تیتر خبرها
خانه / بخش 5) جنگ تحمیلی / 5)2) عملياتهاي پیروزمند رزمندگان اسلام / روایت فرمانده ناوچه پیکان از دفاع مقدس ملت ایران

روایت فرمانده ناوچه پیکان از دفاع مقدس ملت ایران

معنوی: دشمن پیش از هر حماقتی موقعیت خود در خلیج فارس را ارزیابی کند

فرمانده ناوچه پیکان در دوران دفاع مقدس با اشاره به دلاورمردی های رزمندگان به ویژه نیروی دریایی در هشت سال دفاع مقدس، گفت: اگر این بار نیز دشمن بخواهد حماقت کند، باید موقعیت خود در خلیج فارس را مدنظر داشته باشد.


.امیر دریادار “عبدالله معنوی” که فرماندهی ناوچه حماسه ساز پیکان در سال ۵۹ و ناوچه سبلان در سال ۶۷ را برعهده داشته است، در گفت وگو با خبرنگاران ایرنا، گفت: نیروی دریایی از نظر تجهیزات به مراتب بهتر از گذشته است به ویژه در بخش راهبردی زیردریایی، به پیشرفت های چشمگیری دست یافته ایم که دشمن از همه این پیشرفت ها به خوبی با خبر است.
فرمانده ناوچه های موشک انداز در دوران دفاع مقدس از جمله ناوچه پیکان، با برشمردن دستاوردهای نیروی دریایی در آن دوران اظهار داشت: دو ماه پس از شروع جنگ تحمیلی دشمن را در دریا حبس و خلیج فارس و دریای عمان را کنترل کردیم.
وی چنان به تبیین نقش آفرینی نیروی دریایی پرداخت که یادمان رفت درباره خودش سئوال کنیم، اگرچه همکارانش به ما گفتند، معنوی در ۸ سال جنگ تحمیلی از بندرعباس و بوشهر خارج نشد.
معنوی تاکید کرد: در آغاز جنگ تحمیلی بدنه نیروی دریایی با انقلاب و اهداف آن همسان و همدم و از نیروی انسای کارآمد برخوردار بود.
دریادار معنوی، ناوچه پیکان را نماد اقتدار، ایمان، عشق به میهن، پایداری و استقامت ملت و نظام اسلامی معرفی کرد و با لحنی آکنده از غرور و غیرت دینی گفت که ناوچه پیکان سرانجام پس از عقب راندن دشمن و محبوس کردن آن غرق شد، اما سیاهی و تباهی را نیز با خود فرو برد.
وی با اشاره به این که در دوران جنگ تحمیلی نه تنها قطعات شناورها بلکه سیم خاردار هم به ایران نمی دادند، از تبدیل نیروی دریایی به یک دانشگاه سخن گفت که مظهر خودباوری و خود اتکایی دفاعی و نظامی شد.
این فرمانده دوران دفاع مقدس با تبیین سه مرحله حضور نیروی دریایی در جنگ تحمیلی گفت که ۸ سال با صلابت کامل در دریا اعمال حاکمیت کردیم، به گونه ای که از شمال خلیج فارس تا پایین دریای عمان پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در اهتزاز کامل بود.
وی افزود: پس از سال های آغازین جنگ که نیروی دریایی درگیر جنگ با نیروی دریایی عراق بود تقریبا تمامی کشتی های بیگانه از جمله آمریکایی ها، انگلیسی ها، آلمانی ها، ایتالیایی ها، استرالیایی ها، نیوزیلندی ها و… در خلیج فارس حضور پیدا کردند.

**مرحله اول/ عملیات مروارید
فرمانده ناوچه های موشک انداز در دوران دفاع مقدس با اشاره به تشکیل ستاد جنگ دریایی در بوشهر گفت: در پی بمباران پایگاه های هوایی و دریایی از سوی عراق بدون اعلام جنگ، این ستاد تصمیم گرفت که در آغاز جنگ نیروی دریایی عراق را کنترل و یا متلاشی کند تا وارد محوطه دریا نشوند.
وی اظهار داشت: هدف دیگر ما این بود که کشتی ها و نفت کش ها تحت تاثیر تهدیدات شناورهای عراقی قرار نگیرند. در ورودی بندر ام القصر عراق که دو پایانه بزرگ نفتی البکر و العمیه بود، جنگ دریایی بین ایران و عراق ایجاد شد که سرانجام ناوچه پیکان در این عملیات غرق شد و بسیای از نیروها شهید شدند.
فرمانده ناوچه پیکان افزود: در این عملیات دو سوم شناورهای نیروی دریایی عراق نابود شدند و بخشی از نیروی هوایی عراق، دو سکوی یادشده که محل حضور عراقی ها برای دیده بانی یا سامانه ایزایی بود، از کارایی افتاد.
معنوی اظهار داشت: نیروی دریایی عراق دیگر نتوانست خود را بازسازی کند و در دریا وارد شود، چون دریا تحت کنترل ما بود.

** مرحله دوم/ کنترل تردد
وی مرحله بعد را کنترل تردد نامید و گفت: هر دقیقه دو شناور از تنگه هرمز عبور می کرد و مشخص نبود آیا به عراق کمک می کنند یا نه.
این فرمانده دوران دفاع مقدس با تاکید بر لزوم کنترل و توقف شناورها برای تشخیص حمل تجهیزات و سلاح به عراق خاطرنشان کرد: برای بازرسی شناورها تلاش گسترده ای انجام شد.
از آغاز تا پایان جنگ تحمیلی دهها فروند شناور مشکوک با پرچم های مختلف توقیف شد و با کنترل هایی که براساس قوانین بین المللی انجام شد، حضور این شناورها محدودتر می شد تا این که کاملا متوقف شد و تجهیزات از طریق هوا و زمین به عراق می آمد.

** مرحله بعد/ بازگذاشتن راه های وصولی
معنوی با بیان این که فاصله آبراه ها برای انتقال مایحتاج عمومی تا مرز عراق حدود ۵۰ کیلومتر است، اظهار داشت: تا جایی که توانستند آبراه ها را بمباران کردند و آسیب زمانی بود که عراق هواپیما و هلی کوپتر مخصوص عملیات دریایی را از فرانسه گرفت به گونه ای که از فاصله ۶۰ کیلومتری موشک را رها می کردند و سپس می نشستند.
وی گفت: بازگذاشتن معابر وصولی را عملیات “اسکورت کاروان ها” نام نهادیم.
معنوی اسکورت کاروان را عملیات مشترک نیروی دریایی و هوایی خواند که دهها شهید را تقدیم کرد.

**خوداتکایی باور همگانی
دریادار معنوی یادآور شد: با رفتن مستشاران و تعمیرکاران شناورها، پرسنل نیروی دریایی هم طراحی می کردند هم اجرا. نیروی دریایی به یک دانشگاه تبدیل شد تا از تمامی دانش ها برای بهینه سازی سیستم ها بهره گرفته شود و این در حالی بود که استکبار جهانی مدرن ترین سلاح ها را در اختیار عراق می گذاشت.
فرمانده ناوچه پیکان گفت: پرچم ایران از شمال خلیج فارس تا پایین دریای عمان در اهتزار کامل بود و صلابت و اعمال حاکمیت دریایی هر روز بیشتر می شد.
وی خاطرنشان کرد: استکبار جهانی به این نتیجه رسید که ایران نه تنها تضعیف نشد بلکه بر اثر مشارکت، همکاری، تلاش و کوشش همگانی به نیروی دریایی مقتدر و توانمند رسید.

**مرحله سوم/ آمریکایی ها وارد میدان شدند
معنوی مرحله بعد را دفاع در برابر استکبار جهانی و همپیمانان او عنوان کرد و گفت: ما کشتی های بیش از ده کشور را دیدیم که با پرچم گشت می زدند.
وی با اشاره به تجهیزات فوق مدرن ناوگان بیگانگان اظهار داشت: برای مثال یک ناوگان بیش از سه ناو هواپیمابر هر کدام بیش از ۱۵۰ هواپیما با انواع موشک ضدسطحی و سامانه اطلاعاتی دارد.
فرمانده ناوچه سبلان گفت: در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷ با آمریکایی ها درگیر شدیم، آنان سکوهای نفتی ما را زدند و ناوچه جوشن را محاصره و غرق کردند. در میانه خلیج فارس ناوچه سهند با آمریکایی ها درگیر شد و با بمب و موشک آن را غرق کردند، سرانجام ناوچه سبلان با آنها درگیر شد.

**بازدارندگی از طریق توان علمی
این فرمانده دوران دفاع مقدس با بیان این که بازدارندگی مولفه های خاص خود را دارد، توان علمی برای ساخت همه شناورها و سامانه ها را یکی از این مولفه ها ذکر کرد و گفت: این توانمندی در صنایع دفاعی کشور دیده می شود.
وی خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب آموزش ها در خارج کشور صورت می گرفت، اما اکنون همه چیز داخل کشور است حتی بهتر آموزش می دهیم و نیروی دریایی به سامانه های مدرن مجهز شده است.
وی بومی و اسلامی شدن طرح ها و تفکرها را از اقداماتی دانست که تحقق یافته است و گفت: ایثار و فداکاری را در خارج درس نمی دهند اینهاست که قدرت بازدارندگی ما را شکل می دهد.

**فرهنگ دفاع مقدس
فرمانده عالی رتبه ارتش در دوران دفاع مقدس گفت: وقتی جنگ نیست، مسایل دیگر برجسته می شود و روی آنها حساسیت بیشتری پیدا می کنیم، اما این به معنای کمرنگ شدن فرهنگ دفاع مقدس نیست.
معنوی تاکید کرد که اگر دوباره اتفاقی بیفتد ملت با فرمان رهبری بسیج می شود.
وی بدترین خاطره خود را از دست دادن دوستان و بهترین خاطره اش را سخت کوشی پرسنل نیروی دریایی و دوام آوردن با هر کمبود و سختی بیان کرد.
این مقام ارتش درباره ضرورت پذیرش قطعنامه ۵۹۸ گفت: اگر دفاع مقدس ۵۰ سال هم طول می کشید دفاع می کردیم، اما حضور مستقیم نیروی دریایی آمریکا و غرب یک جبهه بزرگ تر را ایجاد می کرد و این ورای جبهه عراق بود.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

آلبوم تصاویر خرمشهر – سیصد تصویر

آلبوم تصاویر خرمشهر  – سیصد تصویر ( کلیک کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *