تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت چهاردهم

خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت چهاردهم

 

 

نهمین روز

۲۱ آبان ۱۳۵۸

۲۱ ذی‌الحجه‌الحرام ۱۳۹۹

۱۲ نوامبر ۱۹۷۹

کارتر نمی­داند با چه ملّتی روبروست

۱۳۱ iran usa hostages embassy 1979 2012 2013 1980 hollywood oscar ben affleck obama argo rescue mission
۱۳۱ iran usa hostages embassy 1979 2012 argo iran usa hostages embassy 1979 2013 hollywood oscar ben affleck canada rescue mission president univesity usa student liberty un ben 2013 1980 hollywood oscar ben affleck obama argo rescue mission

ساعت ۴ بامداد توسط یکی از برادران از خواب بیدار شدم. قرار است برای نگهبانی به پشت‌بام ساختمان ویزا بروم. با پوشیدن لباس و آورکت به محل نگهبانی می‌روم تا پاس را تحویل بگیرم.

وقتی به نزدیک ساختمان ویزا می‌رسم، صدای رادیو از ده بیست متری شنیده می‌شود.

صدای ملکوتی تلاوت قرآن در آن نیمه‌شب در فضا پیچیده است. حالت عجیبی را در خود حس می‌کنم. چنین فرصت­هایی در زندگی انسان کمتر به وجود می‌آید. بیداری در میانه شب، آن هم در چنین وضعیتی و آن هم با چنین معنویّتی.

کاظم ده­بزرگی نگهبان قبل از من است. اسلحه و خشاب­ها را به من تحویل می‌دهد و قرار می‌شود که برای من هم سحری بیاورد.

حدود ساعت چهار و نیم دعاهای سحر خوانده می‌شود. معنویّت‌ ماه رمضان و خاطرات آن در دلم زنده می‌شود و از گوشه‌های چشمانم قطره‌های اشک فرو می‌ریزد. با تمام وجودم حس می‌کنم من، مردم ایران، امام و انقلاب را دوست دارم و آرزو می‌کنم همه چیزم را فدای آنان کنم.

در آن تاریکی شبانه که تنها نقاطی از آن را نور افکن­ها روشن نموده­اند، از صدای پا و سر و صدایی که می‌آید متوجّه می‌شوم چند تن از دانشجویان به سوی من می‌آیند. سه نفر هستند و از طرز راه رفتن‌شان آن­ها را تشخیص می‌دهم. به خصوص کاظم را که معمولاً مثل کماندوها چابک و شاداب حرکت می­کند. مثل اینکه روی نوک پا دارد حرکت می‌کند.

سفره سحری را در کنار من و در محلی که نسبتاً بر منطقه نگهبانی دید دارد، می‌اندازند. غذا را در سفره می‌چینیم و در آن سرما مشغول خوردن سحری می‌شویم. بلندگوهای سفارت هم از بیست دقیقه به اذان مانده برنامه سحری را پخش می‌کنند.

یکی از دوستان خبر می‌دهد که عدّه‌ای از مردم، مقابل در اصلی لانه جاسوسی حضور دارند و می‌خواهند همراه دانشجویان خط امام و در کنار آن­ها سحری خورده و در روزه سیاسی شرکت کنند.

در دلم می‌گویم: «کارتر نمی‌داند با چه ملّتی رو به روست و مثل همه قدرتمندان عالم، سر تا پای وجود او را غفلت گرفته است.»

از محبت دوستان که نخواستند من در پشت‌بام به تنهایی سحری بخورم، شرمنده می‌شوم و با تمام وجود خوشحال می­شوم و از خوبی و لطف آن­ها حس می‌کنم با چه انسان­های با صفایی همنشین شده‌ام و این را نعمتی می‌دانم که از جانب خدا شامل حالم شده است و شکر آن را بر خود واجب می‌دانم.

با پخش اذان، دوستان برای شرکت در نماز جماعت خداحافظی کردند و من هم در همان پشت‌بام وضو گرفتم و نماز را خواندم.

هوا در حال روشن شدن است که پست را تحویل می‌دهم و به سمت بلوک می‌روم تا استراحت کنم.

 حدود ساعت نه از خواب بیدار می‌شوم. سر­و­صدای جمعیّت که در بیرون از لانه جاسوسی مشغول شعار دادن هستند، به گوش می‌رسد. پس از شستن دست و صورت به آنجا می‌روم. گروه‌های کثیری از مردم مقابل در تجمع نموده‌اند. مانند هر روز پلاکاردهایی دیده می‌شود که حاکی از حمایت از دانشجویان خط امام و استرداد شاه است. امّا امروز موضوع روزه سیاسی نیز به آن اضافه شده است.

روی یکی از پلاکاردها نوشته شده است:

۱۳۱ iran usa hostages embassy 1979 2012 2013 1980 hollywood oscar ben affleck obama argo rescue mission
۱۳۱ iran usa hostages embassy 1979 2012 2013 1980 hollywood oscar ben affleck obama argo rescue mission

 «در برابر محاصره اقتصادی، ما فرزند رمضانیم و در برابر تهاجم نظامی، فرزند محرّم»

کارکنان و اعضای بسیاری از ادارت و سازمان­ها در حالی که روزه گرفته‌اند، به سمت لانه جاسوسی راهپیمایی نموده‌اند. هر لحظه گروه جدیدی به مقابل لانه می‌رسد. پیام­های همراهی با روزه دانشجویان خط امام را با هماهنگی مسئولین اتاق نگهبانی و بلندگو قرائت می‌کنند.

در میان جمعیّت روزه‌دار، دانش‌آموزان بعضی مدارس هم دیده می‌شوند.

بسیاری از مردم در این روزها به خیابان طالقانی می­آیند تا با حضور در کنار لانه جاسوسی از دانشجویان و خواست آن­ها اعلام حمایت نمایند. حتّی بعضی­ها از صبح تا شب در آنجا حضور دارند.

امروز شعارهای:

– آمریکا آمریکا تحریم اقتصادی، دیگر اثر ندارد. ملت اگر که خواهد هر روز روزه دارد

– کارتر باید بداند تحریم اقتصادی، بر ملت مسلمان، هرگز اثر ندارد

توسط جمعیّت به شعارهای دیگر اضافه شده است.

شاید از اعجاب­انگیزترین پدیده­های انقلاب اسلامی که در سایر انقلاب­ها مشاهده نمی­گردد، شعارهای مردم ایران بوده است. هر جا عدّه­ای می­توانستند دور هم جمع شوند، اقدام به شعار دادن می­کرده­اند و انقلاب ما با شعارها و اعلام خواست عمومی در شعارها دشمنان را سرکوب و ماهیّت آنان را رسوا نمود و آنان را خلع سلاح کرد و پیروز شد.

امروز صبح آیت‌الله مهدوی کنی، حجّت‌الاسلام خسروشاهی و حجّت‌الاسلام دکتر محمّد مفتح رئیس دانشکده الهیّات تهران و از اعضای برجسته جامعه روحانیّت مبارز تهران از لانه بازدید و از اقدام انقلابی دانشجویان حمایت کردند، دکترمحمّد مفتّح در جمع دانشجویان گفت:

 در سال قبل مردم در مبارزه با شاه به یک وحدت کلمه رسیده بودند و امسال نیز با این اقدام و تسخیر لانه جاسوسی و درخواست استرداد شاه به ایران، مجدّداً به یک وحدت کلمه جدید رسیده اند .

آیت‌الله مهدوی کنی نیز بیان داشت :

 در صدر مشروطیّت مسلمانان به عنوان تحصّن به برخی از سفارتخانه­های خارجی می‌رفتند، ولی امروز دانشجویان ما به صورت تهاجمی وارد سفارت آمریکا که لانه جاسوسی و مرکز توطئه او بود شده­اند و ما این تفاوت را به فال نیک می­گیریم که این انقلاب به پیروزی نهایی برسد.

در این دیدار تعداد زیادی از روحانیّون تهران شرکت داشتند. روحانیّونی که در دوران انقلاب پیشتاز انقلاب و با فداکاری حود موجب بیداری مردم گردیده بودند و بازدید آنان از جهت حمایت از اقدام دانشجویان، بسیار با ارزش بود.

argo  argo oscar  cia  failed mission argo iran usa hostages embassy 1979 2013 hollywood oscar ben affleck canada rescue mission    president univesity usa student liberty un ben
argo argo oscar cia failed mission argo iran usa hostages embassy 1979 2013 hollywood oscar ben affleck canada rescue mission president univesity usa student liberty un ben

گروه‌های کارگری نیز به سوی لانه جاسوسی حرکت نموده‌اند. برخی از آن­ها با لباس­های کار خود در تظاهرات شرکت کرده بودند.

کارگران کارخانجات ایران ناسیونال که با تعداد زیادی اتوبوس به نزدیکی­های لانه جاسوسی آورده شده بودند نیز در تظاهرات شرکت داشتند.

گروه‌های مختلف مردم، از اصناف و مدارس و دانشگاه‌ها و کارمندان ادارات که اکثراً روزه گرفته بودند، در دسته‌های صدها نفری در خیابان طالقانی حضور یافته‌اند.

روی پلاکاردهایی که توسط کارگران حمل می‌شود نوشته شده است:

ـ در جهاد مقدّسی که آغاز شده است همه با هم فرمان‌بر امام خمینی هستیم.

ـ روزه می‌گیریم تا با آمریکا مبارزه کنیم.

– کارتر باید بداند که این سرنوشت تاریخی همه قدرت­های ستمگر است که سرانجام در جهنم قهر ملّت­های ستم دیده نابود می­شوند.

کارگران ساختمانی نیز با ده‌ها دستگاه کامیون که بر آن سوار بودند، از مقابل لانه جاسوسی عبور کردند. حرکت آنان به علت کثرت جمعیّت به کندی صورت می‌گرفت.

در اجتماع اعضای سندیکای کارگران کارخانه سیمان سفید دماوند، پس از قرائت قطعنامه از بلند­گوی لانهجاسوسی، پرچم آمریکا به آتش کشیده شد.

فروش کتاب در پیاده‌روهای اطراف، عجیب رواج یافته است و انواع کتاب بر روی میزها و دکه‌ها به جمعیّت تظاهر کننده، عرضه می‌گردد و کار و بار کتاب فروش­ها گرفته است.

پلاکاردها و پارچه‌نویسی­های جمعیّت آنقدر زیاد است که انبوهی از آن­ها کنار دیوارها گذاشته شده است.

اصناف خیابان ملت و قماش فروشان بازار اعلام نموده‌اند؛ به مردم روزه‌دار افطاری و سحری خواهند داد. به همین دلیل امروز صبح چند چادر در پیاده‌روها برپا شده و مشغول تهیّه و تدارک این امر هستند. از بعد از ظهر نیز علیرغم وجود جمعیّت بسیار زیاد مقابل لانهجاسوسی، دیگ­های غذا روی اجاق­ها گذاشته شده است.

نماز جماعت امروز ظهر نیز به امامّت حجت‌الاسلام والمسلمین خوئینی­ها برگزار می‌شود و هم­زمان جمعیّت کثیری نیز در مقابل در لانه به نماز می‌ایستند.

نماز امروز حال و هوای دیگری دارد. چه در داخل و چه در بیرون، دانشجویان و مردم روزه دارند و معنویّتی خاص بر این نماز حاکم است. آقای خوئینی­ها نیز طی سخنانی در مورد مسائل داخلی لانه جاسوسی تذکّراتی می‌دهند و از همبستگی گسترده مردم با روزه اعلام شده سخن می‌گویند و از دانشجویان می‌خواهند از فرصت بزرگی که برای آنان به وجود آمده است، بهترین استفاده را برای خودسازی بنمایند.

پس از پایان نماز دانشجویان در حالی که عکس­های امام را با خود حمل می‌کنند، در محوطه مقابل در، دایره‌وار به راهپیمایی می‌پردازند و سپس در پشت درهای لانه تجمع نموده و همراه جمعیّت شعار می‌دهند.

شعارهایی که توسط دانشجویان داده می‌شد عبارت بود از:

ـ این خواست ماست امروز، این حرف ماست امروز، نبرد با آمریکا، خواسته ماست امروز

ـ ای مردمان دنیا، پیام ما چنین است، این آمریکای جانی، حامی خائنین است

جمعیّت نیز با هیجان این شعارها را همراه دانشجویان تکرار می‌کرد.

 در رابطه با تهدید آمریکا مبنی بر محاصره اقتصادی نیز این شعار توسط دانشجویان داده می­شد:

– فشار اقتصادی ، با روزه الهی خنثی باید گردد

 در جنگ با آمریکا ، نبرد تا شهادت ، فریاد باید گردد.

ـ خروش رهبر ماست، فریاد ملت ماست، آمریکا، آمریکا، شاه را باید پس بدی

پس از پایان نماز و تظاهرات دانشجویان، برای تماشای جمعیّت به کنار در می‌روم. چهره‌های مصمّم جوان و پیر و زن و مرد، برای من جالب و جذّاب است و با کنجکاوی به تماشای حرکات و شعارها و فریادهای آنان می­پردازم.

 حجم نامه‌های تحویلی به اتاق نگهبانی و اعلام حمایت و همراهی با روزه پنج روزه، اعجاب‌انگیز است. این امر به نوعی اعلام آمادگی مقابله مردم انقلابی ایران با آمریکا است.

یکی از برادران دانشجو از بلندگو اعلام می‌کند که روز چهارشنبه آینده، برای مرحوم «سید صدرالدین حاج میر مَلِک» که در اعتراض به سیاست­های آمریکا در مقابل لانه جاسوسی خودسوزی نمود و شب قبل دار فانی را وداع گفت، از ساعت ۳ تا ۵ مجلس ختمی در مدرسه عالی استاد شهید مطهری بر پا می‌گردد و از جمعیّت می‌خواهد برای همدردی با خانواده داغدار آن مرحوم، در این مراسم شرکت نمایند.

امروز دانشجویان پیرو خط امام طی اطّلاعیّه‌ای از دانش‌آموزان و دانشجویان می‌خواهند که از توطئه‌های احتمالی دشمن که به دنبال ایجاد تشنّج و درگیری در محیط دانشگاه و مدارس هستند، جلوگیری نمایند و از کارگران و کشاورزان درخواست می‌شود با کار و تلاش بیشتر وابستگی­های کشور به آمریکا را کاهش دهند.

از پدیده‌های جالب امروز بعد از ظهر، راهپیمایی هزاران تن از پرسنل نیروی زمینی ارتش بود. آن­ها با نظمی خاص به سمت لانه جاسوسی حرکت می‌کردند و تصاویری از شهدای ارتش و عکس­های امام و پلاکاردهایی با مضامین زیر همراه خود حمل می‌نمودند:

ـ ما با پیروی کامل از امام خمینی، مشت­های گره کرده خود را بر دهان مزدوران شرق و غرب خواهیم کوفت.

ـ درجه‌داران نیروی زمینی ضمن اعلام روزه سیاسی، همبستگی خود را با دانشجویان مسلمان پیرو خط امام اعلام می‌دارند.

و شعار‌های ذیل را هم به صورت بسیار منظم و کوبنده تکرار می‌کردند:

ـ وای اگر خمینی حکم جهادم دهد، ارتش دنیا نتواند که جوابم دهد

ـ امام اگر حکم جهادم دهد، غسل شهادت می‌کنم، از مرز و بوم کشورم با خون حفاظت می‌کنم.

جمعیّت حاضر که به علت کثرت پرسنل نیروی زمینی، بالاجبار به پیاده­روها و خیابان­های اطراف پناه برده بودند، به گرمی از آنان استقبال نموده و شعار می‌دادند:

– ارتشی قهرمان، خدا نگهدار تو

 بمیرد، بمیرد، دشمن خونخوار تو

– ارتش برادر ماست، خمینی رهبر ماست، آمریکا دشمن ماست

با رسیدن صف آنان به مقابل لانهجاسوسی، فریاد «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر شاه» جمعیّت به اوج خود رسید و سپس متن قطعنامه آنان نیز قرائت شد.

انجمن سینماداران ایران، طی اطّلاعیّه‌ای اعلام نموده است که جهت پشتیبانی از دانشجویان پیرو خط امام، از روز ۲۱ آبان هیچ فیلم آمریکایی در سینماهای ایران نمایش داده نمی‌شود.

حزب توده که دارای افکار مارکسیستی است و وابستگی آن به شوروی برای کسی پنهان نمانده، منافقانه سعی می‌نماید خود را طرفدار انقلاب نشان دهد، در ماجرای لانه جاسوسی و روزه سیاسی هم از اقدام دانشجویان اعلام حمایت نموده است.

با اعلام روزه سیاسی توسط دانشجویان خط امام، این حزب نیز امروز اعلامیّه­ای صادر و ضمن آن بیان داشته است:

ما از روزه سیاسی برادران و خواهران دانشجوی خط امام در ابعاد وسیعی پشتیبانی کرده و از کلیّه هواداران حزب در ایران می­خواهیم که در تحمّل محرومیّت­های ناشی از مبارزات ضد امپریالیستی، پیوسته در صف اوّل باشند.

دانشجویان با تمسخر و طنز میگویند:

 – برادر نورالدین ­کیانوری!

 – برادران حزب توده!

اعضای حزب توده معمولاً برای اعضا و همفکران خود کلمه «رفیق» را به کار می­برند مثلاً: رفیق کیانوری[۱] و به اعضاء حزب رفقا می­گویند و مسلمانان معمولاً کلمه برادر و خواهر را بر اساس آیه«ِانَّما المُؤمنون اِخوَه ، مومنان برادر یکدیگرند» را در میان خود به کار می­برند.

حجّت الاسلام سیّد علی خامنه­ای امروز پس از نماز ظهر و عصر برای دانشجویان دانشگاه تهران در مسجد این دانشگاه سخنرانی نموده­اند.

 ایشان در ماه­های گذشته به طور مرتّب با دانشجویان برنامه هفتگی داشتند ولی به علت سفر حجّ به مدّت دو هفته برنامه ایشان تعطیل بوده است.

دو نفر که به نمایندگی مردم مریوان، در مجلس خبرگان جهت برآورده شدن خواسته‌های خود متحصّن شده‌اند، امروز ضمن حضور در لانه جاسوسی آمریکا و پشتیبانی مجدّد از دانشجویان خط امام، اعلام نموده‌اند که آنان نیز در روزه سیاسی شرکت خواهند نمود تا به جهانیان اعلام کنند که قوم مسلمان کُرد دوش به دوش برادران خود در صف مبارزه خواهند ایستاد. این دو در حالی که با لباس­های محلی مقابل لانه جاسوسی حضور یافته بودند، پلاکاردی با مطالب زیر را در مقابل چشم مردم و خبرنگاران گرفته بودند:

بسمه‌تعالی

«آقای کارتر، ما را از مبارزه نترسانید ما مرد جنگ هستیم ما ترجیح می‌دهیم که آبرویمان حفظ شود و گرسنه بمانیم.»

با توجه به روزه سیاسی اعلام شده و حمایت خالصانه مردم انقلابی از این اقدام، توسط شورای مرکزی لانه از «آقای فخرالدین حجازی» که به عنوان یک سخنران انقلابی در میان مردم مطرح است، دعوت می‌شود که پنج‌شنبه ساعت ۴ بعد از ظهر مقابل لانه جاسوسی سخنرانی کند. موضوع طی اطّلاعیّه‌ای به اطّلاع مردم می‌رسد و از آنان جهت شرکت در این سخنرانی دعوت به عمل می‌آید.

 پیش‌بینی می‌شود ده‌ها هزار نفر در این سخنرانی شرکت نمایند. لذا دانشجویان تدارکات لازم و سیستم صوتی گسترده‌ای که لازم است را مهیّا می‌کنند.

با نزدیک شدن مغرب، جمعیّت تراکم بیشتری پیدا می‌کند. بسیاری از روزه‌داران می‌خواهند هنگام افطار در کنار لانه جاسوسی و همراه دانشجویان باشند.

 بوی غذاهای گوناگون در فضای خیابان پیچیده است و همان‌طور که بیان شد توسط اصناف و قماش‌فروشان بازار، قرار است به مردم روزه‌دار افطاری داده شود.

صدای جمهوری اسلامی برنامه ویژه افطاری و دعاهای ماه رمضان را با همان معنویّت این ماه مبارک، پخش می­نماید و دانشجویان خط امام نیز آن را برای جمعیّت حاضردر مقابل لانه از بلندگوها پخش می‌نمایند. بغض گلویم را گرفته است. چنین صحنه‌ای را در تمام عمرم ندیده‌ام، این همه انسان، زن، مرد، جوان، نوجوان و پیر، بدون هیچ اجبار، به عنوان حمایت از سخنان امام، خالصانه روزه گرفته‌اند و حال به انتظار اذان ایستاده‌اند.

 بعضی­ها برای افطار، غذا با خود آورده‌اند و بعضی­ها در فکر تهیّه آن از دست‌فروش­های اطراف لانه که این چند روزه مثل قارچ در پیاده روهای اطراف لانه روئیده­اند، می‌باشند.

توسط اصناف و پیشه‌وران نیز غذا به صورت گسترده تهیّه شده است. عجب جنب و جوشی در چادرها و اطراف آن ایجاد شده است.

با بلند شدن صدای اذان مغرب، گروه کثیری از جمعیّت بیرون و دانشجویان نیز در محوطه مقابل در، به نماز جماعت می‌ایستند. معنویت عجیبی بر نماز حاکم است. صدای مکبّر دو نماز جماعت در هم می‌پیچد و نماز­گزاران به رکوع و سجود می­روند.

 جمعیّت عظیم مردم، صدای مکبّرها، نورافکن­ها، قیافه نورانی دانشجویان و مردم روزه­دار که به نماز ایستاده‌اند، زمزمه دعا و ذکر سجود و رکوع، آن هم با زبان روزه، همه موجب شور و هیجان و شعف در وجودم می‌شود. احساس می‌کنم که سبک‌بار شده‌ام، و بیش از آنچه قابلیت دارم سعادتمند گردیده‌ام. با خود می‌گویم: تو کجا و اینجا کجا؟

پس از نماز در حالی که دانشجویان دست در دست هم نهاده و آن­ها را بلند کرده­اند به خواندن دسته جمعی دعای وحدت می­پردازند، با تمام وجود مفهوم دعای وحدت را حس می­کنم.

آن لحظات شیرین پیروزی و استیصال سردمداران سلطه‌گری و استکبار، در پایان یک روز روزه، در کنار آن همه جمعیّت باایمان و خالص روزه‌دار، این جملات که یاران پیامبر گرامی اسلام پس از فتح مکّه آن را در مقابل مشرکین شکست خورده می‌خواندند، بر دل ما جوانانی که بر قلب شیطان بزرگ هجوم برده و جاسوسان آمریکایی را در چنگال خود داشتیم، چه تأثیر اعجاب انگیزی داشت. نماز در میان سلام و صلوات دانشجویان و مردم پایان یافت.

جهت تماشای جمعیّت بیرون و عکس‌العمل آنان به پشت در رفتم. ظروف غذا داشت در میان جمعیّت توزیع می‌شد و در گوشه و کنار خیابان تعداد زیادی بر زمین نشسته و مشغول خوردن افطاری بودند. میزهای چایی نیز برپا شده بود.

 خبرنگاران خارجی بهت‌زده و حیران به تماشا مشغول بودند و از این صحنه‌ها عکس و گزارش تهیّه می‌کردند. در فرهنگ آنان چنین مسائلی یافت نمی‌شد. آنان در درک فرهنگ و آداب و رسوم ملت ما گیج و وامانده شده بودند.

آخرین خبر امروز نیز طبق گزارش خبرگزاری رویترز این بود که پرزیدنت کارتر رئیس جمهور بشردوست آمریکا، شب گذشته عابد و زاهد شده و پس از آنکه دستور اخراج دانشجویان ایرانی متخلّف از قوانین آمریکا را صادر نموده است و در حالی که خستگی شدید از چهره­اش نمایان بوده است، به کلیسای پاتیست واشنگتن رفته و برای رهایی گروگان­های آمریکایی در تهران دست به دعا برداشته است.[۲]

اَبااَبان وزیر خارجه پیشین اسرائیل نیز طیّ یک پیام تلویزیونی خواستار اعلام یک روز به نام روز همبستگی با گروگان­های سفارت آمریکا در تهران، شده است. او پیشنهاد داده است همه مدارس اسرائیل در این روز تعطیل شود و وسائل ارتباط جمعی به روشن کردن افکار عمومی در مورد حوادث ایران و نفوذ تروریسم بین­المللی در ماجرای گروگان­گیری در تهران بپردازند. او از کلیّه مؤمنین خواسته است دعاهای مخصوص بخوانند.[۳]

این وضع روزگار ماست. روزگار فریبکاری وحقه بازی!

دوستان اتاق نگهبانی دعوت می­کنند که برای افطار در کنار آن­ها باشم، اگر چه از دیدن مردم سیر نمی­شوم، به اتاق نگهبانی می­روم و همراه آنان بر سر میز افطاری می­نشینم. چهره معنوی و معصوم آنان در هنگام افطار تماشایی است. رادیو از مقابل سفارت برنامه­ای زنده را پخش می­کند و گزارشگر برنامه، آن حالت معنوی نماز و افطار را به سراسر کشور گزارش می­کند و از عزم و اراده مردم جهت مقابله با محاصره اقتصادی آمریکا سخن می­گوید. با توجه به زنده بودن برنامه و پخش آن از بلندگوی سفارت و آنچه دارم مشاهده می­کنم، احساس می­کنم همه ملت انقلابی و مظلوم ایران این‌جا حضور دارند.

 پس از افطار به بلوک خودمان برمی‌گردم و به دیدن اخبار و گزارشات تلویزیون که این روز‌ها بیشتر در رابطه با موضوع لانه جاسوسی و مسائل داخلی و خارجی پیرامون آن و عکس‌العمل­های مردم ایران و دولتمردان آمریکا است، می­پردازم.

برنامه سه تن از دانشجویان خطّ امام که در یک مصاحبه مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی عصر امروز شرکت کرده بودند نیز در اخبار پخش شد و در سؤالی پیرامون خطّ امام که مقصود از خط امام چیست؟ یکی از دانشجویان پاسخ داد:

 خطّ امام راهی است که این انقلاب را به نتیجه رسانده و معیارها و ارزش­های مکتبی را طرح می‌کند و تنها بعد ضدّ امپریالیستی برای خطّ امام مطرح نمودن یک انحراف است و بلکه خطّ امام یک خطّ همه جانبه و با ابعاد مختلف است که یک خطّ اسلامی و انسانی است و الزاماً یک خطّ ضدّ امپریالیستی نیز می‌باشد و اسلام امام هیچگاه حاضر نیست برای توجیه خود از سایر مکاتب استفاده نماید.

و برای ما جای تعجّب است که امام روی کره‌ زمین باشد و امپریالیست­ها بخصوص آمریکا راحت باشند. امام یک فرد نیست یک جریان است و نمود و عینیّت اسلام است که از قلب توده­ها سرچشمه گرفته است.

امشب نیز برق منطقه و از جمله لانه جاسوسی قطع می‌گردد. امّا لحظه‌ای بعد برق اضطراری در جریان قرار می‌گیرد و مشکلی ایجاد نمی‌گردد.

با توجه به اعلام اخراج تعدادی از دانشجویان ایرانی از آمریکا، چهار دانشگاه کشور اعلام نموده اند که مقدّمات پذیرش این دانشجویان را فراهم آورده­اند.

یکی از دانشجویان اخراج شده که وارد ایران شده است، در یک مصاحبه با روزنامه کیهان مطالب جالبی را از وضعیّت دانشجویان ایرانی ساکن آمریکا و برخورد آمریکائی­ها با آنان بیان داشته است[۴]:

رفتار آمریکائیان با ایرانیان خاصّه با دانشجویان تا قبل از اشغال سفارت خانه این کشور توسط دانشجویان خط امام، خوب بود ولی همین که سفارتخانه آمریکا در تهران اشغال شد، به یک باره وضع دگرگون شد و اهانت­ها ،آزارها و توهین­های مردم و مقامات آمریکائی به ایرانی­ها بالا گرفت.

مکزیک هم امروز تصمیم گرفت است سفارت خود در ایران را تعطیل کند. وزارت­خارجه این کشور دلیل این اقدام را بی­ثباتی اوضاع ایران اعلام نموده است. احتمالاً کارتر برای رهایی از مخمصه­ای­ که گرفتارآن شده است با هماهنگی مکزیک در فکر بردن شاه به این کشور می­باشد و قرائنی نیز در این رابطه وجود دارد و این دروغ آشکار را مکزیکی­ها بهانه بستن سفارتخانه خود در تهران قرار داده­اند تا از اقدامات تلافی جویانه مردم ایران مصون باشند.

سفارت انگلیس نیز به اتباع انگلیسی که در ایران هستند اعلام نموده است اگر کار ضروری ندارند، باید فکری برای خروج خود از ایران بنمایند.

 

 مختصری استراحت می‌کنم تا برای پاس ساعت ده شب آماده شوم.

امشب با یکی از دانشجویان دانشگاه تهران، مشترکاً نگهبان درِ شمالی لانه جاسوسی هستیم. نام او فضل‌الله میرعابدینی[۵] است. لهجه آذری او به خوبی مشخّص است. اهل یکی از روستاهای زنجان است. از زندگی سخت دوران کودکی‌اش و از وفات مادرش در کودکی سخن می‌گوید، از تلاشی که در زندگی نموده است و سختی­هایی که در زندگی روستایی داشته است، از تعدادی گاو شیرده که در خانه­اشان داشته­اند و او موظّف بوده است که روزها آن­ها را برای چرا به صحرا ببرد. خاطراتش برایم بسیارجالب است و از اینکه مادرش را در کودکی از دست داده است، شدیداً متأسّف می‌شوم و تکان می­خورم، امّا چیزی ابراز نمی‌کنم. آدم بسیار خالص و مخلصی است. عشق به امام و انقلاب از همه وجودش می‌بارد.

در نگهبانی عجیب جدّی است و با قاطعیّت عمل می‌کند. با مشاهده جدیّت او، از اینکه چند شب قبل پشت همین در، چرت زده و با برخورد اسلحه به در و دیوار بیدار شده بودم، پیش خود شرمنده می‌شوم. حدود ساعت یازده، فضل‌الله که لحظاتی برای استراحت به داخل اتاق کوچک نگهبانی رفته بود، ناگهان با حالت عجیبی صدایم می‌زند و می‌گوید: «سریع بیا! مثل اینکه خبر مهمّی شده است.»

با سرعت به سمت اتاقک نگهبانی می‌روم. رادیو برنامه عادی خود را قطع نموده است و چند بار اعلام می‌کند:

 به خبر مهمّی که هم اینک به دست ما رسیده است، توجه فرمایید.

سپس شروع به خواندن یک اطلاعیه از جانب شورای انقلاب می‌نماید:

 به دنبال حرکات خصمانه دولت آمریکا در قبال انقلاب اسلامی ایران، شورای انقلاب تصمیم به قطع صدور نفت ایران به آمریکا گرفته است.

صدای تکبیر جمعیّت حاضر در خیابان آیت‌الله طالقانی، که از طریق بلندگوی لانه از این خبر مطلع شده بودند و صدای تکبیر دانشجویان در محوطه داخلی، در آن ساعات پایانی شب می‌پیچد و ما نیز از همان انتهای محوطه با آنان همراهی می‌کنیم.

طی چند روز پیش، اقشار مختلف با صدور اطّلاعیّه‌های جداگانه از شورای انقلاب خواستار قطع صدور نفت ایران به آمریکا شده بودند، و این موضوع بارها در شورا مورد بحث قرار گرفته بود. که نهایتاً در جلسه امروز عصر، شورا تصمیم به قطع صادرات نفت ایران به آمریکا گرفت.

دهمین روز حضور در سفارت آمریکا

۲۲ آبان ۱۳۵۷

۲۲ ذی‌الحجه‌الحرام ۱۳۹۹

۱۳ نوامبر ۱۹۷۹

امروز ساعت ۴ بامداد با صدای پاس‌بخش بیدار می‌شوم و با یکی از دوستان سر پاس می­رویم. در این نیمه‌شب هم‌ صحبت از موضوع تصمیم شورای انقلاب در مورد قطع صدور نفت به آمریکاست و عجب توجّه‌ها به آن جلب شده است.

در میانه‌های پاس و در حالی که رادیو در حال پخش برنامه سحری است، برنامه را قطع و مجدّداً تصمیم شورای انقلاب اعلام و متعاقب آن بیانیه شورای اسلامی کارکنان شرکت نفت را قرائت می‌کند:

 … بلافاصله پس از اطّلاع از تصمیم شورای انقلاب مبنی بر قطع صدور نفت ایران به آمریکا و اطّلاع از فرمان امام خمینی و با هماهنگی آقای معین­‌فر وزیر محترم نفت و در اجرای فرمان شورای انقلاب، در ساعت ۱ بامداد انتقال نفت به کشتی «نوردن لاینگ» را که در اسکله شماره ۱۴ جزیره خارک، جهت صدور نفت به آمریکا مشغول بارگیری بود، قطع نمود.

و بدین صورت دوّمین روز روزه سیاسی، با شادی قطع صدور نفت به آمریکا آغاز می­شود و سفره سحری چند نفره در پشت‌بام ساختمان ویزای و با حضور چندین هزار نفر از مردم در خیابان طالقانی در آن نیمه شب که پس از شنیدن خبر تصمیم شورای انقلاب در آنجا تجمع نموده بودند و در میان فریاد تکبیر آنان، قطع صدور نفت به این نظام جهان­خوار را جشن گرفتیم.

اگر چه در ساعت حدود ۱۲ و پس از پایان نگهبانی به در ورودی سری زده بودم و کثرت جمعیّت را مشاهد کرده بودم، امّا به ذهنم خطور نمی‌کرد که آن همه جمعیّت نه تنها تا صبح مانده بودند، بلکه تعداد زیادی نیز به آنان پیوسته باشند. صدای هیجان‌انگیز «مرگ بر آمریکا»ی جمعیّت حاضر، انسان را به وجد می‌آورد.

اصناف وعده داده بودند که سحری را برای کسانی که می‌خواهند همراه دانشجویان روزه بگیرند، آماده خواهند نمود تا آنان از جهت تهیّه سحری مشکلی نداشته باشند.

یکی از دوستان که متوجّه شده است، دوست دارم در نماز جماعت صبح شرکت کنم، با اصرار می‌خواهد که به جای من نگهبانی دهد.

 با اقامه اذان، جهت شرکت در نماز به محوطه مقابل در می‌روم. تعداد زیادی از دانشجویان آماده نماز هستند. جمعیّت بیرون نیز علی‌رغم سر‌مای صبحگاهی آماده برپایی نماز جماعت می‌شود.

 با گفتن اذان، نماز به امامت حجّت‌الاسلام والمسلمین خوئینی­ها اقامه می‌شود. در قنوت، دعای «اَلَّذینَ یُبَلِغونَ رسالاتِ الله وَ یَخشَونَهُ وَ لایَخشَونَ احداً الّا الله» خوانده می‌شود و چه به جا و چه تأثیرگذار و موجب غرور و هیجان و وجد و انگیزاننده تصمیم جدّی برای ادامه راه.

در پایان نماز نیز مانند تمام نمازها، دعای وحدت خوانده می‌شود. چند دقیقه‌ای نظری به جمعیّت عظیم بیرون لانه که به نماز جماعت ایستاده‌اند، می‌اندازم و با سرعت به محل نگهبانی برمی‌گردم. از دوستم خواهش می‌کنم جهت استراحت به بلوک برود، امّا خواب از سر همه پریده است و آن برادر هم همان‌جا می‌ایستد و با هم پیرامون مسائل مختلف، از جمله قطع نفت و اثر آن بر آمریکا و اقتصاد آن صحبت می‌کنیم.

با پایان پاس به مقابل در لانه می‌رویم و از پشت میله‌ها به تماشای جمعیّت کثیری که شب تا صبح را در مقابل لانه گذرانده و پس از برپایی نماز صبح مصمم به شعار دادن مشغولند، می‌ایستیم.

 هیجان آنان غیر قابل وصف است. با نزدیک شدن صبح و طلوع خورشید، سیل جمعیّت جدید، آهسته آهسته به سمت لانه جاسوسی به حرکت در می­آید و حدود ساعت هشت صبح تجمع عظیمی شکل گرفته است، با پخش اخبار در این ساعت هیجان جمعیّت به اوج خود می‌رسد.

هر روز موضوعی تازه، موتور انقلاب دوّم را مشتعل­تر می‌کند. امروز هم موضوع قطع صدور نفت به آمریکا، جمعیّت روزه‌دار کثیری را برای ابراز حمایت و همراهی به آنجا می‌کشاند.

شعارهای امروز به سمت موضوع قطع صادرات نفت کشیده شده است و هر دسته از جمعیّت در این رابطه شعاری را مطرح می‌سازد:

ـ آمریکا، آمریکا با رنج ما زنده است

 با بستن شیر نفت، امپریالیسم مرده است.

ـ شیرای نفت رو بستیم، خمینی

 آمریکا رو شکستیم، خمینی

ـ مرگ بر شیطان بزرگ آمریکا

 آنکه مکیده خون ملت ما

ـ آمریکا! آمریکا! ضد خلق و خدایی

 غارتگر دنیایی، دشمن مایی، دشمن مایی

–      نفت ملت را بردی، خون ملت را خوردی

 ای مرگ بر کارتر، ای مرگ بر کارتر

–      وحدت مستضعفان راه نجات بشر

 آمریکا، آمریکا، دشمن نوع بشر.

–      با روزه سیاسی، کارتر گردیده عاصی

–      آمریکا، آمریکا، غارتگر نفت ما

 با بستن شیر نفت، عاجز از دست ما

–      با روزه سیاسی، تحریم اقتصادی، دیگر اثر ندارد

 این آمریکای جانی، غارتگر جهانی گویا خبر ندارد

عدّه‌ای از روشن‌دلان آموزشگاه روشن‌دلان تهران، امروز به صورت دسته جمعی در راهپیمایی شرکت نموده‌اند. تعدادی از آنان را خواهران روشن‌دل تشکیل می‌دهند. شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر شاه» آنان، انسان را به هیجان می‌آورد.

روشندلان شعار می­دهند:

 – کارتر، کارتر، حامی شاه

 مرگ بر کارتر، مرگ بر شاه

– کارتر، کارتر، حامی شاه

 داون ویت کارتر، داون ویت شاه

 صحنه راهپیمایی آنان آنقدر جالب و هیجان‌انگیز است که تعداد زیادی از دانشجویان به پشت‌بام اتاق نگهبانی و یا روی دیوارهای کنار آن رفته‌اند و به تماشای آنان نشسته‌اند.

مادر سه شهید که تقریباً به صورت دائمی در مقابل در اصلی لانه جاسوسی حضور دارد و وقتی به هیجان می‌آید، خطاب به جمعیّت شروع به سخنرانی می‌کند، امروز با دیدن دختران و زنان روشن‌دل، در حالی که به شدّت به هیجان آمده است، خطاب به آنان سخنانی را بیان می‌دارد و آنان را تحسین می‌نماید.

کارگران و کارمندان صنعت نفت در جزیره خارک نیز پس از قطع نفت امروز دست به تظاهرات گسترده­ای علیه آمریکا و کارتر نموده­اند.

امروز گروه‌های کارگری فراوانی از کارخانجات مختلف تهران به سمت لانه جاسوسی راهپیمایی کرده و حمایت خود را از اقدام دانشجویان اعلام می‌نمایند. آن­ها ضمن حمل پلاکاردهایی که روی آن خواسته‌های آنان نوشته شده بود، تصاویری از امام را نیز با خود حمل می‌کردند و شعار می‌دادند:

– ملت به پاست امروز، نبرد با آمریکا، شعار ماست امروز

– کالای آمریکایی، تحریم باید گردد

 تولیدات ایرانی، تشویق باید گردد

– فشار اقتصادی، با روزه الهی، هرگز اثر ندارد

– تداوم انقلاب فرموده امام است

 مرگ بر امپریالیسم، زیباترین کلام است.

– تحریم اقتصادی، با کوششت کارگر، باید خنثی گردد.

– تحریم اقتصادی، دیگر اثر ندارد

 از کار و کوشش ما، کارتر خبر ندارد.

گروه­های کارگری بر روی پلا کاردهای خود جملاتی به صورت زیر نوشته بودند:

– ما حاضریم گرسنگی بخوریم امّا آبرویمان حفظ شود.

 امام خمینی

– ما با تلاش و کوشش خود محاصره اقتصادی امپریالیسم را با شکست روبرو خواهیم کرد.

– ما توطئه­های فراوان آمریکا در به تعطیل کشاندن کارخانجات را محکوم می­کنیم.

– روزه می­گیریم تا با آمریکا مبارزه کنیم.

گروه‌های کارگری پس از رسیدن به درب اصلی لانه، قطعنامه‌های خود را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند و سپس نماینده آنان به قرائت آن می‌پردازد.

با رسیدن کارگران کارخانجات شهرک صنعتی البرز قزوین، که برای اعلام پشتیبانی از قزوین به تهران آمده‌اند، حجّت‌الاسلام خوئینی­ها طی سخنانی از آنان خواستند برای از بین بردن توطئه‌های امپریالیسم آمریکا و عوامل داخلی‌اش که سعی در تعطیلی کارخانجات دارند، تلاش و کوشش بیشتری نمایند.

از راهپیمایی­های جالب امروز، راهپیمایی نیروی ویژه کلاه سبزها بود، که از پادگان هوابرد تا مقابل لانه جاسوسی راهپیمایی نموده و مورد استقبال بسیار گرم مردم حاضر مقابل لانه قرار گرفتند.

در این برنامه یکی از افسران کلاه سبز به پشت‌بام اتاق نگهبانی رفت و ضمن سخنانی اقدام متهورانه دانشجویان خط امام را ستود و به تأثیر شگرف جهانی این عمل اشاره نمود؛ و اظهار داشت:«در صورت موافقت فرمانده کل قوا حاضر هستیم حفاظت لانه جاسوسی را به عهده بگیریم و در مقابل دشمن اصلی خلق­های مستضعف جهان یعنی آمریکا، در هر نقطه از جهان، مبارزه کنیم.»

پس از سخنرانی او، یکی از دانشجویان پیام تشکّر دانشجویان مستقر در سفارت از آنان را قرائت نمود و سپس با خوانده شدن قطعنامه پرسنل کلاه سبز، در میان غریو شادی مردم، این نیروها به طور منظمی محل را ترک نمودند.

اعلام پشتیبانی نیروهای ویژه کلاه سبز، موجب آشنایی آنان با دانشجویان خط امام شد و زمینه همکاری آنان با دانشجویان را فراهم آورد[۶]و دانشجویان خط امام توانستند زیر نظر آنان آموزش­های نظامی فشرده‌ای را بگذرانند.

خبرهایی از حرکت­های دانشجویان ایرانی در سراسر جهان که شجاعانه به حمایت از دانشجویان خط امام و خواست آنان برخاسته‌اند، منتشر می‌شود. امروز هم دانشجویان ایرانی در ایالت­های مختلف آمریکا، فیلیپین، انگلیس، دمشق، لوس آنجلس، پرتلند، راهپیمائی اعتراض‌آمیز به سیاست‌های آمریکا و حمایت از دانشجویان خط امام دانستند.

در سه شهر ترکیه دانشجویان دست به اعتصاب غذایی چهل و هشت ساعته زده و در پایان آن با صدور قطعنامه­ای حمایت خود از رهبری قاطع امام خمینی در مقابل امپریالیسم و نیز خواسته­های به حق و انقلابی دانشجویان خط امام، و قطع صدور نفت ایران به آمریکا را اعلام نموده­اند.

انجمن دانشجویان ایرانی در شهر­های لوس آنجلس، پرتلند، دالالنسینگ و هوستون آمریکا و انجمن دانشجویان مسلمان ایرانی ساکن سوئد، ایتالیا، انگلستان، فرانسه، با ارسال پیام­هایی اعلام روزه سیاسی نموده اند.­

با توجه به فداکاری فوق‌العاده و شجاعت دانشجویان ایرانی در خارج از کشور و مقاومت بی‌دریغ آنان در برابر توطئه‌ها و خشونت­ها، دانشجویان خط امام ضمن صدور اطّلاعیّه‌ای در این رابطه از آنان ستایش نموده و ابراز می‌دارند:

فعّالیت شما در کشورهای بیگانه، مخصوصاً آمریکا که دشمن سرسخت ملت مستضعف ما بوده و اکنون نیز شاه جنایت­کاری را که باید در دست ملت عزیزمان باشد تا به سزای اعمال ضدانسانی‌اش برسد در خود جای داده، بسیار چشمگیر است و هر روز شاهد گزارش­هایی از مبارزات پی‌گیر شما علیه دولت آمریکا و توطئه‌های سازمان جاسوسی سیا هستیم. امروز مسئولیّت شما در برابر تبلیغات مسموم و دروغین دولت­های جنایت کار و خائن مخصوصاً دولت امپریالیستی آمریکا، بس سنگین است. شما پیروان خط امام باید در مجاهدت برای نجات ملت های مستضعف و اسیر، الگوی دیگران باشید و بیانگر آتش مقدّس خشم ملّتی باشید که برای طبیعی­ترین خواست خود یعنی استرداد شاه جلاد به ایران پا فشاری می­کند[۷].

انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم پزشکی ایران اعلام کرده است اعضای این انجمن با توجه به اعلام روزه سیاسی دانشجویان خط امام، از دوشنبه تا چهارشنبه روزه گرفته و با زبان روزه سر کلاس­های درس حاضر می‌شوند. آن­ها از دانشجویان روزه‌دار تقاضا نموده‌اند که در عین مبارزه با امپریالیسم از تعطیلی کلاس­ها خودداری نمایند.

موج عظیم پیام­های اعلام حمایت از دانشجویان و اعلام روزه سیاسی از اقصی نقاط کشور از شهر و روستا حتی نقاط مرزی و عشایری به سوی لانه جاسوسی سرازیر است. روزنامه‌ها نیز که فقط نام ادارات و انجمن­ها و… را بدون پیام آنان چاپ می‌کنند، مجبور شده‌اند مقادیر زیادی از ستون­های خود را به این امر اختصاص دهند.

امروز با حضور اقشار مختلف مردم و تعدادی از دانشجویان خط امام به نمایندگی از سایر دانشجویان، جنازه مرحوم صدرالدین حاج میر ملک، از مقابل بیمارستان سوانح و سوختگی ونک تشییع شد.

 از نخستین ساعات گروه‌های کثیری از مردم جلوی بیمارستان تجمع نموده بودند. حضور برادران ارتشی در این مراسم چشمگیر بود. پس از بیرون آمدن تابوت این کارگر فداکار از بیمارستان، تا مسافتی بر دوش مردم حمل و سپس با آمبولانس و در حالی که تعداد کثیری از مردم همراه آن حرکت می‌کردند، به سمت بهشت زهرا تشییع شد.

 در بهشت زهرا نیز جمعیّت کثیری تجمع کر‌ده بودند و همراه سایر مشایعین و در حالی که بر علیه آمریکا و امپریالیسم شعار می‌دادند، در مراسم تدفین این کارگر گرانقدر شرکت نمودند.

مجلس خبرگان علیرغم تلاش فراوان ضد انقلاب و جوّی که به وسیله قلم به دستان و روزنامه نگاران وابسته به ابرقدرت­ها بر علیه آن ساخته شده بود و تلاش­هایی که جهت انحلال آن صورت پذیرفت، پس از بر­گزاری شصت و شش جلسه، اعلام نمود که دو روز دیگر آخرین جلسه خود را برگزار خواهد نمود.

 این خبر موجب مسرّت همه طرفداران انقلاب شده است. چون پس از یک انتظار چند ماهه و پس از تأیید امام، قانون اساسی نوشته شده، به همه­پرسی گذاشته خواهد شد،

سرباز جوان آمریکایی که چند روز با ما زندگی می‌کرد، تحت تأثیر رفتار دانشجویان، حاضر شده است در یک مصاحبه شرکت کند. دانشجویان نیز نوار مصاحبه او را در اختیار خبرگزاری­ها قرار داده‌اند. او در این نوار بیان داشته است:

 «کارتر به عنوان رئیس جمهور آمریکا باید ما را به شاه ترجیح دهد. او موقعیّت ما را درک نمی‌کند. با ما بد رفتاری نمی‌شود. ما پزشک مخصوص داریم و تنها مشکل ما آزاد نبودن است که باید دولت آمریکا هر چه زودتر برای رفع این مشکل تصمیمی بگیرد.

 او از ملت آمریکا سؤال نموده است:

 اگر شما جای ما بودید آیا دلتان می‌خواست دولت آمریکا شاه را پس بدهد تا بتوانید به خانه و زندگی خود برگردید یا نه؟»

 یک دختر آمریکایی نیز امروز در راهپیمایی مقابل لانه جاسوسی در حالی که عکسی از امام در دست دارد و علیه شاه و کارتر شعار می‌دهد، شرکت نموده است. او که دانشجوی رشته جامعه‌شناسی دانشگاه میسوری آمریکا است در یک مصاحبه شرکت نموده و بیان داشته است:

 «آمریکا باید شاه را به ایران برگرداند. من چهار ماه قبل مسلمان شده‌ام و قرار است با یک ایرانی ازدواج نمایم.»

هاشم صبّاغیان وزیر قبلی کشور که از هم فکران رئیس دولت موقّت است در یک مصاحبه مطبوعاتی بیان داشت:

 من در نهضت آزادی به فعّالیّت خود ادامه خواهم داد.

 او ضمن تأیید و ستایش از دانشجویان پیرو خط امام که سفارت آمریکا را به اشغال خود درآورده­اند گفت:

از نقطه نظر مبارزه با امپریالیسم این فکر و این راه، راه ارزنده­ای بود و نشان داد که روحیّه انقلابی، همیشه در ما وجود دارد. البته این دلیل آن نیست که مبارزه با امپریالیسم راه­های دیگری ندارد، بلکه ما مبارزه با امپریالیسم را از تمام جناح­ها ادامه خواهیم داد، زیرا عامل تمام بدبختی­های گذشته این مملکت، امپریالیسم و در رأس آن دولت آمریکا بوده است.[۸]

امروز نیز یک مصاحبه مطبوعاتی در لانه جاسوسی برگزار شد و طیّ آن دانشجویان پیرو خط امام به پرسش­های متعدّد خبرنگاران پاسخ دادند.

در پاسخ به سؤالی پیرامون قطع صدور نفت، بیان شد :

این حرکتی که در ایران امروز مشاهده می­کنیم، یعنی روزه اسلامی که مردم ایران هماهنگ با هم در آن شرکت نموده­اند و مملکت چهره ایّام ماه رمضان به خودش گرفته است، جوابی به آن­ها است که در فکر محاصره و فشار اقتصادی به ایران هستند. و قطع صدور نفت نه تنها برای ما ضرر نداشته بلکه به نفع ملت ما تمام شده است.

در رابطه با سئوالی پیرامون روابط ایران و آمریکا پس از استراداد شاه، یک از دانشجویان پاسخ داد :

 امام فرموده اند که رابطه ایران و آمریکا رابطه مظلوم با ظالم است، رابطه میش با گرگ است و گرگ همیشه گرگ است و هیچگاه بین این دو رابطه انسانی برقرار نخواهد شد و این مبارزه تا جایی که این گرگ از بین برود، ادامه دارد. امّا در حال حاضر شاه باید به ایران بازگردانده شود و اموال او مسترد گردد و تمام روابط ظالمانه با آمریکا قطع گردد و معلوم است که هیچگاه یک رابطه صمیمانه بین ما و آمریکا برقرار نخواهد شد و بنابرا ین بهتر است این رابطه قطع گردد.

حجّت الاسلام خوئینی­ها نیز در پاسخ به سؤالی در باره عکس­العمل سایر کشورها نسبت به تصرّف سفارت آمریکا بیان داشت:

 درست است که این اقدام ابتدا به وسیله گروهی از دانشجویان انجام گرفته است، ولی مورد تأیید امام و ملت قرار گرفته است و این نشان می­دهد که اقدام دانشجویان اقدامی انقلابی بوده است. محکوم کردن این اقدام از سوی شورای امنیّت سازمان ملل متّحد نشان دهنده آن است که ابرقدرت­ها همه با هم این حرکت را محکوم می­کنند و این بیانگر آن است که انقلاب اسلامی علیه یک ابرقدرت و وابسته به یک ابرقدرت دیگر نیست و صد در صد یک حرکت مستقل اسلامی است و این انقلاب یک حرکت مکتبی است و بر اساس اصول مکتبی ادامه پیدا خواهد کرد و به عکس­العمل­های آمریکا ارتباطی ندارد و بر پایه اصول خود، جهت خود را ادامه خواهد داد.

دانشجویان خط امام امروز دو اطلاعیه افشاگری صادر نموده‌اند؛ در افشاگری اوّل ضمن بیان مطالبی، در مورد سلطه نظامی آمریکا در کشورهای مستضعف جهت کنترل و جلوگیری از انقلاب‌های آزادی‌بخش در این کشورها، بیان شده است: آمریکا در ایران ارتشی ساخته بود که به جای دفاع از منافع خلق مسلمان و دفاع از استقلال و اسلامیّت ایران، برای دفاع از منافع آمریکا در منطقه، در مقابل انقلاب بایستد. ارتش ایران در دوران شاه، که مجهز به آخرین جنگ‌افزارهای روز بود، خود را جزیی از ارتش آمریکا می‌دانست.

 سپس در این افشاگری دو سند به دست آمده افشا می‌گردد.

 در سند اوّل، موضوع تشکیل واحد مستشاری که هدف آن حفظ تسلط آمریکا بر ایران و مقاومت در مقابل تجاوزات احتمالی به آن است.

 در سند دوّم ، موضوع وابسته دریایی آمریکا در ایران و اقدامّات جاسوسی او و نظارت او بر تحوّلات نیروی دریایی ایران مطرح شده است.[۹]

در اطلاعیه دوّم نیز سندی منتشر شده است که طی آن نشان داده می‌شود که پس از دستور حضرت امام، جهت برگزاری جشن­های آغاز پانزدهمین قرن هجرت پیامبر گرامی اسلام، چگونه جاسوسان آمریکایی می‌خواسته‌اند با همراهی با این جریان، احساسات پاک ملت مسلمان ایران را به سوی خود جلب نمایند.[۱۰]

دوّمین روز روزه نیز با حضور انبوه جمعیت روزه‌دار، در حالی که برنامه ویژه افطار از رادیو پخش می‌شود، با برپایی نماز جماعت به پایان می‌رسد. بسیاری از مردم برای روزه‌داران خرما و شیرینی و انواع غذاها را آورده‌اند.

امشب پاس من در کنار دیوار شرقی سفارت و نزدیکی ساختمان سفیر است. در لا به لای درخت­ها که چون باغی زیباست، به نگهبانی مشغول می‌شوم. در فاصله‌های دورتر که با نورافکن­ها روشن شده است، برخی برادران را مشاهده می‌کنم که به نگهبانی ایستاده‌اند.

محل نگهبانی من محوطه بسیار خلوتی است و در کنار جوی آب که از نزدیک خانه سفیر سرچشمه می‌گیرد و انتهای آن یک حوض است که فواره زیبایی در وسط آن قرار دارد، قدم می‌زنم. صدای ریزش آب فواره و همهمه و گاهی شعار جمعیّت به گوش می‌رسد. زیبایی گل­ها و چمن­های محوطه در زیر نور سفیدرنگ نورافکن­های ساختمان سفیر بسیار زیبا جلوه می‌کند.

 [۱]. او پس از انقلاب، رهبری این حزب را بر عهده گرفت. او پس از کودتای ۲۸ مرداد از ایران گریخت و به مدّت بیست و پنج سال در کشورهای اروپای شرقی زندگی و حدود یک ماه بعد از پیروزی انقلاب برای غنیمت خواهی وارد ایران شد. او نوه مرحوم شیخ فضل‌الله نوری است. پدرش جزء مشروطه‌طلبان بود و با مرحوم پدرش یعنی شهید شیخ فضل الله نوری به سختی مخالفت می­نمود. او در زیر دار آن شهید مشغول کف زدن بود. نورالدین کیانوری نهایتا در جریان یک کودتا علیه نظام جمهوری اسلامی همراه با سایر رهبران حزب دستگیر و پس از چند سال در زندان در گذشت. او مانند پدر مشروطه طلبش عاش شقیّا و مات خسیرا!

[۲]. اطّلاعات ۲۱/۸/۵۸ ص ۱۲

[۳]. اطّلاعات ۲۳/۸/۵۸ ص ۱۲

[۴]. جمهوری اسلامی ۲۲/۸/۵۸ ص ۱۲

[۵]. فضل‌اللّه میرعابدینی، دانشجوی دامپزشکی دانشگاه تهران، اولین شهید دانشجویان خط امام بود و در حماسه تاریخی پایداری و مقاومت رزمندگان اسلام در جریان محاصره سوسنگرد، توسط نیروهای متجاوز بعثی به شهادت رسید.

[۶]. همین آشنایی موجب شد که این نیروها آموزش نظامی دانشجویان پیرو خط امام را به عهده بگیرند و در این رابطه مرحوم شهید سرهنگ شهرام‌فر با چند تن از پرسنل کلاه سبز مأمور این آموزش شدند. مرحوم سرهنگ شهرام‌فر در عملیات آزادسازی ارتفاعات بازی‌دراز در غرب کشور که به فرماندهی یکی از دانشجویان خط امام که مدّتی پیش از آن آموزش نظامی خود را نزد ایشان گذرانده بود و با سرعت مراتب آگاهی نظامی را طی کرده بود، یعنی شهید محسن وزوائی شرکت نمود و طی این عملیات به شهادت رسید. شهید محسن وزوائی بعداً از فرماندهان تیپ حضرت رسول اکرم(ص) شد و در عملیات بیت‌المقدّس به شهادت رسید.

[۷]. اطلاعیه شماره ۳۱ دانشجویان خط امام

[۸]. کیهان ۵۸/۸/۲۳ ص ۹

[۹]. اطلاعیه افشاگری شماره ۸

[۱۰]. اطلاعیه افشاگری شماره ۹

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهی در کار نبود. سازمان رزم تقریباً به هم خورده بود. بچّه­های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *