تیتر خبرها

کودتای آمریکا در شیلی و قتل رئیس جمهور سالوادور آلنده ۱۹۷۳م

کودتا در شیلی و قتل سالوادور آلنده ۱۹۷۳م

images

سالوادور گونسز آلِنْدِه، سیاست‏مدار و رئیس‏جمهور پیشین شیلی، در ۲۲ ژوئیه ۱۹۰۸م در این کشور به دنیا آمد و پس از طی تحصیلات خود در رشته پزشکی، به طبابت در زادگاهش پرداخت. وی در ۲۵ سالگی به همراه همفکران خود، حزب سوسیالیست شیلی را پایه‏گذاری کرد و در ۳۴ سالگی به دبیر کلی این حزب دست یافت، ضمن اینکه مدتی نیز وزارت بهداری را بر عهده گرفت. آلنده در انتخابات عمومی ۱۹۴۲م به نمایندگی مجلس شیلی انتخاب شد و از سال ۱۹۴۵م به مدت ۲۵ سال به عنوان یکی از اعضای مجلس سنای این کشور فعالیت نمود.

پینوشه ژنرال آمریکایی و جنایتکار بی نظیر و قتل عام کننده مردم شیلی
پینوشه ژنرال آمریکایی و جنایتکار بی نظیر و قتل عام کننده مردم شیلی

آلنده زمانی نیز در سمت معاونت ریاست جمهوری خدمت کرد تا اینکه پس از سه بار حضور ناموفق در انتخابات ریاست جمهوری، در نهایت در انتخابات اوت ۱۹۷۰م با تفاوتی اندک بر رقیب خود پیشی گرفت و به ریاست جمهوری شیلی دست یافت. وی بدون توجه به بافت جامعه و به ویژه ارتش شیلی که کاملاً غربی بود، تلاش کرد سیاست‏های اقتصادی مارکسیستی را در شیلی به اجرا درآورد. او معتقد بود با موفقیتی که در اجرای نظام اقتصادی مارکسیستی در این کشور به دست خواهد آورد، مردم شیلی از او حمایت خواهند کرد و این مهم‏ترین مایه دوام حکومتش خواهد شد. اما او در حل عاجل معضلات اقتصادی شیلی ناکام ماند و اقتصاد سوسیالیستی وی، با توجه به مقاومت شدید سرمایه‏داران داخلی و خارجی، جز تورم و رکود صنایع، ثمره دیگری نداشت، هر چند که در ارائه خدمات عمومی و بهبود وضع کارگران و دهقانان و طبقات کم درآمد، تاثیر مثبت نهاد.

آلنده در طول سه سال زمام‏داری خود، اقدامات ضد امریکایى بسیاری در صحنه سیاست و اقتصاد شیلی به عمل آورد و اموال ده‏ها شرکت را ملی و مصادره کرد. احزاب و روزنامه‏های دست راستی طرفدار امریکا تعطیل شدند و شیلی رابطه خود را با دولت‏های کمونیست جهان توسعه بخشید. با وجود این، آلنده در به وجود آوردن نظام اقتصادی مورد نظرش در شیلی کاملاً موفق نبود و این امر ناشی از بی‏پایگی راه حل‏های اقتصاد سوسیالیستی و خرابکاری آشکار و پنهان غرب و سرمایه داران کوچک و بزرگ وابسته داخلی بود، رفته رفته از نفوذ وی در بین قشر متوسط جامعه شیلی کاست. کاهش اعتبار نسبی او نزد مردم، به عنوان بزرگ‏ترین خطر باعث شد دولت آلنده در معرض سقوط قرار گیرد.

پینوشه ژنرال آمریکایی و جنایتکار بی نظیر و قتل عام کننده مردم شیلی لحظاتی پس از پیروزی کودتا
پینوشه ژنرال آمریکایی و جنایتکار بی نظیر و قتل عام کننده مردم شیلی لحظاتی پس از پیروزی کودتا

با این حالْ، آلنده به منافع نامشروع و کلانِ شرکت‏های امریکایى در شیلی پایان داد و با نفوذ واشینگتن در این کشور به مقابله برخاست. به همین دلیل، کارشکنی‏های امریکا از طریق عوامل خود در شیلی علیه دولت آلنده آغاز شد و سران ارتش شیلی نیز به این توطئه پیوستند. از این رو، در یازدهم سپتامبر ۱۹۷۳م، ژنرال آگستینو پینوشه که در آن زمان فرماندهی نیروی دریایى و وزارت دفاع شیلی را بر عهده داشت، به کمک سازمان سیا و حمایت مالی امریکا، علیه آلنده رئیس جمهور قانونی شیلی دست به کودتا زد و با بمباران کاخ ریاست جمهوری و سپس روانه ساختن هزاران سرباز به خیابان‏های سانتیاگو مرکز شیلی، مراکز مهم کشور را به تصرف خود درآورد و دولت آلنده را سرنگون ساخت. در جریان این کودتا، آلنِده و کلیه همراهان وی جان خود را از دست دادند.پینوشه که کودتای خود را با شعار نجات شیلی، با کشتار بی‏رحمانه هزاران نفر و تبعید و زندانی نمودن ده‏ها هزار نفر دیگر عملی ساخت، پس از به دست گرفتن قدرت، اختناق شدیدی در شیلی حاکم کرد. تعطیلی کلیه احزاب سیاسی و ممنوع کردن فعالیت آن‏ها، بازداشت‏های فردی و دسته‏جمعی، رواج اعدام‏ها، ربودن مخالفان و برقراری یک حکومت خشن از ویژگی‏های حکومت ۱۶ ساله ژنرال پینوشه در شیلی بود. اما در نهایت با فشار گروه‏های مخالف و پس از برگزاری انتخابات، با صلاحدید امریکا، پینوشه در ۱۱ مارس ۱۹۹۰م از قدرت کناره‏گیری کرد. مشروط بر آن‏که از هرگونه محاکمه و تعقیب نسبت به جنایات هولناک تاریخی خود مصون باشد.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

پینوشه ژنرال آمریکایی و جنایتکار بی نظیر و قتل عام کننده مردم شیلی

نقش آمریکا در کودتای ۱۹۷۳ شیلی به روایت اسناد محرمانه سیا

نقش آمریکا در کودتای ۱۹۷۳ شیلی به روایت اسناد محرمانه سیا بابک واحدی تاریخ ایرانی: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *