تیتر خبرها

عملیات خیبر غافلگیر کننده‌ترین عملیات

فرمانده اسبق سپاه با گرمیداشت یاد شهدای عملیات خیبر درباره اصل غافلگیری در این عملیات گفت: یک شوک بسیار بزرگ به ارتش و دولت عراق و به ویژه حامیان صدام وارد شد. جنگ سختی صورت گرفت، اما مقاومت رزمندگان ما باعث شد جزایر جنوبی و شمالی یا جزایر خیبر تا آخرین روزهای جنگ در اختیار ما باقی بماند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در مراسم بزرگداشت شهدای عملیات بزرگ خیبر که جمعی از فرماندهان دوران دفاع مقدس از ارتش، سپاه، جهاد سازندگی، نیروی انتظامی و جمعی از خانواده شهدا و جانبازان این عملیات حضور داشتند، دکتر محسن رضایی در آغاز سخنان خود با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال جنگ تحمیلی به ویژه شهدای مظلوم عملیات خیبر، در تشریح شرایط جنگ در آن سال‌ها گفت: عملیات خیبر یکی از ابتکارات متکی به فکر و ایمان رزمندگان بود.

وی با اشاره به کمبود نیرو، تجهیزات هوایی، توپخانه، رزمی و زرهی ایران در برابر امکانت و تجهیزات فوق العاده ارتش بعث عراق در هشت سال جنگ تحمیلی، بن بست‌های پیش آمده پس از آزادسازی خرمشهر را یادآور شد و گفت: اگر ایران می‌خواست با اصول عملیات کلاسیک بجنگد، امکانات آن را نداشت، پس باید به شیوه‌ای دیگر می‌جنگیدیم. روش‌های کلاسیک را برادران بلد بودند، به ویژه برادران ارتش، اما امکانات و فضا نبود. باید جنگی دیگر خلق می‌شد و اصول و طرح‌ها و تاکتیک‌های آن جنگ متفاوت می‌شد، در غیر این صورت ایران پیش نمی‌رفت.

فرمانده اسبق سپاه پاسداران با یادآوری این‌که در سال اول جنگ به دلیل شرایطی که ایران از نظر نظامی داشت اجرای چهار عملیات به روش کلاسیک با شکست روبه‌رو شد، به تدبیر فرماندهان در طراحی جدید عملیات‌ها اشاره کرد و افزود: یکسری از نقاط ضعف دشمن را شناسایی و بنا بر آن مجموعه عملیاتی را طرح کردیم که به فتح خرمشهر انجامید، اما هر چه به مرز می‌رسیدم دوباره جنگ به بن بست کشیده شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح ویژگی‌های خاص منطقه عملیاتی هورالهویزه، چگونگی انتقال وضعیت نیروها برای انجام عملیات آبی ـ خاکی را یکی از موانع اصلی برشمرد و گفت: در شرایطی که در دو سال و اندی که لشکرهای ما تنها در خشکی جنگیده بودند، باید حالا در دریا می‌جنگیدند؛ در منطقه‌ای که حدود صد کیلومتر در سی کیلومتر دریاچه‌ای بود که در عین حال باتلاق، نیزارهای بسیار فشرده و برکه‌های آب نیز در این منطقه وجود داشت.

دکتر رضایی در ادامه تأکید کرد: نیروهایی که در زمین می‌جنگیدند باید از نظر روحی ـ روانی، لجستیک، رزم، تاکتیک و حتی از نظر سلاح هم باید برای جنگ در آب آماده می‌شدند. این مشکل مشکلی نبود که یک شبه حل شود معمولا برای انتقال نیروی اعزامی از وضعیتی به وضعیتی دیگر بستگی به تغییر وضعیت زمان طولانی می‌شود که این تغییر از خشکی به آب بیش از چهار، پنج سال زمان برای آموزش و گردآوری تجهیزات و سلاح‌های می‌طلبد، اما همه این کارها را ما باید کمتر از هشت، نه ماه نجام می‌دادیم.

از سوی دیگر، تجربه عملیات رمضان و والفجر مقدماتی ما را به این نتیجه رساند که دشمن بسیار در جبهه مستقر شده و در عملیات والفجرمقدماتی نه تنها استخبارات عراق و سازمان‌های جاسوسی عراق فعال هستند بلکه منافقین و ماهواره‌های جاسوسی نیز فعال بودند و اطلاعات را به عراق می‌دهند. برای همین، ناچار شدیم که سختگیری فوق العاده‌ای را در رابطه غافلگیری در عملیات خیبر انجام دهیم.

دکتر محسن رضایی ضمن اشاره به امکانات کم برای اجرای عملیات غیر کلاسیک خیبر، بر نقش نیروهای رزمی ـ مهندسی تأکید کرد و افزود: ما در عمل به یک سوم قایق‌ها رسیدیم ضمن اینکه با کمبود در لجستیک روبه‌رو بودیم، فشارهای بین‌المللی بر ما بیشتر شد و حداقل امکانات را نداشتیم، بنابراین ناچار بودیم که یا عملیات را محدود کنیم و یا از توانایی‌های فنی و مهندسی خود استفاده کنیم که برادران جهاد سازندگی را برای ساخت پلی پانزده کیلومتری توجیه کردیم که در دنیا بی‌سابقه است. درست کردن پل پانزده کیلومتر خارج از تصور بود. با وجود این، این عزیزان پل شناور خیبر را طراحی کردند تا به محض انجام عملیات از فردای آن روز نصب پل آغاز شود.

وی لطف خدا همراه با ابتکارات و نوآوری‌های رزمندگان را در طراحی عملیات خیبر یادآور شد و افزود: وقتی با کمبود قایق مواجه شدیم، برادران هوانیروز ارتش را خواستیم که سردار جلالی، فرمانده وقت هوانیروز بسیار فعال بودند که با پشتیبانی و ترابری هوایی کمبود قایق‌ها را حل کنیم که این موضوع نخست برای آنها کاملا ناشناخته بود و پرواز در ارتفاعات پایین روی نیزارها و در منطقه‌ای ناامن کار ساده‌ای نبود و فداکاری‌های زیادی صورت گرفت.

فرمانده اسبق سپاه، تصرف جزایر و قطع جاده بصره ـ بغداد را دو هدف اصلی عملیات خیبر عنوان کرد و افزود: عملیات این گونه طراحی شده بود که ما نیروهایمان را در غافلگیری وارد خاک عراق کنیم و بیست کیلومتر دریا را پشت سر بگذاریم و جاده بغداد ـ بصره را قطع کنیم و جزایر جنوبی و شمالی خیبر که مراکز نفتی عراق است و تقریبا بیش از چند میلیارد بشکه نفت در آن منطقه وجود داشت و بیش از نود چاه نفتی در این جزایر حفر شده بود را تصرف کنیم.

بیشتر فرمانده لشکرها سوار بلم‌ها شدند و دو، سه روز طول کشید تا رفتند در جاده اصلی بغداد ـ بصره و خودشان محل نیروها و تجهیزاتشان را دیدند و مشخص کردند. شهید باکری، همت، احمد کاظمی، مرتضی قربانی، آقای قالیباف از جمله این فرماند‌هان بودند که قبل ازعملیات از هور و از سنگرهای دشمن شبانه گذر کردند و در کنار جاده و جزایر جنوبی و شمالی عراق شناسایی را انجام دادند و شب عملیات با آگاهی کامل لشکرهایشان را در اهداف عملیاتی مستقر کردند.

وی در پایان با اشاره به ابعاد گشترده عملیات خیبر از پژوهشگران خواست بدون تعصب و برخوردهای احساسی در این به تحقیق و پژوهش بپردازند.

بنا بر این گزارش، مراسم بازکاوی و بازشناسی عملیات خیبر (خیبر شکنان) با هدف ارج نهادن به رشادت‌های بی‌نظیر رزمندگان دلاور اسلام و شهدای گرانقدر این عملیات همچون برادران شهید باکری، همت یاغچیان و… با حضور فرماندهان و مسئولاین کشوری و لشکری و خانواده شهدا و ایثارگران، عصر امروز در مرکز فرهنگی سیدالشهدا(ع) برگزار شد.

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

سایت مرحوم مهندس حاج بهروز شریفی طراح پل خیبر

سایت مرحوم مهندس حاج بهروز شریفی طراح پل خیبر ( کلیک کنید) پیام سردار سرلشگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *