تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)1) مصاحبه های مسئول سایت تسخیر / واکنش امام ( ره ) به تسخیر لانه جاسوسی؛ شما جای خوبی را گرفتید آن را محکم نگاه دارید مبادا آن را از دستتان بیرون بیاورند

واکنش امام ( ره ) به تسخیر لانه جاسوسی؛ شما جای خوبی را گرفتید آن را محکم نگاه دارید مبادا آن را از دستتان بیرون بیاورند

واکنش امام ( ره ) به تسخیر لانه جاسوسی؛ شما جای خوبی را گرفتید آن را محکم نگاه دارید مبادا آن را از دستتان بیرون بیاورند

پوریزدانپرست
پوریزدانپرست
سید محمد هاشم پوریزدانپرست
سید محمد هاشم پوریزدانپرست

قدس آنلاین گروه فرهنگی-الهام حسینی – در پی کشتار تعدادی از مردم در ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ در میدان ژاله تهران، مردم با جدیت بیشتری در جریان انقلاب قرار گرفتند.همزمانی آغاز مدارس با اعتصابهای کارمندی وهمچنین تأیید حضرت امام وخانواده دانش آموزان موجب شد، …

دانش آموزان هم برای اولین بار وارد جریان انقلاب شوند واین مسأله سرعت گسترده ای به حرکت انقلاب داد .دولت شریف امامی نیز برای مقابله با این حرکت تصمیم گرفت با کشتار دانش آموزان، خانواده‌ها را وادار به پیشگیری ازحضور فرزندانشان در جریان انقلاب کند. ۱۳ آبان سال ۵۷ در حالی که دانش آموزان مانند هر روز با دانشجویان و سایر انقلابیون به دانشگاه تهران رفته بودند، رژیم پهلوی مقابل در ورودی دانشگاه تهران دست به کشتار دانش آموزان زد و در این حادثه ۵۷ دانش آموز را به شهادت رساند. تحولات یک‌سال بعد و در سالروز این واقعه نشان داد که همپیمانان آمریکایی شاه سابق ایران حاضر نیستند به آرای عمومی ملت ایران احترام بگذارند و از هیچ تلاشی برای تضعیف انقلاب مردمی ما فروگذار نکردند. این مهم را بهانه ای برای گفت وگو با سید محمد هاشم پور یزدان پرست، یکی ازدانشجویان پیرو خط امام در هنگام تسخیرلانه جاسوسی آمریکا واستاد دانشگاه شیراز قرار دادیم که تقدیم حضورتان می‌کنیم.

آقای دکتر واقعه ۱۳ آبان سال ۵۸ چگونه شکل گرفت ؟

– طی سال ۵۸ وپس از پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکاییان علاوه بر اینکه در دورترین نقاط ایران دست به ترورها و خرابکاری‌های متعددی می‌زدند در آستانه سالروز شهادت دانش آموزان ،برای برپایی کودتایی جدید شاه را به آمریکا بردند وآیت ا… قاضی طباطبایی وتعداد زیادی از ارتشیان را ترور کردند که اینها نشان می‌داد، آمریکا گام به گام برای شکست انقلاب،برپایی کودتا وباز گرداندن شاه به ایران پیش می‌رود.

دهم آبان سال ۵۸ پس از راهپیمایی ضد آمریکایی مردم و چند ساعت قبل از ترور آیت ا… قاضی طباطبایی حضرت امام پناه دادن آمریکا به شاه را محکوم کردند ودر بین سخنرانی خود فرمودند: «بر دانشجویان وطلاب واجب است، هر جا می‌توانند به منافع آمریکا واسراییل حمله نموده وآمریکا را مجبور به استرداد شاه کنند.» این سخن امام موجب شد، دانشجویان پیرو خط امام برای اجابت به دعوت ایشان ،لانه جاسوسی آمریکا را تسخیر کنند. از این رو، ساختمان سفارت و راههای ورود را شناسایی و تسخیر را برای روز ۱۳ آبان که اولین سالروز کشتار دانش آموزان ودانشجویان در دانشگاه تهران بود، برنامه ریزی کردند.

درپی سخنرانی حضرت امام(ره) نیز قرار بود، تعداد زیادی از مردم در راهپیمایی ۱۳ آبان سال ۵۸ شرکت کنند .براساس آمار اعلام شده حدود یک میلیون نفر از مردم انقلابی در راهپیمایی آن روز شرکت داشتند وهنگامی که دانشجویان برای تسخیر لانه جاسوسی اقدام کردند، مردمی که در دانشگاه تهران در حال راهپیمایی بودند مانند سیل به سوی لانه جاسوسی سرازیر شدند و از این عمل دانشجویان حمایت کردند.

سید محمد هاشم پوریزدانپرست
سید محمد هاشم پوریزدانپرست

پس از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان، حضرت امام چگونه از این واقعه حمایت کردند؟

– جو ضد آمریکایی وزمینه ایستادگی در برابر آمریکا طی ۹ ماه سخنرانی وموضع گیری در برابر آمریکا را حضرت امام(ره) فراهم کرده بودند، اما تنها نگرانی دانشجویان هنگام ورود به سفارت آمریکا اجازه نداشتن از سوی ایشان بود، اما هنگامی که خبر تسخیر لانه جاسوسی به حضرت امام(ره) رسید، طی پیغامی به دانشجویان فرمودند «شما جای خوبی را گرفتید، فقط مراقب باشید آن را از دستتان بیرون نیاورند.»

از اقدامهای دانشجویان پیرو خط امام پس از تسخیر لانه جاسوسی برایمان بگویید.

– اولین اقدام دانشجویان گرفتن ساختمان سفارت بود که با موفقیت انجام شد ،اما متاسفانه پس از ورود دانشجویان به صحن سفارت ،اعضای لانه جاسوسی توسط نگهبان وتعداد زیادی مانیتور ودوربین هایی که در اطراف لانه جاسوسی کاشته شده بود، مطلع شدند و پنج در ساختمان سفارت بسته شد وبا وجود داشتن سرباز وسلاح، سفارتی‌ها موفق شدند، چند ساعت مقاومت و از ورود دانشجویان پیشگیری کنند. سرانجام آمریکاییان پس از چند ساعت مقاومت درها را باز کردند وتسلیم شدند؛ البته علت این مقاومت نیز معدوم کردن اسناد جاسوسی آمریکاییان بود، چرا که وقتی دانشجویان وارد ساختمان سفارت شدند اتاقی را دیدند که در آن شبیه درهای گاو صندوق بانکها بود که با اصراردانشجویان آن در را باز کردند و از مجموع اتاقهایی که آنجا بود، در یکی از اتاقها مقدار زیادی اسناد توسط دستگاهی رشته شده و کوهی از رشته‌های کاغذ پای دستگاه انباشه شده بود . در کنار آن دستگاه نیز دستگاه دیگری بود که مقدار زیادی کاغذ را به صورت پودر در آورده و مشخص بود اسناد بسیار مهمی بوده که آنها را از بین برده بودند. سایر اتاقهای آن مجموعه نیز شامل اتاق مخابرات می‌شد که ظاهراً بجز چند نفر از اعضای سفارت سایرافراد حق ورود به آن اتاق را نداشتند.در آن اتاق نیزتعدادی کامپیوتر ودستگاه مخابراتی بود که طی همان چند ساعت توسط اعضای سفارت تخریب شده بود.

سید محمد هاشم پوریزدانپرست - سفر حج عمره. 1390- عزم خانه خدا کرده بودیم. اما خدا از این سفر مقصودش عزم داشتن برای رسیدن به بندگی خود اعلام نموده بود. به حریم کعبه رفتم به درون رهم ندادند. که تو در برون چه کردی که درون خانه آیی
سید محمد هاشم پوریزدانپرست – سفر حج عمره. ۱۳۹۰- عزم خانه خدا کرده بودیم. اما خدا از این سفر مقصودش عزم داشتن برای رسیدن به بندگی خود اعلام نموده بود. به حریم کعبه رفتم به درون رهم ندادند. که تو در برون چه کردی که درون خانه آیی

مردم ومسؤولان چگونه در این واقعه از دانشجویان وانقلاب حمایت کردند؟

– اولین شخصیتی که تسخیر لانه جاسوسی را تأیید کرد، شهید دکتر بهشتی بود که آن زمان مجلس خبرگان را اداره می‌کرد و در مجلس عصر نیز در ابتدای جلسه عمل دانشجویان را تأیید کرد وپس از آن مجلس خبرگان ،حوزه علمیه وتمام اقشار مردم از این عمل حمایت کردند.فردای آن روز حضرت امام در یک سخنرانی عمومی عمل دانشجویان پیرو خط امام را تایید کردند، واین حرکت دانشجویی به یک حرکت انقلابی تبدیل شد وتسخیر لانه جاسوسی ضربه بسیار بزرگی به حیثیت آمریکا زد که در پی آن آمریکا ، ایران را محاصره اقتصادی وتهدید حمله نظامی کرد.

آمریکا پس از واقعه ۱۳ آبان تحریم اقتصادی واموال ایران را بلوکه کرد که مردم پنج روز مانند ماه مبارک رمضان روزه می‌گرفتند و رادیو برنامه سحری وافطار پخش می‌کرد وهر روز هزاران نفر با زبان روزه مقابل لانه جاسوسی حضور داشتند .

۱۳ آبان سال ۵۸ مصادف با اولین روز قرن ۱۵ هجری قمری نیز بود، آمریکا ایران را تهدید به حمله نظامی کرد ودستور داد ناوگان آمریکا از دریای فیلیپین به سمت دریای عمان حرکت کند که این جهالت کارتر و دستگاه سیاسی آمریکا ،یکی از بزرگترین راهپیمایی‌های مردم در روز نخست قرن ۱۵ قمری (اول محرم سال هزار و۵۰۰ هجری قمری ) را در حمایت ازآرمانهای حضرت امام ، انقلاب اسلامی ودانشجویان پیرو خط امام رقم زد.

آقای دکتر از پیامدهای جهانی واقعه ۱۳ آبان صحبت کنید.

– روزانه دهها و برخی مواقع صدها خبرنگارشبکه‌های مختلف رادیویی وتلویزیونی از سراسر جهان در اطراف لانه جاسوسی تجمع واخبار این اقدام دانشجویان را به سراسر جهان منتشر می‌کردند. شاید هیچ قضیه ای تا قرن بیستم تا آن حد نظر مردم جهان را به خود جلب نکرده بود.دهها و صدها خبرنگار دایم ،مستقیم وغیر مستقیم طی این ۴۴۴ روز از مقابل لانه جاسوسی اخبار را مخابره می‌کردند، البته طی این مدت توطئه‌های زیادی توسط عوامل داخلی آمریکا از جمله قطب زاده و بنی صدر چیده شد که گروگانهای آمریکایی را از دست دانشجویان درآورند و قضیه را آبرومندانه وبه نفع اربابان آمریکایی‌شان حل کنند، اما ایستادگی ومقاومت دانشجویان خط امام با حمایت حضرت امام ومردم آنها را سردر گم کرد، به طوری که نهایتاً در چهارمین ماه تسخیر لانه جاسوسی، آمریکاییان دست به حماقت بزرگی زدند وبه ایران حمله نظامی کردند وبا شکستی مفتضحانه روبه رو شدند.

در هر صورت تأثیرات عظیم داخلی وخارجی تسخیرلانه جاسوسی از این رخداد ،حادثه ای بزرگ وفراموش نشدنی تاریخی ساخت که در زمان خودش به اتمام نرسید، بلکه در طول تاریخ بر مسایل داخلی وجهانی تأثیر گذاشت.

لانه جاسوسی گروگان
لانه جاسوسی گروگان

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

مروری دوباره به اظهارات ابراهیم اصغرزاده در گفت‌وگو با دکتر یزدان‌پرست؛ لطفاً با فرزند شهید احمدی‌روشن ( مصطفی) و فرزند شهید رضائی نژاد (آرمیتا) همدردی کنید! قسمت دوم

مروری دوباره به اظهارات ابراهیم اصغرزاده در گفت‌وگو با دکتر یزدان‌پرست؛ لطفاً با فرزند شهید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *