تیتر خبرها
خانه / بخش 1) مطالب از مسئول سایت تسخیر / 1)3) کتاب های تألیفی مسئول سایت تسخیر / کتاب تسخیر لانه جاسوسی نوشته سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – قسمت پانزدهم

کتاب تسخیر لانه جاسوسی نوشته سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام – قسمت پانزدهم

کتاب تسخیر لانه جاسوسی نوشته سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام

سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام
سید محمد هاشم پوریزدانپرست دانشجوی پیرو خط امام
طبس هواپیمای منهدم شده مهاجمین آمریکایی
طبس هواپیمای منهدم شده مهاجمین آمریکایی

– خط امام یک خطّ همه جانبه و با ابعاد مختلف است

برنامه سه تن از دانشجویان خطّ امام نیز که در یک مصاحبه مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی عصر دوّمین روز تسخیر شرکت کرده بودند، در اخبار شب پخش شد و در پاسخ به  سؤالی که خطّ امام چیست؟ یکی از دانشجویان پاسخ داد :

 خطّ امام راهی است که این انقلاب را به نتیجه رسانده و معیارها و ارزش‌های مکتبی را طرح می‌کند و تنها بعد ضدّ امپریالیستی برای خطّ امام مطرح نمودن یک انحراف است و  بلکه خطّ امام یک خطّ همه جانبه و با ابعاد مختلف است که یک خطّ اسلامی و انسانی است و الزاماً یک خطّ ضدّ امپریالیستی نیز می‌باشد و اسلامِ امام هیچ‌گاه حاضر نیست برای توجیه خود از سایر مکاتب استفاده نماید و برای ما جای تعجّب است که امام روی کره‌ زمین باشد و امپریالیست ها به خصوص آمریکا راحت باشند. امام یک فرد نیست، یک جریان است و نمود و عینیّت اسلام است که از قلب توده‌ها سرچشمه گرفته است.

– تظاهرات دانشجویان ایرانی در اکثر پایتخت های جهان

اخبار رسیده حاکی از این است که در اکثر پایتخت های جهان از جمله دهلی، بیروت، بن، لندن، نیویورک و استکهلم، دانشجویان ایرانی دست به تظاهرات علیه آمریکا زده‌اند.

شانزدهم آبان

– نا هم‌آهنگی با شورای انقلاب و معیارهای انقلابی امام و ملّت مسلمان، علل عمده شکست دولت

 حزب جمهوری اسلامی اطّلاعیه‌ای صادر نموده[۱]و ضمن تشریح شرایط کشور، به آمریکا هشدار داده است که تعلّل در تحویل شاه، خشم همه ملل مسلمان جهان بر علیه آمریکا را برخواهد انگیخت. در این اطّلاعیه آمده است :

 دولت موقّت علی‌رغم خدمات ارزنده‌ای که در طول حکومت خود در زمینه‌های مختلف به خصوص برگزاری رفراندوم و طرح پیش‌نویس قانون اساسی و انجام انتخابات و تشکیل مجلس خبرگان، انجام داده، متأسّفانه به دلائل مختلف بیرونی و درونی و نیز پاره‌ای اشتباهات نتوانست اساس برنامه خود را به اتمام برساند. عدم تجانس و انسجام دولت، عدم قاطعیّت در اجرای برنامه‌های انقلابی و برقراری نظم کافی و مقابله با عوامل ضدّانقلاب، کمبود برنامه‌های ضربتی و انقلابی در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و بالاخره فقدان هم‌آهنگی با شورای انقلاب و معیارهای انقلابی امام و ملّت مسلمان، علل عمده ضعف و شکست دولت را تشکیل می‌داد.

 

متن استعفا نامه مهندس بازرگان[۲]

بسم الله الرّحمن الرّحیم

حضور محترم حضرت آیت الله العظمی امام روح الله الموسوی الخمینی دامت برکاته

با کمال احترام معروض می‌دارد پیرو توضیحات مکرّر گذشته و نظر به این که دخالت‌ها، مزاحمت‌ها و مخالفت‌ها و اختلاف نظرها انجام وظایف محوّله و ادامه مسئولیّت را برای همکارانم و اینجانب مدّتی است، غیر ممکن ساخته و در شرایط تاریخی و حسّاس حاضر نجات مملکت و به ثمر رساندن انقلاب بدون وحدت مدیریّت میسّر نمی باشد بدین وسیله استعفای خود را تقدیم می‌دارد تا به نحوی که مقتضی میدانند کلیّه امور را در فرمان رهبری گیرند و یا داوطلبانی را که با آن‌ها هم‌آهنگی وجود داشته باشد، مأمور تشکیل دولت فرمایند.

                                                           با عرض سلام و دعای توفیق

                                                                   مهدی بازرگان

متن فرمان امام به شورای انقلاب برای به عهده گرفتن اداره کشور

بسم الله الرّحمن الرّحیم

شورای انقلاب

چون آقای مهندس بازرگان با ذکر دلائلی در تاریخ ۱۴/۸/۵۸ از مقام نخست وزیری استعفا نموده‌اند، ضمن قدردانی از زحمات و خدمات طاقت فرسای ایشان در دوره انتقال و با اعتماد به دیانت و قبول امانت و حسن نیّت مشار الیه، استعفا را قبول نمودم.

شورای انقلاب را مأمور نمودم برای رسیدگی و اداره امور کشور در حال انتقال و  نیز شورا مأموریت در اجرای امور زیر را بدون مجال دارد:

– تهیّه مقدّمات همه پرسی قانون اساسی.

– تهیّه مقدّمات انتخابات مجلس شورای ملی.

– تهیّه مقدّمات  تعیین رئیس جمهور.

لازم به تذکّر است که با اتّکال به قدرت ملّت عظیم الشأن باید امور محوّله را خصوصاً آنچه مربوط است به پاکسازی دستگاه های اداری و رفاه حال طبقات مستضعف و بی خانمان است به طور انقلابی و قاطع عمل نمایند.

                                                                                      ۱۵/۸/۵۸

                                                         روح الله الموسوی الخمینی

 

مسئولیّت مستقیم حوادث تسخیر سفارت، متوّجه دولت آمریکاست

وزارت خارجه نیز که سرپرست آن هنوز دکتر ابراهیم یزدی است، اطّلاعیه دوّم خود را صادر و در آنجا اعلام می نماید[۳]:

 مسئولّیت مستقیم حوادث تسخیر سفارت، متوّجه دولت آمریکاست، زیرا بیماری شاه در سایر کشورها نیز قابل معالجه بوده است و دولت آمریکا به تذکّرات وزارت خارجه ایران، توجّهی ننموده است و علی‌رغم تذکّرات متعدّد با بی اعتنایی به احساسات ملّت مسلمان و غیور ایران، شاه را به بهانه بیماری در خاک خود پذیرفته است.

لانه جاسوسی مرکز  بت سازی و کانون جاسوسی و پناهگاه جنایت‌کاران

حجّت الاسلام محلاتی، نماینده امام در مکّه نیز طّی یک پیام رادیویی، از تجمّع حجّاج ایرانی و غیر ایرانی در مسجدالحرام و اعلام حمایت آنان از تسخیر لانه جاسوسی و اشک شوق آنان و آرزوی آنان جهت حضور در کنار دانشجویان پیرو خط امام و نیز از سخنرانی های متعدّدی که در مسجدالحرام در این رابطه برگزار شده است، خبر دادند و اعلام نمودند حجّاج با شعار ( الله واحد، خمینی قائد ) و ( نَصرُ مِن الله و فَتحُ قَریب) از این عمل دانشجویان اعلام پشتیبانی نموده‌اند.

حجّت الاسلام محّلاتی دانشجویان را در خط ابراهیم زمان، امام خمینی و لانه جاسوسی را مرکز بت‌سازی وکانون جاسوسی و پناهگاه جنایت‌کاران دانستند.[۴]

دانشجویان ایرانی در لبنان و در هند و انجمن اسلامی دانشجویان در آمریکا وکانادا، با ارسال پیام، همبستگی و حمایت خود، از تسخیر لانه جاسوسی را اعلام نمودند.[۵]

– در مقابل حرکت مهلک خط امام ، صحنه‌هایی ساختگی برای انصراف توجّه مردم ایجاد می‌کنند

دادستان انقلاب حجّت الاسلام علی قدّوسی نیز با انتشار اطّلاعیّه‌ای ضمن حمایت از عمل انقلابی دانشجویان خطّ امام از مردم و دانشجویان خواسته است با کمال هوشیاری، آمادگی خنثی نمودن هرگونه توطئه احتمالی را داشته باشند و به عوامل ضدّ انقلاب مجال ندهند زیر پوشش حرکت انقلابی، این موج سهمگین ضدّ امپریالیستی را به نفع دشمن نابود و تباه سازد. ایشان هشدار داده است که هر زمان از سوی جریان انقلابی خطّ امام حرکتی مهلک و غافلگیر کننده علیه امپریالیزم صورت گرفته است، کانون های ارتجاعی و توطئه‌گر داخلی برای انصراف توجّه مردم از جهت واقعی حرکت، صحنه‌هایی ساختگی را ایجاد نموده‌اند[۶].

– خط امام را بشناسیم

پنج تن از نویسندگان مشهور مارکسیست و عضو کانون نویسندگان و عمدتاً مرتبط با حزب توده، طی نامه ای به خدمت امام، ضمن حمایت از تسخیر لانه جاسوسی، بیان داشته اند که صف مبارزه‌ ما همان صف واحد انقلاب به رهبری امام است و از این پس، چون گذشته، نیروی اندیشه و قلم و بیان هر یک از ما وقف خدمت به خلق و به انقلاب خلقی و اسلامی ایران خواهد بود.[۷]

از نامه، بوی نفاق استشمام می‌شود. یکی از دوستان جزوه کوچک و مختصری را آورده است که چاپ حزب توده ایران و عنوان آن «خط امام را بشناسیم» می باشد. هرکدام از دانشجویان آن را می‌بیند با تمسخر به نفاق آشکار این رهبران این حزب می خندد. گربه شد عابد و زاهد و مسلمانا !

 کتاب، در کتاب‌فروشی های خلقُ السّاعه‌ مقابل لانه جاسوسی به فروش می‌رسید. یکی از دانشجویان هم می‌گوید: اگر اینگونه جلو برویم، یک مدّت دیگر حزب توده ماتریالیست، می‌خواهد اصول دین را هم به امام بشناساند.

 

هفدهم آبان

– می‌خواهند این لانه جاسوسی را از دست این‌ها بیرون بیاورند[۸]

امام طی سخنانی بیان داشتند:

مفسده جوها شروع کردند به سمپاشی و می‌خواهند چهره این جوان‌ها و چهره نورانی این جوان‌ها را پیش ملّت لکه دار کنند.

 ملّت بیدار باشند، به این حرف های مفت گوش نکنند، این‌ها عمّال همان‌ها هستند، هر کسی راجع به این‌ها کار شکنی بخواهد بکند. می‌خواهند این لانه جاسوسی را از دست این‌ها بیرون بیاورند و این‌ها را پیش ملّت لکه دار بکنند تا اینکه اربابانشان بتوانند باز تاخت و تاز بکنند.

 ملّت بیدار باشد توجه داشته باشد، به این توطئه‌هائی که از طرف خود آن‌ها دارد می‌شود و روابط هست بین شان و این افراد ناصالح، این‌ها می‌خواهند کاری بکنند که این جوان‌های پاکدل ما را، به آن‌ها تهمت بزنند تا بین ملّت یک تفرقه ای حاصل بشود و این محل برای آن‌ها محفوظ باشد و آن آدم جانی هم به اینجا برنگردد. این‌ها الان در فکر این معنا هستند.

سخنرانی آیت الله خامنه ای در مقابل لانه جاسوسی
سخنرانی آیت الله خامنه ای در مقابل لانه جاسوسی

اوّلین حامیان تسخیر لانه جاسوسی

متأسفانه جریانات طرفدار ارتباط با آمریکا و جریانات مرتبط با آمریکا و خط سازش که اسناد ارتباط بسیاری از سردمداران آنان با لانه جاسوسی بعداً به دست آمد و نیز حزب توده که وابستگی آن به شوروی و نظام کمونیستی بر کسی پوشیده نمانده است، جزء اوّلین گروه‌هایی بودند که با عجله تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام را تأیید نمودند و حتّی از دانشجویان پیرو خط امام تند تر و انقلابی تر شدند.

یقیناً هدف جریانات مرتبط با آمریکا زدن نعل وارونه و دستِ جلو گرفتن، برای پس نیفتادن و گم کردن سر نخ ارتباطات خود با سفارت آمریکا بوده است. اگر چه بعد از پایان یافتن افشای اسناد لانه جاسوسی، افرادی از این گروه‌ها که با لانه جاسوسی و جاسوسان آمریکایی ارتباط داشتند و از نابودی اسناد ارتباطشان مطمئن شدند و یقین کردند که اسنادشان به دست دانشجویان نیفتاده است و از بابت لو رفتن و رسوا شدن خیالشان راحت شد، به شرارتهای خود ادامه دادند.

حزب توده نیز که منافقانه از نظام جمهوری اسلامی حمایت می‌نمود و منافقانه مانند سایر گروه‌های ضد انقلاب از تنفّر ملّت مسلمان ایران نسبت به آمریکا سوءاستفاده و سلاح مبارزه با امپریالیسم را بلند نموده بود، برای جلوگیری از خلع سلاح شدن، از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام شدیداً حمایت می‌نمود. در زیر، اطّلاعیّه های هریک، برای قضاوت خوانندگان آورده می‌شود.

۱- نهضت‌آزادی

تعدادی از مرتبطین با لانه جاسوسی از اعضای مهمّ این گروه بوده اند و با هم‌آهنگی جاسوسان آمریکایی در بسیاری از توطئه‌های بر اندازی نظام جمهوری اسلامی شرکت داشته اند.

 مهم‌ترین توطئه ای که اعضای این گروه هم‌گام با سایر گروه‌های مرتبط با لانه جاسوسی طراحی و اجرا نمودند، ماجرای انحلال مجلس خبرگان و آمادگی برای استعفای دسته جمعی اعضای دولت موقّت برای تهدید امام برای پذیرش انحلال مجلس خبرگان و در صورت عدم پذیرش توسط امام ، برپایی شورش بوده است. در این توطئه که سازمانده اصلی آن عباس امیر انتظام و جاسوسان آمریکایی بوده اند، شخص مهندس مهدی بازرگان و اعضای دولت موقّت که اکثراًَ از نهضت آزادی بوده اند و تعدادی از مرتبطین با سفارت آمریکا مانند رحمت الله مقدم مراغه ای شرکت داشته اند.

اشخاصی که  از این گروه با سفارت آمریکا تماس داشته اند، عبارتند از:

عباس امیر انتظام از اعضای اوّلیّه این گروه که با رسوائی او در قضیه انحلال مجلس خبرگان و دستگیری و محاکمه او این گروه به روش همیشگی و در میان بهت و نا باوری حتّی شخص امیر انتظام، عضویّت او در نهضت آزادی را انکار و اعلام کرد که او فقط چند ماه با ما بیشتر همکاری نداشته است.

حسن نزیه از بنیانگذاران اوّلیّه این گروه و رئیس شرکت نفت در دولت موقّت

ناصر میناچی وزیر ارشاد دولت موقّت

رابطه با آمریکا را قطع کنید!

نهضت‌آزادی که اعضای آن دولت موقّت را تشکیل داده بودند و از جانب نیروهای انقلاب به علّت سازش‌کاری با آمریکا و مذاکره با برژینسکی شدیداً تحت تهاجم قرار گرفته‌اند، طی اطّلاعیّه ای اعجاب انگیز خواستار « قطع رابطه ایران با آمریکا!» می‌شوند.

 در این اطّلاعیّه با تکیه بر شعار ( استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی) که در آن خصلت ضد استعماری انقلاب اسلامی ایران آشکارا مشاهده می‌شود، آمده است.[۹]:

 یا ایهاالذّین امنوا لاتتّخذوا بطانه من دونکم لایالونکم خبالاً ودّوا ما عنتّم قد بدت‌البغضاء من افواههم و ماتخفی صدورهم اکبر قد بیّنا لکم‌الایات ان کنتم تعقلون (۱) (آل عمران/۱۱۸)

  آزادی، استقلال، جمهوری اسلامی، شعار مردم انقلابی ایران در سراسر سال گذشته و گزارشگر خواستهای آنان پس از انقلاب بوده و هست. در این خواست، خصلت ضداستعماری انقلاب اسلامی ایران آشکارا دیده می‌شود، و تحقّق این خواست، بزرگ‌ترین عمل انقلابی انقلابیان مسلمان ایران است. آمریکای استعمارگر و سردسته استعمارگران، دشمن بزرگ خلق‌های مستضعف جهان شناخته شده و نه تنها بعنوان سردسته، بلکه رمز و سمبل استعمار، باید هدف اصلی و اساسی ضداستعماریان راستین و نستوه باشد. دانشجویان انقلابی مسلمان با تصرّف سفارت آمریکا، با وضوح تمام خصلت ضداستعماری انقلاب اسلامی ایران را اعلام کرده‌اند و مردم مبارز ایران با تأیید خود نشان داده‌اند که به خوبی راهی را که باید در پیش داشت تشخیص می‌دهند. غرض ما از صدور این بیانیه دوباره کاری و تأیید نیست. غرض ما آن است که از این برداشت ضداستعماری انقلابی درس بیاموزیم و نتیجه‌گیری کنیم.

 تصرّف سفارت آمریکا، یک اعتراض ساده به سیاست آمریکا نیست. اعتراض به راه و رسمی است که استعمار کور و خشن آمریکا در سراسر جهان رهبری می‌کند و یکی از مصادیق کوچک آن حمایت از محمّدرضا پهلوی و اطرافیان او و پذیرائی آنان در خاک خود و یا با کمک و تأییدش در گوشه و کنارهای دیگر دنیاست. از این‌رو منطق مبارزه ضداستعماری دانشجویان و همه مردم انقلابی ضداستعماری ایران را نباید نیمه‌کاره رها ساخت.

 شورای انقلاب که از طرف امام امّت مسئول اداره امور کشور شده است، باید به دنبال یادداشت دولت برادر مبارزمان آقای مهندس بازرگان، در خصوص استرداد « محمّدرضا پهلوی» درصدد قطع روابط سیاسی با آمریکا برآید. در اینجا نمیتوان از نحوه کار سخن گفت. شورای انقلاب با توجّه به امکانات موجود می‌تواند و باید هرچه زودتر بهترین راه را در رابطه با اشغال سفارت آمریکا و خصوصاً با پیروی از رهنمودهای امام امّت، تعیین کند و به ‌این قطع روابط که عملاً توسط امام و امّت  اعلام شده ‌است، جنبه رسمیّت دیپلماتیک ببخشد.

خصلت ضداستعماری انقلاب اسلامی ایران، بیانات صریح امام و شعارهای روشن مردم، درباره قطع رابطه سیاسی ایران با سردسته استعمارگران محل تردیدی برای پیروان راه و رسم و خط امام باقی نمی‌گذارد و امام و امّت منتظرند که شورای انقلاب این قطع رابطه را اعلام کند.

                                                                 انشاءالله

                                                                  نهضت‌آزادی ایران

                                                                            پانزدهم آبان ۱۳۵۸

اوّلین شخصی که تسخیر لانه جاسوسی را تأیید کرد، چه کسی بود!؟

دکتر ابراهیم یزدی پس از بازگشت از الجزایر[۱۰] و مواجه شدن با اعتراضات گسترده همگانی به خاطر  مذاکره با برژینسکی، مشاور امنیّت ملّی رئیس جمهوری آمریکا در یک مصاحبه مطبوعاتی شرکت می‌کند. ایشان به توجیه اقدامات خود میپردازد و اقدام دانشجویان را به عنوان یک عمل انقلابی مورد تأیید قرار میدهد و در کمال تعجّب، طبق عادت مألوف خود که افکار عمومی را بازیچه میداند و به راحتی همه چیز را وارونه کرده و وارونه نشان میدهد، در جواب سؤال خبرنگار جمهوری اسلامی که آیا دولت از حرکت انقلابی دانشجویان مسلمان پیرو امام پشتیبانی می‌کند، یا نه؟ با زرنگ بازی بیان می‌نماید[۱۱]:

من تصوّر می­کنم عمل دانشجویان در پشتیبانی از عمل دولت بوده است، زیرا این دولت بود که این یادداشت را هفته گذشته به دولت آمریکا داده و استرداد شاه را خواسته و بنابراین عملی که اینها انجام دادند، در واقع تأیید درخواست شاه مخلوع و فرح از آمریکاست که ما به طور رسمی انجام دادیم. باید عرض کنم هم اکنون ما یادداشتی در دست تهیّه داریم.

وزارت امور خارجه بدون کوتاهی و در چارچوب امکانات خود با اعتراضات پیاپی و یادداشت‌های هشدار دهنده، دولت آمریکا را از عکس العمل‌های به حق مردم ایران آگاه کرده است.

 چون روز گذشته کاردار سفارت آمریکا رسماً به اشغال سفارت و گروگان‌کشی افراد و کارمندان خود اعتراض کرد، در پاسخ این اعتراض وزارت خارجه جمهوری اسلامی یادداشتی تهیّه کرده که ضمن توضیح تمام مراتبی که به اطّلاع عموم رسید، مجدّداً به آن‌ها اطّلاع داده شده که مسئولیّت این حوادث به عهده خود آمریکاست و تنها راهش این است که آمریکا مواضع خود را تغییر بدهد و به درخواستی که دولت ایران کرده و امروز با پشتیبانی قاطع تمام ملّت ایران روبروست، پاسخ مثبت بدهد.

ایشان در جلسه ۲۹ شهریور ۵۹ مجلس شورای اسلامی که پیرامون حل مسئله  گروگان‌ها تشکیل شده بود پا را جلو تر گذاشت و مدّعی شد:

 بعد از این که گروگان‌گیری اتّفاق افتاد، من اوّلین کسی بودم که تأیید کردم و با آقای موسوی خوئینی‌ها تماس گرفتم و گفتم اینکار لازم بود[۱۲].

۲- حزب ملّت ایران

( از احزاب تشکیل دهنده جبهه ملّی) این حزب در اطّلاعیه‌ای این‌گونه در رابطه با تسخیر لانه جاسوسی اظهار نظر کرده است[۱۳]:

اعتراضهای وظیفه داران سیاست خارجی برای مردم قانع کننده به نظر نرسید و ملاقاتهای معنی دار رجال مملکتی با شخصیّت های بیگانه آنهم در مجمعی[ در الجزایر] که به عنوان یکی از  نخستین سنگرهای مبارزات ضد استعماری ملّتهای مسلمان شناخته شده، خشم ملّی را  فزون تر ساخت و سرانجام دانشجویان قهرمان کشور به گونه نمایندگان پیشتاز مردم ستمدیده ایران، برای بیان خواسته های انقلابی جامعه که دولت نتوانسته بود آن را آشکارسازد، سفارت آمریکا را اشغال کردند و بدین وسیله صدای مظلومیّت و حق طلبی هم میهنان خود را به گوش جهانیان رساندند. برد سیاسی این اقدام شجاعانه مورد تأیید ملّت است و اکنون باید دید آیا با اقدامات سنجیده بین‌المللی و به کار بردن دیپلماسی ملّی، دولت می‌تواند رسالت خود را در هم‌آهنگی با انقلاب آشکار سازد؟

۳- جبهه ملّی

هم‌زمان با تسخیر لانه جاسوسی جبهه ملّی ایران طی بیانیّه ای  توطئه‌های امپریالیسم آمریکا را به شدّت محکوم کرد[۱۴]:

اقامت محمد رضا پهلوی شاه خائن و مخلوع ایران در آمریکا و اجتماع عناصر مرتبط با بیگانه و دست نشاندگان سیاست‌های استعماری در خاک آمریکا و طرح توطئه بر علیه انقلاب ایران ابعاد جدیدی به خود گرفته است.

محافل امپریالیستی آمریکا با فراهم ساختن امکانات ارتباط و کمک به طرح ریزی توطئه‌های جدید به شکل مرکز فعّال ضد  انقلاب ایران در آمده اند.

 اظهارات سفیر عراق در لبنان علیه ایران و طرح ادّعاهای جدید دولت عراق[۱۵] که به دشمنی و نفاق و برادر کشی در سرزمین ما دامن می‌زند، به نوبه خود جنبه دیگری از هجوم امپریالیسم جهانی علیه انقلاب بزرگ کشور ما محسوب می‌شود.

اکنون موقع آن است که یک دل و یک زبان و هوشیار و آگاه در برابر دسائس امپریالیسم با وحدت و هم‌بستگی هر چه بیشتر اقدام کنیم و نقشه های شوم دشمنان حاکمیّت و استقلال ملّی را خنثی سازیم.

                                                                                         جبهه ملّی ایران

مصاحبه مطبوعاتی دانشجویان پیرو خط امام
مصاحبه مطبوعاتی دانشجویان پیرو خط امام

۴ – سازمان مجاهدین خلق( منافقین)

سازمان مجاهدین خلق ایران با صدور اطّلاعیّه ای با عنوان « بنام خدا و به نام خلق قهرمان ایران»، بیان داشته است[۱۶]:

 همراه با برگزاری بزرگداشت روز سیزده آبان« روز دانشجو» و روز تظاهرات گروه‌های مختلف مردم در تأیید انقلاب اسلامی ایران و ضمن تقبیح امپریالیسم جهانی آمریکا موارد زیر را به حضور رهبر انقلاب اسلامی ایران امام خمینی و مردم ایران پیشنهاد داده و خاطر نشان می‌سازیم که انقلاب بزرگ مردم ایران باید تا حصول نتیجه نهایی همچنان شور انقلابی خود را حفظ کند و برای نیل به اهداف از هیچ‌گونه تلاش و مبارزه‌ای دریغ نکند:

۱– افشا و لغو کلّیّه قرار دادهای مختلف امپریالیست‌ها(  قراردادهای نظامی و نفتی)

۲– مصادره کردن کلّیّه سرمایه های ایران و آمریکا به ویژه در ایران که سال‌های سال منابع مردم ما را چپاول کرده‌اند.

۳– افشاء اسامی کلّیّه مأمورین، شبکه‌ها و روابط سازمان سیا در ایران و پرونده‌های آنان

۴– قطع کامل روابط ایران و آمریکا تا تحویل شاه خائن به ایران

                                    مرگ بر امپریالیسم جهانی به سرکردگی امپریالیسم آمریکا

                                                  سلام بر مبارزه متّحد ضد امپریالیستی خلق ایران

تلگرام این سازمان به امام[۱۷] در رابطه با تسخیر لانه جاسوسی

بسم الله الرحمن الرّحیم

پدر گرامیمان!

اکنون که انقلاب رهایی‌بخش اسلامی و ضد امپریالیستی ایران در مسیر حقیقی مردمی خود مجدّداً اوج گرفته است و بر آن است که اندیشه های استعماری و آمریکایی شاه خائن را از بن بر انداخته و راه هرگونه بازگشت را بر آن‌ها سدّ کند، فرزندان مجاهد شما که اکیداً خواستار ادامه رسالت ضد استعماری شما هستند، جان‌های نا چیز خود را  که کم‌ترین فدیه رهایی این میهن و این خلق و این مکتب است، بر کف گرفته و آمادگی نثار کردن آن‌ها را با همه توانائی‌های نا چیزتر سیاسی و نظامی‌اشان اعلام می‌دارند.

 به انتظار فرمان قاطع امام در ریشه کنی همه بنیادهای امپریالیستی و صهیونیستی

۵- جنبش مسلمانان مبارز

این گروه اوّلین گروهی بود که با صدور اطّلاعیّه ای خطاب به دانشجویان خط امام، از اقدام آنان حمایت نمود[۱۸]:

اشغال مقرّ امپریالیسم خون‌خوار آمریکا به دست پر توان شما نشانه اعتراض و نفرت عمیق ملّت ایران از اعمال جنایت‌کارانه امپریالیسم آمریکاست. این آمریکا حامی شاه جنایت‌کار است که باعث شکنجه  و کشتار عزیزترین فرزندان انقلابی می باشد.

شما با اشغال لانه جاسوسی سیا و مقرّ طرح نقشه های شوم ضد انقلابی و ضد مردمی، بار دیگر پیام شهدای به خون خفته خلق مسلمان ایران را به گوش جهانیان می‌رسانید که تا نابودی کامل امپریالیسم جهانی به سرکردگی آمریکا نهضت انقلابی ما ادامه دارد.

شما با این حرکت انقلابی خود چهره لیبرالیست‌های سازش‌کار و ارتجاع حامی امپریالیسم را افشا نمودید و آنان را در تنگنا قرار داده‌اید.

آمریکای جنایت‌کار باید شاه فراری را به دادگاه‌های انقلابی ایران تحویل دهد. تا خلق ما این بزرگ‌ترین جنایت‌کار تاریخ را به محاکمه بکشد.

آمریکا باید بداند که توطئه‌هایش علیه انقلاب ایران و همراهی‌اش با صهیونیسم اسرائیل و کشتار خلق محروم جنوب لبنان و فلسطین را ما با تداوم و حرکت انقلابی خود نابود خواهیم کرد. این اسلحه های امپریالیسم آمریکا بود که به سوی فرزندان خلق ایران نشانه رفت و اینک باید خرید کلّیّه این سلاح‌ها ممنوع و تمامی قراردادهای ضد مردمی با آمریکا لغو شود.

خواهران و برادران مبارز!

شما با این حرکت انقلابی خود بار دیگر گفته امام را که « روابط با آمریکا را ما می‌خواهیم چه کنیم؟»  مستحکم‌تر اعلام نموده‌اید و اعلام نموده‌اید که خلق مسلمان ایران خواهان قطع کامل روابط با امپریالیسم آمریکا است.

درود بر شما فرزندان مسلمان که ماهیّت ضد امپریالیستی اسلام را در مبارزه با امپریالیسم آمریکا عیان ساختید.

                                                 پیروز باد انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی

                                                                           مرگ بر امپریالیسم آمریکا

                                                                            جنبش مسلمانان مبارز

 

این گروه انقلابی‌نما در نشریّه خود بنام « امّت» تا دو هفته بعد هیچگونه اشاره‌ای به این اطّلاعیه ننمود و اظهار نظری در رابطه با تسخیر لانه جاسوسی نکرد.

 

۶- حزب جمهوری اسلامی خلق مسلمان ایران

این حزب که وابسته به آیت‌الله سیّدکاظم شریعتمداری و اطرافیان اوست و در چند هفته گذشته در شهر تبریز شورش و اغتشاش به راه انداخته واستانداری و صدا و سیمای این استان را به اشغال در آورده و در جریان انحلال مجلس خبرگان و حمله به اصل ولایت فقیه پیشتاز سایر گروه‌های ضد انقلاب بوده است، در رابطه با تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و توطئه‌های ضد انقلابی آمریکا بیانیّه‌ای صادر نموده است[۱۹]:

گروگانهای آمریکایی
گروگانهای آمریکایی

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 و اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّه وَ مِن رِباطِ الخَیل

امپریالیسم آمریکا هر روز با اجرای توطئه‌های کثیف و نقشه های مزدورانه خود ماهیّت پلید خویش را آشکار تر می‌سازد و در راه اجرای مقاصد خود از کلیّه امکانات سود می جوید. آمریکائی که برای ما کودتای ۲۸ مرداد می آفریند و با تأیید شاه خائن جوانان پاک وطن را به خاک و خون می‌کشد و به تمام هستی و آرمان‌های ملک و ملّت خیانت می‌کند و امروز هم با پناه دادن به شاه این جانی بالفطره به کرامت انسانی و اراده ملّت مسلمان ایران مستقیماً توهین می‌کند، نباید غیر از خشم بی‌امان ملّت انتظار دیگری داشته باشد.

ما ضمن تأیید هرگونه مبارزه اصیل ضد امپریالیستی علیه قدرت‌های استعمارگر علی‌الخصوص آمریکا و انگلیس، استمرار مبارزه اصولی منطقی و بنیادی را علیه کلّیّه قدرت‌های استعمارگر خواهانیم و مطمئنیم که ملّت آگاه ایران همیشه پشتیبان مبارزات حقیقی با ابرقدرت جهان‌خوار بوده و اراده ملّت مبارز ایران بر توطئه‌های خائنین پیروز خواهد شد و استعمار گران باید بدانند کسی که باد میکارد، طوفان درو خواهد کرد.

                                                    حزب جمهوری اسلامی خلق مسلمان ایران

۷- جبهه دمکراتیک ملّی ایران

این گروه که در چند ماه گذشته در برابر تمام اقدامات انقلاب، از جمله رفراندوم جمهوری اسلامی و تشکیل مجلس خبرگان، صف‌بندی و به شورش‌های کور دست زده و رهبر آن توسط دادستانی احضار و قبل از دستگیری به خارج از ایران گریخته است و دادستانی دستور مصادره اموالش را صادر نموده است نیز با صدور اطّلاعیّه‌ای در این رابطه، از اقدام دانشجویان حمایت کرده است. اگرچه در این اطّلاعیه نیز کینه و خشم خود را از انقلاب و نهادهای آن نتوانسته است پنهان سازد. در گوشه‌ای از این اطّلاعیه آمده است[۲۰]:

 و اینک که شورش[۲۱] دوباره توده مردم برای ادامه و عمیق‌تر کردن مبارزه ضد امپریالیستی بالا گرفته، اینک که توده مردم با اشغال لانه جاسوسی آمریکا و راه‌پیمایی‌های پرشور خود برای گسترش مبارزه ضد امپریالیستی و تعیین تکلیف خود با سرکرده امپریالیسم جهانی، امپریالیسم جهان‌خوار و آدم‌خوار آمریکا به پا خاسته اند، باز همان عناصر و گروه‌های ابن‌الوقت و انحصارطلب و مرتجعی را می‌بینیم که دون کیشوت وار با حمله به آسیاهای بادی که خود به وجودشان آورده‌اند، می‌خواهند موج عظیم ضد امپریالیستی تازه را نیز به زیر کنترل خود در آورند[۲۲].

مبارزان ضد امپریالیست ایران!

 اینک بار دیگر به برکت خیزش و خروش توده‌های مردم مبارزه ضد امپریالیستی در میهن ما دوباره اوج گرفته است. بکوشیم از هرگونه انحرافی که می‌خواهند به آن تحمیل کنند، جلو بگیریم. بکوشیم تا برای پیروزی این مبارزه، آزادی و دموکراسی، یعنی حق مردم در تعیین سرنوشت خویش را که اینک لگد مال خبرگان شده است[۲۳] را احیا کنیم و بکوشیم تا امپریالیسم را با پایگاه همیشگی‌اش، ارتجاع یک‌جا به زباله‌دان تاریخ بفرستیم.

– باز پس گرفن شاه خائن لازم است، امّا کافی نیست.

– مصادره سرمایه های امپریالیستی در ایران

– افشای نام تمام عمّال امپریالیسم و انتشار اسناد و مدارک و قرار دادهای امپریالیستی

– گسترش مبارزه برای قطع نفوذ اقتصادی و سیاسی و فرهنگی اپریالیسم از میهن ما

– اینها خواست امروز همه مبارزان ضد امپریالیسم است.

                                                  جبهه دمکراتیک ملّی ایران[۲۴]

                                                                ۱۵/۸/۵۸

۸- کانون نویسندگان

کانون نویسندگان ایران در پیامی به دانشجویان مبارز تسخیر کننده سفارت آمریکا احساسات ضد امپریالیستی آنان را ستود، متن پیام چنین است[۲۵]:

دانشجویان عزیز!

 جای بسی شادمانی است که جوهر اصلی انقلاب ایران یعنی مبارزه بی‌امان با امپریالیسم جهانی، به ویژه آمریکا، یک بار دیگر به همّت شما فرزندان رشید ملّت در دستور روز قرار گرفت.

 اقدام شما در لحظه‌ای که امپریالیسم آمریکا شاه فراری را در دامان خود پناه داده است، نشان داد که دانشگاه همچنان سنگر مبارزه در راه آزادی و استقلال میهن عزیز است و پرچم جهاد ضد امپریالیستی را قهرمانانه به دوش می‌کشد.

 هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران به نمایندگی از جانب کلیّه اعضای این کانون وظیفه خود می‌داند که در این لحظات حسّاس به  روح ضدامپریالیستی مبارزه مقدّس شما درود بفرستد و آرزو کند که میهن مادر پرتو هم‌‌‌بستگی و یک‌پارچگی همه نیروهای مترقّی و ضد امپریالیست از سلطه جهان‌خواران بین‌المللی رهایی یابد و آزادی و دموکراسی مبتنی بر حاکمیّت توده‌ها که سنگ بنای شکوفائی اندیشه و تفکّر و اعتلای فرهنگی جامعه است، در پرتو رهایی کامل ملّت ما از سلطه امپریالیسم خون‌خوار هرچه زودتر در سرزمین ما تحقّق پیدا کند، ما از صمیم قلب امیدواریم همچنان که مبارزه علیه دستگاه دیکتاتوری شاه مخلوع به قیام یک‌پارچه خلق و سرنگونی رژیم پلید شاهنشاهی منجر شد، این بار نیز قاطعیّت موضع ضد امپریالیستی شما به یک مبارزه بی‌وقفه و آکاهانه در همه سطوح، علیه امپریالیسم بیانجامد.

                                                                              – دکتر باقر پرهام

                                                                              – دکتر غلامحسین ساعدی

                                                                              – احمد شاملو

                                                                              – دکتر اسماعیل خوئی[۲۶]

                                                                                        – محسن یلفانی

۹- جنبش انقلابی مردم مسلمان ایران «جاما»

جنبش انقلابی مردم مسلمان ایران، طیّ اطّلاعیّه‌ای در رابطه با اشغال انقلابی سفارت آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، خاطر نشان ساخته است:

انقلاب ایران علیه استعمار جهانی و امپریالیسم آمریکا وارد مرحله جدیدی می‌شود. تظاهرات ضد امپریالیستی مردم ایران در روز عید قربان با عمل انقلابی اشغال سفارت آمریکا، جهت گیری جنبش ضد استعماری مردم مسلمان ایران را به اوج خود رساند و همان‌طور که در روز سیزده آبان در سال گذشته با شهادت جوانان جانباز ما در دانشگاه نقطه حرکت قطعی به سوی پیروزی انقلاب شد، اقدام انقلابی دانشجویان، جنبش پیروزمند ما را به فصل جدیدی از مبارزه ضد استعماری وارد کرد. به این امید که سیزده آبان سال بعد را به روز پیروزی جنبش علیه سرمایه‌داری و استعمار بدل کنیم.

جاما از حرکت انقلابی دانشجویان علیه تجاوزات و مداخلات امپریالیسم آمریکا طرفداری می‌کند و همراه همه نیروهای انقلابی مسلمان رهنمود‌های آگاهانه رهبر عالی‌قدر انقلاب را پذیرا خواهد بود.

۱۰ – حزب توده ایران[۲۷]

مردم ایران با شنیدن خبر اشغال لانه جاسوسان و توطئه گران آمریکا درست همانند روزی که شاه خائن فرار کرد، در خیابان‌ها به شادی پرداختند و گل و نقل پخش کردند. همه نیروهای انقلابی نیز  پشتیبانی خود را از این عمل به جا و شجاعانه ابراز کردند.

حزب توده ایران که خود از مبارزان اصلی بر ضد امپریالیسم آمریکاست، این آگاهی و دلیری مردم ایران، این عزم راسخ و اراده را تحسین می‌کند و تهنیت می‌گوید. مردم ایران  امپریالیسم آمریکا را نه فقط به عنوان دشمنی که ددمنشی چون رژیم پهلوی را به آن‌ها تحمیل کرده بود، می‌شناسد، بلکه دست جنایت‌کار و خون‌آلود این دشمن را در تمام توطئه‌های نُه ماهه پس از انقلاب ایران، افروختن جنگ، برادر‌کشی در کردستان و خوزستان و ترور شخصیّت‌های سیاسی و مذهبی و انقلابی، خراب‌کاری در اقتصاد کشور و در دستگاه دولتی، کارزار تبلیغاتی ضد انقلابی در داخل و خارج، تدارک اشغال نظامی خلیج فارس و…. به خوبی دیده اند و می‌بینند.

خط امام

یک مقاله در روزنامه جمهوری اسلامی

– ن و القلم

روزنامه جمهوری اسلامی تحت این عنوان به تشریح مشخّصات خط امام پرداخته است[۲۸]:

اصل انقلابی تولّی و تبرّی و خشم مشتعل توده ها

سفارت آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام اشغال گردید و این اشغال جدّی‌ترین اخطار به آمریکا و تمام امپریالیست‌ها و نوکران و عوامل آن‌هاست و این بدین معنی است که کینه انقلابی خلق ما بر علیه امپریالیست‌ها، نه در حال فرو خفتن، بلکه در حال اوج گرفتن است و تا وقتی که این کینه در اوج باشد، خلق ما تا قطع هرگونه وابستگی به امپریالیست‌ها، در ابعاد اقتصادی و فرهنگی و سیاسی آن به پیش خواهد تاخت. دولت‌مردان آمریکایی و انگلیسی به غلط اندیشیده‌اند که این آتش مقدّس، خاموش شدنی است و آن‌ها بر اساس همین پندار غلط است که تمام توطئه‌های خویش را سامان می‌دهند.

گویا جیمی‌کارتر و اعوان و انصار او پنداشته‌اند که خلق ما جنایات مستقیم آمریکا در ایران را از یاد برده است و از این رو به شاه جنایت‌کار اجازه ورود به آمریکا را داده‌اند و آن‌ها با مغز کوتاه اندیش خود، به این مسئله فکر نکرده اند که حمایت از شاه، دخالت آمریکا را در دسیسه‌هایی که هر روز بیشتر بر علیه  انقلاب اسلامی چیده می‌شود را برای جهانیان آشکارتر خواهد نمود.

 و اینک دانشجویان مسلمان که خود را ملزم به رهروی در مسیر رهنمودهای امام می یابند غریو خشم خلق را به گوش جهانیان می‌رسانند.

 اگر این اقدام کینه انقلابی خلق ما را در مقابل جهانی پر از « زور» و « نیرنگ» و « فریب» فریاد می‌کشد، مهر و محبت انسانی خلق ما برای تمام خلق‌های در بند امپریالیسم جهانی به سرکردگی آمریکا را نیز آواز می‌خواند و تمامی این همه، پیوندهای تمام خلق‌های به پا خاسته جهان را محکم‌تر خواهند ساخت و نشان خواهند داد که ملّت ما آماده است که تا ریشه کن کردن استضعاف در سراسر جهان در کنار آنان باشد.

عمل دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، در حقیقت زنده کردن و بر پا داشتن دو اصل انقلابیِ      « تولّی» و « تبرّی» است.

 در طول انقلاب خون‌بارمان خلق با تمام وجود خود، محبّت تمام مغضوبین و ستم‌دیدگان جهان را در دل خود زنده کرد و همراه آن کینه خود را به هرچه پلیدی و پلشتی و مظاهر آن تیز‌تر ساخت.

 خلق ما مبادی آداب از نوع آمریکائی آن نیست و ادب این خلق محروم از اصولی غیر از اصول رسمی که بر پایه حفظ منافع مستکبرین بنا نهاده شده پیروی می نماید و دانشجویان دلیر ما به عنوان بخشی از خلق انقلابی ما از چنین سرچشمه­ای سیراب می‌گردند.

مشخّصات خط امام

خط امام دقیقاً دارای مشخّصات خاص خویش است که از شعارهای انقلاب نیز می­توان بدان پی برد.

 بزرگ‌ترین شعاری که در این انقلاب داده می‌شده است و می‌شود این است:« استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی».

الف- استقلال: استقلال معنی عدم وابستگی به شرق و غرب، یعنی نفی تسلّط شرق و غرب، یعنی این که تو نمی­توانی به این دلیل که فلان اردوگاه، دشمنِ دشمن توست با آن دوست بشوی و اسرارت را و منابعت را و هویتت را در پیش پای این دولت نامهربان قربانی کنی، نه، نه، نه، تو طبق اصول انقلابی تولّی و تبرّی ( کینه و محبّت) تنها به دوستان خدا، یعنی مؤمنین به حرکت انقلابی اسلام، یعنی به دوستان راستین خلق‌ها باید مهر بورزی و با دشمنان خدا، یعنی دشمنان رنگارنگ خلق‌ها، باید دشمنی کنی. در یک مبارزه مکتبی مرزها را مکتب تعیین می‌کند نه تشکیلات. وقتی که امام می­گوید که ملّت ایران برای شکم قیام نکرد، اشاره به این واقعیّت دارد. بگذار دیگران تو را به خاطر دفاع از این خط سرخ انقلابی تحقیر و سرزنش کنند، ولی تو موقعی مستقل می­شوی که از همه وابستگی­های شرقی و غربی رهائی یافته باشی.

ب- آزادی: آزادی نیز به معنی رهائی از تسلّط خدایان زمینی است و در این کلمه گذشته از این که بر آزادی از وابستگی­های شرقی و غربی تکیه می‌شود، به ضرورت رعایت اصل آزادی، بر اساس مبانی مترقّی و انقلابی مکتبی تکیه می­شود که بر اساس مبانی آن در داخل حصارهای ملّی نیز نباید گروه‌ها و طبقات گوناگون اجتماعی تحت عناوین مختلف، امّت مسلمان را به بند بکشند.

ج- جمهوری اسلامی: که در این مورد بر هویّت و مکتب انقلاب ایران تاًکید شده است.

خط امام خطی است که شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را ترسیم می‌کند. می­توانید منکر این واقعیّت بشوید که این شعار بیان‌گر خواست تمام کسانی است که در طول یک‌ سال گذشته انقلاب کردند و با این شعار پیش رفتند و اسطوره شاهنشاهی پهلوی را به زباله­دانی تاریخ انداختند؟

یکی دیگر از شعارهای خلق ما در طول انقلاب، این شعار بوده است: « نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» که اینک این شعار در سطح جهان اسلام، فریاد مشتعل همه انسان‌های آزادی‌خواه شده است: « لا شرقیّه، لا غربیّه، جمهوریه الاسلامیه»

در این شعار نیز دقیقاً خط امام ترسیم شده است:

نفی شرک و کفر شرق و کفر و شرک غرب و میثاق با ایدئولوژی خدائی اسلام و حرکت در جهت ساخت جامعه نمونه اسلامی تحت رهبری امام.

واقعیّت این است که بیش از بیست و پنج سال، تحت سیطره شیطانی آمریکا قرار داشتیم. جوان‌های ما را به زندان افکندند. زنان مسلمان و مبارز ما را تحقیر کردند. ارزش­های مترقّی و هویّت اسلامی ما را تکفیر کردند. منابع طبیعی ما را غارت کردند. کشاورزی ما را نابود ساختند. صنعت ما را وابسته کردند. فرهنگ ما را نابود کردند و سعی در ایجاد فرهنگ استعماری در این کشور نمودند.

آنان در این مملکت ریشه­های گسترده دارند، مزدور دارند، جاسوس دارند، عواملی در بین گروه‌های گوناگون دارند. بنابراین طبیعی است که ما امروز باید تمام نیروهای خود را در جهت مبارزه با این دشمن سرسخت بسیج بنمائیم و طبیعی است تمام مستضعفان جهان بر علیه امپریالیسم آمریکا جبهه واحدی تشکیل دهند.


[۱]کیهان ۱۶ آبان ۱۳۵۸ ص ۱۲

[۲]اطّلاعات،۱۶ آبان ۱۳۵۸ ص ۱۰

[۳] اطّلاعات ۱۶ آبان ۱۳۵۸ ص ۲

[۴]جمهوری اسلامی، ۱۶ آبان، ۱۳۵۸ ص۱۱

[۵] – همان

۱- جمهوری اسلامی ۱۶ آبان ص ۱۲،

[۷]جمهوری اسلامی ۱۶ آبان ۱۳۵۸ ص ۱۱

[۸]صحیفه نور، ج ۱۰ صفحه ۱۶۵ تاریخ: ۱۷/۸/۵۸

[۹]اطّلاعات ۲۰/۸/۵۸ ص ۱۲- امام در آخرین روزهای زندگی خود در رابطه با تفکّرات این جریان نکاتی را بیان کرده اند که بسیار روشنگر میباشد: « … در موضوع نهضت به اصطلاح آزادی، مسائل فراوانی است که بررسی آن محتاج به وقت زیاد است. آنچه باید اجمالاً گفت آن است که پرونده این نهضت و همین طور عمل‌کرد آن در دولت موقّت اوّل انقلاب شهادت می‌دهد که نهضت به اصطلاح آزادی طرفدار جدّی وابستگی کشور ایران به آمریکا است و در این باره از هیچ کوششی فروگذار نکرده است و حمل به صحت اگر داشته باشد، آن است که شاید آمریکای جهان‌خوار را – که هر چه بدبختی ملّت مظلوم ایران و سایر ملّت‌های تحت سلطه او دارند از ستمکاری اوست – بهتر از شوروی ملحد می دانند و این از اشتباهات آن‌ها است. در هر صورت به حسب این پرونده های قطور و نیز ملاقات‌های مکرّر اعضای نهضت چه در منازل خودشان و چه در سفارت آمریکا و به حسب آنچه من مشاهده کردم از انحرافات آن‌ها که اگر خدای متعالی عنایت نفرموده بود و مدّتی در حکومت موقّت باقی مانده بودند، ملّت های مظلوم به ویژه ملّت عزیز ما اکنون در زیر چنگال آمریکا و مستشاران او دست و پا می‌زدند و اسلام عزیز چنان سیلی از این ستم‌کاران می خورد که قرن ها سربلند نمی‌کرد.» صحیفه نور، ج بیست و دو ص ۳۸۴ بهمن۱۳۶۶

[۱۰] – این شخص در روز ۲۲ بهمن۵۷، روز پیروزی انقلاب، مستشاران آمریکایی را که در ستاد ارتش زندانی شده بودند، نجات داد و در روز حمله چریکهای فدایی خلق به سفارت آمریکا در روز ۲۵ بهمن ۵۷ ، سولیوان سفیر آمریکا و سایر جاسوسان آمریکایی را نجات داد و اینک نیز در این جریان تلاش‌های فراوانی کرد تا بلکه جاسوسان آمریکایی را از دست دانشجویان مسلمان پیرو خط امام نجات دهد و تلاش گسترده برای بیرون نمودن دانشجویان از لانه جاسوسی نمود و با عدم توفیق در این امر به ناگهان انقلابی شد و سخنان اعجاب انگیز فوق را بیان داشت. این شخص یکی از مشکوک‌ترین چهره های لیبرال و طرفدار آمریکا در ایران بوده و می‌باشد. دو یار او ابوالحسن بنی‌صدر و صادق‌قطب‌زاده که نیروهای چپ مارکسیست، با استفاده از حروف اوّل فامیل، آنان را مثلّث … می‌نامیدند، به سرانجام‌های تلخی دچار شدند. یکی در کودتا شرکت داشت و اعدام شد و دیگری با لباس و آرایش زنانه و در حالی که در توالت هواپیمایی که سرهنگ معزّی خلبان شاه، خلبانی آن را به عهده داشت از ایران فرار و به دامان مربیان و اربابان خود پناه برد.

[۱۱]اطّلاعات، ۱۵/۸/۵۸ ص ۲  و  جمهوری اسلامی، ۱۵ آبان ۵۸ ص۲

[۱۲]روزنامه کیهان، ۲۹ شهریور ۵۹ ص۳ . متأسّفانه ایشان جزء کسانی بود که دائماً با دفتر امام تماس گرفته و از ایشان می‌خواست که دانشجویان را از سفارت احراج نمایند! (برای اطّلاع بیشتر به خاطرات آقای ابراهیم اصغرزاده در پاورقی روز سیزده آبان مراجعه شود.)

[۱۳]اطّلاعات، ۱۶/۸/۵۸ ص ۱۰

[۱۴] اطّلاعات ، ۱۵ آبان ۵۸ ص۱۱

[۱۵] – ادّعای مالکیّت بر جزایر سه‌گانه ایران در تنگه هرمز

[۱۶] اطّلاعات ، ۱۴ آبان ۵۸ ص۱۱

[۱۷]اطّلاعات ، ۱۶۵ ابان ۵۸ ص۱۲

[۱۸] اطّلاعات ، ۱۴ ابان ۵۸ ص۱۲- این گروه اطّلاعیّه دیگری نیز  در ۱۵ آبان صادر می‌نماید و در آن بیان می‌دارد که ما فرد فرد دانشجویان را می‌ستائیم و به صداقت شما ایمان داریم.( اطّلاعات، ۱۶ آبان ۵۸ ص۱۲)

[۱۹] اطّلاعات ، ۱۷ آبان ۵۸ ص۱۲

[۲۰]اطّلاعات ، ۲۰ آبان ۵۸ ص۳

[۲۱] – دوستان ملّی‌گرای او نهضت مردمی ۱۵ خرداد را نیز شورش می‌نامیدند.

[۲۲] – مقصودشان مرحوم شهید آیت الله بهشتی است که اوّلین نفری بود که در مجلس خبرگان این اقدام را تأیید نمود. متأسّفانه مرحوم محمّد منتظری که ابتدائاً با آیت الله بهشتی به دلیل سوء تفاهمات ایجاد شده مخالفت می‌نمود، به ایشان « دون کیشوت» لقب داده بود! اگرچه پس از رفع سوءتفاهمات از یاران ایشان گردید و همراه ایشان به شهادت رسید.

[۲۳] – مقصودش اصل ولایت فقیه است که در مجلس خبرگان به تصویب رسیده است.

[۲۴] – جالب توجه است که رهبر این جبهه! هدایت الله متین دفتری است و در روزهای بعد اسنادش در میان اسناد لانه جاسوسی کشف و منتشر گردید. او نوه دختری دکتر مصدق بود و پدرش احمد متین دفتری دوبار نخست وزیر رضا خان و نیز یک‌بار وزیر عدلیه او بود.

[۲۵]اطّلاعات، ۱۶ آبان ۵۸،ص ۱۲

[۲۶] اطّلاعات، ۱۴ آبان ۵۸،ص ۱۲

[۲۷]اطّلاعات، ۱۴ آبان ۵۸،ص ۱۲

[۲۸]جمهوری اسلامی، ۱۴ و ۱۵ آبان ۵۸ ص۱

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

خاطرات سید محمد هاشم پوریزدانپرست از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از عملیات پیروزمند و حماسه بزرگ شکست حصر آبادان ( عملیات ثامن الائمه ) – قسمت دوازدهم

عذاب وجدان!     فرماندهی در کار نبود. سازمان رزم تقریباً به هم خورده بود. بچّه­های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *