تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)1) مصاحبه های مسئول سایت تسخیر / دانشجوی خط امامی دیروز و استاد انقلابی امروز گفتگو با دکتر پوریزدانپرست، استاد اقتصاد دانشگاه شیراز

دانشجوی خط امامی دیروز و استاد انقلابی امروز گفتگو با دکتر پوریزدانپرست، استاد اقتصاد دانشگاه شیراز

دانشجوی خط امامی دیروز و استاد انقلابی امروز

گفتگو با دکتر پوریزدانپرست، استاد اقتصاد دانشگاه شیراز

پرسمان: با تبریک روز استاد و تشکر از فرصتی که در اختیار نشریه گذاشتید، لطفا خودتان را معرفی فرمایید.

بنده سید محمد هاشم پوریزدان¬پرست، دانشور رشته اقتصاد هستم و حدود بیست و سه سال است که به تدریس دروس اقتصاد و انقلاب اسلامی در دانشگاه شیراز اشتغال دارم.

پرسمان: استاد گویا در تسخیر لانه جاسوسی به همراه دانشجویان خط¬امام بوده¬اید، با توجه به فیلم اخیری که هالیوود با موضوع تسخیر لانه جاسوسی ساخت و البته بیشترین جوایز اسکار هم به آن رسید! از انقلاب دوم برایمان بگویید.

واقعیت قضیه این است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷، اوضاع کشور بسیار آشفته بود، سال اول انقلاب، هرج و مرج زیادی در کشور حاکم بود و تشکیلات اداره کشور، نابسامانی های فراوانی داشت. همچنین حضور دولت موقت به عنوان رأس ارگان های اجرایی کشور و سیاست های خاص دولت موقت، همه این ها دست به دست هم داده بود تا زمینه دخالت آمریکا در امور ایران فراهم شود.

آمریکایی¬ها به تحریک و تقویت گروهک¬های ضدانقلاب می¬پرداختند، و حتی گاهی اوقات زحمت پنهان کردن فعالیت¬هایشان را بخود نمی¬دادند و به طور علنی، علیه انقلاب اسلامی اقدام می¬کردند. به طور مثال در خرداد ۱۳۵۸ در حالی که قوه قضائیه یکی از وابستگان به گروهک¬های ضد انقلاب را محاکمه و حکم اعدام او را صادر کرد، سنای آمریکا این حکم را محکوم کرد. مردم در پاسخ به این دخالت آشکار در امور کشور، در ۱۴ خرداد راهپیمایی کردند و در این روز آقای هاشمی رفسنجانی سخنران این راهپیمایی بود؛ در عصر روز راهپیمایی، گروهک ضدانقلاب فرقان، اقدام به ترور آقای هاشمی کردند، که این ترور بی نتیجه ماند.

همچنین امام خمینی در ۱۰ آبان ۱۳۵۸ سخنرانی ضدآمریکایی انجام دادند و در آن دولتمردان آمریکا را مورد توبیخ قرار دادند و عصر همان روز، گروهک منحط فرقان اقدام به ترور آیت الله قاضی طباطبایی کردند.

همه ی اقدامات، کاملا به صورت علنی انجام می¬شد و سفارت آمریکا از این اقدامات حمایت می¬کرد.گروه ;فرقان جزو گروه¬هایی بود که توسط سفارت آمریکا مورد حمایت قرار می¬گرفت که بعدا اسناد آن در تسخیر لانه جاسوسی، کشف و ضبط گردید. همچنین عوامل نهضت آزادی، با سفارت آمریکا در ایران ارتباطات خاصی داشتند.

فردی هست که در اسناد مشکوفه از لانه جاسوسی آمریکا اسم ایشان موجود است و سفارت آمریکا از طریق او با گروهک فرقان در ارتباط بودند و از طریق این فرد، اعمال نفوذ می¬کردند و بسیاری از حوادث پیش آمده توسط گروهک فرقان، از طریق این شخص سامان می¬یافت.

سید محمد هاشم پوریزدانپرست
سید محمد هاشم پوریزدانپرست

پرسمان: آیا تسخیر لانه جاسوسی آمریکا مقدمات خاصی داشت یا مثل فیلم آرگو، صرفا یک موج احساسی و انقلابی بود؟

نه، اصلا نمی توان گفت یک موج احساسی بود. امام خمینی رحمه الله علیه از نه¬ماه قبل از تسخیر لانه جاسوسی، شروع به موضع¬گیری علیه آمریکا کردند. اگر توجه کنید، امام قبل از انقلاب خیلی به آمریکا کاری نداشتند، اما بعد از شروع توطئه ها توسط آمریکا، امام شروع کردند به موضع گیری علنی، مثلا در اردیبهشت سال ۵۸، علنا فرمودند: منافقین و چریکهای فدایی، آمریکایی هستند.

تمام توطئه¬هایی که علیه انقلاب انجام می¬شد، آشکارا و علنی به سفارت آمریکا باز می¬گشت، مثل جریان امروز سوریه که برای همه مشخص و واضح است که توسط آمریکا سازماندهی می¬شود و تحریکات آمریکا، بحران را به این جا رسانده که بسیاری از مردم سوریه توسط عوامل دست چندم آمریکایی، قتل عام می¬شوند. در آن زمان هم در ماجرای کردستان یا ترکمن صحرا یا بلوچستان و مدارس و دانشگاه ها، در تمام این¬ها عوامل آمریکایی مخالفت¬ها و موضع گیری های ضدانقلابی و ضد خط امام و ضدجمهوری اسلامی داشتند.

آمریکا، همان آمریکای زمان شاه بود.و هیچ فرقی نکرده بود. این ادعایی که می¬کنم و می¬گویم امام خمینی بعد از انقلاب، بیشتر بر علیه آمریکا حرف می زدند را می توانید در صحیفه امام جستجو کنید و ببینید که چند بار لفظ آمریکا در سخنرانی¬های امام، تکرار شده .سخنرانی¬هایی که امام بعد از انقلاب تا تسخیر لانه جاسوسی داشتند، پر از موضع¬گیری و روشن¬گری علیه آمریکا می¬باشد. پس نمی-توان تسخیر لانه جاسوسی را صرفا حرکت چندتا دانشجوی احساساتی دانست که یک-دفعه به آن تصمیم گرفته¬اند.

آخرین محرک هم برای حرکت به سمت لانه جاسوسی، رفتن شاه به آمریکا و استقبال دولت آمریکا از شاه بود و امام در سخنرانی خودشان، در روز ۱۰ آبان، این حرکت آمریکا را مورد توبیخ قرار دادند و خطاب به دانشجویان و طلاب فرمودند که علیه آمریکا و اسرائیل و منافع آنها، اقدام کنند. همه این¬ها، منجر به تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در روز ۱۳ آبان شد .دانشجویان خط امام قرار گذاشتند همراه با راهپیمایی مردم، به مناسبت اولین سالگرد کشتار دانش-آموزان و همچنین تبعید امام، یک راهپیمایی به سمت دانشگاه تهران انجام دهند و در مسیر وقتی به سفارت آمریکا رسیدند، آن را تسخیر کنند که خوشبختانه با موفقیت انجام شد و تمام اعضای سفارت به گروگان گرفته شدند. این کار تأثیرات بسیار شگرفی در معادلات منطقه¬ای و بین¬المللی داشت که دور از تصور بود. سایر جزییات تاریخی آن دوره را می توانید در منابع تاریخی که به لانه جاسوسی پرداخته¬اند پیدا کنید.

پرسمان: آن زمان مانعی از طرف شهربانی یا کمیته برای تسخیر سفارت آمریکا جلوی روی شما نبود؟

شهربانی بسیار متزلزل بود، چون در دوره انقلاب، کسانی که به مردم تیراندازی کرده بودند مورد محاکمه قرار گرفتند و کمیته هم که تازه تشکیل شده بود. البته بعضی خواستند کمیته را بفرستند تا دانشجویان را بیرون کند که نشد.

پرسمان: در آن زمان همه طیف های دانشجویی با تسخیر لانه جاسوسی، موافق بودند یا مخالفی هم وجود داشت؟

مخالف که وجود داشت، همه دانشگاه ها شرکت نکردند، مثلا علم و صنعت شرکت نکرد و فقط دانشجویان خط امام چهار دانشگاه، برنامه ریز این جریان بودند: دانشگاه¬های امیرکبیر، تهران، شریف، ملی(شهید بهشتی). انجمن اسلامی این دانشگاه ها، بچه های ارزشی و انقلابی آن زمان بودند.

سید محمد هاشم پوریزدانپرست حرم امامین عسکریین قبل از تخریب به دست گروههای آمریکایی تفرقه افکن تکفیری
سید محمد هاشم پوریزدانپرست
حرم امامین عسکریین قبل از تخریب به دست گروههای آمریکایی تفرقه افکن تکفیری

پرسمان: دلیل مخالفین تسخیر لانه جاسوسی چه بود؟

آنها مشکل اصلی را آمریکا نمی¬دانستند، بلکه معتقد بودند،روسیه و کمونیسم مشکل اصلی انقلاب می باشد، البته آنها هم خط امامی بودند، اما خوب، این گونه تصمیم گرفتند.

آن زمان متاسفانه، منافقین در دانشگاه ها حضور پر سروصدایی داشتند و جو دانشگاه ها را مسموم می¬کردند و باعث تفرقه و اختلاف نظر بین بچه های خط امامی می شدند. مثلا پیکاری¬ها، بچه¬ های مسلمان و مجاهد بودند، اما سال ۵۴ علنا اعلام کردند که دین را کنار گذاشته¬اند و معتقد به اسلام نیستند و گروه¬های انقلابی زیادی به خاطر همین اختلاف نظرها، از اسلام و دین جدا شدند و بسیاری هم به جان همدیگر افتادند که بسیار اسفناک بود.

پرسمان: به نظر شما دانشجوی آن زمان آگاه تر بود یا دانشجوی امروز؟

اول انقلاب جو دانشگاه¬ها از فضای خط امام فاصله داشت اما کم¬کم، قشر دانشگاهی جذب نگاه انقلابی امام شدند. شما سخنرانی¬های بعد از سال ۵۷ امام را گوش کنید، بخش عظیمی از آنها، درباره دانشگاه و دانشجو و غرب¬زدگی و تبیین مکتب می باشد. دانشگاه¬ها در زمان شاه، بسیار جو خفقانی داشتند. بسیاری از دانشجویان از دین اطلاعی نداشتند و آن¬هایی که انقلابی بودند، مارکسیست می شدند یا بچه مسلمان¬هایی که به دین خوشبین بودند، اطلاعات کافی نداشتند و همین باعث جذب خیلی از جوانان به گروهک ها شد اما الان، بحمدالله پس از ۳۴ سال تجربه، ادبیات عظیم انقلاب در کشور حضور دارد که قبلا وجود نداشت و همین ها کمک می کند که دانشجوی امروز، زمینه آگاهی بیشتری داشته باشد. خیلی از وقایع تاریخی بعد از انقلاب، چشم جوانان را باز کرده است، جنگ، توطئه ها، کودتا، حوادثی همچون طبس، باعث شده که دانشجویان زمینه آگاهی شان خیلی بیشتر از قبل باشد. البته مراجعه به این میراث، بسیار مهم می باشد.

پرسمان: دانشجویان سال¬های انقلاب چگونه بودند؟

این جو ابتدای انقلاب که همه خود را برای پیروزی و حفظ انقلاب موظف می¬دانستند بسیار تاثیرگذار بود. اما آن زمان همت و حسن باقری و … دانشجو بودند. همین شهید باقری به خاطر فعالیت های سیاسی قبل ازانقلاب نمی تواند درس بخواند و ازدانشگاه بیرونش می کنند.و بعد از انقلاب، در رشته حقوق قبول می شود، همین انسان در زمان جنگ چنان خوش می¬درخشد که افسران درجه اول فنون نظامی درمقابلش مات ومبهوت می¬شوند.

پرسمان: یعنی آن شرایط آدمها را سخت و جدی بار آورده بود؟

بله مثل ماه رمضان که آدم باید تصمیم محکم بگیرد و… آن وقت آدم¬ها به خاطر حفظ انقلاب و بعدهم شرایط جنگ و… خیلی جدی و سختکوش بودند؛ هرچه و هر کسی بود، باید خودش را نشان می داد و این گونه شد که بسیاری خودشان را درجنگ پیداکردند.

سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام
سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام

پرسمان: چرا الان دانشجو این وظیفه را کم¬تر احساس می¬کند؟

شاید چون درگیری به صورت مستقیم نیست، آن زمان انقلاب بود، باید حفظش می کردند، جنگ بود و… احساس درگیری مستقیم می تواند خیلی مؤثر باشد.

پرسمان: الان چه کنیم تا همین حس را پیدا کنیم؟

این فشار و ضربه و تحریمی که دشمن ایجاد کرده است، را باید حس کنیم و باید فعالیت کنیم. معضل، الان خیلی فرق دارد با گذشته، الان افتاده¬ایم در روال عادی زندگی، شغل، زن، مدرک و…

خب این ها هم ضروری هستند. الان روال زندگی این طور است.آن زمان دفاع بود و جهاد و کسی به فکر این نبود که شغل خوب داشته باشد. الان اما می گوید باید زندگی کنم!

پرسمان: چه کار کنیم تا از رکود خارج شویم؟

هرکسی باید شخصا انگیزه داشته باشد، البته باید همه را بسیج کرد به سمت انقلاب؛ هر چند که شرایط فرق کرده است اما جنگ نظامی تبدیل شده به جنگ فرهنگی و اقتصادی و علمی و مسائل دیگر.

دانشجویان باید در این جبهه احساس حضور کنند، آن وقت آدم¬های جهادی در این مبارزه هم ساخته می شوند. اکنون بستر جهاد تغییر کرده است. دیگر جهاد، از جبهه نظامی به سمت جبهه فرهنگی رفته است. باید به دانشجو این شناخت را داد تا این جبهه را حفظ کند.

پرسمان: با دانشجوی امروز، رابطه تان چگونه است؟

خودمانی هستیم و خودمان را دانشجو حس می¬کنیم، خوابگاه هم اگر دعوت کنند، می روم، نمازخانه خوابگاه بزرگ است و معمولا به دعوت دانشجویان به آن جا می روم.

پرسمان: توصیه شما به عنوان دانشجو و استاد انقلابی به دانشجوها و اساتید چیست؟

انقلاب در هر صورت برای استقلال و آزادی و بازگشت به معنویت و اسلام و غیره تشکیل شده است و توفیق های عظیمی در این سی و چهار سال به دست آورده¬ایم و از راه خیلی مانده است. هنوز به موفقیت کامل نرسیده¬ایم؛ البته هیچ وقت مردم این زندگی خوب را نداشته اند، از جهت علمی و فنی و غیره خیلی جلو آمدیم و الان دیگر تو سری خور نیستیم. حالا که این انقلاب را انجام داده ایم، باید تا آخر ادامه بدهیم. ملت را باید بسیج کنیم، هم استاد و هم دانشجو را برای رسیدن به هدف های متعالی بسیج شوند و اگر لازم باشد باید همه چیز را فدای آرمان¬هایمان کنیم.

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

مروری دوباره به اظهارات ابراهیم اصغرزاده در گفت‌وگو با دکتر یزدان‌پرست؛ لطفاً با فرزند شهید احمدی‌روشن ( مصطفی) و فرزند شهید رضائی نژاد (آرمیتا) همدردی کنید! قسمت دوم

مروری دوباره به اظهارات ابراهیم اصغرزاده در گفت‌وگو با دکتر یزدان‌پرست؛ لطفاً با فرزند شهید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *