تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت هفدهم

خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت هفدهم

 

شانزدهمین روز

۲۸ آبان ۱۳۵۸

۲۸ ذی‌الحجه‌الحرام ۱۹۷۹

۱۹ نوامبر ۱۹۷۹

اطّلاعیه دانشجویان خطاب به سیاهان آمریکا

 

لانه جاسوسی گروگان
لانه جاسوسی گروگان

در اولین ساعات امروز سه گروگان آماده می‌شوند تا با ماشین استیشن سفید رنگ سفارت به فرودگاه برده شوند. تعدادی از دانشجویان نزدیک ماشین ایستاده‌اند. گروگان­ها از تک تک آنان خداحافظی می‌کنند و بعضی از دانشجویان نیز با زبان انگلیسی و بعضی با تکان دادن دست با آن­ها خداحافظی می‌کنند.

خانم کتی گروس، بسیار خوشحال است و پس از دست دادن با چند تن از خانم­های دانشجو که در دو هفته گذشته، محافظ او بوده‌اند، خداحافظی می‌کند و سپس سوار ماشین می‌شود.

گروهبان کوارلز، شدیداً تحت تأثیر محبّت دانشجویان قرار گرفته و از رفتاری که با او به علت سیاه‌پوست بودن شده است، متعجّب می‌باشد. ناراحتی دور شدن از دانشجویان در چهره‌اش کاملاً مشهود است و آن را ابراز می‌دارد.

 دو تن از برادران با اسلحه جهت محافظت از گروگان‌ها در کنار آن­ها می­نشینند و در حالی که سایر دانشجویان برای آنان دست تکان می­دهند و به سمت درب اصلی لانه حرکت می‌کنند و در خلوتی نسبی صبحگاهی وارد خیابان می­شوند.

 خبرنگاران و فیلم برداران و عکاسان که به انتظار ایستاده‌اند، با تعقیب آنان به فیلم‌برداری و تهیه گزارش و گرفتن عکس می‌پردازند.

در فرودگاه حجّت‌الاسلام سیداحمد خمینی حضور دارد تا بر کار آزادی آنان نظارت نماید. گروگان­ها در فرودگاه به نمایندگان وزارت خارجه تحویل داده می‌شوند و ساعت هشت و چهل و پنج دقیقه با هواپیمای اس.آ.اس به سمت کپنهاک پرواز می‌نمایند.

سپس حجّت‌الاسلام سیداحمد خمینی در جمع خبرنگاران حاضر شده و پس از سخنان کوتاهی به سؤالات آنان پاسخ می‌گویند.

بر اساس بررسی­های انجام شده از شش زن باقی‌مانده، چهار تن دیگر به دلیل این که شغل منشی‌گری داشته‌اند و شش تن از هفت سیاه‌پوست موجود، قرار است آزاد شوند.

اسامی زنان به صورت زیر اعلام می‌شود:

۱- الیزابت مونتن، چهل ساله منشی کاردار سفارت

۲- تری تلفورد، بیست و چهار ساله منشی

۳- جوئن والش، سی و سه ساله منشی

۴- لیلیان جانسون، سی و دو ساله منشی

هر چهار نفر بدون اطّلاع قبلی از جریان آزاد شدن خود، در حالی که دوربین مشغول فیلم‌برداری است به یکی از اتاق­ها آورده می‌شوند.

ابتدا، ‌حجّت‌الاسلام و المسلمین خوئینی­ها به قرائت متن پیام امام می‌پردازد و سپس توسط خانم معصومه ابتکار مترجم دانشجویان، پیام ترجمه می‌شود.

 دستور آزادی زنان آن‌چنان غیر منتظره است که یکی از زنان از جا می‌پرد و از شادی و شعف و هیجان گریه می‌کند.

آنان تحت تأثیر پیام امام قرار می­گیرند و در سخنانی از این که امام دستور آزادی آنان را داده، ابراز خوشحالی می­کنند.

 این جریان برای سیاه‌پوستان نیز در بعد از ظهر تکرار می‌شود، و آنان هم به طور غیر منتظره در جریان قرار گرفته‌اند، خوشحال شده و از این که امام به علت سیاه‌پوست بودن، دستور آزادی آنان را داده‌اند، متعجّب شده و تشکّر و قدردانی می‌نمایند.

شب گذشته جهت اطّلاع گروگان­ها، بعضی اسناد به دست آمده در لانه جاسوسی که نشانگر دخالت در امور داخلی کشور ایران است، به گروگان­ها نشان داده می‌شود. این اسناد نشانگر دخالت جاسوسان آمریکایی در کردستان و وجود مقدار کلانی مارک و ریال تقلبی در سفارت آمریکا است، که جهت ضربه زدن به اقتصاد ایران به کار گرفته شده . همچنین اسنادی در ارتباط با بختیار که با سفارت آمریکا همکاری داشته است.

 اسامی شش تن از گروگان­های سیاه‌پوست به شرح زیراست:

۱- دیوید واکر، تفنگدار دریایی، بیست و پنج ساله

۲- سسلدید رولنز، بیست و هفت ساله

۳- سوسلی ویلیامز،   بیست وپنج ساله

۴- تری رومیسون، بیست و هفت ساله

۵- جیمز هاکز، سی ساله

۶- ژازف وینر، چهل و یک ساله

امشب قرار است گروگان­ها در یک مصاحبه مطبوعاتی شرکت نمایند و فردا پس از تحویل به نماینده وزارت امور خارجه، ایران را ترک نمایند.

 برای جلوگیری از ادّعاهای بعدی، روز قبل یک پزشک از سازمان شیر و خورشید[۱] همراه با نماینده صلیب سرخ به لانه جاسوسی دعوت شدند تا نظر خود را در مورد سلامت سیزده گروگان اعلام نمایند که این کار توسط آنان انجام شده است.

اطّلاعیه شماره سی و نه دانشجویان نیز در همین رابطه صادر می‌شود. دلایل و خبر آزادی گروگان‌های زن و سیاهپوست به اطلاع عموم می‌رسد.

اطّلاعیه شماره چهل دانشجویان نیز خطاب به سیاهان آمریکا، صادر و در آن به سیاست­های حکّام امریکا در ظلم به سیاه‌پوستان و همچنین مبارزات آزادی‌خواهانه آن­ها اشاره می‌شود و تصمیم امام را نشانی از اعتراض به تبعیض نژادی و احترام به مبارزات آنان اعلام می‌کند.

فراموش نمی‌کنم؛ نامه‌ای به امضای چند تن از نویسندگان مارکسیست وابسته به حزب توده، در جراید منتشر شد و طی آن به دولت که به عنوان نماینده انقلاب بود، اعتراض شده بود که با گذشت کم‌تر از یک ماه از پیروزی انقلاب هنوز مشکل ترافیک شهر تهران! حل نشده است. که موضوع آنقدر تعجّب‌آور بود که مورد تمسخر بعضی جراید قرار گرفت. یکی از امضا کنندگان آن نیز داستان‌نویس مشهور وابسته به حزب توده، به‌آذین (م- اعتمادزاده) بود.

 همان­طور که بیان شد در حال حاضر اقدام دانشجویان پیرو خط امام و تسخیر لانه جاسوسی، این نوع افراد را مجبور به صف­بندی در مقابل آمریکا و حمایت از دانشجویان و راهی که ملت در پیش گرفته، نموده است.

تمدّن غرب سه خصوصیّت و سه بعد داشته است:

۱-     بُعد علم و اندیشه و مکتب و فرهنگ و اعتقادات و تمدّن و تخصّص و تکنولوژی و هنر

۲-     بُعد استعمار و غارت مردم و منابع جهان

۳-  بُعد واقعیّت­هایی که درون خود این جوامع مدّعی تمدّن و پیشرفت، می‌گذرد و اینکه این تمدّن مدّعی پیشرفت و مدّعی تشکیل جامعه ایده‌آل خود در کجا واقع شده است و مردم خود را به کجا برده است؟ و چهره‌ واقعی این بهشت زمینی!‌ چیست؟

مقابل لانه جاسوسی - حمایت مردمی از اقدام دانشجویان مسلمان پیرو خط امام
مقابل لانه جاسوسی – حمایت مردمی از اقدام دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

با آغاز مجدّد انقلاب اسلامی در سال ۵۷ نسل جوان و تحصیل­کرده و معتقدی که جذب انقلاب شده و در پیروزی آن نیز سهم به سزایی داشتند و مزه تلخ شکست‌های اوایل دهه ۵۰ را چشیده بودند و با تمام توان خود برای حفظ انقلاب و پیروزی آن می‌کوشیدند، عصر جدید روشنفکری اسلامی را آغاز نمودند و دانشجویان مسلمان پیرو خطّ امام نیز از همین نسل بوده و در حقیقت نماینده آنان می­باشند که در سه بعد فوق، راه و رسمی نو و دنیایی جدید را در پیش پای تحصیل­کردگان و روشنفکران ایران و نیز جهان تحت­سلطه قرار داده‌اند و اندیشه‌های بسیاری را جذب خود نموده‌اند.

در بعد اوّل

اکثر دانشجویان پیرو خط امام از جهت علمی از زبده‌ترین دانشجویان کشور هستند که در بهترین دانشگاه­ها به تحصیل مشغول بوده و با علوم مختلفه دانشگاهی[۲]، آشنایی دارند و با مکاتب غربی چه لیبرالیستی و چه مارکسیستی به خوبی آشنا هستند و علیرغم این آشنائی، اسلام امام را برگزیده‌اند و توطئه التقاط افکار مختلف غربی با اسلام برای جذب آنان نیز نتوانسته است آن­ها را فریب بدهد و آشنایی آنان با علوم دانشگاهی موجب خودباختگی و گم­گشتگی هویّت آن­ها نشده است.

در بعد دوّم

نفرت از آمریکا و استعمار قدیم و جدید گوشه‌ای از شخصیّت آن­ها را تشکیل داده است زیرا با توجه به اینکه از اوّلین روزهای حضور سلطه آمریکا بر ایران پس از کودتای بیست و هشت مردادِ ۱۳۳۲ دانشجویان، اوّلین قشری بودند که در برابر این سلطه‌گری قیام کردند و اوّلین شهیدان مبارزه بر علیه آمریکا نیز از میان آنان قد علم نمودند. تسخیر لانه جاسوسی نیز از این نفرت که طیّ حدود سه دهه در میان مردم ایران و بخصوص در دانشگاه­ها و بالاخص در میان دانشجویان شکل گرفته و تکامل یافته بود، نشأت گرفته است. در حقیقت آنان وارث حدود ۳۰ سال مبارزه دانشجوئی بر علیه آمریکا در دانشگاه­های کشور هستند.

در بعد سوّم

دانشجویان، همگام با مردم ایران دو نظام سیاسی غرب و شرق و اعتقادات و تفکّر مادی و شیوه زندگی مردمی که تحت اداره این نظام­ها زندگی می‌کنند و راه و رسم اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و اعتقادی آن­ها را نفی نموده و هر دو نظام را موجب بیچارگی مردم جهان از جمله مردم ایران می‌دانند و با طرح جمهوری اسلامی به عنوان شیوه جدید و راه نوین زندگی برای بشریّت بخصوص در قرن آینده در بعد سوّم نیز گام نهاده و خوب درخشیده­اند.

آزادی زنان و سیاهپوستان نیز در همین رابطه قابل توجیه است و در حقیقت اعتراض به تبعیض و ظلم و جنایتی است که در حقّ سیاهپوستان و سایر نژادها در نظام آمریکا اعمال می‌شود و آزادی زنان اعتراض به تحقیری است که زیر پوشش «آزادی زن» و «تساوی حقوق او با مرد» در این نظام­ها بر او وارد می‌‌شود.

در روزنامه‌ها و مجلات، مقالات متعدّدی پیدا می‌شود که حتی تا دو هفته قبل اثر چندانی از آن نبود و کاریکاتورها و طرح­هایی یافت می‌شود که در دنیای هنر نامفهوم بود و اشعاری که دیگر از غفلت و بی‌تفاوتی در آن خبری نیست و سرایندگان آن در صحنه مبارزه حقّ و باطل حضور یافته‌اند. مقالات و کاریکاتورها و طرح­ها و اشعاری که اصول و مبانی سیاست و فرهنگ و اعتقادات تمدّن غرب به خصوص آمریکا را زیر سؤال برده و همه وجدان­های بیدار را به بازنگری در آن دعوت می‌نماید.

امروز هم خیابان آیت‌الله طالقانی شاهد تظاهرات گسترده مردم است. گروه‌های مختلف مردم مدام از راه می‌رسند. گویا کار روزمره مردم، حضور در مقابل لانه جاسوسی است. موضوع آزادی گروگان­ها موجب حضور گسترده‌تر مردم شده است.

امروز تعدادی از روحانیون جنوب تهران در یک راهپیمایی به طور جداگانه تا لانه جاسوسی شرکت نمودند. نمایندگان آنان همراه ‌نمایند‌گان سایر اقشار برای اعلام همبستگی به داخل لانه آمدند و قطعنامه راهپیمایی خود را نیز قرائت نمودند. کارمندان بانک­ها و شرکت داروسازی و کارگران چیت‌سازی تهران، کارکنان وزارت کشور، گروه‌های دانشجویی و دانش‌آموزی و گروه‌هایی از زنان، راهپیمایان امروز را تشکیل می‌دهند.

مهندس توسلی، شهردار تهران، با کارکنان و کارگران و کارمندان، جزء راهپیمایان امروز بودند که هنگام ظهر، نماز را به جماعت در مقابل لانه برگزار نمودند. شهردار تهران ضمن حضور در لانه جاسوسی، حمایت خود و پرسنل شهرداری را از اقدام دانشجویان اعلام داشت.

حدود ساعت دوازده، حدود سه هزار تن از افسران و درجه‌داران ژاندارمری که با نظم و ترتیب خاصی راهپیمایی کرده بودند، در مقابل لانه حضور پیدا کردند. آنان بر علیه شاه و کارتر شعار می‌دادند و در قطعنامه خود، استرداد شاه مخلوع را خواستار شدند و آمادگی خود را برای مبارزه با امپریالیسم آمریکا و هرگونه مقاومت در برابر تجاوز بیگانگان اعلام نمودند.

طومارهایی حدود بیست و پنج متر از پنجره ساختمان­های بلند مقابل آویزان نموده‌اند که در هر یک از این طومارها از تسخیر لانه جاسوسی حمایت شده و هزاران نفر با امضا و اثر انگشت، مطالب آن را تأیید نموده‌اند.

هنگام مغرب جمعیّت به شدّت فشرده است و امروز قرار است آدمک کار‌تر سوزانده شود، خبرنگارانی که حضور دارند، هنگام مراسم کارتر سوزان، به علت هیجان مردم حاضر نمی‌توانند به راحتی فیلم‌برداری نمایند.

 چاپ آگهی­های حمایت از دانشجویان در روزنامه‌ها هنوز ادامه دارد.

هزاران تن از کارگران یک پروژه نیمه‌تمام، که در خانه کارگر اجتماع کرده بودند، با شعار:

– آمریکا با رنج ما زنده است، با قطع جریان نفت امپریالیسم مرده است.

دست به یک راهپیمایی زده و مقابل لانه جاسوسی اجتماع نمودند. نماینده آنان قطعنامه‌شان را قرائت نمود. نکات عمده قطعنامه به صورت زیر بود:

۱-         مبارزه با امپریالیسم و سرمایه‌داری وابسته

۲-         مصادره سرمایه‌های امپریالیستی

۳-         افشای کلیه قراردادهای نظامی و اقتصادی

۴-         استرداد بدون قید و شرط شاه خائن و محاکمه او در دادگاه

حجّت‌الاسلام و المسلمین سیّداحمد خمینی هم در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام نموده است:

اسناد و مدارکی که در لانه جاسوسی به دست دانشجویان افتاده است، مبیّن این واقعیّت است که آمریکا در بحران­های کردستان و خوزستان دخالت مستقیم داشته است و در صورت محاکمه گروگان­ها و طرح این اسناد در جلسه علنی دادگاه، به طور حتم و یقین به سیاست جهانی آمریکا، لطمه فراوان خواهد خورد و از اعتبار جهانی این کشور که داعیه حقوق بشر دارد، خواهد کاست.

ناظران سیاسی اعلام نموده‌اند نگرانی شدید کاخ سفید از محاکمه گروگان‌ها در دادگاه‌های ایران به دلیل افشاء شدن اسرار سیاسی آن کشور در رابطه با اقدامات جاسوسی آن­ها علیه ایران است.

سه گروگان آمریکایی که وارد کپنهاک شده‌اند، مورد استقبال سفیر آمریکا قرار گرفته‌اند. آنان در توقف کوتاه‌شان در خاک دانمارک حتی یک کلمه نیز صحبت ننموده‌ و بلافاصله سوار یک هواپیمای نظامی آمریکایی شده و به سوی پایگاه نظامی آمریکا در فرانکفورت اعزام شده‌اند.

با توجه به اینکه تنها یک روز دیگر به شروع ماه محرّم مانده، حزب جمهوری اسلامی از مردم دعوت نموده است که در شب اوّل محرّم در پشت‌بام­ها فریاد الله‌اکبر سر دهند.

در اطلاعیه این حزب آمده است:

اِن کانَ دینِ مُحَمَّدٍٍ لَم یَستَقِم اِلّّا بِقَتلی فَیا سُیُوفُ خُذینی

 گر جز به کشتنم نشود دین حقّ بلند

 ای تیغ‌ها بیائید بر پیکرم فرود

مجسمه آزادی نماد جهانخواری و در بند کشیدن منافقانه و فریبکارانه مردم جهان
مجسمه آزادی نماد جهانخواری و در بند کشیدن منافقانه و فریبکارانه مردم جهان

اکنون که خروش خشم ملت ما به پیروی از رشادت امام، لانه جاسوسی آمریکا را در هم نوردیده و می‌رود تا طومار سلطه­گران جهانی را در هم پیچیده و حکومت عدل اسلامی را که آرزوی همه مستضعفان و مظلومان است، در جهان تحقّق بخشد، فریادهای الله اکبرمان در بام خانه‌ها، تداوم غریو الله اکبر شهیدان محرّم گذشته است.

آن­ها که با شعار همیشگی از آدم تا حسین و از حسین تا آخرالزّمان را با خون سرخ خودشان در دل سیاه شب رژیم سرنگون شده نوشتند که: کلّ یومٍ عاشورا و کلّ ارضٍ کربلا

و بدینسان پیروزی خون بر شمشیر به اثبات رسید.

ماه محرّم امسال از چند بعد اهمیّت خاص دارد:

– بعد اوّل این است که امسال اوّلین محرّم بعد از انقلاب است

– بعد دوّم این است که اوّلین سالگرد شهادت عزاداران حسینی در شب اوّل محرّم به دست عوامل جنایت کار طاغوت است که در منطقه سرچشمه تهران چندین هزار عزادار را به رگبار بستند و ده‌ها تن از آن­ها به شهادت رسیدند.

– بعد سوّم این است که محرّم امسال مردم ایران در برابر آمریکا این ابرقدرت ستمگر و سلطه­گر و جنایت­کار صف­بندی نموده‌اند و ندای «هَیهات مِنّا الذِلّه» حسینی را سرداده‌اند و حضور مردم در حمایت از دانشجویان خط امام و پشتیبانی آن­ها از این اقدام، آمریکا را زمین‌گیر کرده است و حضور گسترده و حماسی مردم در محرّم امسال تأثیر سیاسی وسیعی خواهد داشت و موجب خواهد شد آمریکا در اقدامات نسنجیده خود تدبّر بیشتری بنماید.

دیوید نیوسام مرد شماره سه وزارت خارجه آمریکا، برای استقبال از سه‌ گروگان آزاد شده به فرانکفورت رفته است. اعلام شده است که او در سفر به اروپا به دنبال تشکیل یک جبهه متّحد و جلب حمایت آنان علیه ایران است.

سخنگوی کاخ سفید اعلام نموده است که هر نوع محاکمه دیپلمات‌های آمریکایی در سفارت نقض حقوق بین‌المللی است.

معاون وزارت دارایی آمریکا نیز طیّ یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام نموده است که دولت او تصمیمی به مسدود نمودن سرمایه‌های خصوصی در آمریکا ندارد. او سپس ارقام زیر را در ردیف سرمایه‌های رسمی ایران که مسدود شده است، بر شمرده است:

– دویست میلیون دلار به صورت اوراق قرضه دولتی آمریکا

– چهار میلیارد دلار به صورت سپرده در بانک­های آمریکایی در خارج از آمریکا

– یک میلیارد دلار به صورت سپرده در بانک­های آمریکایی

– شش صد میلیون دلار ذخیره طلا

– چهار صد میلیون دلار به صورت ودیعه برای خرید اسلحه آمریکایی

– مقداری دیگر هم مربوط به سفارت ایران برای پرداخت بورس تحصیلی به دانشجویان ایرانی

رویتر گزارش داده است که آمریکا همه شرایط قبلی ایران را برای آزادی گروگان‌ها رد کرده و تنها امیدش این است که با تبلیغات وسیعی که به راه انداخته افکار عمومی را طوری علیه ایران برانگیزد که ایران مجبور شود نظر آمریکا را بپذیرد. مقامات آمریکایی مدّعی‌اند که اگر ایران تهدید خود جهت محاکمه گروگان‌های متّهم به جاسوسی را عملی سازد، خشم جهانیان را بر علیه خود برانگیخته خواهد کرد. یک مقام کاخ سفید گفته است تصمیم ایران به آزادی زنان و سیاه‌پوستان موجب نخواهد شد که افکار عمومی آمریکا را از نظر نژادی و یا طبقات زن و مرد، دست خوش تفرقه کند.

به عقیده او مصاحبه امام خمینی با دو شبکه تلویزیونی آمریکا بدین منظور بوده که تبلیغاتی را که علیه ایران در خارج دامن زده شده است، خنثی کند.

به عقیده مقامات آمریکایی اگر ایران در وضعی قرار گیرد که در برابر افکار عمومی دنیا حسّاسیّت نشان دهد، راه برای حلّ نهایی دیپلماتیک این ماجرا هموار خواهد شد.

حدود یک صد نفر دانشجوی ایرانی و آمریکائی که خود را دانشجویان مخالف خشونت اعلام کرده‌اند، امروز در مقابل سفارت ایران در واشنگتن تظاهرات نموده‌اند. آنان پایان خشونت، هم در ایران (!) و هم در آمریکا را خواستار شده‌اند. رهبر تظاهر کنندگان مدّعی شده است که ما می‌خواهیم نشان دهیم که ایرانی و آمریکایی می‌توانند دست در دست هم راه بروند!

آیت‌الله لاهوتی نماینده امام در سپاه پاسداران که در قضیه تسخیر لانه جاسوسی از دانشجویان حمایت زیادی نمود، امروز با ارسال نامه‌ای خدمت امام اعلام نموده است:

«با اینکه تصمیم داشتم در حسّاس‌ترین ارگان مبارزاتی یعنی سپاه پاسداران در راه اسلام و امام و امّت تا آخرین قطره خون خویش خدمت نمایم، ولی با کمال معذرت از پیشگاه محترم آن حضرت اعلام می‌دارم به عللی از جمله کسالت قلبی، بیش از این در این پایگاه نمی‌توانم در خدمت اسلام و مسلمین باشم. امیدوارم در جای دیگر تا آخرین حد بتوانم به خدمت سربازی‌ام ادامه بدهم.»

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، امشب اطّلاعیّه‌ای در مورد آغاز سال جدید قمری و آغاز قرن پانزدهم صادر نمو‌‌دند. در این اطلاعیه آمده است:

… به این مناسبت از کلیّه خواهران و برادران مسلمان ایرانی در داخل و خارج از کشور دعوت می‌کنیم که روز چهارشنبه اوّل محرّم الحرام را به افتخار هجرت پیامبر اسلام و به یاد محرّم­های خونین این امّت، همه با هم در یک صف با راه‌پیمائی، آغاز هجرتی جدید را در صحنه جهانی به تمام مستضعفین مژده دهیم و به یک صدا تمامی محرومین زمین را برای نبرد علیه مستکبرین که در رأس آن­ها آمریکا است، فرا خوانیم.

از اخبار حدود یک ساعت و بیست دقیقه‌ای تلویزیون، نزدیک به یک ساعت آن پیرامون مسائل لانه جاسوسی، آزادی چند گروگان، عکس‌العمل رسانه‌های جهان در برابر آن و مسائلی از این قبیل گذشت، و جالب توجه است که با توجه به شایعاتی که پیرامون پیاده شدن چتربازان آمریکایی در خاک کویت مطرح شده، وزیر خارجه کویت طی نامه‌ای به همتای ایرانی‌اش یعنی بنی‌صدر اعلام نموده است: «کویت اجازه نمی‌دهد از خاک این کشور علیه ایران استفاده شود.»

ساعت ۸ امشب در محل سفارت، برنامه مصاحبه تلویزیونی تعدادی از گروگان­ها که قرار است آزاد شوند، برگزار شد. ابتدا پیام امام به زبان انگلیسی قرائت شد و حدود ۱۵۰ خبرنگار داخلی و خارجی در این مصاحبه حضور داشتند. بعد از قرائت پیام، ابتدا گروگان­ها خود را معرفی نمودند و سپس خبرنگاران به سؤال از آن­ها پرداختند.

یکی از گروگان­ها بیان داشت:

 من معتقدم که شاه باید برای محاکمه به ایران بازگردانده شود.

 با توجه به اینکه دانشجویان اسنادی در رابطه با دخالت سفارت آمریکا در جریانات کردستان و نیز نشر اسکناس­های تقلبی که از طریق ترکیه وارد ایران شده بود، منتشر کرده بودند، سؤالاتی در این رابطه از گروگان­ها می‌شود. یکی از آن­ها بیان می‌دارد:

 تا آنجا که من می‌دانم سفارت آمریکا در این رابطه دخالت نداشته است.

 که البته پاسخ او می‌توانست نشان‌گر این واقعیّت باشد که او واقعاً از این جریان اطّلاع نداشت. چون تمام اعضای سفارت از چنین اعمالی مطلع نبوده‌اند و ساده‌ترین اصول سیاسی و امنیّتی هم همین را به ذهن متبادر می‌نماید، به خصوص که این ده نفر تا آنجا که دانشجویان تحقیق نموده‌اند، افراد عادی سفارت بوده‌اند و به همین دلیل نیز در حال آزاد شدن هستند.

و امّا مطلب دوّم این است که او مطلع است که این اعمال خلاف در یک کشور مستقل انجام شده است و شاید خود او از عوامل این جریانات باشد و دانشجویان نتوانسته‌اند چهره واقعی او را بشناسند و حال می‌خواهد خود و دولت سلطه‌گر و استکباری آمریکا را تطهیر نماید.

برادران و خواهران روابط عمومی که مسئول برنامه مصاحبه بودند، آنقدر امشب پرتلاش و مشغول و سرگرم کار بوده‌اند که حتی شام را فراموش کرده‌اند و این را در آخر برنامه از صحبت یکی از برادران متوجّه می‌شویم. وقتی برای سلامت او ابراز نگرانی می‌کنیم، با حالتی عجیب که همه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، می‌گوید:

 «فدای یک لبخند امام!».

پاس امشب من در محوطه لانه جاسوسی است. هنگام قدم زدن در میان درخت­ها و زیر نور نورافکن­ها و در سکوت نیمه شب که گاهی صدای عبور ماشینی در خیابان مبارزان که با سرعت در حال گذر است آن را می‌شکند، فرصت کافی جهت تکرار مکرّر حوادث امروز وجود دارد. اسم رمز امشب، «یا استرداد، یا محاکمه» است

 

 

 

 

هفدهمین روز

۲۹ آبان ۱۳۵۸

۲۹ ذی‌الحجه‌الحرام ۱۳۹۹

۲۰ نوامبر ۱۹۷۹

آزادی زنان و سیاهپوستان

 

در اولین ساعات امروز شش گروگان سیاه‌پوست و چهار گروگان زن آزاد و به فرودگاه مهرآباد منتقل خواهند شد.

به دلیل جلوگیری از تماس کاردار فراری آمریکا در ایران هرگونه ارتباط تلفنی با آمریکا قطع شده است. بعضی از دوستان سعی می‌کنند با تماس با دانشجویان ایرانی در سایر کشورها از اثرات آزادی گروگان­ها مطلع شوند، اگر چه از رادیوهای بیگانه و منابع دیگر نیز این جریان پی‌گیری می‌شود.

امروز آخرین روز قرن چهاردهم است. در آخرین سال این قرن، ملت ایران نظام شاهنشاهی را از صفحه روزگار محو و در آخرین روزهای آن، نظام شیطانی آمریکا را در بند خود کشیده است.

در کتاب درسی دبیرستان، شعری از خاقانی شروانی در رابطه با کاخ کسری در مدائن وجود داشت که پس از تبیین و تفسیر آن توسط دبیر محترم ادبیات، برایم بسیار جالب توجه شده بود و آن را حفظ کرده بودم و امروز با توجه به تمام جریانات انقلاب از جمله سقوط نظام شاهنشاهی و تسخیر لانه جاسوسی و اینکه من هم سعادت داشته­ام در جریان تسخیر قرار بگیرم، ذهنم مشغول این موضوع است. این شعر را بارها و بارها در سر پاس با خود زمزمه می‌نمایم:‌

هان ای دل عبرت بین، از دیده عَبَرکن[۳]، هان!

ایــوان مدائــن را آئینــه عبــرت دان

دندانــه هــر قصـری پنـدی دهــدت نـونـو

پنـد سـر دندانـه بشــنو ز بـن دنـدان

پــرویـز بـه هــر بومــی زریـن تــرّه آوردی

کردی ز بساط زر، زرّیـن تـرّه را بستـان

پرویز کنون گم شد، زان گمشده کمتر گوی

زرین ترّه کو بر خوان؟ رو «کَم تَرَکُوا…» بر خوان

گفتی که کجا رفتند آن تاجوران، اینک؟

زیشان شکم خاک است، آبستن جاویدان

و آیه اشاره شده در آن را چند بار با خود خواندم:

کَم تَرَکُوا مِن جَنّاتٍ و عُیونٍ و زُروعٍ وَ نَعیمٍ کانُوا فیها فاکِهین[۴]

که این آیه را خداوند پیرامون سرنوشت عبرت‌آموز فرعون و سپاهیانش پس از غرق شدن در دریا، برای آیندگان فرموده است:

«و چه باغها و کشت‌زارها و چشمه‌ساران و نعمت­ها را که در آن متنعم و خوشحال بودند را گذاشتند و رفتند‌‌.»

و خاقانی به زیبایی در قسمت اوّل بیان داشته است که برو ببین که تره و سبزی زرین، کو بر سفره آن­ها، و برو آیه «کَم تَرَکُوا مِن جَنّاتٍ و عُیونٍ و زُروعٍ وَ نَعیمٍ کانُوا فیها فاکِهینرا بخوان و عبرت بگیر» از شباهت کلام، بهترین استفاده را برده است.

 مطالب کتاب «آری اینچنین بود، برادر!» از مرحوم دکترشریعتی[۵] تاریخ پر از جنایت شاهان و طواغیت و فراعنه و تاریخ مظلومیّت بردگان و مظلومان تاریخ را در جلو چشمم به رژه درآورده بود.

حس می‌کنم با همه وجودم به امام، که ملت ما را از دو هزار و پانصد سال استبداد و جنایت و ظلم و جور شاهان نجات داده است، عشق می‌ورزم و از اینکه با رضایت ایشان و دستور ایشان در جریان تسخیر لانه جاسوسی آمریکا حضور دارم در خود احساس غرور می‌کنم.

تهدید نظامی در شب اوّل محرّم و شب اوّل آغاز قرن پانزدهم

شاه در سال قبل در طلیعه ماه محرّم با تهدید ملت ایران، جهت جلوگیری از عزاداری، بزرگ‌ترین اشتباه خود را مرتکب شد و با عملی کردن تهدید خود در شب اوّل محرّم و کشتار عزاداران حسینی با عکس‌العمل همگانی مردم در روز تاسوعا و عاشورا و راه‌پیمائی بزرگ آنان، گور خود را کند و با کمال تعجّب و ناباوری و با چشمان گریان قبل از اربعین سالار شهیدان، کشور ایران را برای همیشه ترک نمود و امسال دولت آمریکا و سردمداران آن در آستانه ماه محرّم و در روز پایانی قرن، با کمال تعجّب و ناباوری ملت ایران را به دخالت نظامی تهدید نموده­اند و ناوهای آمریکایی را به سمت ایران به حرکت درآورده اند! و این سردرگمی رهبران آمریکا و بی­اطّلاعی آنان از فرهنگ و اعتقادات این ملت را نشان می­دهد.

متن گزارش خبرگزاری فرانسه در این رابطه به این صورت است:

 آمریکا برای اوّلین بار اشاره نموده است که در صورت محاکمه‌ گروگان‌ها از حقّ خود برای دخالت نظامی در ایران استفاده خواهد نمود. در عین حال سخنگوی کاخ سفید اصرار کرد که آمریکا می‌کوشد که از طریق مسالمت آمیز این مسئله را حل نماید. به عقیده او این راه حل به درجات بر دیگر راه‌ها که براساس منشور سازمان ملل متّحد در اختیار ماست برتری ‌دارد.

اصل هفتم این منشور گفته است: هنگامی که بر اثر عمل تجاوزکارانه‌ای صلح تهدید می‌شود هر کشوری حقّ دفاع طبیعی دارد، دولت کارتر هشدار داد که محاکمه گروگان­ها نقض آشکار قوانین بین‌المللی و اصول اساسی مذهبی! است و دولت ایران مسئولیّت کامل عوارض آن را برعهده خواهد داشت.

هنوز ساعتی از مخابره خبر فوق نگذشته است که وزارت دفاع آمریکا به ناو هواپیمابر (گیتی هاوک) دستور می‌دهد که از اقیانوس فیلیپین به اقیانوس هند رهسپار شود و ناو (میدوی) و دو کشتی دیگر آمریکایی در خلیج فارس باقی بمانند.

تا امروز مقامات آمریکایی با دقّت فراوان مواظب بودند که برای جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع، کلمات حساب شده‌ای به کار ببرند و اشاره‌ای به توسّل به زور ننمایند. امّا امروز کارتر با وزیر دفاع (براون) و رئیس ستاد مشترک آمریکا (جونز) دیدار نموده است و این تهدیدات را به زبان آورده است.

 دفتر امام نیز با صدور اطّلاعیّه­ای مردم را به راهپیمایی در اولین روز محرّم که اولین روز آغاز قرن پانزدهم نیز می­باشد، دعوت می­نماید.

اعلام همبستگی با دانشجویان علاوه بر حضور در کنار لانه جاسوسی و ارسال طومار و نامه که روزانه به هزاران مورد می‌رسد، در روزنامه‌ها ادامه دارد و نشانگر حضور همگانی ملت ایران در حمایت از تسخیر لانه جاسوسی است.

از نخستین ساعات بامداد امروز اقشار مختلف مردم به سوی لانه جاسوسی راهپیمایی و مقابل آن تجمع نموده‌ و خواستار استرداد شاه مخلوع شده‌اند. امروز جمعیّت همانند روزهای اوّل موج می‌زند و پرچم­های آمریکا و آدمک­های کارتر و شاه، در میان شور و هیجان جمعیّت به دفعات سوزانده می‌شود و خبرنگاران و فیلم‌برداران در حال تهیّه گزارش و فیلم هستند.

امروز هم روز پرکار دیگری برای برادران مسئول بلندگو و اتاق نگهبانی می‌باشد. دانشجویان واحد تبلیغات که در چند روز گذشته مشغول چاپ تراکت­ها و پوسترهایی مربوط به ماه محرّم و آغاز ماه حماسه حسینی بوده­اند، جهت آوردن و توزیع آن­ها به شدّت مشغول کار هستند.

مسئولان روابط عمومی برای به دست آوردن عکس­ها و فیلم­های دوران انقلاب، چند عکس تکی از گروگان­ها را در اختیار خبرنگار بی‌بی‌سی گذاشته‌اند و در ازای آن فیلم­ها و عکس­ها را دریافت نموده‌اند و با نشان دادن آن­ها به گروگان­هایی که می‌خواسته‌اند آزاد شوند، آنان را از جنایات شاه آگاه کرده­اند.

 مصطفی بازیار بیان می‌داشت که عکس­ها به دلیل اینکه اولین عکس از گروگان­ها بوده، را خبرگزاری­ها از خبرنگار فوق‌الذکر بیش از صدهزار دلار خریده­اند و این موجب شده است تا دوستان روابط عمومی با توجه به نیاز شدید مالی، خود به فکر این کار بیفتند و با فروش عکس­های خبری به خبرنگاران، بودجه‌های روزافزون حضور در لانه جاسوسی را تأمین نمایند.

امروز از سوی وزارت کشور دستور انجام همه‌پرسی قانون اساسی به تمام فرمانداری­های کشور صادر شده است.

هیچ فرصتی گران‌بهاتر از این ‌ایام برای برگزاری رفراندوّم یافت نمی‌شود. مردم ایران همواره در ماه محرّم در سایه بزرگداشت شهادت سالار شهیدان، بسیج می‌شوند و وحدت اجتماعی آنان در دهه اوّل این ماه به اوج خود می‌رسد و جالب‌تر، همزمانی روز رفراندوّم قانون اساسی با آغاز انقلاب اسلامی[۶] می‌باشد.

بیانات کارتر و تهدید ملت ایران به مداخله نظامی و حرکت ناوهای آمریکایی به سوی خلیج فارس، همه آنچه را که انقلاب و رهبر آن می‌خواهد در اختیار آنان می­گذارد.

اصولاً امام همواره از اشتباهات دشمن بهره‌برداری نموده است و ضربه کاری و اساسی را بر او وارد ساخته است. در قضیه ۱۵ خرداد، بزرگترین اشتباهی که شاه مغرورانه مرتکب شد، حمله به مدرسه فیضیّه بود و این به خاطر پشتیبانی رئیس جمهور آمریکا، جان اف کندی، از او بود. در دوران انقلاب هم اوّلین اشتباه بزرگ شاه و آمریکا به شهادت رساندن آقا مصطفی و سپس پشتیبانی بیدریغ رئیس جمهور آمریکا، جیمی کارتر، از او بود، که موجب اهانت شاه به امام را فراهم آورد و انقلاب را شعله‌ور ساخت. نهایتاً بردن شاه به آمریکا، بزرگ­ترین اشتباه آنان بود، که بزرگترین فرصت را جهت بهره‌برداری به نفع انقلاب در اختیار امام گذاشت و حال در شب اوّل محرّم اشتباه بزرگ بعدی دولتمردان مغرور آمریکا، یعنی تهدید نظامی، بزرگ­ترین و تاریخی‌ترین و گرانبهاترین فرصت را در اختیار امام و مردم ایران قرار داده است.

با تصویب قانون اساسی در مجلس خبرگان بسیاری از گروهک­ها به طرق مختلف اعتراض خود را اعلام می‌نمایند و علیرغم شیطنت‌هایی که وابستگان آن­ها در به درازا کشاندن زمان تصویب آن به کار برده‌اند، توفیقی در این امر برایشان حاصل نشده است، تازه متوجّه شده‌اند که همه پرسی قانون اساسی در محرّم انجام خواهد شد و برخلاف نظر آنان انبوه مردم مسلمان، به حرکت درآمده و بسیج می­گردند و به صورت گسترده در انتخابات شرکت خواهند نمود.

یکی از برادران دانشجو که پدرش در امور حج فعّال است، خبر داد که ارتباط تلفنی عربستان با خارج قطع شده است، احتمالاً حادثه‌ای در این کشور به وقوع پیوسته و تا آخرین ساعات امروز زوایای این خبر روشن نشده است.

پس از بر پایی نماز مغرب و عشا، جمع کثیری از مردم حاضر، مقابل در لانه و در خیابان آیت‌الله طالقانی به صورت دسته‌های منظم سینه‌زنی به عزاداری و نوحه‌خوانی پرداختند.

امام خمینی؛ امروز به مناسبت آغاز محرّم با روحانیون و خطبا دیدار داشته و بیانات بسیار مهمّی را ایراد فرموده‌اند. با توجه به اعلام این موضوع از رادیو و تلویزیون، یک حالت التهاب و انتظار در دوستان دانشجو و مردمی که در مقابل لانه حضور دارند، برای شنیدن سخنان امام دیده می‌شود.

– جمعیّت با هیجان شعار می‌دهد و به نوحه‌هایی که از بلندگو پخش می‌شود، پاسخ می‌دهد:

– ای شیعیان، ای شیعیان، همچون حسین در کربلا.

-ای شیعیان، ای شیعیان، فریاد جانبازی کشید.

-ای شیعیان، ای شیعیان، تا شهد آزادی چشید.

هر لحظه جمعیّت بیشتر و بیشتر می‌شود و در حالی که تلویزیون­هایی را مردم با خود آورده و در مقابل لانه بر روی چند ماشین نهاده‌اند و آماده دیدن تصویر امام و شنیدن سخنان ایشان می­شوند.

در محوطه لانه نیز تقریباً کسی دیده نمی‌شود. تمام دانشجویان به محل­های اقامت خود رفته‌اند تا سخنان امام را گوش بدهند.

سخنان تاریخی امام آن شب بالاخره آغاز شد و جان و روح همه را به شوق و هیجان آورد و بلافاصله با پایان آن، جمعیّت عظیمی در آن شب از نقاط مختلف تهران به سمت لانه جاسوسی به حرکت درآمدند و مقابل لانه تجمع نمودند، به صورتی که تمام شبکه بلندگویی که در خیابان­های اطراف نصب شده بود، روشن شد و برنامه‌های نوحه و سینه‌زنی و شعار بر علیه آمریکا که با ‌هیجان جمعیّت همراه بود، تا نیمه‌های شب ادامه داشت. گوشه­ای از بیانات امام که مسیر قرن آینده را مشخّص می‌نمود بدین­صورت بود:

محرّم امسال، ماه مبارزه با ام‌ّالفساد قرن آمریکا.

این ماه محرّم، با ماه محرّم سابق، فرق‌ها دارد. از جمله اینکه ما در ماه محرّم سابق با دستگاه ستم­کار پهلوی که شاخه‌ای از فساد ام‌الفساد بود، مواجه بودیم و در این ماه محرّم با خود امّ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الفساد مواجه هستیم. آنانی که همه ملّت‌های ضعیف را تحت سیطره خودشان قرار داده‌اند و در هر جا بر سر ملّت‌ها برای چپاولگری مأموری گذاشته‌اند.

… آقای کارتر در یک کلامی گفته است که اگر این اشخاص دیپلمات را که در لانه جاسوسی هستند بخواهند محاکمه نمایند، خشم جهانیان برانگیخته می‌شود. جهان در نظر این مستکبرین غیر از جهان است. آن­ها به دلیل بیماری روحی که دارند و این بیماری موجب شده است توده‌های بزرگ ملّت­ها را این­ها به حساب نیاورند و جزء مردم جهان ندانند.

… همین بیماری موجب شد محمّدرضا خودش را فرمانفرما و خودش را همه ملت بداند

… آقای کارتر هم همین بیماری را یک قدری بیشتر دارد،

… پناه دادن به فردی که سی‌ و چند سال جرم کرده است و سی و پنج میلیون نفر بر مجرمیّت او شهادت می‌دهند و در سایر ممالک نیز صدها میلیون نفر می‌دانند که او آدم مجرم و ستم­کار و جنایت­کاری بوده است و در حقّ ملت ایران آنقدر جنایت کرده و آن­ها را به حبس کشیده و تبعید کرده و کشتار نموده است. پناه دادن به چنین شخصی خودش یک شکست سیاسی در دنیا است.

… آقای کارتر هر چه هم کوشش کرد محمّدرضا را نگهدارد و این اواخر هم کراراً پیش ما می‌فرستاد که مثلاً ایشان باشد و بعد هم می‌خواست بختیار را نگهدارد، ولی نتوانست و شکست خورد. آن یک شکست بود، گرچه بزرگ بود، لکن در مقابل این شکست دوّم که خواهد خورد، کوچک است.

کارتر گاهی ما را از جهات نظامی و گاهی از جهات اقتصادی می‌ترساند و خودش هم می‌داند که دارد طبل میان تهی می‌زند. او نه همچون عرضه نظامی دارد و نه از او گوش می‌کنند و این اشتباه هم روی همان بیماری است که این ابرقدرت­ها دارند.

اگر جهان عبارت از آن واقعیّتی است که وجود دارد، این واقعیّت، این مستضعفین هستند که دارند جهان را اداره می‌کنند و مستکبرین فقط کارشان ایجاد فساد است و نه چیز دیگر.

… او فکر می‌کند تمام کشورها مثل یک انگشتر در دست اوست و اگر وقتی گفت که مثلاً به ایران گندم نفروشید، تمام کشورها دستشان را به سینه می‌گذارند و تعظیم می‌کنند و می‌گویند چشم! حتی در کشور خودش از او اطاعت نکردند و وزیر کشاورزی‌اش گفت که این امری غیر صحیح است. ما چه احتیاجی به گندم آمریکا داریم؟

… الان فهمید که قشر بزرگی از ملت آمریکا که سیاهپوستان هستند از او جدا شدند و روحانیّون مسیحی سیاهپوست بر علیه او و به نفع ایران تظاهرات کردند و بعد هم دیگران خواهند کرد. دیگرانی که آن­ها را اینان جزء جهان نمی‌دانند.

… این خانه جاسوسی را هم ما در اینجا می‌بندیم. این خانه جاسوسی هم قابل این نیست که سفارتخانه‌ای بشود، مگر بخواهند بساط جاسوسی را بهم بزنند. اگر بساط جاسوسی را به هم بزنند و او را هم برگردانند در آنصورت ممکن است، که روابطی که برای ما نفع داشته باشد محفوظ باشد.

… در ظرف این چند سال و خصوصاً این دو سال آخر در کشور ما تحوّل پیدا شده و افراد افکارشان یک افکار دیگر شده. همان­طور که سایر ملّت‌ها تغییر و تحوّل پیدا کرده‌اند و دیگر خواب نیستند که شما بر آن­ها حکومت کنید و آن­ها تسلیم محض باشند. این سران کشورها اعم از آمریکا و غیرآمریکا باید خودشان را عوض کنند و اگر نکنند صلاح خودشان هم نیست و به تباهی کشیده می‌شوند.

… جوانان ما فکر نکنند این دستجاتی را که در ایّام عاشورا راه می‌افتند این را ما به راهپیمایی تبدیل کنیم. این خودش راهپیمایی است با یک محتوای سیاسی و باید همان­طوری که سابق بود، بلکه بالاتر، همان سینه‌زنی، همان نوحه‌خوانی، همان‌ها رمز پیروزی ماست. در سراسر کشور مجلس روضه‌ باشد، همه روضه بخوانند. همه گریه کنند. شما در کجا سراغ دارید که یک ملّتی اینطور هماهنگ شود؟ کی این­ها را هماهنگ کرده؟ این­ها را سیّدالشهدا هماهنگ کرده است.

… امروز هم که نزدیک محرّم است گفته می‌شود بعضی جوان­های ما بازی خورده‌اند و اگر آقایی بخواهد روضه‌ بخواند، می‌گویند دیگر لازم نیست. این­ها ملّتفت نیستند که آن­هایی که با روضه مخالفند، همان­هایی هستند که با روحانیّت مخالف بودند و همان­هایی هستند که با دانشگاه مخالفند و با روحانیّت مخالف بودند و همان­هایی هستند که با کارگر و کشاورز مخالفند و همان­هایی هستند که می‌خواهند ما را بدوشند و ما را ذلیل نگه دارند. این هماهنگی که در تمام ملت ما در قصّه کربلا هست، این بزرگ­ترین امر سیاسی و امر روانی در دنیا است. تمام قلوب با هم متّحد می‌شوند. اگر خوب این جریان را راه ببریم، به خاطر این هماهنگی ما پیروزیم و قدر این را باید بدانیم.

… تکلیف آقایان است روضه بخوانند و تکلیف مردم است دسته‌های سینه­زن شکوهمند بیرون بیاورند. تا ابد هم اگر برای سیّدالشهداء گریه کنیم، برای سیّدالشهداء نفعی ندارد. برای ما نفع دارد.

… من امیدوارم انشاالله همان­طوری که آن محرّم برای ما هدیه آورد و مجرم فرعی ما را از بین برد، همین­طور این محرّم هم برای ما هدیه بیاورد و مجرم اصلی ما را به جای خودش بنشاند.

سخنان امام ابهّت دروغین آمریکا را فرو میریزد و رعب و ترس را با سلاح شهادت­طلبی که سرچشمه گرفته از حماسه کربلاست، از دل­ها زایل می­نمایند و انحرافات بزرگی را که در ذهن­ها رسوب کرده است، شستشو می­دهند و مسیر صحیح را در پیش پای ملت فداکار ما می­گذارند.

سرود خمینی ای امام که معمولاً به دنبال پخش سخنان امام از رادیو پخش می‌شد، از بلندگوهای لانه جاسوسی پخش و جمعیّت عظیمی که حضور داشتند، با شور و هیجان با آن همراهی می­کنند.

هنوز ساعتی از پایان سخن امام نگذشته است، که موج جمعیّت به سمت لانه جاسوسی حرکت می‌کند و موج موج دسته‌های مختلف مردم عزادار از محلات مختلف تهران در حالی که شعار می‌دهند و نوحه می‌خوانند، وارد خیابان طالقانی و خیابان­های اطراف می‌شوند.

جمعیّت فشرده و فشرده‌تر می‌گردد. در آن شب و در آن آخرین ساعات پایان قرن چهاردهم هجری قمری، تهدیدات کارتر و خبر حرکت ناوهای آمریکایی به سمت خلیج فارس و سخنان امام، این‌گونه خواب را از چشم مردم انقلابی و وفادار تهران ربوده و آنان را به سمت لانه جاسوسی کشانده است.

از بلندگو که توسط دانشجویان اداره می‌شود شعار داده می‌شود:

–       حقّ بر باطل پیروز است، کارتر، کارتر، نابود است.

این شعار جمعیّت را به هیجان می‌آورد و از اعماق وجودشان این شعار را فریاد می‌زنند:

–       توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد

 کشور ما الهی است کارتر خبر ندارد.

صدای شلیک هوایی گلوله‌ها از خیابان­های اطراف و دور دست، گاهی در میان فریاد جمعیّت به گوش می‌رسد و یادآور شب اوّل محرّم سال گذشته و شلیک گلوله‌های دژخیمان به سوی عزاداران حسینی در خیابان­های جنوبی تهران است.

یکی از دوستانی که تازه وارد لانه جاسوسی شده است از دسته‌های مختلفی که در خیابان­های تهران به راه افتاده و مشغول عزاداری است، سخن می‌گوید و جالب این بود که او تعریف می‌کرد که با توجه به اینکه مردم سال گذشته جهت شکستن حکومت نظامی در خیابان‌ها با آتش زدن لاستیک دست به مقاومت زده بودند و سپس دست به ابتکاری بدیع و تاریخی زده و با تهاجم نیروهای جنایتکار و تیراندازی آنان به سوی مردم، به پشت بام‌ها رفته و ندای الله‌اکبر سر داده بودند. امسال نیز مردم پس از سخنرانی امام به خیابان‌ها ریخته و لاستیک آتش زده و به سینه‌زنی و عزاداری پرداخته‌اند و به سوی لانه جاسوسی به حرکت در آمده بودند.

ساعت نه و چهل و پنج دقیقه طبق دعوت حزب جمهوری اسلامی، مردم بالای پشت بام­ها رفته و فریاد الله‌اکبر سر می‌دهند. از بلندگوهای لانه جاسوسی برنامه رادیو که مشغول پخش فریادهای مردم در پشت بام­هاست، در حال پخش است. دانشجویان هم به محوطه آمده‌اند و در مقابل جمعیّت، پشت در ایستاده‌اند و همراه با آنان، شروع به گفتن الله‌اکبر می‌کنند. شور و هیجان این شب تاریخی را نمی‌توان وصف نمود. لحظاتی وجود دارد که تا انسان در آن واقع نشود و از نزدیک و خود آن را احساس نکند، عظمتش قابل تصوّر نیست.

مادر سه شهید در مقابل در و جلوی جمعیّت ایستاده است و همراه جمعیّت با هیجان شعار می‌دهد.

 مردی بلند قدی جلوی جمعیّت توجّهم را جلب می‌کند، چهره‌اش آشناست. به یاد می‌آورم که فرزند نوجوانش در دوران انقلاب به شهادت رسیده بود و روزی که او و خویشاوندان و نزدیکانش برای مراسم تدفین آن شهید به بهشت زهرا آمده بودند، او را عزادار فرزندش دیده بودم. روزی هم که امام وارد ایران شدند و قرار بود در قطعه ۱۷ بهشت‌زهرا سخنرانی کنند و من جزء نگهبانان آن قسمت بودم، این مرد با چه هیجانی و با چه حالت عجولانه‌ای و در حالی که دست یکی از فرزندانش را گرفته بود، با عدّه‌ای از خانواده‌های شهدا به سمت محل استقرار امام می‌رفتند و حال در مقابل لانه جاسوسی و در میان جمعیّت ایستاده بود و همراه آنان الله‌اکبر می‌گفت. از مشاهده او و مادر سه شهید، بغض گلویم را گرفت و اشک از چشمانم جاری شد. حس کردم، تحمّل دیدن این صحنه‌ها و قدرت تحمّل این لحظات را ندارم.

پس از پایان مراسم تکبیر­گویی، جوانی پشت تریبون قرار می‌گیرد و با صدای نسبتاً زیبائی که دارد شروع به خواندن اشعار زیر به سبک اشعار دوران انقلاب می‌نماید و جمعیّت نیز با پاسخ دادن به بعضی بندها با او همراهی می‌نماید:

ای کارتر خائن، سکوتم محال است،

 ای کارتر خائن، سکوتم محال است.

با سکوتم دین حقّ پایمال است

با خون خود می‌نویسم، رهبرم روح خداست،

 با خون خود می‌نویسم، رهبرم روح خداست.

تا انتقام شهیدم نگیرم،

 تا انتقام شهیدم نگیرم

 ننشینم از پا، مگر خود بمیرم.

با خون خود می‌نویسم، رهبرم روح خداست،

 با خون خود می‌نویسم، رهبرم روح خداست.

و به این وسیله مراسم عزاداری همراه با شعارهای سیاسی برعلیه یزید زمان و سلطه‌گران مستکبر کاخ سفید نشین در مقابل لانه جاسوسی آغاز می‌شود.

شعارهای امشب نیز جالب است:

–      تهدیدات نظامی دیگر اثر ندارد

 از وحدت مسلمین کارتر خبر ندارد.

–      ناو هواپیمابر دیگر اثر ندارد

 از لذّت شهادت کارتر خبر ندارد.

–      لااله الاالله، مرگ بر کارتر، مرگ بر شاه

–      نه سازش، نه تسلیم، نبرد با آمریکا

–      مستضعفین پیروزند، آمریکا و کارتر نابودند.

–      رهبر یکی روح‌الله، مرگ بر کارتر، مرگ بر شاه

–      ای شاه اگر آمریکا حامی و یاور توست

 چوبه دار ملت منتظر سر توست.

–      با تبر بت شکنی، این کارتر رو می‌شکنیم.

–      آمریکا، آمریکا، مرگ به نیرنگ تو

 ، خون شهیدان ما می‌چکد از چنگ تو

–      به فرمان خمینی، پیش به سوی وحدت

 همیشه پاینده باد، آتش رزم ملّت.

ساعت به نیمه شب نزدیک می‌شود، جمعیّت با شور و هیجان در حال شعار دادن و ابراز تنفّر نسبت به شاه و کارتر و آمریکاست.

پاس امشب من از ساعت دوازده تا دو است. به بلوک می‌روم تا خود را آماده ‌کنم. از شدّت گرسنگی متوجّه می‌شوم که شام نخورده‌ام. با عجله مقداری از شام را که در یخچال گذاشته شده است، برمی‌دارم تا با خود سر پاس ببرم، از زیادی غذای موجود در یخچال متوجّه می‌شوم باید تعداد دیگری از دوستان نیز مانند من گرسنگی را فراموش و هنوز شام خود را نخورده باشند.

وظیفه من نگهبانی در میان درختان بلند محوطه باغ مانند لانه و حفاظت از دیوار شرقی آن بود.

با تحویل سلاح از نگهبان قبلی و رفتن او و پاس­بخش، دو ساعت نگهبانی در تنهایی و در حالی که صدای شعار مردم حاضر در مقابل لانه نیز به گوش می‌رسد، یک­دنیا مطلب را در ذهنم به تلاطم در می‌آورد. تهدید کارتر به حمله نظامی، حرکت ناوهای جنگی آمریکایی به سمت ایران، سخنان امام، تظاهرات مردم، عزاداری، تکبیر در پشت بام­ها، مادر سه شهید، پدر نوجوان شهید و شعارها و … همانند فیلمی بر پرده­ای، در مقابل چشمم رژه می‌رود.

در اواخر پاس از خستگی کنار جوی آب وسط محوطه می‌نشینم و در حالی که چشمانم به سوی دیوارهاست، به درختی تکیه می‌زنم. ترنّم گوش نواز آب جاری درجوی آب، گذر عمر را نشان می­دهد و در آن خلوتی شب چه عبرت آموز.

 عباس ورامینی، پاسبخش این شب، با یکی از دوستان پیدایش می‌شود. بلند می‌شوم و برای او دست تکان می‌دهم تا مرا ببیند. می­خواستم اسلحه و خشاب­ها را به نگهبان بعدی تحویل بدهم، که آنان مرا از وقوع حادثه‌ای در خانه خدا مطلع می‌کنند. یک حرکت مسلّحانه در آنجا به وقوع پیوسته و دلیل قطع مخابرات عربستان نیز همین بوده است. آنان از جزئیات حادثه خبر دقیقی نداشتند و خبر را از رادیوهای بیگانه شنیده بودند.

 اسم شب امشب: «حمله نظامی تهدید تو خالی» است

 

 

 

 

هجدهمین روز

۳۰ آبان ۱۳۵۸

چهار شنبه

اوّل محرم ۱۴۰۰

۲۱ نوامبر ۱۹۷۹

اوّلین روزقرن پانزدهم هجری قمری و راهپیمایی هجرت

 

نخستین ساعات امروز، به نگهبانی دیوار شرقی گذشت و از ساعت ۶ تا ۸ صبح نیز نوبت دوّم پاس من بود، امّا در مقابل ساختمان مرکزی و در محوطه پشت دیوار جنوبی که در خیابان طالقانی واقع است.

از جمعیّت دیشب چندان خبری نیست. افرادی در پیاده‌روها حضور دارند. تک و توکی ماشین نیز هر از چند دقیقه عبور می­کند. کناره خیابان چادرهای مختلف دیده می‌شود.

قسمت­هایی از دیوار رو به رو سیاه‌پوش است. چند جوان کنار پیاده‌رو آتش روشن کرده‌اند و در سرمای صبحگاهی به آن پناه آورده‌اند.

من هم اسلحه را بر دوش انداخته و دست­هایم را از سر‌ما در جیب آورکت کرده و کلاه آن را بر سر انداخته‌ام و مشغول گشت پشت دیوار و نرده‌های مشرف به خیابان هستم.

امروز دوستان دانشجو، زودتر از روزهای قبل، تعدادی پلاکارد با زبان فارسی و انگلیسی و عربی و نیز عکس­هایی از حضرت امام را بر سر در لانه جاسوسی نصب می‌کنند. بلندگوها که از روز قبل تعداد آن بیشتر شده و تا چند خیابان آن طرف‌تر هم نصب شده‌اند، آزمایش می‌شود. مسئولان واحد سیّار صدا و سیما صبح زود آمده‌اند و مشغول آماده‌سازی واحدهای خود هستند.

با توجه به اعلام راهپیمایی بزرگداشت هزار و چهارصدمین سال هجرت پیامبر و به خصوص با توجه به تأیید امام و دعوت شورای انقلاب از مردم برای حضور در راهپیمایی و اعلام تعطیل عمومی در سراسر کشور، پیش‌بینی می‌شود جمعیّت عظیمی در این راهپیمایی که به سمت لانه جاسوسی خواهد بود، شرکت نمایند.

تعدادی از برادران پاسدار کمیته و نیروهای شهربانی در حالی که اسلحه بر دوش انداخته‌اند، در پیاده‌رو، پشت دیوار به نگهبانی ایستاده‌اند.

تعدادی از برادران روحانی هم پشت نرده‌ها روی پتویی که روی زمین انداخته‌اند، نشسته‌اند و به گفتگو با یکدیگر مشغولند. سر صحبت را که با آن­ها باز می‌کنم، متوجّه می‌شوم صبح زود از قم آمده‌اند تا در راهپیمایی و مراسم این روز شرکت کنند. از صحبت­های آن­ها متوجّه می‌شوم تعداد زیادی از روحانیون و طلاب قم، عازم تهران هستند و قرار است به سمت لانه جاسوسی راهپیمایی نمایند.

اواسط پاس متوجّه می­شوم که آهسته آهسته صدها نفر در مقابل لانه تجمع نموده‌اند و رفت و آمد ماشین­ها نیز دارد قطع می‌شود.

خبرنگاران زیادی مقابل در اصلی حاضر شده­اند و دوربین­ها روی دوش فیلم‌برداران، خودنمایی می‌کند.

 با رسیدن ساعت هشت صبح، خیابان پر از جمعیّت شده و بلندگوی سفارت به کار افتاده است.

با پایان نوبت پاس به بلوک می‌روم و صبحانه‌ای را که امروز، با آش و شله‌زرد نذری خانواده چند تن از دانشجویان تهرانی، شاهانه شده است، با سرعت می‌خورم و پس از استحمام، با یکی دو نفر از دوستان بیرون می‌رویم. دانشجویان در پشت‌بام اتاق نگهبانی به صورت فشرده‌ای تجمع نموده‌اند و آنجا دیگر جایی برای ایستادن نیست. به قسمت غربی در ورودی که می‌توان پشت دیوار ایستاد و از آنجا خیابان را دید، رفتیم و با زحمت جایی برای ایستادن پیدا کردیم. جمعیّت هیجان‌زده در مقابل لانه تجمع نموده و تا چشم کار می‌کند گروه‌های مختلف در حال حرکت هستند، جمعیّت هر لحظه فشرده و فشرده‌تر می‌شود.

پرچم­های عزاداری و علم و کتل­ها و صدای سنج و طبل عزا، به همراه گروه‌های زنجیرزن و سینه‌زن، منظره راهپیمایی را با روزهای قبل متفاوت نموده و حال و ‌هوای معنوی خاصی ایجاد کرده است. تهدید نظامی آمریکا و حرکت ناوگان آمریکا به سمت ایران، بر شور و هیجان مردم افزوده است.

شعارها بسیار پر‌شور‌تر از روزهای قبل و محتوای آن­ها متناسب با جریان روز است.

– ای کارتر بی‌ایمان، تو با سلاح ناوگان

 ما با سلاح ایمان بجنگ تا بجنگیم.

– تا خون در رگ ماست، خمینی رهبر ماست.

– آمریکا، آمریکا، تو پیرو یزیدی

 ما پیرو حسینیم، در کربلای ایران، بجنگ تا بجنگیم.

– تحریم اقتصادی، تهاجم نظامی، هرگز اثر ندارد.

– منتظر تو هستیم تفنگدار آمریکا

 به خاک و خونت کشد خلق مسلمان ما.

راهپیمایی گسترده‌تر از آن است که به نظر آید. روحانیون زیادی در صف­های به هم پیوسته، خود را جلوی لانه رسانده‌اند و از مقابل آن رژه می­روند. تعدادی از آنان بسیار مسن هستند و بعضی آن‌چنان با مشت­های گره کرده و با هیجان شعار می‌دهند که موجب تعجّب انسان می‌شود. امام با جان مردم چه کرده است و نهضت او چگونه زن و مرد، پیر و جوان و نوجوان و حتی کودک را به حرکت در آورده است. امام مردم را به فطرت پاک الهی وجودشان، بازگردانده است. در حقیقت امام شخصیّت و هویّت تاریخی و فرهنگی و دینی ملت ایران و ایمان به خود و خودی را در وجودشان زنده نموده است و انقلاب ما نیز چیزی جز بازگشت به خویشتن الهی خویش نیست.

شرکت زنان در تظاهرات بسیار چشمگیر و گسترده است، آنان دسته‌جات بسیار بزرگی را تشکیل داده و جداگانه با نظم و ترتیب حرکت می‌کنند.

کار‌کنان نیروی­زمینی و دریایی و هوایی ارتش نیز با لباس­های فرم خود به چشم می‌آیند.

خبرنگاران نیز گزارش داده‌اند که در ساعت یازده و آغاز رسمی برنامه، چند میلیون نفر در اطراف لانه جاسوسی و خیابان‌های اطراف تجمع نموده‌اند.

امروز به دعوت حزب جمهوری اسلامی، مراسمی نیز به مناسبت سالگرد کشتار عزاداران حسینی در عاشورای سال گذشته در محل شهادت آنان، یعنی خیابان سرچشمه که دفتر مرکزی حزب هم در همان محل واقع شده است، برگزار می‌شود و قرار است پس از اتمام برنامه، جمعیّت آنجا هم، به سمت لانه جاسوسی حرکت کنند.

جمعیّت در خیابان فردوسی تا نزدیک میدان فردوسی و در خیابان طالقانی از غرب و شرق آن تا چشم کار می‌کند و در خیابان مبارزان از یک طرف تا نزدیک خیابان انقلاب و از سوی دیگر تا کنار مسجد جوادالائمه و خیابان کریم خان زند حضور دارد.

تعداد زیادی از جوانان از درخت­ها و اسکلت­های نیمه‌تمام چند ساختمان نزدیک لانه، بالا رفته‌اند. پشت‌بام­های مقابل سفارت نیز پر از جمعیّت شده است.

انسان حس می‌کند با هر شعاری که از طریق بلندگو اعلام می‌شود و جمعیّت آن را تکرار می‌کند، در و دیوار می‌لرزد. جمعیّت آنچنان هیجان زده و از عمق جان فریاد می‌زند که گویا صدای او بر گونه تمام ظالمین و ستمگران و جهان­خواران سیلی زده و در گوش آنان فریاد مقاومت و جهاد و ایثار و استقامت را می‌خواند.

یکی از دوستان که کنار من ایستاده است، جمله‌ای را از امام سجاد (ع) می‌خواند:‌ «الحمدلله الذی جَعَل اَعدائَنا منَ الحُمقا.» شکر خدایی را که دشمنان ما را از احمق­ها قرار داد.

چقدر این جمله به جا بود. تا آخر آنچه را در ذهن او بود خواندم:‌ «کاخ سفید در شب اوّل محرّم اطلاعیه داده و ملت شهادت طلب ایران را به اقدام نظامی تهدید نموده است و این را اگر حماقت ندانیم، پس چیست؟!»

پس از تلاوت قرآن، مردم به شعارهایی که از بلندگوها پخش می‌شود پاسخ می‌دهند.

اعلام می­شود که تعدادی از دانشجویان که در مسجد دانشگاه تهران و اطراف آن تجمع نموده­اند، به دنبال سخنان امام در رابطه با برپایی مراسم سنّتی عزاداری، با حمل پرچم عزاداری و زنجیرزنی و سینه‌زنی به شکل سنّتی به سمت لانه جاسوسی حرکت نموده‌اند.

این حرکت بسیار پر معنا و نشانگر تأثیرات سخن امام در قشر تحصیل­کرده مسلمان و کنار رفتن شبهات و نمایان شدن سنّت­های عمیق و گرانبهای اسلامی که در جامعه ما متروک و مورد تهاجم قرار گرفته است، می­باشد.

 یکی از دانشجویان پشت تریبون قرار گرفته و به بررسی آثار خارجی تسخیر لانه جاسوسی پرداخته و بیان می­دارد:.

این جریان موجبات بیداری و امیدواری مردم جهان سوّم را فراهم آورده است و در پیش چشم آنان ابهّت دروغین آمریکا را در هم شکسته است و برای نخستین بار طی سی سالی که از سیاست‌های سلطه‌گرانه و توسعه طلبانه آنان در این سوی جهان می‌گذرد موجب شده است که سردمداران جنایت­کار حاکم بر آمریکا در برابر چشم تمام جهانیان احساس حقارت نمایند و تمام اقدامات آنان با عکس‌العمل شدید ملت ایران مواجه گردد و عظمت ملت ایران را به همه جهانیان نشان دهد.

سپس حجّت‌‌‌الاسلام والمسلمین خوئینی­ها در میان شعار جمعیّت که فریاد می‌زند:‌

– روحانی مبارز خدا نگهدار تو

– دانشجوی خط امام، بر تو درود، بر تو سلام

– فیضیه، دانشگاه، ضد کارتر ضد شاه

در سخنانی اعلام می‌کند:

ما مرد جنگیم، ما فرزند محرّم هستیم؛ ماهی که خون بر شمشیر پیروز شد. ملت ایران برای نبرد علیه آمریکا، آغاز محرّم سال هزار و چهارصد هجری را آغاز این نبرد انتخاب کرده است.

 آمریکا شما را به محاصره اقتصادی تهدید می‌کند و رهبر بزرگمان امام خمینی در کمال قدرت و در نهایت اقتدار، کارتر و کاخ نشینان واشنگتن را به مسخره می‌گیرد که ما را از لحاظ اقتصادی تهدید می‌کنید؟ ما روزه می‌گیریم و ملت نشان داد که ما گرسنگی را تحمّل می‌کنیم، امّا ذلّت را هرگز!

آمریکا با تهدید نظامی می‌خواهد ما را از پای درآورد و امام فریاد می‌زند ما را از جنگ می‌ترسانید؟ ما مرد جنگ هستیم. ما مرد مبارزه هستیم. ما مرد شهادت هستیم.

ای حسین! ای وارث آدم! اگر تو در سال شصت یک هجری فریاد زدی که: آیا کسی هست که مرا یاری کند؟ ملت ما در آغاز سال هزار و چهارصد هجری فریاد می‌زنند: ای حسین! تو تنها نیستی. ما همه برای تو و به یاری تو در کربلای ایران ایستاده‌ایم.

امروز کشتی انقلاب هدایت­گری همچون هدایت­گر کشتی نوح دارد. امروز انقلاب ما رهبری چون انقلاب کربلا دارد و می‌رود تا همه بیچارگان و مستضعفان زمین را نجات دهد.

.

در اینجا صدای فریاد جمعیّت مانند انفجاری بلند می‌شود:

– وای اگر خمینی حکم جهادم دهد

 ارتش کارتر نتواند که جوابم دهد.

–       ما همه سرباز توایم خمینی

 گوش به فرمان توایم خمینی.

با پایان سخنرانی حجّت الاسلام موسوی خوئینی­ها، ساعت از یک گذشته است، امّا اعلام می‌شود به دلیل اینکه گروه عظیمی از راهپیمایان که در سالگرد شهادت عزاداران حسینی در مراسم سرچشمه شرکت نموده‌ و در حال حرکت به سوی لانه جاسوسی می­باشند، قرائت قطعنامه تا رسیدن کلیّه راهپیمایان، به تأخیر خواهد افتاد.

هلی‌کوپتری آبی رنگ بالای سر جمعیّت به فیلم‌برداری مشغول است و گاهی آنچنان به جمعیّت نزدیک می‌شود و پایین می‌آید که صدای آن برای حاضرین مزاحمت ایجاد می‌کند.

از صحبت دوستان متوجّه می‌شوم، مراسم راهپیمایی به طور زنده از شبکه سراسری رادیو و تلویزیون در حال پخش است. برای اطّلاع بیشتر به بلوک می‌روم و رادیوی کوچک را بر می‌دارم تا بهتر در جریان اخبار باشم. احساس می‌کنم همه ملت ایران در این لحظه به صحنه‌هایی که با دو چشمانم از نزدیک آن را مشاهده می‌کنم متوجه هستند.

پس از پایان سخنان حجّت‌الاسلام والمسلمین خوئینی­ها، یکی از خواهران دانشجو پشت تریبون قرار می‌گیرد و از هجرت تاریخی پیامبر که موجب تشکیل یک جامعه اسلامی در عصر ایشان شد، سخن می‌گوید.

از مسائلی که امروز به کرّات مشاهده می‌شود، افرادی هستند که به علت ازدحام شدید جمعیّت، حالشان به هم می‌خورد و به واحدهای درمانی سیّار که در همان نزدیکی مستقر است، رسانده می‌شوند.

 برخلاف روزهای قبل، در راهپیمایی عظیم امروز، جمعیّت پلاکارد با خود حمل نمی‌کند. گویی همه می‌دانند که چه می‌خواهند بگویند! و لازم نیست در این رابطه به کسی تذکّر داد.

نماز جماعت در لانه نیز حدود ساعت یک در محوطه داخل لانه و در مقابل جمعیت عظیم حاضر برگزار می­شود.

همانطور که بیان شد رادیو برنامه راهپیمائی را به صورت زنده پخش می‌کند و خبرنگاران، لحظه به لحظه از آنچه در مقابل لانه جاسوسی و یا خیابان‌های تهران و نیز از تجمع و راهپیمایی سرچشمه تهران که جهت سالگرد شهدای محرّم سال قبل برپا شده است، گزارش می­دهند. سخنران این تجمع حجت‌الاسلام هادی غفاری فرزند شهید آیت‌اله غفاری است.

حدود ساعت یازده و نیم و پس از پایان برنامه، جمعیّت از سرچشمه به سوی لانه جاسوسی به راه افتاده‌اند. پیش‌بینی می‌شود که به علت کثرت جمعیّت، آنان بعد از ساعت دو برسند.

تجمّع سرچشمه که اکثر حاضران آن، وابستگان شهیدان شب و روز اوّل محرّم سال گذشته هستند، دارای شور و حال خاصی است و پخش مستقیم آن از رادیو همراه با سینه زنی جمعیّت، که با شعار حسین حسین و نوحه‌خوانی همراه بود، انسان را متأثّر می‌نمود. این در حالی بود که ما ناظر جمعیّت عظیم مقابل لانه جاسوسی و شعارهای هیجان انگیز آنان نیز بودیم.

یکی از کسانی که در تجمع سرچشمه سخنرانی کرد و صحبت­های او پخش می­شد، فرزند یکی از شهدای گرانقدر آن محل، یعنی فرزند شهید «رضا استاد حسن بنا» راننده فداکار شرکت واحد بود، که در روز اوّل محرّم سال ۵۷، با مشاهده تیراندازی دژخیمان رژیم شاه به سمت عزاداران حسینی برای نجات جان آنان، اتوبوس دو طبقه شرکت واحد را مقابل مأموران دژخیم شاه حائل کرد تا از اصابت گلوله­های دژخیمان شاه به مردم عزادار جلو گیری نماید و خود با اصابت گلوله به شهادت ‌رسید.

طبق گزارش خبرنگار رادیو، اتوبوس دو طبقه راننده فداکار شرکت واحد، شهید استاد حسن بنّا در محل حادثه قرار داده شده و بدنه آن سیاهپوش شده است. در این تجمع از شهردار تهران درخواست شد که چهار راه سرچشمه را به نام این شهید گرانقدر تغییر نام دهند. محتوای چند پلاکارد که در محل برگزاری مراسم و محل شهادت این شهیدان گرانقدر، نصب شده بود و توسط گزارشگر برنامه خوانده شد.

اخبار ساعت ۲ بعد از ظهر رادیو، توسط ‌دوستان روابط عمومی، از بلند‌گوهای اطراف لانه پخش می‌شود. جمعیّت مقداری سا‌کت می‌شو‌د. اخبار با یک خبر کا‌ملاً غیر‌مترقبه آغاز می‌شود:

«افراد مسلّحی دیروز وارد مسجدالحرام شده و ضمن اشغال آن امام جماعت مسجدالحرام را کشته‌اند.»

خبرگزاری‌های معتبر عالم و نیز مطبوعات مصر و کویت و همچنین منابع ژاپنی خبر داده‌اند، که از بامداد دیروز تمام ارتباطات تلفنی و تلکس سعودی با جهان خارج قطع شده است. گزارش‌های خبرگزاری‌ها در رابطه با حمله مردان مسلّح به طور کلّی مغشوش و متضاد است.

این خبر آنچنان تعجّب‌آور است که رادیو تنها پس از اعلام جزئیات آن، به پخش اخبار راهپیمایی بزرگ هجرت و سال‌گشت شهدای محرّم و آغاز سال ۱۴۰۰ می‌پردازد.

جزئیات بیشتری از این حادثه اعلام نشده است. خبر کاملاً سانسور شده است. تمام خبرهای موجود از طریق دفتر هیأت نمایندگی آمریکا در مکّه به جهان مخابره می‌گردد. رویتر به نقل از منابع عربستانی گزارش داده است که یک رهبر مذهبی مسلمان در جریان اشغال کشته شده. شایعات دیگری مبنی بر به گروگان گرفته شدن او وجود دارد.

گفته شده که امام جماعت مسجدالحرام، از شخصیّت­های بارز عربستان و طرفدار انقلاب اسلامی و مخالف سرسخت آمریکا بوده است.

محافل نزدیک به آمریکا ادّعا کرده‌اند که حمله کنندگان از فرقه مهدیّه بوده و رابطه نزدیک با مسلمانان شیعه ایران دارند. در هر صورت این­ها اخبار مغشوشی است که از این حادثه به جهان مخابره شده است، امّا اصل حادثه فعلاً معلوم نیست.

 تنها چیزی که می‌توانست خبر راهپیمایی عظیم هجرت را تحت‌الشعاع خود قرار دهد، چنین خبری بود و تنها چیزی که در همان لحظات اوّل به ذهن خطور می‌کند این است که این جریان، یک بازی و یک توطئه است. همین. این آب گل‌آلوده برای چه درست شده و چه کسی و یا چه کسانی می‌خواهند از آن ماهی مقصود بگیرند، باید در روزهای آتی روشن شود.

از سوی دفتر امام نیز اطّلاعیه­ای در این رابطه صادر و در آن بیان می­گردد:

طبق اخبار واصله عدّه‌ای مسلّح به مسجدالحرام حمله کرده و امام جماعت مسجد مورد اصابت گلوله واقع شده، این کار خلاف موازین اسلامی بوده و علاوه برآنکه مسجدالحرام مأمن مسلمان هاست، مکه معظّمه نیز مأمن است. پیداست که دست­های جنایت­کاری می‌خواهند بین مسلمین اختلاف انداخته چهره انقلاب­های اسلامی را زشت نمایند، و بعید به نظر نمی‌آید که این کار امپریالیسم خیانت­کار آمریکا باشد تا با اینگونه نیرنگ­ها به صفوف فشرده مسلمین رخنه کنند.

اخبار حاکی از این است که در سراسر کشور، راهپیمایی با شکوهی به مناسبت بزرگداشت هزار و چهارصدمین سالگرد هجرت پیامبر برگزار شده و حضور مردم در آن بی‌نظیر بوده است.

 رادیو اعلام می‌کند در تهران هنوز بسیاری از گروه‌های راهپیمایان به لانه جاسوسی آمریکا نرسیده‌اند و گزارشی از تجمع مردم تهران و بسیاری شهرستان­های نزدیک به تهران را پخش می‌کند.

در قم، راهپیمایان هجرت، پس از تجمع در مسجد دروازه کاشان و سخنرانی آیت‌الله خلخالی، به سوی بیت امام راهپیمایی نموده‌ و در مقابل منزل ایشان تجمع کرده‌اند و حضرت امام، علیرغم کسالت و سردی هوا، در میان راهپیمایان حضور یافته‌اند.

امروز حدود یکصد نفر از هنرجویان هنرستان صنعتی کرمانشاه، به منظور پشتیبانی از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از کرمانشاه، پیاده به مقصد تهران، راهپیمایی خود را آغاز نموده‌اند.

در حدود ساعت ۳ رادیو اعلام می‌کند، به دلیل حضور تمامی راهپیمایان، قطعنامه راهپیمایی قرائت می‌گردد. متن قطعنامه راهپیمایی عظیم هجرت، توسط دانشجویان پیرو خط‌ امام تهیّه شده است.

بندهای گوناگون قطعنامه با تأیید جمعیّت عظیم راهپیما همراه است. گاهی نیز شعارهایی به دنبال تکبیرها گفته می‌شود. بعضی از بندهای قطعنامه چنین است:

قطعنامه راهپیمایی هجرت

«جهان عبارتست از مستضعفین و جهان بر دوش مستضعفین می‌چرخد و مستکبرین جهان­خوار جز فساد و تباهی چیزی ندارند.»

 امام خمینی

در این زمان که در پرتو عنایات خداوند و رهبری امام خمینی نسیمی از اسلام بر این امّت به خون نشسته وزیدن گرفته و قشرهای مختلف مردم از آن نور خدایی پرتو می‌گیرند و با تنها رمز پیروزی، یعنی وحدت کلمه، توده‌های میلیونی در سایه ایمان به خدا چنان اقیانوس عظیمی پدید آورده­اند که قادر است ام‌ّالفساد جوامع بشری، یعنی آمریکای جهان­خوار را همچون خاشاکی از سر راه خود بردارد، انقلاب اسلامی ایران در ابعاد حرکت جدیدش، ضربات پی‌درپی خود را چنان بر پیکر نیمه جان امّ‌الفساد قرن، امپریالیسم آمریکا فرود می‌آورد که قریباً او را در صحنه بین‌المللی از اعتبار ساقط خواهد نمود.

همانگونه که محرّم سال گذشته، سرآغاز هجرت اسلام به سوی شهادت بود و از آن پایگاه رفیع، طاغوت ایران و مجرم فرعی ساقط شد، در محرّم امسال که هزار و چهارصدمین سال هجرت پیامبر بزرگ اسلام می‌باشد، باید طاغوت بزرگ و مجرم اصلی را به جای خود نشاند. اینک اصول قطعنامه راهپیمایی هجرت را که به خاطر دستیابی به هدف بزرگ فوق یعنی نفی شیطان بزرگ قرن، آمریکای تبهکار و استرداد محمّدرضای پهلوی خائن به ایران است به شرح زیر اعلام می‌داریم:‌

۱- ملت ایران انقلاب اسلامی خود را به رهبری امام خمینی در این مقطع تاریخ، مبارزه همه جانبه علیه آمریکای جهان­خوار می‌داند.

۲- ملت ایران، دولت آمریکا، این امّ‌الفساد قرن را دشمن شماره یک خود دانسته و به مبارزه بی‌امان خود علیه او تا پیروزی نهایی ادامه خواهد داد.

۳- ملت ایران محمّدرضا پهلوی را پناهنده سیاسی نمی‌داند و به شهادت همه آزادی­خواهان جهان، این موجود پلید را یک جنایت­کار حرفه‌ای و قاتل فراری می‌شناسد.

۴- پناه دادن به محمّدرضا پهلوی، جنایت­کار محکوم و فراری ایران، از طرف دولت آمریکا عملی است برخلاف موازین بین‌المللی و از این جهت ملت ایران دولت آمریکا را مجرم داشته و شدیداً محکوم می‌نماید.

۵ – ملت ایران سفارت آمریکا را محل فعّالیّت‌های دیپلماتیک ندانسته بلکه مطابق شواهد و قرائن و اسناد قطعی، این محل را مرکز جاسوسی و توطئه علیه انقلاب اسلامی ایران و منطقه شناخته و از این جهت تصرّف این لانه جاسوسی را توسط دانشجویان مسلمان پیرو خطّ‌ امام عملی صددرصد قانونی و انقلابی می‌داند

۶- گروگان‌های آمریکایی باید در ایران محاکمه شوند و پس از افشاء خیانت­های آنان که به دستور دولت آمریکا انجام شده است، مجازات گردند. مگر در صورتی که آمریکا شاه مخلوع را به ملت ایران تحویل دهد که در این صورت با یک درجه تخفیف از محاکمه آنان صرفنظر شده و از ایران اخراج خواهند شد.

۸- تهدید نظامی و محاصره اقتصادی از طرف دولت آمریکا کم­ترین تأثیری در اقدامات انقلابی ملت ایران نداشته و مسدود نمودن ذخایر ارزی ایران از نظر ملت ما یک راهزنی آشکار می‌باشد.

۹- ملت ایران اقدام متهوّرانه کشیشان سیاهپوست را علیه کارتر و درخواست استرداد شاه خائن به ایران را تقدیر نموده و از مبارزات حق­طلبانه آنان قویّاً پشتیبانی می‌نماید.

۱۰- ملت ایران جلوگیری از تظاهرات دانشجویان عزیز ایرانی مقیم آمریکا و اعمال هرگونه فشار و شکنجه بر آنان و نیز جلوگیری از ادامه تحصیل آنان را شدیداً محکوم نموده و اعلام می‌دارد که دانشگاه‌های سراسر ایران، با آغوش باز فرزندان مبارز خود را پذیرا می‌باشند.

راهپیمایی عظیم هجرت، در میان شعارهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر شاه، مرگ بر کارتر و مرگ بر سه مفسدین، کارتر و سادات و بگین، یعنی مثلث شوم امپریالیسم، ارتجاع عرب و صهیونیسم که به دنبال به ذلت کشاندن امّت اسلامی هستند، به پایان می‌رسد. اگر چه تا ساعت­ها بعد از قرائت قطعنامه، جمعیّت عظیمی در مقابل لانه جاسوسی حضور داشتند.

پس از قرائت قطعنامه، شعری در مورد محرّم، از حجّت‌الاسلام جواد محدثی خوانده می‌شود که جالب توجه است.عنوان شعر «الا …. ای محرّم!» و بند اوّل آن اینگونه بود:

الا …. ای محرّم!

تو آن خشم خونین خلق خدایی

 که از خنجرِ سرخ و پاک شهیدان برون زد

تو بغض گلوی تمام ستم­دیدگان جهانی

 که در کربلا

 – نیمروزی-

 به یکباره ترک خورد

امروز بلندگوهای نصب شده که تا چند کیلومتر را پوشش می‌داد، یک لحظه توقف و سکون و خاموشی نداشت، پیام­ها یا به صورت شعار یا سخنرانی یا قطعنامه یا اطلاعیه و یا شعر و خبر و یا اعلام همبستگی از جانب اقشار مختلف و دانشجویان برای وجدان­های بیدار خوانده می‌شد.

انقلابی که در اوّل راه خود است و هدفش نجات انسان­ها از بندگی بندگان خداست و ندای مظلومان در برابر طاغوت­های زمان را بلند کرده است، به چنین تریبونی سخت محتاج بود و خداوند آن را در اختیار او قرار داد. امروز چقدر این آیه که در محافل دانشجویی از آیه‌های مشهور بود و در قنوت­های دانشجویان بسیار خوانده می‌شد، در ذهنم تکرار شد:

 «الّذین یُبَلِّغونَ رِسالاتِِ الله و یَخشَونَه و لایَخشَونَ اَحَداً الّا الله …… »

«آنان که رسالات الهی را ابلاغ می­کنند و از خداوند خشیت به دل دارند و از احدی غیر از خدا خشیتی به دل ندارند…»

چهل و پنجمین اطلاعیه نیز از سوی دانشجویان خط امام پیرامون حمله نظامی آمریکا صادر گردیده است و بر هیجانات امروز بیش از بیش افزوده است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم‌

ملّت رزمنده ایران!

دولت آمریکا در برابر موضع قاطع امام و راهپیمایی عظیم و پرشکوه هجرت در سراسر ایران سخت وحشت کرده است. آمریکا از ترس رسوائی خود در محاکمه‌ گروگان­های جاسوس دست به ارعاب و تهدید می­زند. طبق اطّلاعات واصله، بزرگ­ترین ناوگان دریایی آمریکا در اقیانوس هند به طرف آب­های خلیج فارس به حرکت درآمده و نیز طبق اخبار رسیده قصد حمله نظامی به خاک ایران را دارد. ما قویاً به دولت آمریکا اخطار می‌کنیم:‌

۱- در صورتی که احساس گردد تهدیدهای آمریکا جنبه واقعی به خود می‌گیرد، کلیّه گروگان­ها را یکجا نابود خواهیم کرد.

۲- در صورت کوچک­ترین تعرّض نظامی از طرف آمریکا، کلیّه آمریکائیان مقیم ایران در مخاطره واقع می‌شوند و سفارت که محل جاسوسی بوده منفجر خواهد شد.

۳- دولت آمریکا باید بداند که کشورهای اسلامی در برابر اقدامات تجاوزکارانه او ساکت نخواهند نشست.

۴- آمریکا باید بداند که در صورت بروز حرکت نظامی در خاک ایران، ملت مسلمان و رزمنده ایران با تمام قدرت و با چنگ و دندان از کشور عزیز خود دفاع خواهد کرد و دشمن را از پای درخواهد آورد.

به ملت رشید ایران اطمینان می‌دهیم که از کلیّه گروگان­ها و از اطراف محل آنان در سفارت در کمال دقّت و قدرت مراقبت می‌شود و کم­ترین حرکت مشکوک کنترل شده و شرایطی حاکم است که در یک لحظه بتوانیم کلیّه گروگان­ها و ساختمان محل سکونت آنان را نابود کنیم.

از کلیّه خواهران و برادران تقاضا می‌کنیم که ضمن تقویت آمادگی رزمی، آرامش خود را کاملاً‌ حفظ کرده و هیچ‌گونه عمل حساب نشده‌ای از خود نشان ندهند که خواست ضدّ انقلاب است.

دانشجویان مسلمان پیرو خط‌ّ امام

امروز، عجب روز هیجان‌انگیزی بود، بسیاری از دانشجویان نهار را فراموش کرده بودند و من این را سر سفره شام متوجّه شدم. بعضی دوستان دانشجو علیرغم گرسنگی روحیه شاداب آنان، انسان را به تعجّب وامی‌دارد.

اخبار تلویزیون را از اوّل تا آخر گوش دادیم. اخباری که بیش از یک و نیم ساعت طول کشید. هیجان مردم در سراسر کشور حیرت‌‌آور است. چه در مقابل لانه جاسوسی و چه در سرچشمه تهران و چه در قم در مقابل امام و چه در سایر شهرها، و این از عمق روح و اعتقاد مردم ما و جامعه ما و عزم و تصمیم آنان برای دفاع از اسلام و انقلاب که تداوم راه سرخ حسینی است، خبر می‌دهد. امّا اینکه دشمنان انقلاب و در رأس آن آمریکا و ایادی‌اش این پیغام را درک می­نمایند یا نه؟ آینده نشانگر آن خواهد داد.

اخبار رسیده حاکی است که مسجد‌الحرام هنوز در دست مردان مسلّح است و نیروها و سربازان عربستانی نتوانسته‌اند آنان را از حرم بیرون برانند. لذا با توجه به اینکه اخبار این جریان شدیداً سانسور می‌شود و با توجه به اینکه پخش اخبار، دست آمریکایی­ها در آن به خوبی مشاهده می‌گردد، معلوم نیست که قضیه چیست؟ و حوادث مربوط به آن نیز اصلاً قابل حدس و پیش‌بینی نیست و فقط باید منتظر بود.

با اعلام شیعه بودن مهاجمین و با اعلام کشته شدن امام جماعت مسجد‌الحرام به دست آنان، توسط بعضی رسانه‌ها، بوی دشمنی با انقلاب اسلامی و اختلاف‌اندازی بین مسلمین می‌آید که امام نیز متقابلاً تبلیغات سوء آنان را با اعلام دست داشتن آمریکا و صهیونیسم در آن حادثه، خنثی می‌نمایند.

اخبار امشب با یک خبر غیرمترقبه دیگر همراه است. مردم پاکستان با شنیدن خبر اشغال مسجدالحرام، آن را توطئه‌ای از جانب آمریکا دانسته و با تظاهرات عظیمی اعتراض خود را اعلام نموده‌اند. این تظاهرات در شهرهای اسلام آباد، راولپندی، کراچی و لاهور صورت پذیرفته و سفارت آمریکا و سایر مراکز وابسته به آمریکا به محاصره مردم درآمده و به آتش کشیده شده است.

مسلمانان مخالف آمریکا به کنسولگری آمریکا در کراچی، مرکز فرهنگی آمریکا و ساختمان آمریکن اکسپرس در راولپندی و ساختمان یک بانک امریکایی در اسلام آباد حمله کرده‌اند. ساختمان بزرگ سفارت نیز با خاک یکسان شده است. تظاهر کنندگان که تعداد آن­ها به چندین هزار نفر می­رسیده است از درهای بزرگ سفارت که دیواری سه متری آن را حفاظت می‌کند، وارد شده و هر چیزی را که دیده‌اند به آتش کشیده‌اند. تظاهر کنندگان فریاد می‌زده‌اند:

–       مرگ بر کارتر

–       مرگ بر آمریکا

 ساختمان دفتر هواپیمائی سعودی و ساختمان بیمه آمریکا در کراچی نیز مورد حمله قرار گرفته است.

امشب با تعداد زیادی از دوستان دانشجو، تا دیروقت مقابل در لانهجاسوسی، شاهد حضور مردم هستم. در ساعت ۱۱ نیز در مراسم دعای کمیل که در سالن خانه سفیر به وسیله رسول مهاجر که دستی در خواندن دعا بخصوص دعای کمیل دارد، شرکت می­کنم و تا به خود می‌آیم، متوجّه می‌شوم نوبت پاس من هم رسیده است و باید دعا را نیمه تمام رها کنم.

امشب پاس من درب ورودی پشت لانه است. با شروع پاس من در ساعت دوازده، مجری اخبار نیز با سلام به شنوندگان ایرانی در داخل و خارج کشور اخبار را آغاز می‌کند. اخبار را که بیش از یک ساعت طول می­کشد، تا آخر گوش می‌دهم. کوهی از اخبار داخلی و خارجی خوانده می‌شود. پس از اخبار در سکوت شبانگاهی و غرق در حوادث روز گذشته، به قدم زدن می‌پردازم و وقتی پاسم تمام می‌شود و اسلحه را تحویل می‌دهم، سبکبار به بلوک باز‌ می‌گردم و پس از اینکه سر را بر روی پتوی تا شده می‌گذارم و پتوی دیگر را روی خود می‌کشم خستگی و بی ­خوابی اجازه نمی­دهد حتی لحظه‌ای بیدار بمانم و آرامش خواب، اولین روز پر هیجان و پر حادثه و پر حماسه قرن پانزدهم را برای من پایان می‌دهد.[۱]. هلال احمر کنونی

[۲]. که فعلاً جز آنچه در دانشگاه­های غربی مطرح می‌باشد، مطالب جدید کم­تر در آن دیده می‌شود.

[۳]. اشک بریز

[۴]. قرآن کریم، سوره دخان ، آیات ۲۷-۲۵

[۵]. که نامه‌ای است که او در پای اهرام ثلاثه مصر خطاب به همه بردگان دفن شده در نزدیک این اهرام که به خاطر حمل سنگ­های بزرگ برای ساختن آن اهرام سر به فلک کشیده مردند تا این اهرام را که مقبره فرعون­ها بود را بر پا کنند و خطاب به همه بردگان و مستضعفین تاریخ نوشته است و حکومت‌های طاغوتی، از فرعون‌ها گرفته تا خلفای فریب­کار اموی و عباسی را رسوا نموده است.

[۶]. دوازدهم محرّم ۱۳۴۲ و مصادف با ۱۵ خرداد آن سال

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهی در کار نبود. سازمان رزم تقریباً به هم خورده بود. بچّه­های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *