تیتر خبرها
خانه / بخش 5) جنگ تحمیلی / 5)3) شخصیت های جنگ / 5)3)1) فرماندهان دفاع مقدس / 5)3)1)2) شهيد مهدي زين الدين / مأموریت سرّی خیبرشکن؛ شهید مهدی زین الدین به روایت محسن رضایی

مأموریت سرّی خیبرشکن؛ شهید مهدی زین الدین به روایت محسن رضایی

شهید باقری به کمک شهید زین الدین معمولاً اطلاعات بسیار خوبی از دشمن بدست می آورند. در مدت کوتاه، این برادران آن چنان پیشرفت کردند که بنده چندین بار از زبان مقام معظم رهبری شنیدم که از اطلاعات آن زمان سپاه در جنوب و خوزستان تعریف و تمجید می کردند.

گردآوری و تدوین از یحیی نیازی

یکم: اولین آشنایی:

اولین باری که با مهدی آشنا شدم، زمانی بود که ایشان در واحد اطلاعات سپاه قم، مــــشغول به کار شدند. آن زمان، ابتدای شروع کار سپاه بود و در داخل کشور بحرانهای بسیاری ایجاد شده بود. به کمک ایشان و شـهدای دیگری همچون شهید باقری که ایشان هم در اطلاعات سپاه تهران فعالیت داشتند، توانستیـــم در مقابل حوادث اول انقلاب بایستیم و مســائل ایجاد شده را خنثی کنیم. در حدود یک سال و نیم با ایشان در مقابله با ضد انقلاب، همکاری داشتیم تا این که جنگ شروع شد.

دوم: احیاء اطلاعات خوزستان:

بنده در آن زمان هنوز فرمانده سپاه نشده بودم و چند ماه بعد از شروع جنگ، فرمانده سپاه شدم. اما از آنجا که دوستان ما، در شورای عالی سپاه از بنده حرف شنوی داشتند، بنده به همراه گروهی از برادران از جمله برادر مهدی به اهواز رفتیم و در آنجا شهید باقری را بعنوان مسئول اطلاعات خوزستان منصوب کردم. ایشان نیز با کمک برادران دیگر و از جمله آقا مهدی شروع به زنده کردن اطلاعات کردند.

سوم: یادش خاطرات را زنده می کند:

سالیان متمادی در کنار برادر بسیار عزیزم، شهید مهدی زین الدین (که از شهدای بزرگوار هشت سال دفاع مقدس هستند) در صحنه های مختلف جنگ حضور داشتیم. یاد ایشان، خاطره های بسیاری را برای ما زنده میکند و حوادث مهمی از تاریخ جنگ را در مقابل چشمانمان، چونان فیلمی بر پرده سینما عبور می دهد.

چهارم: تمجید مقام معظم رهبری:

در آن زمان اطلاعات درستی از وضعیت دشمن و زمین منطقه وجود نداشت. شهید باقری به کمک شهید زین الدین توانستند اطلاعات بسیار خوبی از دشمن بدست آورند. بطوری که به وضوح مشخص کردند دشمن در چه نقاطی، با چه استعدادی و با چه وضعیتی مستقر است. در مدت کوتاه، این برادران آن چنان پیشرفت کردند که بنده چندین بار از زبان مقام معظم رهبری شنیدم که از اطلاعات آن زمان سپاه در جنوب و خوزستان تعریف و تمجید می کردند.

پنجم: استعداد قوی:

مهدی بسیار عالی و سریع ، درایت و استعداد و جوهره ذاتی خود را به منصه ظهور رساند و خیلی زود نظر فرماندهان را جلب کرد و فرماندهان، آرام آرام به وی مسِؤلیت دادند. همان گونه که میدانید جنگ واقعی ما، از عملیات ثامن الاﺋمه آغاز شد. بنده قبل از عملیات ثامن الاﺋمه فرمانده سپاه شدم و توانستم حضور بیشتری در جبهه ها پیدا کنم. کمکم احساس کردیم که میتوان به ایشان مسؤلیت عملیات را هم سپرد.

ششم: مشاور فرمانده کل:

در عملیات بعد از ثامن الاﺋمه، ایشان را به عنوان فرمانده لشگر منصوب کردیم. و علاوه بر این که از آقا مهدی بعنوان فرمانده لشگر استفاده می کردیم، از نظرات مشورتی ایشان در جنگ نیز سود می بردیم.

هفتم: نظر بلند:

در عملیات والفجر مقدماتی، خیبر و عملیاتهای دیگر، اطلاعات مهدی و نظر او برای ما بسیار مهم بود. زمانی که بنده جلسه ای می گرفتم و فرماندهان می آمدند و نظراتشان را ارائه می کردند، من منتظر بودم که مهدی هم بیاید و نظر او را نیز بگیرم، زیرا نظر مهدی برای من بسیار مهم بود چون که ایشان خود به منطقه می رفت و از نزدیک دشمن را شناسای می کرد. و از طرفی بنده که سابقه اطلاعاتی مهدی را می شناختم، به نظراتش بسیار توجه می کردم.

هشتم: ایثار و فداکاری:

اولین ویژگی مهدی ایثار و فداکاری او بود. سالها در جبهه بود و عملیات های فراوانی را قبول کرده بود. خودش در خط مقدم نبرد شرکت کرده و هیچ وقت برادرانش را تنها نمی گذاشت. و به همراه برادران بسیجی و رزمنده اش در مشکلات و پیروزیهای جنگ شریک و سهیم بود.

نهم: تبعیت و پذیرش:

ویژگی دوم ایشان، مساله تبعیت و پذیرش ایشان بود. من حتی یک مورد را هم به یاد ندارم که مهدی تبعیت نکرده، یا دستوری اجراء نکرده باشد یا مثلا بد اخلاقی کرده باشد. نه تنها بنده، بلــکه فرماندهان دیگر هم تبعیت مهدی را کاملا تایید می کنند.

دهم: توجه عملی به شایسته سالاری:

قبل از عملیات خیبر یا بعد از والفجر مقدماتی بود که ایشان نزد بنده آمدند و گفتند: اگر شما اجازه می دهید بنده از سمت فرمانده لشکر استعفا دهم. گفتم: چرا؟ فرمودند: شاید یک برادر شایسته تر از من برای این سمت باشد و من خودم را لایق این مسؤلیت نمی بینم. گفتم: نه. این شکسته نفسی شما را میرساند. ما که مسئول هستیم شما را کاملا لایق این مسؤلیت می دانیم و من اجازه نمی دهم که شما استعفاء دهید. با اینکه مطمئن بودم که ایشان علاقه ندارد فرمانده لشگر باشد، اما قبول کردند، خیلی زود رفتند و برای عملیات بعدی آماده شدند.

یازدهم: آشنا به معارف دینی و اسلامی:

ویژگی دیگر مهدی اسلام شناسی او بود. ایشان فردی کاملا آشنا به معارف اسلامی بود و خیلی خوب اسلام را می شناخت. البته دروس سنگین حوزه را نخوانده بود اما به دلیل نشست و برخاستی که با بزرگان و علمای حوزه داشت، خیلی خوب اسلام را درک کرده بود. بنده احساس می کردم که ایشان کاملاً به مسائل آشناست و معارف اسلامی را درک کرده و تمام آنها را اجرا می کند به همین دلیل روی دوستانش تاثیرات بسیار خوبی می گذاشت. از شیوه رفتار و برخورد ایشان و دوستانش معلوم بود که آگاهیهای اسلامی را بسیار عالی به همراهان خویش منتقل کرده است.

دوازدهم: معروف به زهد و تقوا:

از خصوصیات خوب مهدی زهد و تقوای او بود. به خاطر دارم که یکی از بزرگان ما را به تهران دعوت کرده بود، بنده و فرمانده هان لشگرها خدمت ایشان رسیده بودیم. ایشان به خاطر اظهار محبت و لطف به فرماندهان لشگرها یک غذای چلوکبابی را ترتیب داده بود. و باز هم برای اظهار محبت برای هر یک از فرماندهان یک نوشابه آورده بودند. سر سفره غذا، مهدی یکی دو نفر با من فاصله داشت. گفت غذا طاغوتی شد. برای آقا مهدی یک نوشابه خوردن طاغوتی بود. بسیار انسان زاهد و با تقوایی بود و خیلی از مسائل را رعایت می کرد و سعی می کرد که به مسائل دنیایی پشت کرده و گرایش نداشته باشد. به دوستانش هم این مطلب را توصیه می کرد و از این جهت معروف شده بود.

سیزدهم: آشنا با مسائل راهبردی در جنگ:

از نظر اطلاعاتی، ایشان از زمین و آرایش دشمن، اطلاعات جامعی را بدست می آورد. من بعضاً بیش از یک فرمانده لشگر از او و نظراتش در تصمیم گیریهای بزرگ جنگ بهره می بردم. با اینکه ایشان فرمانده لشگر بود و قاعدتاً فرماندهان لشگرها به مسائل تاکتیکی بیشتر آشنا هستند که مثلاً مانور یک لشگر باید چگونه باشد، تیپها باید چگونه اهداف را تصرف کنند، برای آفند کردن از چه عوارضی استفاده کنند و از این قبیل مسائل، اما ایشان با مسائل استراتژی جنگ نیز بیگانه نبود.

چهاردهم: اولین فرمانده لشگر دارای نظر در مسائل راهبردی جنگ:

اولین فرمانده لشگری که در مورد استراتژی جنگ با من صحبت کرد، مهدی بود. من همه برادران را زیر نظر داشتم، رفتارشان، تصمیم گیریهایشان و پیشنهاد هایشان را با هم مقایسه می کردم و در ذهنم برای هر کدامشان جایگاهی داشتم. اولین بار این مهدی بود که این سوال را از من کرد که: برادر محسن! آیا ما در جنگ استراتژی داریم یا نه؟ و اگر داریم، چیست؟ و بنده شروع به صحبت با او کردم و ایشان را توجیه کردم. اما در درون خود از صمیم قلب خوشحال شدم که یک فرمانده لشگر ما الحمدلله علاوه بر مباحث تاکتیکی،‌ ذهنش حول و حوش مسائل استراتژیک نیز کنکاش می کند. البته سوال ایشان مرا تشویق کرد که در همان موقع مقاله ای راجع به تغیر استراتژی خودمان و دشمن بنویسم. سوال ایشان حرکتی را بوجود آورد که آن جزوه را بعد از عملیات خیبر بین فرماندهان پخش کردیم که آنها نیز بدانند مباحث استراتژیکی که اکنون در جنگ وجود دارد چیست.

پانزدهم: الگوی مناسب برای نیروهای مسلح:

در یک کلام می توان بگویم که مهدی یکی از الگوهای سپاه اسلام بود که سربازان آینده، افسران آینده و پاسداران بزرگ ما در آینده باید زندگی ایشان را سر مشق خود قرار دهند و در نبردشان، دفاعشان و زندگی سربازیشان، از ایشان الگو بگیرند. رفتار، حرکات و رفتار خود را با امثال مهدی تطبیق دهند. بدون شک شهید مهدی زین الدین از الگوهای جاویدان نیروهای مسلح ما، باقی خواهد ماند.

شانزدهم: خیبر شکن:

شاید یکی از عملیات هایی که به کمک آن بهتر می توان مهدی را شناخت و مهدی را تعریف کرد، عملیات خیبر باشد. در عملیات خیبر یک از بخش از مهمترین قسمت نبرد را به مهدی واگذار کردیم. در خط مقدم و جزیره جنوبی که بیشترین فشار را نیروهای عراقی به همین منطقه وارد می کردند، دو یا سه لشگر در آنجا ماموریت داشتند. یکی از آنها لشگر ۱۷ به فرماندهی شهیـد زین الدین بود.

هفدهم: ابتکار در نبرد خیبر:

در عملیات خیبر و در جزیره جنوبی، سه مشکل جدی در مقابل مهدی وجود داشت: ۱. نقص تدارکات و فاصله طولانی عقبه تا خط مقدم. ۲. آماده نبودن زمین برای پناه گرفتن و کندن سنگر. ۳. عدم حمایت و پشتیبانی آتش توپخانه خودی و انبوه آتش دشمن. اکنون شما تصور کنید، یک فرمانده با چنین وضعیتی چگونه باید نیروهایش را اداره کند؟ چگونه باید لشگر را در خط نگه دارد؟ چگونه باید شهدا و مجروحین را تخلیه کند؟ در آنجا ما یک ابتکار بسیار مهمی را از مهدی دیدیم. ابتکار ایشان در آنجا بود که جنگ در روز را امتحان کرد. یعنی ما توانستیم در جزیره جنوبی با آن همه مشکلاتی که عرض کردم، جنگ در روز را انجام دهیم و این مسِاِله موفقیت بسیار بزرگی بود و در حقیقت تاکتیک نبرد یک گام به جلو کشیده شد. ما با کمک ابتکارهای ایشان و هم رزمانشان توانستیم توانایی تاکتیکی خودمان را یک گام به جلو ببریم. مهدی در خیبر بسیار عالی جنگید، زیرا شدت و انبوه آتش دشمن و کمبود آتش خودی و نارسایی های جبهه خودی، همه و همه مسائلی بودند که برای از پا انداختن یک فرمانده کافی بودند.

هیجدهم: دارای روحیه ای فوق العاده:

فشار مجروحین، کمبود آب و غذا و عدم امکان تردد برای ناوگان ترابری در روز، از مشکلات دیگر ایشان بود. خود ایشان که به خط مقدم میرفتند، ما تا زمانیکه برگردند نگران سلامتی ایشان بودیم. اصلاً بعضی وقتها گلوله ها با ماشین ایشان مسابقه میدادند. گلوله ها از بالای سر، کنار ماشین و حتی از وسط چرخهای ماشین میگذشتند و این نشان می داد که مهدی از یک روحیه بسیار بالا و یک توانمندی فوق العاده برخوردار است.

نوزدهم: ماموریت سرّی:

بعد از این که عملیات خیبر در آن منطقه تثبیت شد، بنده به این نتیجه رسیدم که ممکن است در جنوب دوباره با مشکلاتی رو به رو شویم. برای همین هم مهدی را خواستم و به او گفتم که یک ماموریت سرّی برایت دارم که باید بروی و آنرا انجام دهی. بعد به ایشان توضیح دادم که باید به شمال غرب بروی و در آنجا یک شناسایی انجام دهی، که ما بتوانیم با یک عملیات غافلگیرانه این تجمع دشمن را در جنوب به سمت شمال بکشیم. هیچ کدام از فرماندهان سایر لشگرها هم نباید از این موضوع مطلع باشند. حتی در آن موقع که برادر غلام پور در قسمت شمال غرب ماموریت داشت، گفتم نیاز نیست که شما این مسائل را با فرمانده قرارگاه منطقه در آنجا در میان بگذارید. شما منطقه را کامل شناسایی کن و بیا به من بگو تا ببینم وضع زمین، دشمن و نیرو در آنجا چگونه است. آیا ما می توانیم یک عملیات در آنجا انجام بدهیم و دشمن را به سمت شمال بکشانیم و این تمرکز قوایی را که در جنوب صورت داده تجزیه کنیم تا بتوانیم عملیات بعدی (فاو و بدر) را انجام دهیم؟ و ایشان در راه اجرای این ماموریت بود که به لقاءالله پیوست. به این ترتیب یکی از قهرمانان بزرگ میادین نبرد که دشمن از رو به رو شدن با او می ترسید و وحشت داشت و نگران بود ناجوانمردانه و در حقیقت با حیله و فریب به شهادت رسید.

منبع: سخنرانی ها و مصاحبه های دکتر محسن رضایی

در سالگردهای شهادت سردار شهید مهدی زین الدین

درباره ی مدیریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *