غیرمطیع غرب، تروریسم و به هم ریختگی های بومی و منطقه ای ناشی از عدم تحقق نظام های دموکراتیک می بیند. در این چهارچوب، برآمدن قدرت هایی که هماهنگ با غرب نیستند، تهدید قلمداد می شود. در این نگرش استراتژیک، ایران به ویژه در دوره سیاست های ضد غرب احمدی نژاد در زمره عمده ترین تهدیدات قرار می گیرد و بلکه مهم ترین تهدید بر ضد غرب به شمار می رود. این نگاه در نامزدهای انتخاباتی آمریکا به چشم می خورد و در این زمینه، هیچ تفاوتی بین داوطلبان، به ویژه دو داوطلب مطرح، یعنی مک کین از حزب جمهوری خواه و اوباما از حزب دموکرات، وجود ندارد.

۲. عمق یابی بحران در عراق

اوضاع وخیم عراق، مسئله ایران را در منازعات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وارد کرده است. مخالفان دولت بوش و منتقدان حزب جمهوری خواه نیز از ضعف آمریکا در عراق بهره برداری کرده، در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، بر سیاست های نادرست آمریکا در عراق انگشت می گذارند و سیاست های بوش را عامل حضور ایران، نه فقط در عراق بلکه در تمام حوادث سیاسی خاورمیانه؛ به ویژه لبنان می دانند و معتقدند باید جلوی قدرت مندی ایران در عراق و خاورمیانه را بگیرند.

طبس هواپیمای منهدم شده مهاجمین آمریکایی
طبس هواپیمای منهدم شده مهاجمین آمریکایی

۳. ارتقای توان هسته ای ایران

آمریکایی ها همواره برنامه های صلح آمیز ایران در زمینه فناوری هسته ای را گامی برای دست یابی ایران به سلاح هسته ای تلقی کرده اند و با تشدید پیشرفت های ایران در فناوری هسته ای در سال های اخیر، حساسیت آمریکایی ها نسبت به توان ایران جهت رسیدن به سلاح اتمی، افزایش پیدا کرده است. از این رو، اوباما در مجله امور خارجی، شماره آذر و دی ۱۳۸۶، چنین نوشت: «ما باید ائتلافی قوی در سطح بین المللی برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح های اتمی و حذف سلاح های اتمی و حذف برنامه اتمی کره شمالی فراهم آوریم. ایران و کره شمالی می توانند به مسابقات تسلیحاتی منطقه ای دامن زده، چراغ های برخورد خطرناک اتمی را در خاورمیانه و شرق آسیا، روشن کنند. در مقابله با این تهدیدات، من راه حل نظامی را کنار نمی گذارم؛ اما اقدام اولیه ما باید یک دیپلماسی پرقدرت و پایدار باشد؛ اقدامی که دولت بوش توانایی به کارگیری آن را نداشته است». مک کین نیز برای ممانعت ایران از دسترسی به سلاح های هسته ای، شعار «ایران را بمباران کن» را مطرح کرده است.

۴. خطرات بیشتر برای اسرائیل

با روی کار آمدن دولت آقای دکتر احمدی نژاد، آمریکا خطر بیشتری از ناحیه ایران برای موجودیت و هویت اسرائیل – مهم ترین متحد استراتژیک خود- احساس می کند و این مسئله، ریشه در شعارها و مواضع ضد اسرائیلی رئیس جمهور – مانند دروغین بودن هولوکاست- دارد. حساسیت آمریکایی ها نسبت به اسرائیل در حدی است که هیلاری کلینتون به نفع اوباما از نامزدی ریاست جمهوری آمریکا کناره گیری کرد و از هواداران خود خواست که به اوباما رأی دهند. از این رو، سیاست آن دو را در بسیاری از زمینه ها و به ویژه درباره اسرائیل، باید یکسان تلقی کرد. وی در پاسخ به این سؤال که اگر ایران با سلاح هسته ای به اسرائیل حمله کند، شما چه واکنشی خواهید داشت، گفت: «در حمایت از اسرائیل به میدان خواهم آمد و به ایران حمله می کنم و آن را نابود می کنم». بوش نیز در حمایت از مک کین و در پارلمان اسرائیل به آنانی که درصدد مذاکره با تروریست ها، یعنی گروه های هوادار ایران، مانند حماس و حزب الله هستند، به شدت حمله کرد.

از امور فوق برمی آید که ایران پس از انقلاب اسلامی، به ویژه ایران در سال های اخیر، به عاملی تأثیرگذار بر سیاست خارجی آمریکا و مواضع رهبران آن کشور و حتی نامزدهای ریاست جمهوری تبدیل شده است.

منابع:

۱- پایگاه خبری شریف نیوز www.sharifnews.com

۲- پایگاه هم اندیشی یاران انقلاب www.hamandishi.com

۳- سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی www.irdc.ir

۴- سایت لیله القدر www.lailatolgadr.ir

۵- همشهری دیپلماتیک، شماره ۲۵ (نیمه خرداد ۱۳۸۷).

۶ – همشهری دیپلماتیک، شماره ۲۷ و ۲۶ (تیر و مرداد ۱۳۸۷).

۷- هفته نامه شهروند، شماره ۵۶ (۶ مرداد ۱۳۸۷).

۸- هفته نامه شهروند، شماره۶۳ (۲۴ شهریور ۱۳۸۷).

۹- روزنامه کارگزاران (۱۹ خرداد ۱۳۸۷) مقاله تأملی بر مباحثات موجود میان نامزدهای انتخبات ریاست جمهوری آمریکا: شاه کلیدی به نام ایران.

۱۰- روزنامه اعتماد ملی (۲۷ شهریور ۱۳۸۷) توصیه پنج وزیر خارجه پیشین آمریکا به رئیس جمهور آینده این کشور: با ایران مذاکره کنید.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

واحدهاي عمليات ويژه آمریکا و تخصصهای آنان. نیروهایی که در طبس مفتضحانه دچار یک شکست تاریخی گردیدند

واحدهای عملیات ویژه آمریکا و تخصصهای آنان. نیروهایی که در طبس و در برابر توفان شن مفتضحانه دچار یک شکست تاریخی گردیدند

واحدهاي عمليات ويژه آمریکا و تخصصهای آنان. نیروهایی که در طبس مفتضحانه دچار یک شکست تاریخی گردیدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *