تیتر خبرها

خیبر ؛ اعجاز دفاع مقدس

جام جم آنلاین: ایام پایانی سال در تقسیم‌بندی ذهنی اغلب ما ایرانی‌ها، فقط و فقط فرصتی برای خرید رخت و لباس تازه و آجیل و شیرینی و نهایت ترقه‌بازی شب چهارشنبه‌سوری و جمع و جور کردن حساب و کتاب‌های مالی است.

به همین دلیل شاید در این میان، صحبت کردن از برنامه‌ای مانند «خیبر» که قسمت اول آن یکشنبه شب ساعت ۵۰/۲۱ از شبکه ۲ پخش شد، کاری به دور از موقعیت‌سنجی‌های معمول باشد.اما قسمت دوم این برنامه قرار است امشب ساعت ۵۰/۲۱ از شبکه ۲ سیما پخش شود.

این برنامه ساخته محمود جوانبخت، یکی از فعالان عرصه دفاع مقدس است و از جهات مختلفی حائز اهمیت است؛ اهمیت اول آن این است که این برنامه در ساختاری کاملا ساده و همه فهم به یکی از مهم‌ترین عملیات‌های دفاع مقدس یعنی عملیات خیبر می‌پردازد.

البته این سادگی سبب نشده تا محتوای برنامه شکلی سردستی پیدا کند و هرکجا که لازم بوده، طی گفتگو با دست‌اندرکاران این عملیات بزرگ، اطلاعات جالبی را درباره آن ارائه کرده است.

مساله مهم سوژه‌یابی این برنامه است که به یکی از عملیات‌هایی پرداخته که تاکنون درباره آن کمتر شنیده‌ایم. عملیات خیبر در سال ۱۳۶۲ در ۳ محور طلاییه، جزایر مجنون و شرق دجله انجام شد که در ۲ محور طلاییه و شرق دجله ناکام ماند؛ اما جزایر حفظ شد و این مساله واکنش شدیدی را در نیروهای عراقی ایجاد کرد.

مقاومت جزایر مجنون در این عملیات به اندازه‌ای شدید بود که باعث شد عراقی‌ها برای اولین بار به شکلی وحشیانه از بمب شیمیایی استفاده کنند که البته این مساله با وجود مشکلات فراوانی که برای نیروهای ایرانی به دنبال داشت، مقاومتی جانانه را در میان رزمندگان ایجاد و در نهایت به حفظ جزایر در دست نیروهای ایرانی منجر شد.

ویژگی مهم دیگر عملیات خیبر استفاده از یک پل شناور ۱۵ کیلومتری بود که تا امروز جزو یکی از اعجاب‌آورترین بخش‌های مهندسی جنگ باقی مانده است. حضور هوانیروز در این عملیات بسیار موثر و پررنگ بود. بد نیست بدانید هلی‌کوپتر در شب پرواز نمی‌کند؛ اما در این عملیات با پرواز شبانه هلی‌کوپترها نیروهای زیادی در جزیره مجنون پیاده شدند و سرنوشت جنگ را به گونه‌ای دیگر رقم زدند.

عملیات خیبر از جهت میزان «شهدای فرمانده» هم در میان دیگر عملیات‌های جنگ ایران شاخص است؛ حاج‌ابراهیم همت، اکبر زجاجی، حمید باکری، مرتضی یاغچیان، بهروز غلامی، عبدالعلی بهروزی، رمضان عامل و جمع زیادی از فرماندهان گردان در این عملیات به شهادت رسیدند.

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

سایت مرحوم مهندس حاج بهروز شریفی طراح پل خیبر

سایت مرحوم مهندس حاج بهروز شریفی طراح پل خیبر ( کلیک کنید) پیام سردار سرلشگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *