تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت سیزدهم

خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – سید محمد هاشم پوریزدانپرست قسمت سیزدهم

 

 

ششمین روز

۱۸ آبان ۱۳۵۸

۱۸ ذی‌الحجه‌الحرام ۱۳۹۹

۹ نوامبر ۱۹۷۹

عید غدیر

 

مجسمه آزادی نماد جهانخواری و در بند کشیدن منافقانه و فریبکارانه مردم جهان
مجسمه آزادی نماد جهانخواری و در بند کشیدن منافقانه و فریبکارانه مردم جهان

امروز به دو دلیل تعطیل است؛ جمعه و عید­غدیر. اما در لانه تعطیلی وجود ندارد. باید گروگان­ها را نگه داشت و این یعنی دقّت و هوشیاری و نگهبانی دائمی. راهی است که دانشجویان وارد آن شده‌اند و باید تا آخر آن را ادامه دهند.

یکی از خواهران دانشجو ضمن تبریک عید غدیر مقداری شیرینی را که خانواده‌اش آورده‌اند، بین دانشجویان توزیع می‌کند. قیافه خانواده‌اش دیدنی است. از شادی حضور فرزندشان در جریان تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، در پوست خود نمی‌گنجند. برادران و خواهر کوچک‌ترش با کنجکاوی و حالتی خاص به قیافه تک تک دانشجویان نگاه می‌کنند و نگاه پدرش که با نگاه من تلاقی می‌کند، حالت خجالت به من دست می‌دهد و سرم را پایین می‌اندازم.

 پدر و مادر یکی از دانشجویان نیز که در حجّ حضور داشته‌اند و دو روز قبل به شهرستان خود بازگشته‌اند، با شنیدن حضور فرزندشان در ماجرای تسخیر لانه جاسوسی با خوشحالی زایدالوصفی خود را به لانه رسانده و با در آغوش گرفتن فرزندشان از او تشکّر و قدردانی نموده‌اند.

دوستان، این موضوع و مطالبی را که این پدر و مادر از عکس‌العمل حجّاج در رابطه با تسخیر لانه جاسوسی در حجّ بیان کرده بودند، برای یکدیگر تعریف می‌کردند.

 سیل نامه‌ها و پیام­ها هنوز هم به سمت لانه سرازیر است. حتی بعضی افراد اشعار سروده شده خود را به اتاق نگهبانی تحویل می‌دهند تا قرائت شود.

امروز را‌هپیمایان زیادی از مقابل لانه جاسوسی جهت شرکت در نماز جمعه می‌گذرند و در حال عبور شعارهایی در حمایت از دانشجویان خط امام می‌دهند و خواستار تداوم تلاش و کوشش دانشجویان جهت بازگرداندن شاه هستند.

 جالب است که همانند دوران انقلاب در مورد هر حادثه‌ای مردم موضع‌گیری نموده و در شعارهای ساخته شده، موضع خود را بیان می‌دارند. البته در کنار شعارهای کلّی که معمولاً در هر برنامه‌ای و تظاهراتی وجود دارد، شعارهای جدید نیز ساخته می‌شود.

با آن‌که هنوز چند ماه از اقامه نماز جمعه نگذشته، نماز جمعه نقش عظیمی در تداوم انقلاب اسلامی و رسوائی توطئه­های دشمنان پیدا کرده است. هر جمعه میلیون­ها نفر در سراسر کشور در این مراسم حضور می‌یابند و بافته‌ها و شایعات گسترده دشمن که از طرق مختلف جهت تضعیف روحیه مردم انقلابی و ایجاد شک و شبهه و سستی و عدم حضور در صحنه‌های انقلاب پخش می‌شود را نقش برآب می‌سازد. بطور وضوح آشکار است که در هفته­هایی که حادثه مهمّی برای انقلاب اتّفاق افتاده است، حضور مردم در نمازهای جمعه گسترده­تر بوده است.

 به همین دلیل، مشخّص بود که نماز جمعه ‌این هفته با جمعیّت بسیار زیادی برگزار خواهد شد و مردم در آن حضور گسترده‌ای خواهند داشت، و لذا تصمیم داشتم که پس از نوبت نگهبانی در نماز جمعه شرکت نمایم.

در موقع نگهبانی از طریق رادیوی یکی از دوستان، به مراسم نماز جمعه و سخنرانی­های قبل از خطبه که مستقیماً پخش می‌شد، گوش می‌دادم.

امروز اولین جمعه پس از فتح لانه جاسوسی است. می‌توان گفت هیجانی که در جمعیّت نمازگزار بود، پس از انقلاب نظیر نداشت و این از شعارهای «مرگ بر آمریکا» و سایر شعارهای آنان به خصوص شعار مرگ بر کارتر و مهمان او، مشخّص بود.

پس از پایان نوبت نگهبانی و تحویل پاس، سریعاً با چند تن از دوستان دانشجو عازم نماز جمعه می‌شویم. پس از پیمودن فاصله‌ای بسیار کم در میدان قدس به جمعیّت نمازگزار که تا این میدان در صفوف نماز جمعه نشسته­اند، می‌رسیم. کنجکاوی بیشتر موجب شد از کنار جمعیّت نمازگزار به سمت دانشگاه تهران حرکت کنیم و در حالی که به خطبه‌های نماز جمعه که توسط آیت‌الله منتظری بیان می‌شد، با هر مکافاتی بود وارد محوطه دانشگاه که جمعیّت بسیار انبوه نمازگزار سراسر محوطه آن را پر نموده بود، شدیم.

خطیب پیرامون تفسیر آیه «هو الذی بَعَثَ فِی الاُمیّینَ رَسولاً مِنهُم یَتلوا عَلَیهِم آیاتِه و یُزَکّیهِم و یُعَلِّمُهُمُ الکِتابَ وَ الحِکمه» سوره جمعه صحبت می‌نمود و بیان می‌داشت:

 دلیل اینکه تزکیّه قبل از تعلیم آمده، این است که اگر علم را به افراد فاسد و تزکیّه نشده بیاموزند، وسیله فساد و تجاوز می‌شود. همان‌گونه که در آمریکا که آثاری از اخلاقیّات و صفات عالیه انسانی دیده نمی‌شود و روح انسانی از میان رفته است، علوم و صنایع و پیشرفت­های مهم، در راه تعدّی و ظلم و فساد مصرف می‌شود و لذا باید صفات رذیله خودپرستی و خودپسندی و ریاست­طلبی از اجتماع ریشه کن شود و سپس علم و آگاهی به مردم داده شود.

 ایشان تعجّب خود را از اینکه یک میلیارد مسلمان با منابع عظیم اقتصادی خود در برابر اسرائیل و آمریکا به ذلت و خواری کشانده شده‌اند، ابراز نمود و از ملت آمریکا خواستند که به دولت خود که به شاه، که هزاران جوان ایرانی را به شهادت رسانده، پناه داده است، اعتراض نمایند.

پس از پایان نماز، جمعیّت عظیمی از مردم نمازگزار از طریق خیابان طالقانی و با دادن شعار به سمت لانه جاسوسی به راه افتادند:

– ای آمریکای جانی، ستمگر جهانی، جز تحویل شاه خائن، راه دگر نداری (۲)

– قلم به دست وابسته، دلار چشاشو بسته

– خواست ملت با ایمان، استرداد شاه به ایران

– تا خون در رگ ماست، خمینی رهبر ماست

– رهبری خمینی، اساس وحدت ماست

– تا شاه کفن نشود، این وطن وطن نشود

– ایران برای همیشه، تسلیم آمریکا نمیشه

– شاه باید برگردد به وطن، محاکمه گردد و اعدام و کفن

– ای آمریکای جانی، ستمگر جهانی، جز تحویل شاه خائن، راه دگر نداری (۲)

– قلم به دست مزدور، وابسته زر و زور، همراه شاه خائن، آخر میری توی گور

– ای کارتر بیچاره مستبد،‌ ملت ما بُوَند همه متحّد، راه دگر نیست برایت کنون، جز که شود شاه به ما مسترد

– ایران سرزمین ایمانه،کارتر و کرده دیوانه

– کارتر شده انسان دوست، از مردم جهان کنده پوست

– این قاتل فراری، این شاه آمریکائی، به دادگاه اسلامی، تحویل باید گردد

وقتی ما همراه جمعیّت به لانه جاسوسی رسیدیم، جمعیّت آن‌چنان فشرده بود که حتی نتوانستیم به نزدیکی در برسیم و به ناچار از خیابان­های فرعی و از طریق در پشت، وارد لانه جاسوسی شدیم و از درون محوطه، خود را به در اصلی که محل فشرده‌ترین تجمع از اولین روز تسخیر تا حال بود، رساندیم. از بلندگوی سفارت اخبار در حال پخش شدن بود و آهسته آهسته شعارهای جمعیّت اوج می‌گرفت.

حدود ساعت دو و نیم یکی از دانشجویان پشت میکروفون پشت‌بام اتاق نگهبانی قرار گرفته و شروع به دادن شعار می‌نماید و جمعیّت نیز با تکرار شعارها با او همراهی می‌کند:

– خمینی بت‌شکن، رهبر ماست امروز، نبرد با آمریکا، شعار ماست امروز

– این خواست ماست امروز، این حرف ماست امروز، نبرد با آمریکا، حکم خداست امروز

– این دولت آمریکا، دشمن ماست امروز، نبرد تا رهایی، خواسته ماست امروز

تسخیر لانه جاسوسی  بر پایی نماز جماعت توسط دانشجویان پیرو خط امام
تسخیر لانه جاسوسی بر پایی نماز جماعت توسط دانشجویان پیرو خط امام

سپس اطّلاعیه افشاگری صادر شده در آن روز خوانده می‌شود. موضوع آن افشاگری اسنادی در رابطه با طرح­های آمریکا، پیرامون اقتصاد ایران است که نشان می‌دهد آمریکا به دنبال متلاشی کردن اقتصاد بومی ایران و وابسته کردن واحدهای اقتصادی به کشورهای غربی و به خصوص آمریکا و پیاده نمودن و اجرای برنامه‌های اقتصادی غرب، در کشور ما بوده است.

به دنبال قرائت بیانیه، فریاد مرگ بر آمریکا از میان جمعیّت بلند می­شود، سپس یکی از دانشجویان خط امام از دخالت­های آمریکا در امور مختلف ایران علی‌الخصوص کردستان، ایجاد غائله و نفوذ در ارگان­های اجرایی کشور به منظور انحراف انقلاب از مسیر اصلی خود مطالبی را ارائه می­کند و همچنین چگونگی تسخیر لانه جاسوسی و نیز امکانات موجود برای جمعیّت را تشریح می­کند.

با پایان سخنان این برادر، اعلام شد که حجّت‌الاسلام خوئینی­ها سخنرانی می‌نمایند، و ابتدا اطلاعیه دانشجویان در مورد توطئه کارتر برای فرستادن شاه مخلوع به کشور دیگری قرائت شد که توسط جمعیّت با شعار:

 «کارتر! کارتر! ننگت باد، شاه! شاه! مرگت باد»

پاسخ داده شد.

حجّت‌الاسلام موسوی خوئینی­ها نیز در میان شعار:

 «فیضیه، دانشگاه، ضد کارتر، ضد شاه»

به ایراد بیانات خود پرداخت و خط امام را خط سازش‌ ناپذیری با ستمگران و سلطه‌گران جهانی معرفی و اعلام نمود این خط همان خطی است که ما را در انقلاب پیروز نمود و شاه را که همه مستکبران از او حمایت می‌کردند به خاک مذلّت نشاند.

ایشان افزود:

خطّ امام یعنی خطّ تکیه بر انسان­های انقلابی و با ایمان. خطّ تکیه بر خدا و بر معنویّات و خطّ مبارزه و مقاومت در برابر شیاطین.

 ایشان با اشاره به عدم پذیرش نمایندگان کارتر توسّط امام و اصرار بر تسلیم شاه، اعلام نمود:

در صورتی که آنان در تحویل شاه تعلّل کنند، دانشجویان مقدّمات محاکمه گروگان­های آمریکایی به عنوان جاسوسی و دخالت در امور داخلی کشور انقلابی ایران را فراهم خواهند نمود.

جمعیّت آنچنان فشرده بود که بارها از راهپیمایان خواسته شد به سمت لانه جاسوسی حرکت ننمایند و از خیابان­های اطراف که سیستم صوتی آن جهت این تجمع عظیم توسط دانشجویان در روز قبل آماده شده بود، به مراسم گوش دهند.

شکلک پارچه‌ای بزرگی از کارتر به مقابل در لانه آورده می‌شود و در میان فریاد «مرگ بر کارتر» به آتش کشیده می­شود. این تجمع بزرگ که با شعارهای هیجان‌انگیز راهپیمایان همراه بود تا حدود ساعت چهار ادامه داشت.

 آن روزها تنها چیزی که در بسیاری از مواقع به ذهن خیلی­ها نمی‌رسید، گرسنگی بود. جمعیّت پس از حضور در نماز جمعه و راهپیمایی و حضور حدود یک و نیم ساعت در مقابل لانهجاسوسی، هنوز در انتظار ادامه برنامه بود.

 پس از پایان برنامه‌ها، جمعیّت عظیمی در مقابل لانه باقی ماند و تا ساعاتی از شب، حضور آن­ها ادامه داشت.

 تجمع خبرنگاران شبکه‌های مختلف خبری نیز بی‌نظیر بود. با عدم پذیرش نمایندگان کارتر توسط امام، شامه تیز خبری خبرنگاران، حوادث هیجان‌انگیزی را پیش‌بینی می‌کرد و در نتیجه خبرنگاران جهان به سمت تهران سرازیر شده بودند.

بسیاری از دانشجویان خط امام که در آن لحظات مسئولیتی بر عهده نداشتند، در محوطه مقابل در، در مقابل جمعیّت تجمع کرده بودند و گاهی با دادن شعار، بر اطاعت خود از امام، تداوم راه ایشان، مقاومت تا پایان کار و تحویل شاه به ایران، تأکید می‌کردند. سپس به راهپیمایی در محوطه لانه جاسوسی پرداختند. شعارهای دانشجویان معمولاً توسط مهدی رجب بیگی[۱] ساخته می‌شد که در سرودن شعر نیز دستی داشت و در قسمت اتاق نگهبانی و فعّالیت­های آن نیز فعّال بود:

– این گفته امام است، تا شاه برنگردد، محاکمه و اعدام نگردد، گفتگو با آمریکا محال است، محال است.

– تا شاه برنگردد، محاکمه و اعدام نگردد، جاسوس آمریکایی، هرگز رها نگردد.

– تا خون در رگ ماست، اسلام مکتب ماست، خمینی رهبر ماست، آمریکا دشمن ماست.

– ما با تمام قدرت، ما با سلاح وحدت، از بهر حفظ مکتب، تجدید پیمان می‌کنیم با رهبری امت.

– می‌جنگیم، می‌جنگیم تا خون در رگ ماست، امپریالیسم خونخوار، همیشه دشمن ماست.

 نهار امروز را با تعدادی از دانشجویان در ساعت چهار و نیم صرف کردیم. برادران سپاه، علی‌الظاهر به خاطر روز جمعه و روز عید غدیر به ما بیشتر از روزهای قبل رسیده بودند و غذای بهتری نسبت به روزهای قبل فرستاده بودند.

امروز هم دانشجویان ایرانی در بعضی کشورهای جهان دست به راهپیمائی و اعتراض زده‌اند. در سانفرانسیسکو دانشجویان پلِ «گُلدن گِیت» را اشغال نموده‌اند و بر علیه ابرقدرت­های غرب و شرق شعار ‌داده‌اند و بدین وسیله به آوردن شاه به آمریکا اعتراض نموده‌اند. پلیس آمریکا به آنان حمله نموده و تعدادی از آنان را دستگیر نموده است.

در پاریس دانشجویان در مقابل سفارت آمریکا و مرکز فرهنگی آمریکا در پاریس دست به تظاهرات زده­اند.

 در کانادا تعدادی از دانشجویان ایرانی و کانادائی مشترکاً دست به تظاهرات زده و خواستار استرداد شاه به ایران گردیده­اند.

در استراسبورگ فرانسه دانشجویان ایرانی که در میان آنان تعدادی از خواهران چادر به سر داشته­اند، دست به تظاهرات مشابهی زده­اند.

در مکّه معظمه، زائران ایرانی به حمایت از دانشجویان خط امام دست به تظاهرات زده­اند و همراه حجّاج غیرایرانی مراتب انزجار خود از عوامل آمریکا را اعلام داشته‌اند.

در داخل ایران نیز در اکثر شهرها در آئین­های نماز جمعه، موضوع تسخیر لانه جاسوسی مطرح گردیده است و مردم از این اقدام دانشجویان حمایت نموده‌اند.

 در شیراز آیت‌الله سیّد عبدالحسین دستغیب در نماز جمعه بیان داشته‌اند:

 ما با دولت آمریکا و سران آن جنگ داریم، این­ها با قرآن مخالفند و مخالفت با آنان واجب است و این دانشجویانی که افرادی را به گروگان گرفته‌اند، دیگر تاب تحمّل توطئه­های این آمریکای جنایت­کار را نداشته‌اند و امام فرستاده کارتر را قبول نکرد، آمریکا و کارتر فکر کرده‌اند که امام یک رهبر سیاسی دنیوی است و می‌توانند با مذاکره ایشان را از راهشان بازدارند.

در افشاگری دوّمی که امروز منتشر می‌شود[۲] دانشجویان خط امام نامه وزیر امور خارجه آمریکا که در آن مدّت­ها قبل، از سفارت آمریکا در تهران به طور بسیار محرّمانه از نتایج احتمالی بردن شاه به آمریکا و اثر آن بر ایمنی آمریکائیان ساکن تهران و رابطه بین دو کشور سؤال نموده است را به اطّلاع مردم می‌رسانند.

انورسادات رئیس جمهور مادام‌العمر مصر اعلام می‌دارد حاضر است شاه را به عنوان میهمان بپذیرد و بیان می‌دارد به خاطر رضایت کارتر همه سعی خود را در این رابطه به کار خواهد بود. بعد از صحبت­های او، سفیر مصر در آمریکا از شاه در بیمارستان دیدن کرده است.

 وزیر خارجه مکزیک هم بیان داشته است که شاه با ویزای قبلی نمی‌تواند به مکزیک باز گردد و باید مجدّداً تقاضای ویزا نماید.

 یکی از مستخدمین شاه در مکزیک نیز گفته است که به ما گفته‌اند شاه بر‌می‌گردد اما زمان آن معلوم نیست.

 با توجه به اخباری که به دانشجویان می‌رسد که جوّ تبلیغاتی مسمومی را خبرگزاری­ها و دستگاه­های تبلیغاتی وابسته به آمریکا برای تحریک افکار عمومی مردم این کشور به راه انداخته‌اند و نسبت به سلامتی گروگان­ها ابراز تردید نموده‌اند، دانشجویان طیّ اطّلاعیّه‌ای[۳] از سفرای سه کشور الجزایر، سوریه و سوئد دعوت می‌نمایند که برای رساندن رفتار اسلامی دانشجویان با گروگان­ها، از لانه جاسوسی آمریکا دیدن به عمل آورند.

پاپ، نماینده‌ای جهت ملاقات با امام به تهران اعزام نموده است و امام نیز این ملاقات را پذیرفته‌اند. او حامل نامه‌ای است که در آن سلامت و آزادی گروگان­ها را خواستار شده است.

سازمان منافقین که امام آنان را وابسته به آمریکا اعلام نموده است و با تسخیر لانه جاسوسی شدیداً دچار سر در گمی شده‌اند و پاسخی برای طرفداران خود در مورد اظهار نظرهای گذشته خود که در آن امام و مسئولان را به کوتاهی در مبارزه با امپریالیسم متّهم می‌نمودند، ندارند، با صدور اعلامیّه‌ای ضمن بزرگداشت اراده ضدّ امپریالیستی دانشجویان خطّ امام، منافقانه در اطّلاعیه خود پیشنهاد نموده‌اند که چنانچه خواهران و برادران دانشجو موافقت داشته باشند متّفقاً از محضر امام استدعا نمائیم پس از قطع رابطه با آمریکا، لانه جاسوسی مزبور به موزه جنایات آمریکا و شهدای انقلاب تبدیل گردد.

از امروز پروازهای هواپیمائی ایران به آمریکا به دلیل عدم دادن سرویس به پروازهای قبلی در فرودگاه­های آمریکا به آنجا قطع شده است.

جمعیّت بیرون نیز امشب به نماز جماعت ایستاده است و جالب توجه صدای مکبّر است که با یک بلندگوی دستی نماز را اداره می‌کند.

حجم عظیم نامه‌های اعلام حمایت نیز امروز به سوی اتاق نگهبانی سرازیر است و روز بسیار پرکاری را برادران اتاق نگهبانی داشته‌اند و در طی کلّ روز و تا پاسی از شب جمعیّت عظیمی را با برنامه­های خود اداره نموده و پاسخگوی مراجعات مختلف بوده‌اند.

نماز مغرب و عشاء امشب نیز به امامت آقای خوئینی­ها برگزار شد. ایشان به اهمیّت خودسازی دانشجویان که مورد توجه و علاقه مردم انقلابی ایران قرار گرفته‌اند، تأکید و از آنان خواستند به قرآن و تلاوت آن توجه بیشتری بنمایند.

خبرنگاران کشورهای مختلف ، امروز فعّالیّت بسیار شدیدی داشتند خبرنگاران فراوانی. از انواع نژادها! در مقابل سفارت مشاهده می‌شوند و مشغول شکار لحظه‌ها و هیجانات و شورها هستند حتی در موقع نماز هم ول کن معامله نیستند.

اواخر شب شایعاتی مبنی بر کنار گذاشته شدن دکتر ابراهیم یزدی از وزارت خارجه و سرپرستی ابوالحسن بنی‌صدر بر وزارت خارجه پخش می‌شود.

امشب موقع پاس بین ساعت ده تا دوازده آنقدر خسته بودم که ما بین در ورودی عقب سفارت و دیوار ساختمانی که به فاصله بیست و پنج متر است بالاجبار قدم می‌زدم تا بی‌خوابی دست از سرم بردارد و چند بار به خاطر برخورد نوک اسلحه ژ- سه که بر دوش انداخته‌ام با در و دیوار، چرتم پاره می‌شود. شدیداً با بی­خوابی خود و چرت­زدن­ها مبارزه می‌کنم و چشمان خسته‌ام را باز نگه می‌دارم. از چند چرتی هم که زده‌ام، شدیداً معذّب هستم. همه‌اش در فکر این هستم که الان کسی از در و دیوار عبور می‌کند و وارد محوطه می‌شود و همین موجب می‌شود تا پایان پاس به راه رفتن خود ادامه بدهم و با بی‌خوابی مبارزه کنم.

 

 

 

 

هفتمین روز

۱۹ آبان ۱۳۵۸

۱۹ ذی‌الحجه‌الحرام ۱۳۹۹

۱۰ نوامبر ۱۹۷۹

 جناب آقای پاپ!

به این ملت ضعیف کمک کنید و به همه ابرقدرت­ها، نصیحت پدرانه کنید

 

با توجه به اینکه امام نماینده پاپ را پذیرفته‌اند، نماینده پاپ قرار است امروز عصر با امام ملاقات نماید، خبرنگاران جدیدی وارد تهران شده‌اند و تعداد زیادی از آنان در مقابل لانه جاسوسی تجمع نموده­اند تا اخبار مرتبط با لانه جاسوسی و با این ملاقات را به سراسر جهان مخابره ‌نمایند.

یک هفته است که سر کلاس­های درس حاضر نشده‌ایم و پیش‌بینی می‌کنیم در کل ترم سرگرم حل و فصل موضوع گروگان‌گیری خواهیم بود، بالاجبار باید این ترم را حذف کنیم.

 از یکی از دوستان که به دانشکده می‌رود، می‌خواهم که برای من هم کارت حذف ترم دریافت کند، تا در این رابطه اقدام نمایم.

امروز بین جمعی از دانشجویان دانشگاه ملّی، که در اتاق بالای عملّیات سکونت دارند، موضوعی مطرح می‌شود؛ یکی از دانشجویان دانشگاه خودمان عضو گروهک جنبش مسلمانان مبارز است که اعتقاد چندانی به انقلاب و رهبری آن ندارند، و عضویّت او در این گروهک توسط تمام دوستان تأیید می‌شود. قرار گذاشته می­شود که چند نفر از دوستان به شورای مرکزی لانه در این رابطه تذکّر بدهند.

دانشجویان متأهل اجازه دارند از لانه به دفعات بیرون بروند و نسبت به ما مجردها آزادی بیشتری دارند. البته ما هم آن را پذیرفته‌ایم و اعتراضی به تصمیم شورای مرکزی نداریم. در هر صورت باید یک نظم و نظام دقیق بر حفاظت از لانه حاکم باشد و این موضوع را کاملاً در نظر داشته باشیم که هر لحظه احتمال اقدام پیش‌بینی نشده‌ای از جانب آمریکا و وابستگان داخلی او که کم هم نیستند، می‌رود. لذا باید وقت کافی جهت حفاظت از لانه و گروگان­ها می‌گذاشتیم و حضور کم­تر متأهل­ها را هم جبران می‌نمودیم.

برای دیدن یکی از دوستان به ساختمان انبار و به اصطلاح آمریکایی­ها هتل قارچ، می‌روم و از دیدن وسایل مختلفی که آن‌جاست تعجّب می‌کنم. بسته‌بندی­های دقیق و وسایلی که نشانگر تکنولوژی و جهان صنعتی غرب است. در هر صورت ما یک کشور جهان سوّمی و از جهت صنعتی و تکنولوژی و علمی نسبت به آن­ها بسیار عقب هستیم. آنجا احساس می‌کنم که با چه قدرت بزرگی در افتاده‌ایم.

 به خاطرم آمد قبل از پیروزی انقلاب، زمانی که تازه برای ادامه تحصیل به تهران آمده بودم، در خیابان انقلاب از یک آمریکایی چهل پنجاه ساله که کنار خیابان ایستاده بود، با همان سادگی دانشجویی در رابطه با جنایات آمریکا در ویتنام سؤال کردم. اما او که احتمالاً از مسئولان آمریکایی در تهران بود، به جای پاسخ اهانت نمود. این عکس‌العمل برای من غیرمنتظره بود و نمی‌دانستم در آن شرایط خفقان چه عکس‌العملی باید نشان بدهم. یعنی در پایتخت یک کشور، یک خارجی به خود اجازه دهد که به مردم آن کشور بدترین اهانت­ها را بنماید. آتش کینه نسبت به آمریکائی­ها از همان زمان در دلم شعله‌ور شد. تا چند روز حال طبیعی نداشتم، از ذلّت ملت ایران و پستی و خیانت رهبران و مسئولان کشور که موجب چنین چیزی شده بود، به خود می‌پیچیدم و از اینکه پاسخ مناسبی به او نداده یا نتوانسته بودم بدهم دچار عذاب وجدان بودم و خود را سرزنش می‌کردم.

حال چند سال بعد از آن اهانت، جاسوسان مغرور این ابرقدرت را در دست­های خود به اسارت گرفته بودیم. دلم می‌خواست آن آمریکایی را می‌دیدم و اثر آن اهانت را نشانش می‌دادم و به او بگویم که من هم در میان دانشجویان خطّ امام حضور دارم، و در حالی که حتّی کاربرد یک سلاح ژ- سه را به خوبی وارد نیستم تو را و دولت مغرور و مستکبر و جنایت­کار و سرتا مسلّح تو را به گروگان گرفته‌ام و ذلّت و خواری همگی شما را با ذرّه ذرّه وجودم حس می‌کنم.

از بوی باروتی که در زیرزمین پیچیده است تعجّب می‌کنم وقتی داشتم از پله‌های زیرزمین پایین می‌آمدم، در دست یکی از اعضای شورای مرکزی لانه یک قبضه کلت دیدم. از موضوع که سؤال می‌کنم متوجّه می‌شوم در قسمتی از زیرزمین که مساحت بسیار زیادی نیز داشت و تا ارتفاع بلندی کیسه‌های شن بر روی هم چیده شده بود، آن­ها مشغول تمرین تیراندازی بوده‌اند.

بسیاری از وسایل موجود در این انبار بزرگ اصولاً ربطی به وظایف یک سفارتخانه نداشت، برای من وجود آن­ها در آنجا تعجّب‌انگیز بود. زیرزمین، طبقه دوّمی نیز دارد که تقریباً کف آن یک متر از سطح محوطه سفارت بلندتر است و حجم عظیمی از امکانات در آنجا وجود دارد.

 یکی از دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک به نام اکبر رفان مسئول انبار است و از امکانات موجود در آنجا حفاظت می‌کند و امکانات و ملزومات مورد نیاز دانشجویان را در اختیار آنان می‌گذارد و به اصطلاح انباردار شده است. ماشین تایپ، دستگاه زیراکس، دستگاه برق اضطراری، حجم انبوهی کاغذ و انواع و اقسام لوازم‌التحریر و… تشک،‌ حجم عظیمی کتاب و قفسه و وسایل روشنایی، چرخ خیاطی و… در انبار وجود دارد.

تعدادی از هنرمندان، طرح­هایی را در رابطه با ماهیّت جهان‌خوارگی و جنایت‌گری آمریکا طراحی کرده و به دانشجویان ارائه و پیشنهاد چاپ آن­ها را داده‌اند. با توجه به پذیرش این طرح­ها توسط شورای لانه‌، واحد تبلیغات که من هم در آنجا فعّالیت می‌کنم، جهت چاپ آن­ها اقدام می‌کند.

مسئول واحد تبلیغات، حسین کمالی، از دانشجویان پلی‌تکنیک است. یکی از برادران انقلابی به نام مجید شفایی که در زمینه امور چاپ تجربه دارد، با دعوت دانشجویان با این واحد همکاری می­نماید. مجید فردی خوش‌برخورد و فعّال است خیلی زود با او دوست می‌شویم. با تجربه خوبی که دارد موجب شده که در زمینه چاپ، مشکلی برای دانشجویان وجود نداشته باشد. به همین دلیل طرح­ها سریع چاپ و در اختیار مردم قرار می‌گیرد. حضور او موجب می‌شود ما هم به امور چاپ و نیز با چاپخانه‌های تهران آشنا شویم.

در واحد ما در زمینه تبلیغات و امور تبلیغی، هر کاری پیش بیاید انجام می‌دهم. تایپ، زیراکس، طراحی و ساخت تراکت و چاپ پوستر و نوشتن پارچه نوشته‌ها. با چند بار خراب شدن دستگاه زیراکس و تعمیر آن در مقابل چشم ما، ما هم به تعمیر آن آشنا می‌شویم و بسیاری از مشکلات دستگاه را به راحتی می‌توانیم حل کنیم.

پوسترهای رنگی چاپ شده طرفداران زیادی پیدا کرده و با تیراژ بسیار بالا به دانشگاه­ها و ادارات و کارخانجات و مراکز مختلف فرستاده می‌شود، مراجعین بسیار زیادی نیز برای دریافت آن مراجعه می‌نمایند.

تراکت­هایی که درست می‌شود، معمولاً ده سانتی‌متر در بیست سانتی‌متر است که در گوشه‌ای از آن عکس حضرت امام و در مقابلش جمله‌ای کوتاه از ایشان، در زیر آن عبارت «دانشجویان مسلمان پیرو خط امام» نوشته شده است.

 در تبلیغات دینی و اسلامی چنین شکل تبلیغ تا آن زمان وجود نداشت. اگر چه در دوران انقلاب پوسترسازی رواج یافت و آثار جاودانی به وجود آمد، اما این شکل از تبلیغ هنوز زمینه ایجادش مهیا نشده بود و به دلیل اینکه لازم بود جملات امام در مورد آمریکا به اطّلاع مردم برسد، ما این شیوه را به کار گرفتیم. امام با دیدن این تراکت­ها و این شیوه جدید اطّلاع رسانی فرموده بودند:

دانشجویان چه کارها که نکرده‌اند!

 و این خبر موجب خوشحالی فراوان دوستان واحد ما شده بود.

در این روز هم با توجه به توطئه تبلیغاتی که در آمریکا جریان دارد و دستگاه­های تبلیغاتی آن­ها مزوّرانه موضوع «عدم سلامتی گروگان­ها» و نیز «بدرفتاری دانشجویان خطّ امام با آنان» را مطرح نموده­اند. لذا توسط دانشجویان اطّلاعیّه‌ای[۴] صادر و در آن بیان می‌گردد :

با توجه به اینکه دانشجویان بر اساس خطّ مشی انسانی و اسلامی عملی نموده و از آن خارج نشده‌اند و با گروگان­ها به بهترین وجه رفتار نموده‌اند، از سفرای سه کشور الجزایر، فرانسه و سوئد دعوت می‌شود جهت رساندن پیام شرف و انسانیّت که بر رفتار با گروگان­ها حاکم است از آن­ها دیدن و این پیام را به همه ملّت­ها و بخصوص ملت آمریکا برسانند.

در ضمن در این اطلاعیه به دولت­های جهان در مورد پذیرش شاه در کشور خودشان هشدار داده شده است و از آنان خواسته شده که کشور خود را پناهگاه این جانی قرار ندهند.

انجمن ملّی و فرهنگی ارامنه نیز با ارسال تلگرافی حمایت اعضای انجمن از اقدام انقلابی دانشجویان خط امام و همگامی خود را با مبارزات مردم ایران علیه امپریالیسم جهان‌خوار و در رأس آن آمریکا به رهبری امام خمینی را اعلام نموده است.

پدیده جالبی که این روزها در روزنامه‌ها مشاهده می‌شود، اعلام حمایت­های روزنامه‌ای بسیاری از شرکت­ها، انجمن­ها و سازمان­هاست که نشان از عمق تنفّر مردم از آمریکا و عمق علاقه‌مندی آنان به اقدام دانشجویان خط امام است. به طور مثال دو نمونه از این اطّلاعیّه‌ها آورده می‌شود.

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

ما پرسنل پایگاه دوّم جمهوری اسلامی ایران تبریز، پشتیبانی خود را از دانشجویان پیرو خط امام اعلام داشته و حاضریم تا آخرین قطره خون خود را در راه امام برای سرکوبی امپریالیسم جهان‌خوار به سرکردگی آمریکا ادامه دهیم.

 پرسنل پایگاه دوّم جمهوری اسلامی ایران تبریز

برادران عزیز دانشجوی مسلمان پیرو خط امام

ما کارکنان شرکت عام ساسان، حمایت کامل خود را از اشغال سفارت آمریکا در تهران توسط شما دانشجویان مسلمان پیرو خط امام خمینی اعلام داشته و خواستار قطع کامل روابط سیاسی با آمریکا و افشای اسناد به دست آمده از این لانه جاسوسی از طریق وسایل ارتباط جمعی می‌باشیم.

 شورای منتخب کارگران

 شرکت سهامی عام ساسان

چند تن از دانشجویان پیرو خط امام که در ماجرای تسخیر لانه جاسوسی شرکت نموده‌اند، قبلاً در آمریکا تحصیل ‌کرده‌اند و با ایرانیان ساکن آمریکا و دانشجویان انجمن­های اسلامی در آمریکا آشنا هستند و با آنان در ارتباط می‌باشند. به همین دلیل مسائلی که در آمریکا می‌‌گذرد و ممکن است از چشم دانشجویان در لانه جاسوسی پنهان بماند، توسط آنان به اطّلاع دانشجویان می‌رسد.

 ایرانیان و به خصوص دانشجویان ایرانی ساکن در آمریکا به طرق مختلف از جمله با راهپیمایی و تظاهرات و اعتراضات گوناگون از دانشجویان خط امام حمایت می‌نمایند و انصافاً دانشجویان ایرانی در خارج از ایران، به خصوص در آمریکا خطرات زیادی را به جان خریده‌ و زحمات زیادی در جریان تسخیر لانه جاسوسی و جهانی کردن آن کشیده‌اند.

دادستان کل انقلاب اسلامی‌، آیت‌الله قدّوسی با صدور احضاریّه‌ای از شاه خواسته است که به اتّهام کشتار مردم بی‌گناه و شکنجه و حبس آنان و حیف و میل بیت‌المال و ایجاد خفقان و مسلّط نمودن بیگانگان استعمارگر و چپاولگران بین‌الملل بر جان و مال ملت ایران و صدها اتّهام دیگر، به محض رؤیت این اخطاریّه خود را به دادگاه انقلاب اسلامی تهران معرفی نماید[۵]. در ضمن ایشان از وزارت خارجه نیز خواسته‌اند که متن احضاریه را از طریق سفارت ایران در آمریکا در اختیار نامبرده گذاشته و به او اخطار گردد که سریعاً خود را به دادسرای انقلاب اسلامی تهران معرفی نماید.

آیت الله قدّوسی، داماد علّامه طباطبائی هستند و از جمله کسانی هستند که از اقدام دانشجویان خط امام حمایت نموده اند. احضاریه فوق نیز در همین رابطه صادر شده و علاوه بر وظیفه قانونی یک نوع حمایت از دانشجویان خط امام نیز می‌باشد.

رادیو صدای آمریکا در اخبار بامدادی خود اعلام نمود، که مقامات دولت آمریکا تأیید کرده­اند که بروس لینگن کاردار سفارت آمریکا در تهران که جزء سه نفری است که در ساختمان وزارت خارجه ایران هستند، و در حال مذاکره می‌باشند. اما از اینکه آیا مذاکرات آن­ها به نتیجه‌ای رسیده است یا نه اطّلاعی در دست نمی‌باشد.

امروز چهارمین اطّلاعیه افشاگری نیز منتشر می­شود. وزیر امور خارجه آمریکا، سایروس ونس، طی نامه‌ای که مدّت­ها قبل از تسخیر لانه جاسوسی به سفارت آمریکا در تهران ارسال شده است، از سفارت آمریکا در تهران در مورد در خواست شاه جهت اقامت در آمریکا و اثر پذیرفتن این درخواست بر روی سلامّت و ایمنی آمریکایی­های ساکن ایران، مخصوصاً کارمندان سفارت و روابط فیما بین دولت آمریکا و ایران استفسار شده است و در نامه تذکّر داده شده که ما واقفیم که راه حداقل نمودن مخالفت­ها و حداقل نمودن خطرات احتمالی و تیره شدن روابط دو کشور در دست بازرگان و دولت اوست.

 در این نامه محرّمانه از کاردار سفارت آمریکا در تهران خواسته شده است که سایر کارمندان سفارت هم از موضوع مطلع نشوند.

این نامه، سند معتبری است که اصولاً موضوع مریضی شاه بهانه‌ای بیش نبوده، و آنان تصمیم داشته‌اند شاه را خارج از مباحث بیماری و مسائل انسانی در آمریکا بپذیرند. آمریکایی­ها خود از اثرات اقدام خود و برانگیخته شدن خشم ملت ایران آگاه بوده‌اند و علی‌الظاهر عواملی در دولت موقّت به آنان قول همکاری و مساعدت داده بودند که آنان به این خطای بزرگ سیاسی مبادرت نموده‌اند[۶].

بعد از ظهر امروز هم پنجمین اطلاعیه افشاگری در اختیار رسانه‌های جمعی گذاشته می‌شود و طی آن سه سند افشا می‌گردد، که محتوای اسناد، دادن هدایا به افسران ارتش شاه و شهربانی و تشکیلات سپاه و موقعیت امام و شورای انقلاب و ارتباط سفارت آمریکا با سرمایه‌داران وابسته و سازمان‌دهی خروج پول توسط آنان از ایران را نشان می‌دهد[۷].

 با توجه به اقبال مردم به دانشجویان خط امام و آمادگی آنان جهت هرگونه کمک و فدارکاری در راه اهداف مطرح شده توسط دانشجویان خط امام، عدّه‌ای فرصت‌طلب و افرادی مغرض دست به انجام اموری زده‌اند که با روح این جریان و روح خط امام مغایرت دارد. عدّه‌ای فرصت‌طلب به خود اجازه داده‌اند خود را دانشجوی خط امام معرفی نموده و به جمع­آوری کمک مبادرت نمایند. لذا طی اطّلاعیّه‌ای موضوع به اطّلاع مردم می‌رسد، که ما دانشجویان پیرو خط امام هیچ‌گونه نیاز مادی نداشته و کاری نکرده‌ایم تا باری بر دوش ملت خود باشیم. ما به دنبال این هستیم که باری از دوش آنان برداریم. در ضمن صدور اطلاعیه و تهدید اشخاص به نام دانشجویان خط امام، محکوم گردیده و اعلام می‌شود فقط اطّلاعیّه‌هایی که از رادیو تلویزیون پخش می‌شود معتبر است[۸].

امروز با اعلام روزه سیاسی در حمایت از اقدام دانشجویان پدیده جالبی آغاز می‌گردد. این ابتکار را ورزشکاران آغاز می‌کنند. نماینده سازمان ورزش و سرپرست باشگاه نیاوران طی یک تماس تلفنی اعلام می‌کند اعضای باشگاه؛ تا پیروزی قطعی و استرداد شاه مخلوع به ایران، روزه خواهند گرفت.

در این روزها جوّ انقلابی و اسلامی ایجاد شده در جامعه در مد و پوشش لباس مردم نیز تأثیر گذاشته است.

متأسّفانه بعد از انقلاب بسیاری از خانم­ها به عادت دوران طاغوت بدون حجاب و با لباس­های بسیار نامناسب در خیابان­ها ظاهر می‌شده اند. اما اینک پس از تسخیر لانه جاسوسی بازار خرید و استفاده از چادر و پوشش اسلامی مورد توجه خانم­ها قرار گرفته است، که یکی از روزنامه­ها ضمن ابراز خرسندی از نمونه­های مختلفی از پوشش که خود خانم­ها اختراع و از آن استفاده می‌کنند، اعلام می‌دارد که این موضوع یک نگرانی هم به وجود می‌آید که مبادا حجابی که اسلحه زنان ما برای مبارزه می‌باشد تبدیل به یک مد و وسیله مدبازی گردد و طرّاحان غربی، زنان را خلع سلاح نمایند[۹] ! و بطور دقیقی بر مسئله انگشت گذاشته است.

این روزها انسان به لباس­هایی با پوشش کامل و با مدهای متعدّد که زنان در بر کرده­اند، برخورد می‌نماید. بعضی نیز مقداری موجب جلب توجه بیننده و گاهی نه چندان در خور شأن زن مسلمان ایرانی. چیزی مثل شیر شتر پلنگ!

مقابل لانه جاسوسی - حمایت مردمی از اقدام دانشجویان مسلمان پیرو خط امام
مقابل لانه جاسوسی – حمایت مردمی از اقدام دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

امروز خبرهایی به گوش می‌رسد که گروه‌های کثیری از دانشجویان ایرانی در آمریکا تظاهرات نموده‌اند و گروه‌هایی نیز به در مخالفت با آن­ها تظاهرات نموده‌اند.

تظاهرات دانشجویان ایرانی در لس‌آنجلس شدیدتر از سایر نقاط بوده و حدود یکصد و پنجاه نفر دانشجوی ایرانی امروز در آمریکا دستگیر شده‌اند.

امروز چند تن از شخصیّت­های انقلاب مهمان ما بودند و از لانه جاسوسی دیدن نمودند. حجّت‌الاسلام شیخ فضل‌الله محلاتی، نماینده امام در امور حجّ، همراه آقای حسین مهدیان، مدیر مؤسسه کیهان، به لانه جاسوسی آمدند و پس از ملاقات با حجت‌الاسلام والمسلمین خوئینی­ها در جمع دانشجویان حضور یافتند و اقدام انقلابی دانشجویان خط امام را تأیید نمودند.

 حجّت‌الاسلام محلاتی از تجمع عظیم حجّاج ایرانی و غیر ایرانی در مسجدالحرام و طواف دسته جمعی و دعای خیرشان در حقّ دانشجویان خط امام خبر داد.

سپس طوماری را که تعداد کثیری از حجّاج آن را امضاء نموده بودند، در اختیار دانشجویان قرار دادند، و همچنین قطعنامه تجمع عظیم حجاج در مسجدالحرام توسط ایشان برای دانشجویان قرائت شد. در این قطعنامه از دانشجویان خط امام حمایت شده و از آمریکا که شاه را پناه داده است، ابراز تنفّر گردیده بود[۱۰].

هنگام نماز ظهر و عصر حجّت‌الاسلام محلاتی و آقای حاج حسین مهدیان همراه دانشجویان در نماز جماعت شرکت کردند. دانشجویان در پایان نماز در پاسخ متقابل به جمعیّت کثیری که در مقابل سفارت شعار «درود بر دانشجوی خط امام» می‌دادند، شعار «درود بر امّت خط امام» سر دادند.

با توجه به اینکه قرار است نماینده پاپ با امام دیدار کند، خبرنگاران زیادی وارد تهران شده‌اند، همچنین با توجه به دعوت دانشجویان از سفرای چهار کشور جهت دیدار با گروگان­ها، خبرنگاران زیادی در مقابل سفارت تجمع نموده‌اند و تحرّک و کثرت خبرنگاران نسبت به روزهای قبل کاملاً مشهود است.

جمعیّت با هیجان و شور فراوان شعار می‌دهد:

–            توطئه آمریکا دیگر اثر ندارد، این کارتر دیوانه، گویا خبر ندارد.

–            شاه اگر آمریکا حامی و یاور توست، چوبه دار ملّت، منتظر سر توست.

حجّت‌الاسلام لاهوتی نماینده امام در سپاه نیز به لانه جاسوسی آمدند و با آقای خوئینی­ها مذاکراتی انجام دادند و سپس به دیدار نقاط مختلف لانه پرداختند. ایشان در حین خروج، مورد استقبال جمعیت هزاران نفری که در مقابل در ورودی تجمع نموده بودند قرار گرفت و با درخواست آنان جهت سخنرانی بر روی ماشینی رفته و در میان شعار جمعیّت که «خمینی می‌رزمد، کارتر می‌لرزد»، طی سخنانی بیان داشت:

 اینجانب اگر چه کسالت داشتم ولی امروز به دیدن دانشجویان عزیز تسخیر کننده لانه جاسوسی آمدم تا حمایت خود و سپاه پاسداران را از اقدام دانشجویان اعلام نمایم. سپاه ضمن موافقت با این اقدام، حفاظت از این برادران را به عهده گرفته است و در ضمن به حجّت‌الاسلام خوئینی­ها پیشنهاد نمودم تا زمانی که دانشجویان در لانه حضور دارند، مهمان سپاه بوده و از غذای ساده و سربازی آنان استفاده نمایند.

سپس ایشان افزود:

 ای امام پیشرو،‌ ما با تو تجدید بیعت می‌نمائیم و تا آخرین قطره خون و رمق که در بدن داریم، فقط در خطّ شما و به همراه شما و پشتیبان شما، راه شما را ادامه خواهیم داد و هیچ راهی غیر از راه شما و هیچ رهبری غیر از رهبری شما و هیچ امامتی غیر از امامت شما را نمی‌پذیریم.

حدود ساعت سه سفرای دعوت شده در فواصلی کوتاه وارد لانه جاسوسی می‌شوند. جمعیّت با دیدن آن­ها، با هیجان شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر کارتر» و «اسلام پیروز است، آمریکا نابود است» می‌دادند.

پس از ورود، آن­ها توسط دانشجویان سوار ماشین استیشنی که کاملاً از درون با کاغذ پوشیده شده بود، به دیدار گروگان­ها برده شدند. سفرای سوئد، فرانسه، الجزایر و سوریه پس از دیدار و گفتگو با گروگان­ها، در یک مصاحبه مطبوعاتی شرکت نمودند سفیر سوئد از جانب خود و بقیه سفرا، از سلامتی کامل گروگان­ها خبر داد و رفتار دانشجویان با آنان را انسانی توصیف نمود و اعلام نمود هیچ گونه شکایتی از جانب گروگان­ها دریافت نکرده است[۱۱].

تجمّع عظیم خبرنگاران در مقابل در ورودی بی‌سابقه است و خبرنگاران خارجی با تجهیزات کامل از طرف خبرگزاری­ها و رادیو و تلویزیون­های جهان به تهران اعزام شده‌اند.

سفیر سوئد، در کنار سه سفیر دیگر، در حالی که در نزدیکی­های پشت در ورودی روی فرش­هایی که پهن شده نشسته بود، از طریق بلندگو نظرات و مطالب خود در رابطه با ملاقاتشان با گروگان­ها و وضعیّت آنان را برای مردم و خبرنگاران ابراز داشت. در پشت سر سفرا و دانشجویانی که در اطراف آن­ها تجمع نموده بودند، جمله‌ای با این مضمون و به زبان انگلیسی مشاهده می‌شد «آمریکا تو خالی است، ویتنام گواهی است.»

سی و سه تن از سی و پنج گروگان که در سفارت حاضر هستند، نامه‌ای بسیار کوتاه نوشته‌اند که:

 «ما از ملت خود درخواست می‌کنیم که شاه ایران را به دولت ایران مسترد کنند تا ما آزاد گردیم.»

 سپس نامه را همگی امضاء نموده‌اند.

یکی از گروگان­ها نیز نامه‌ای را به پدر و مادر خود نوشته است:

 «شاید کسی یا چیزی باید کارتر را متقاعد سازد که در درجه اوّل به محافظت از اتباع آمریکایی بپردازد، نه حمایت از شخص احمقی چون شاه، در این صورت است که ما می‌توانیم سالم و زنده به کشور خود بازگردیم[۱۲]

 کپی این دو نامه در اختیار خبرنگاران قرار می‌گیرد تا در رسانه‌های خبری جهان منتشر شود و توطئه رسانه‌های تبلیغی آمریکا خنثی گردد.

گروگانهای آمریکایی
گروگانهای آمریکایی

اسقف هانیبال برگینینی، فرستاده ویژه پاپ، که صبح امروز وارد تهران شده است، امروز عصر همراه با سرپرست وزارت خارجه، ابوالحسن بنی‌صدر، به قم رفته و به حضور امام رسیده و پیام ویژه پاپ را به امام خمینی تقدیم نموده است.[۱۳]

 پذیرش نماینده پاپ توسط امام، از میان آن همه میانجی که کارتر از تمام جهان بسیج کرده بود تا میانجیگری کرده و او را از این مخمصه بیرون آورند، جالب توجه بود. شاید در مرحله اوّل به نظر می‌رسید به احترام پاپ، امام می‌خواهند در قضیه لانه جاسوسی مقداری از مواضع خود عقب‌نشینی نموده و گروگان­ها را آزاد نمایند. اما امام چون عقابی که بر فراز آسمان­ها در پرواز است، خود شکار خود را انتخاب و از او جهت پیشبرد اهداف الهی خود و پیشبرد انقلاب دوّم که شکستن بت ابرقدرتی آمریکا و شکستن اسطوره تمدّن غربی در تمام ابعاد آن است، استفاده می­‌نماید.

امام به نماینده پاپ فرمودند:

من خوشحال شدم که ایشان پیغام فرستادند تا نکاتی را به ایشان متذکّر گردم

و سپس فرمودند:

برای من و ملت ایران و بلکه ملت های مستضعف جهان اعمّ از مسلمین و نصارا و غیر آن­ها یک نقطه ابهام وجود دارد و من میل دارم آن را تذکّر بدهم و آن این است که گوش سی و پنج میلیون جمعیّت ایران که پنجاه سال در زیر یوغ استعمار و علی‌الخصوص فشار آمریکا و اخیراً فشار کارتر بوده‌اند و گوش میلیون­ها مردم مستضعف جهان، انتظار نوازشی پدرانه از مقام روحانیّت پاپ داشت که لااقل از حال آن­ها استفسار نمایند و به مستکبرینی که به آن­ها ظلم نموده‌اند، هشدار بدهند و یا میان آن­ها و ابرقدرت­ها که خودشان را مسیحی نیز معرفی می‌نمایند، میانجیگری نمایند، اما تاکنون گوش هیچ کس چنین ندای روحانی را نشنیده است.

ما پنجاه سال کشته دادیم و کشتارهای دسته جمعی از ما شد. در حبس بودیم، آنهم حبس­های غیرانسانی که بهترین افراد این ملت را در آنجا شکنجه­های غیرانسانی می‌دادند و آقای پاپ اعظم به فکر این نیفتادند که از این ملت مستضعف پشتیبانی کنند و یا لااقل میانجیگری کنند که کارتر رئیس جمهور آمریکا دست از سر این مستضعفین بردارند، اما چه شد که امروز که ملت ما و جوان های ما که سال­های طولانی تحت فشار و تحت رنج بودند، رفته‌اند و این چند نفری را که در آن لانه ‌جاسوسی عامل توطئه و جاسوسی بر ضدّ ملت ما و بلکه بر ضدّ ملل منطقه بوده‌اند را گرفته‌اند، آقای پاپ اعظم برای حس انسان دوستی به فکر افتاده‌اند که توصیه کنند که با این­ها رفتار خوب شود و آزادشان نمایند. در صورتی که دلائل جاسوسی آن­ها و توطئه آن­­ها فراوان است و بزرگ­ترین شاهد نیز این است که آن­ها اسناد و مدارک را پودر کرده‌اند تا قابل استفاده نباشد و اگر این­ها جزء وظایف سفارتی بود، احتیاجی به چنین کاری نبود.

خواست ملت و جوانان ما این است که این شخصی که سی و هفت سال به ملت ما خیانت کرده است و ذخایر ما را به باد فنا داده است و جوانان ما تحت سلطه او زندگی انسانی نداشته‌اند و سی و هفت سال اختناق همه جانبه بر این مملکت و بر این ملت از طرف او حکمفرما بوده است و او با دست خود در پانزده خرداد مباشرتاً آنگونه که اشخاص نقل می‌کنند عدّه‌ای را به قتل رسانده است به ایران بازگردد و عادلانه محاکمه گردد و من نمی‌توانم باور کنم واتیکان از این مسائل بی خبر بوده است. اگر ملت ما از من بپرسد که روحانیّت مسیح با جنایاتی که این­ها کردند موافق هستند یا نه؟ چه جوابی به آن­ها بدهم.

معذوریم که نمی­توانیم بپذیریم

 امید است آقای پاپ توجّهی به حال این ملت مظلوم کند و از اینکه با این وضع نمی‌توانیم مسائل ایشان را بپذیریم، معذور دارند. لاکن مسئله اوّلی که ایشان گفتند که با آن­ها خوشرفتاری شود حاصل است و من میل دارم شما که نماینده‌ پاپ هستید بروید و با گروگان­ها صحبت کنید و وضع آن­ها را ببینید.

اگر آن­ها ما را محاصره اقتصادی کنند، ما ملّتی هستیم که به گرسنگی خوردن عادت کرده‌ایم، ما روزه می‌گیریم ما یک وعده غذا می‌خوریم. ما را از این مطالب نترسانید. اگر امر دایر شود بین اینکه آبروی ما حفظ شود یا شکم ما سیر بشود، ما ترجیح می‌دهیم که آبرویمان حفظ شود و شکممان گرسنه باشد[۱۴].

بیانات ساده، صمیمی و صریح امام که به گوش مردم رسید، دلیل پذیرش نماینده پاپ از جانب ایشان معلوم گردید.

از سوی دفتر امام اطّلاعیّه‌ای خطاب به آقای خوئینی­ها در این رابطه انتشار یافت:

«بنا به دستور امام لازم است از جناب آقای هانیبال برگینینی، سفیر محترم واتیکان در ایران، دعوت نموده تا گزارشی از وضع گروگان­ها برای آقای پاپ تهیه نمایند[۱۵]

به دنبال صدور این اطلاعیه دانشجویان خط امام نیز اطّلاعیّه‌ای صادر و از نماینده پاپ جهت بازدید از لانه جاسوسی و گروگان­ها دعوت به عمل آوردند[۱۶].

امشب برخلاف شب قبل، موقع پاس نه تنها چرتی در کار نبود، بلکه با سخنان امام و برخوردی که با نماینده پاپ نموده بودند و هیجانی که در وجودم مستولی شده بود، در دنیای دیگری سیر می‌کردم.

سخنان و موضع­گیری­های امام روح و وجدان و عاطفه و عقل انسان را سیراب می‌کند و همه‌ مدّعیان دروغین اسلام و انقلاب که این روز­ها مانند قارچ از هر سو روئیده­اند را نزد انسان کوچک و بی‌مقدار و پوچ نشان می­دهد.

جمله یکی از رهبران انقلابی آفریقا که بیان داشته بود:

 وقتی استعمارگران به آفریقا نیامده بودند ما زمین و آنان مسیحیّت داشتند و حال که آنان آمده‌اند، ما مسیحی هستیم و آنان زمین دارند!

 برایم نمود بیشتری یافته بود. در تمام ساعت نگهبانی ذهنم به شدّت مشغول مطالب گوناگونی که در سال­های قبل از انقلاب در کتاب­هایی که در مورد استعمار و مسیحیّت و همکاری کشیشان مسیحی با استعمارگران بخصوص در آفریقا، خوانده بودم، معطوف شده بود. مطالب چند کتاب از جمله کتاب «کلبه عموتم»[۱۷] ، «زندگی و مبارزات پاتریس لومومبا»[۱۸] را چند بار در ذهنم مرور کردم به صورتی که گویا این کتاب­ها را مجدّداً دارم با دید جدیدی مطالعه می‌نمایم.

بیانات امام که امشب از تلویزیون پخش شد، و دوباره با تمام وجود آن را گوش کردم.

 

 

 

 


هشتمین روز

۲۰ آبان ۱۳۵۸

۲۰ ذی‌الحجه‌الحرام ۱۳۹۹

۱۱ نوامبر ۱۹۷۹

اعلام پنج روز روزه سیاسی

 

با بیانات امام در روز قبل و اینکه در صورت محاصره اقتصادی، روزه خواهیم گرفت. پس از ابتکار ورزشکاران باشگاه نیاوران و اعلام روزه سیاسی توسط دانشجویان پیرو خط امام موج تازه‌ای در دنیای سیاست انقلابی و اسلامی به راه می‌افتد. برای نمونه یک مورد از این اعلام روزه‌های سیاسی که در حقیقت اعلام آمادگی برای مقابله با محاصره اقتصادی اعلام شده آمریکا بود، آورده می‌شود:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم‌

روزی یک وعده غذا می‌خوریم (امام خمینی)

با نهایت غرور به منظور پشتیبانی از اقدام انقلابی برادران دانشجوی مسلمان پیرو خطّ امام و اعتراض به دولت آمریکا که تهدید به محاصره اقتصادی می‌کند و اعلام به ملت شریف آمریکا که تحت تأثیر تبلیغات دروغین دولت خود قرار گرفته‌اند، از ظهر روز یکشنبه بیستم آبان ماه به مدّت چهل و هشت ساعت در اداره، متحصّن می‌شویم و ضمن روزه، در تمام مدّت مزبور به کار می‌پردازیم تا آمریکا بداند که نه تنها از محاصره اقتصادی نمی‌هراسیم، بلکه روزه می‌گیریم و کار می‌کنیم تا ایرانی مستقل و آزاد داشته باشیم.

در ساعت یک بعد از ظهر روز سه‌شنبه بیست و دوّم آبان ماه با سخنرانی آیت‌الله موسوی خوئینی‌ها، به تحصن توأم با کار خود پایان می‌دهیم.

انجمن اسلامی کارکنان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

به علت کثرت اعلام روزه‌ها و پیشتازی مردم برای اعلام آمادگی و مقاومت در برابر محاصره اقتصادی آمریکا، دانشجویان خط امام با مردم فداکار و انقلابی همگامی نموده و پنج روز روزه بگیرند لذا با صدور یک اطّلاعیّه[۱۹] موضوع به اطّلاع مردم رسید:

ما ضمن تأیید این عمل انقلابی و مردانه برادران وخواهرانمان که در ادارات به منظور حمایت و همگامی با دانشجویان مسلمان پیرو خطّ امام، ضمن اشتغال کامل در ساعات اداری اعلام نموده‌اند که روزه خواهند گرفت، تا در عمل نشان دهند با شکم گرسنه کار می‌کنند، اما زیر یوغ بیگانه نمی‌روند. به منظور همبستگی با آن­ها و تحقّق بخشیدن به فرمان نافذ رهبر انقلاب، از روز دوشنبه بیست و یکم آبان به مدّت پنج روز را با روزه خواهیم گذراند. به امید آن که از این رهگذر با استمداد از الله بر توانمان افزوده و هر چه با شکوه تر حملات و اعتراضات خود را علیه سلطه بیگانگان و شیطان بزرگ گسترش دهیم.

با پخش اطلاعیه فوق، و در حالی که هنوز روزانه صدها سازمان و انجمن با دانشجویان مسلمان پیرو خط امام اعلام همبستگی می‌نمایند، موج جدیدی از اعلام حمایت از روزه سیاسی[۲۰]، به طرق مختلف از سراسر کشور به سوی لانه جاسوسی سرازیر می‌شود. صدای جمهوری اسلامی نیز اعلام می‌کند از امشب به مدت پنج شب مراسم سحر و افطار را به همان شیوه ماه رمضان پخش می‌نماید.

امروز مطلع شدیم کارگر جوانی که چند شب قبل مقابل در لانه جاسوسی خودسوزی نموده بود، دیشب در بیمارستان فوت نموده و این خبر باعث تأثر شدید دانشجویان می‌شود.

یک هفته از تسخیر سفارت آمریکا گذشته با توجه به اینکه در این روز پاپ در میدان سن ‌پیتر رم به دعای نیم‌روزی می‌پردازد، دانشجویان ایرانی ساکن ایتالیا در همین ساعت در آنجا دست به تظاهرات می‌زنند. آن­ها پلاکاردهایی حمل کرده که بر روی آن­ها نوشته شده بود «مرگ بر نوکـران آمریکا»، «آمریکا دست درازی به ایران موقوف» البته چند دقیقه قبل از اینکه پاپ در مقابل پنجره کاخ خود که مشرف به میدان سنت‌پتر است ظاهر شود، پلیس دانشجویان ایرانی را که در حدود هفتاد نفر بودند، دستگیر و از میدان اخراج کرده بود، اما پس از چند ساعت همه آن­ها را آزاد نموده است[۲۱].

راهپیمایی حمایت از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در بسیاری از شهرستان­ها علاوه بر نامه‌های اعلام حمایت که چون سیل به سمت لانه جاسوسی سرازیر است امروز نیز ادامه دارد. در ایرانشهر، پاوه، قزوین، نائین و شیراز و… راهپیمایی و تظاهرات برپا شده است و مردم حمایت خود را از خواست دانشجویان اعلام نموده‌اند.

در تهران، انجمن اسلامی شرکت نفت اعلام نمود علاوه بر پنج روز روزه سیاسی، روز سه‌شنبه بیست و دوّم آبان از محل اداره مرکزی تا لانه­جاسوسی آمریکا راهپیمایی خواهند نمود.

رهبر سازمان مجاهدین خلق (منافقین) تلاش فراوانی دارد تا دانشجویان خط امام به او اجازه دهند از سفارت بازدید کند، امّا با بی‌توجّهی آنان که او را انسانی بی‌صداقت و فرصت‌طلب توصیف کرده بودند، مواجه شده است. با توجه به اقبالی که مردم به قضیه تسخیر سفارت آمریکا نموده‌اند و در نتیجه سلاح مبارزه با امپریالیسم را که او و سازمان متبوعش منافقانه به دست گرفته بودند و آن را بر سر نظام جمهوری اسلامی می‌زدند، از دستشان بیرون آمده است. علیرغم بی‌توجّهی دانشجویان به او، به طرفداران خود توصیه کرده است که به عنوان یک اقدام ضد امپریالیستی، پنج روز روزه سیاسی گرفته و برای افطار روز آخر، یعنی روز جمعه، در مقابل لانه جاسوسی حضور یابند.

پشتیبانی مردمی از اشغال سفارت آمریکا به شهرهای بزرگ محدود نشده است بلکه روستاها و حتی مناطق عشایرنشین نیز به طرق مختلف حمایت خود را اعلام نموده‌اند. به‌طور مثال به یک خبر در این رابطه اشاره می‌گردد:

الیگودرز

طی سه روز گذشته اهالی دو قریه خمسه و سفلا از توابع الیگودرز که حدود۳۰۰۰ نفر می‌باشند به پشتیبانی از اقدام دانشجویان پیرو خط امام دست به راه پیمایی زدند و با شعارهای «تا خون در رگ ماست، خمینی رهبر ماست» نشان دادند که با تمام وجود اقدام دانشجویان را تأیید و آماده پشتیبانی از این عمل تا مرز جانفشانی می‌باشند.

در شیراز نیز با توجه به اینکه کنسولگری آمریکا به اشغال دانشجویان این شهر درآمده، مردم طی یک راهپیمایی گسترده و تجمع در مقابل کنسولگری آمریکا در این شهر از این اقدام پشتیبانی نموده­اند.

ابوالحسن بنی‌صدر که سرپرست وزارت خارجه شده، طی سخنانی اعلام کرده است:

می‌توانیم به مردم بگوییم از سفارت خارج شوند.

این اولین مطلبی است که طی یک هفته که از اشغال لانه جاسوسی می‌گذرد، توسط یک مقام رسمی بیان شده و مقداری ابهام برانگیز است.

از اتفاقات جالب امروز، تظاهرات همافران و دانشجویان دانشکده نیروی هوایی با لباس فرم بود که برای اولین بار پس از اشغال لانه جاسوسی، نیروهای مسلّح به حمایت از این جریان برخاستند. نیروی هوایی اولین نیروی ارتش بود که در دوران انقلاب به ملت پیوست و حال نیز پیشگامی خود در انقلاب دوّم را همافران و دانشجویان این نیرو نشان دادند.

صدها کارگر ساختمانی نیز که کلاه‌های زرد رنگ بر سر داشتند و با کامیون­های رو باز به نزدیکی­های سفارت آمده بودند، به تظاهرات در مقابل لانه­جاسوسی دست زدند و حمایت خود را از خواست دانشجویان یعنی استرداد شاه، اعلام نمودند.

خیابان شرقی لانه جاسوسی (مبارزان) به علت برگزاری مسابقه فوتبال در امجدیه شلوغ است، و تعداد زیادی از جوانان عازم آنجا هستند. یکی از دانشجویان فوتبال دوست که در حال گروگانگیری هم مسابقه فوتبال را فراموش نکرده و برای دیدن مسابقه دو تیم داخلی به آنجا رفته، از سیاسی بودن شعارهای تماشاچیان خبر می‌دهد.

تماشاچیان به طنز شعار می‌دادند:

– پرسپولیس پیروز است کارتر نابود است

– آمریکا! این مجرم را تحویل بده به ایران

جامعه سیاسی و انقلابی، در فوتبال هم توجه به سیاست و انقلاب دارد و این جای خوشحالی دارد. دانشجویان خط امام با شنیدن این جریان ابراز خوشحالی فراوانی نمودند. البته چند نفر از دانشجویان هم به شوخی به ایشان طعنه زدند و بیان داشتند: اگر تفنگداران آمریکایی در این فاصله به سفارت حمله کرده بودند، وقتی از تماشای فوتبال برمی‌گشتی، می‌دیدی لانه جاسوسی با خاک یکسان شده و هر چه می‌گردی اثری از آن نمی بینی و از این و آن باید آدرسش را می‌پرسیدی.

یکی از دوستان هم می‌گوید اگر کارتر این قضایا را می‌دانست و می‌فهمید در حالی که او دارد خودخوری می‌کند و اعصابش خرد است، بعضی از دانشجویان گروگانگیر آنقدر آرام و بی‌خیالند که به تماشای فوتبال رفته‌اند، حتماً سکته مغزی می‌کرد.

یکی از دوستان که ماجرای چرت زدن خودم موقع پاس دو شب پیش را برایش تعریف کرده‌ام، با اشاره به من می‌گوید؛ اگر او می‌دانست نگهبان سفارت هم موقع نگهبانی با خوردن نوک اسلحه‌اش به در از خواب پریده، سنگ‌کوب می‌کرد. این متلک دوست ما هم موجب خنده سایر دانشجویان می‌شود و من از نگاههای سرزنش بار دوستان خجالت می‌کشم و سر را به زیر می­اندازم.

نمایندگان جامعه اروپائیان مقیم ایران با سرپرست وزارت خارجه تماس گرفته و نگرانی خود را از تجاوز به مصونیت­های سیاسی که اخیرًا در ایران بوقوع پیوسته است ابراز داشته اند و خواستار رعایت قوانین بین المللی در این مورد شده اند، او ظاهراً آن­ها را متقاعد ساخته است که حق با ایران است و حقاً باید شاه به ایران بازگردانده شود[۲۲].

جودی پاول سخنگوی کاخ سفید از دریافت نامه ۳۳ تن از گروگان­ها خبر داد ولی آن را به دلیل اینکه به اجبار امضاء نموده­اند فاقد اعتبار دانست.

به دنبال در خواست شاپور بختیار از آمریکا برای محاصره اقتصادی ایران برای به شکست کشاندن انقلاب اسلامی و به دنبال سخنان امام در این رابطه، جبهه ملّی هم اطّلاعیّه­ای صادر نموده تا دامان خود را از این رسوائی بی­نظیر در همگامی با آمریکا آن هم در فضای انقلابی و ضد آمریکایی ایجاد شده در کشور مبرّا سازد. در اطلاعیّه این جبهه آمده است:

این جبهه به تأیید کامل گفته­های مستدل و محکم امام خمینی در ملاقات با نماینده پاپ که همه متّکی بر واقعیّت­های انکار ناپذیر و در حدّ اعلای استواری بود، ضمن تاکید بر استرداد شاه جنایت­کار مخلوع، نسبت به آن قسمت از فرموده­های معظم له در باب بختیار اعلام می­دارد که بختیار در بهمن ماه ۱۳۵۷ به لحاظ قبول فرمان زمامداری از دست شاه خائن از این جبهه اخراج گردید و اظهارات منتسب به وی در مورد محاصره اقتصادی ایران به شدّت مورد تنفّر و تقبیح جبهه ملّی ایران است.[۲۳]

ساعت چهار امروز، جناب آقای کشیش هانیبال بوگنینی، برای بازدید و اجابت دعوت دانشجویان به لانه جاسوسی آمد. جمعیّت امروز بسیار زیاد است و شعارهای آنان علیه شاه و کارتر، همراه با مشت­های گره کرده، از عمق تنفّر ملت ایران از این دو جرثومه فساد حکایت می‌کند. نماینده پاپ هم مجبور می‌شود از میان جمعیّت عبور نماید، که در این هنگام شعارها به اوج خود می‌رسد و جمعیّت شروع به خواندن این سرود که بر وزن سرودهای دوران انقلاب است می‌کند:

ای خمینی تویی رهنمای ما

رهبر زنده و با وقار ما

بر لبم این سرود، بر خمینی درود

مرگ بر آمریکا، دشمن خلق ما

مرگ بر آمریکا، دشمن خلق ما

نماینده پاپ که سفیر واتیکان در تهران نیز می­باشد، با حفاظت پاسداران و در حالی که خبرنگاران زیادی در انتظار او بودند، از میان انبوه جمعیّت می‌گذرد. شعارهای «مرگ بر کارتر»، «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر شاه» جمعیّت با دیدن او اوج می‌گیرد و او نیز در حالی که برای جمعیّت دست تکان می‌دهد، وارد لانه جاسوسی می‌شود.

وی در دیدار با دانشجویان پیرو خط امام بیان داشت:

«من خیلی خوشحال هستم که امام خمینی را ملاقات کردم و پیامی را که از واتیکان آورده بودم تسلیم ایشان کردم. من دو بار امام خمینی را دیده‌ام.»

او در ضمن از شخصیّت آیت‌الله طالقانی ستایش کرد و ایشان را آزاده خواند.

او بعد از بازدید بخش­های مختلف لانه و دیدار با گروگان­ها، بعد از برپایی نماز جماعت مغرب و عشا در داخل و خارج سفارت، در یک مصاحبه مطبوعاتی شرکت نمود. در محل کنفرانس، دانشجویان تصاویری از امام و جمله‌ای با این مضمون به زبان فارسی و انگلیسی نصب نموده بودند:

«اینجا سفارت نیست، اینجا لانه جاسوسی است.»

او در پاسخ به سؤالی پیرامون وضعیت گروگان­ها، گفت:

«حال همگی آن­ها خوب است، ولی مسئله مهم آزادی آنان است که در حال حاضر به نظر نمی‌رسد امکانی برای آن وجود داشته باشد.»

او در پاسخ به سئوال دیگر در مورد نامه سی و سه گروگان به ملت آمریکا و اینکه سخن‌گوی کاخ سفید آن را جعلی و بی‌اعتبار دانسته بود، بیان داشت:

«از گروگان­هایی که من در این رابطه سؤال نمودم، وجود هر نوع فشار و اجبار در امضای نامه را تکذیب نمودند.»

هنگام خروج نماینده پاپ و خبرنگاران، تظاهرات اوج گرفت و مردم شعار می‌دادند «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر کارتر»، «مرگ بر شاه».

 در این هنگام مادر سه شهید که همدم همه دانشجویان شده است، به شدّت احساساتی شده و شروع به دادن شعار علیه کارتر کرد و او را خطاب قرار داد و به مبارزه می‌طلبد، این صحنه آن‌چنان جالب بود که توجه همه و حتی خبرنگاران را به خود جلب نمود.

بیست و پنج تن از پاسداران که اخیراً در درگیری­های کردستان مجروح شده بودند، با همان لباس بیمارستان و با دست و صورت پانسمان شده و پاهای مجروح به سمت لانه جاسوسی راهپیمایی کرده‌اند، تا با دانشجویان اعلام همبستگی نمایند. جمعیّت حاضر در محل، با دیدن پاسداران مجروح که با آن وضعیت مشغول شعار دادن و راهپیمایی به سمت لانه بودند، تحت تأثیر قرار گرفته و برخی در حالی که گریه می‌کنند و اشک از چشمانشان سرازیر است، هم‌صدا با آنان علیه کارتر و شاه شعار می‌دهند:

– سپاه پاسداران گل­های انقلابند

– سپاه پاسداران منتخب امامند

 جمعیّت با ریختن گل بر سر و روی پاسداران مجروح از آنان استقبال کردند.

یکی از پاسداران روحانی که از ناحیه شکم مجروح بود چند دقیقه بالای اتاق نگهبانی برای مردم از وضعیت کردستان سخنرانی کرد.

با گفتن این جملات جمعیّت همه با هم برای چند دقیقه‌ای «مرگ بر آمریکا» گفتند و با پاسداران همراهی کردند

سخنان این برادر پاسدار با شعارهای مردم همراه شد:

– پاسدار، پاسدار، خدا نگهدار تو،

 بمیرد، بمیرد، دشمن خونخوار تو

– پاسدار می‌رزمد، آمریکا می‌لرزد

– دمکرات، فدایی، نوکر آمریکایی

جمعیّت زیادی پاسداران را که قصد برگشت به بیمارستان داشتند را بدرقه نمودند.

 امروز جمعیّت شعارهای فارسی خود را به انگلیسی نیز تکرار می‌کرد و این به دلیل حضور نماینده پاپ و خبرنگاران زیادی که در آنجا حضور داشتند، بود.

با توجه به اینکه از فردا دانشجویان تصمیم دارند روزه بگیرند، قرار می‌شود سحری نیز برای آنان آورده شود. همه دانشجویان آماده روزه گرفتن هستند و قول و قرارها جهت بیدار کردن آنان توسط کسانی که در آن ساعت از نگهبانی باز می‌گردند، گذاشته می‌شود.

در اخبار تلویزیون و رادیو خبر پخش برنامه سحری در برنامه‌های رادیو داده می‌شود.

 موضوع اطلاعیه دانشجویان و اطّلاعیّه‌های حمایت از پنج روز روزه سیاسی به اطّلاع مردم می‌رسد و از آنان دعوت می‌گردد؛ جهت حمایت از سخنان امام و اعلام آمادگی برای محاصره اقتصادی آمریکا و حفظ شرافت و کرامّت خود و ملت ایران، در این روزه سیاسی شرکت نمایند.

نامه‌های گوناگون حمایت و اعلام پنج روز روزه انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و نشان می‌هد که ملت ایران قاطعانه برای حفظ و تداوم انقلاب اسلامی ایستاده است. برخی از اطّلاعیّه‌هایی که از رادیو خوانده می‌شود، آن‌چنان هیجان‌انگیز است که اشک را از چشمان بسیاری از دانشجویان که مشغول شنیدن آن هستند، سرازیر می‌کند. مصاحبه‌هایی که با افراد افراد مختلف پیرامون تسخیر لانه جاسوسی و روزه سیاسی صورت گرفته است، شدیداً همه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 [۱]. این نویسنده گرانقدر و شاعر زبردست در تهران در غائله مسلحانه منافقین در پشت جبهه، که برای جلوگیری از شکست صدام، در روز پنجم مهرماه شصت یعنی در صبحگاه آغاز عملّیات شکست حصر آبادان (که اولین عملیات بزرگ سرنوشت‌ساز مردمی پس از عزل بنی‌صدر و فرار او همراه با رهبر منافقین به دامان اربابانشان بود) به شهادت رسید.

۱. افشاگری شمارهچهار

۱. اطّلاعیه ۲۵ دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

[۴]. اطّلاعیه شماره ۲۵ – ۱۹/۸/۵۸

۱. کیهان، ۱۹ آبان ۵۸ ص ۱۲

[۶]. افشاگری چهارم، کیهان، ۱۹/۸/۱۳۵۸، ص ۵

[۷]. افشاگری پنجم، کیهان، ۲۰/۸/۱۳۵۸، ص ۲

[۸]. اطّلاعیه شماره ‌۲۷

[۹]. کیهان ۲۰/۸/۵۸ ص ۲

[۱۰]. کیهان، ۲۰/۸/۵۸، ص ۲

[۱۱]. جمهوری اسلامی، یکشنبه ۲۰/۸/۵۸، ص ۲

[۱۲]. جمهوری اسلامی، یکشنبه ۲۰/۸/۵۸، ص ۷

[۱۳]. جمهوری اسلامی، ۲۰ آبان ۵۸ ص ۲

[۱۴]. صحیفه نور جلد ۱۰ ص ۱۷۸

[۱۵]. کیهان، ۲۰/۸/۵۸، ص ۱۱

[۱۶]. اطلاعیه شماره ‌۲۸، کیهان، ۲۰/۸/۵۸، ص ۲

[۱۷]. کتاب «کلبه عمو تُم» نوشته‌ خانم هریت بیچر استو، ترجمه خانم منیر جزنی.

[۱۸]. مرحوم پاتریس لومومبا، رهبر نهضت استقلال کنگو علیه پادشاهی بلژیک بود. پس از پیروزی و کسب استقلال کشور خود که در آفریقای سیاه واقع شده است، با توطئه داک هامر شولد دبیر کل سازمان ملل و نیروهای متعلق به این سازمان کشته شد و یکی از مزدوران استعمار بنام «موسی چومبه» به جای او بر سر کار آورده شد و کنگو دوباره مستعمره استعمارگران شد. البته به صورتی جدید.

[۱۹]. اطّلاعیه شماره ۲۹- ص ۳ کیهان ۲۱ آبان

[۲۰]. جالب توجه اطلاعیّه­های احزاب گوناگون ضد انقلاب در این رابطه است. نمونه آن اطّلاعیّه حزب مردم ایران است: «در اعلام پشتیبانی از حرکت انقلابی و ضد امپریالیستی دانشجویان مسلمان پیرو خط امام و به پیروی از رهنمودهای دشمن‌شکن رهبر انقلاب اسلامی، به ندای دانشجویان اشغال کننده لانهجاسوسی آمریکا پاسخ مثبت داده و اعلام می‌دارد که اعضای این حزب همراه با میلیون­ها مردم مسلمان حق‌طلب و عدالت‌خواه ایران به منظور بی‌اثر کردن تهدید محاصره اقتصادی ایران اعلام روزه می‌دارد و از ۲۱ تا ۲۶ آبان روزه‌دار خواهند بود.»

[۲۱]. جمهوری اسلامی، ۲۱ آبان ۱۳۵۸، ص۲

[۲۲]. جمهوری اسلامی، ۲۱/۸/۵۸ ص۲

[۲۳]. اطّلاعات، ۲۱ آبان ۱۳۵۸ص۱۲

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهی در کار نبود. سازمان رزم تقریباً به هم خورده بود. بچّه­های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *