تیتر خبرها
خانه / بخش 5) جنگ تحمیلی / 5)8) هويزه وشهيدان جاودان آن / 5)8)1) خاطرات بازماندگان حماسه هويزه / یادنامه تعدادی از شهدای گرانقدر حماسه هویزه، محمد حسن قدوسی، علی حاتمی، محمد فاضل

یادنامه تعدادی از شهدای گرانقدر حماسه هویزه، محمد حسن قدوسی، علی حاتمی، محمد فاضل

عنوان : محمدحسن قدوسی فرزند ایت الله قدوسی و نوه علامه طباطبائی مفسر بزرگ قرآن

یادنامه شهدای حماسه هویزه
یادنامه شهدای حماسه هویزه

نام : محمدحسن

نام خانوادگی : قدوسی

نام پدر : علی

شماره شناسنامه : ۷۲

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحمیلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگیرى مستقیم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

بنیاد استان : اداره کل شمال شرق(استان تهران)

بنیاد شهر : منطقه ۵

زندگینامه شهید:

شهید محمد حسن قدوسی در سال ۱۳۳۶ در قم متولد شد . پدر وی شهید ایت الله قدوسی از مدرسین و استادان حوزه علمیه قم بود . حسن دارای نبوغ و استعداد فروانی بود وی دورس ابتدایی و متوسط را در قم گذراند و از اواسط دوره متوسطه با زمینه خانوادگی که داشت و تحولات فکری که در وی به وجود آمد در جریان مبارزات ، پخش اعلامیه ها و مطالعات اسلامی می کرد و در این مدت تحولات فکر مختلفی را گذراند و با اینکه خانواده وی از لحاظ مادی نیازی نداشتند ولی مدتی به کارگری و کار ساختمانی پرداخت . و با همه اینها فعالیتهای سیاسی خود را نیز ادامه داد .

بعد از اتمام تحصیل به مشهد عزیمت نمود در دانشگاه وی شروع به همکاری با گروهکهای مسلمان و مبارز دانشگاه نمود و هر چه بیشتر در متن مبارزه قرار می گرفت و در همین حال مطالعات اسلامی خود را با علاقه ای بسیار دنبال می نمود . او علاقه ای بسیار به جامعه شناسی اسلامی داشت و مطالعات و تفکرات بسیاری در این زمینه نمود . وی در جریان مبارزات خود یک بار بازداشت شد . در ۱۷ شهریور در مشهد در یک درگیری مسلحانه به شدت مجروح شد و برای اینکه به دست ساواک نیفتد از یک بیمارستان به بیمارستان دیگر منتقل می شود بعد از بهبودی نسبی با اینکه یک دستش از کار افتاده بود و نیاز به معالجه و استراحت داشت از معالجه خودداری نمود و همچنان در مبارزات با رژیم شاه شرکت کرد .

بعد از پیروزی انقلاب ابتدا در کمیته های تهران به کار پرداخت . و سپس به مشهد رفت و در آنجا در دانشگاه و بیرون آن مشغول فعالیت بود . وی با عده ای از دوستانش انجمن اسلامی دانشگاه مشهد را بنیان گذاشت و در آن به فعالیتهای اسلامی می پرداخت .

یک بار که وی برای دیدار با امام به همراه دوستانش به تهران آمده بود به پدرش شهید آیت الله قدوسی گفته بود : من در جبهه ها احساس کردم که زمانی که دشمن حمله می کند و ما در محاصره خمپاره های دشمن قرار می گیرم و آنقدر خمپاره به طرف ما شلیک می کنند که گویی از آسمان خمپاره می بارد . آنوقت است که معلوم می شود چه کسی خداپرست است و موحد واقعی کیست : بعد از آن دوباره به جبهه باز می گردد . و در روز ۲۸ صفر بعد از یک پیروزی ارتش اسلام وی و یارانش شروع به پیشروی می کنند و بعد از ساعتها پیشروی و پیاده روی در محاصره قوای ارتش بعث عراق قرار می گیرند و در یک مقاومت دلیرانه حماسه خون و ایمان را به نمایش می گذارند و تا آخرین نفر به شهادت می رسند .

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

——————————————————————————–

عنوان : حسین زارعی فرد

نام :حسین

نام خانوادگى :زارعى‌فرد

نام پدر :محمدعلى

تاریخ‌تولد :۰۱/۰۸/

۱۳۴۶ ش.ش :۱۰۷۱

محل‌صدورشناسنامه :فیروزاباد

تاریخ شهادت :۲۲/۰۱/۶۲

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحمیلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگیرى مستقیم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنیادشهیداستان‌فارس

شهر :اداره‌بنیادشهیدفیروزآباد

وصیت‌نامه :

زارعى فرد حسن

پیکار کنید براى احراض حق و بگذارید به جاى ذلت و ننگ دامن و کفن شما اغشته به خون بدنتان باشد على (ع ) درود به رهبر کبیر انقلاب اسلامى و تمامى شهیدان به خون خفته و پدرانى که جوانان ناکام خود را به جبهه هاى حق علیه مى فرستند و زیرشهادت نامه انها امضا مى کنند وصیت نامه خود را آغاز مى کنم.

آرى آفتاب چه زود غروب مى کند آنگاه خدا خواهد که انسانى دنیا را وداع گوید اما چه زیباست که این تقدیر به لطافت قلب مادرى باشد که فرزند دلبندش را در آغوش گیردو این کار میسر نباشد مگر با شهادت در راه خدا و

مکتب و وطن و…

اینک که با یاد خدا به جبهه مى روم نه براى انتقام از دشمنان است بلکه تنها هدفم از این کار احیاء دینم و و تداوم انقلابم مى باشد و براى رسیدن به این هدف پاى در چکمه مى کنم و خدا رابه یارى مى طلبم زیرا که هدفم خدا و مکتبم اسلام و مرادم روح الله است ارى مى روم تا به نداى هل من ناصر ینصرنى امام شهیدمان حسین (ع ) پاسخ مثبت دهم و مى روم تا به گفته اماممان خمینى بت شکن یا کشته شوم و یا بکشم چون دردو حال پیروزم مادرعزیزم من خود آزادانه شهادت را انتخاب کردم و منتظر شهادت بودم که به ان رسیدم .

مادرم خواهشى که از تو دارم این است که مبادا برمرگ من بگریى زیرا امام بزرگوارمان در سوگ فرزندش اشک نریخت چون مى دانست که رضاى خدا در این امر مى باشد و همچنین گریه شما باعث خوشحالى دشمنان انقلابمان خواهدشد و به ما نگوئید جوان ناکام زیرا مادر این دنیا کام داشتیم و کاممان شهادت بود که به آن رسیدیم.

مادرم وقتى من شهید شدم بر سر خانه مان علم سبز سوار کن و شما اى خواهران عزیزم از شما مى خواهم که همچون تمامى خانواده شهدا از همه گذشته همچون‌زینب با خطبه خود مشت محکمى بر دهان یاوه گویان و منافقین بزنید و برادر عزیزم راه خدا بهترین و برترین راههاست پوینده و کوشنده این راه باش و همیشه توکل برخدا کن و در اخر از امت شهید پرور مى خواهم که وحدت خود را حفظ کنند . والسلام به امید پیروزى لشکر اسلام برکفر .

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

عنوان : محمود قاسمی

نام : محمود

نام خانوادگی : قاسمی

نام پدر : علی

شماره شناسنامه : ۳۷۲

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحمیلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگیرى مستقیم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

بنیاد استان : اداره کل جنوب غرب(استان تهران)

بنیاد شهر : منطقه۶

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

عنوان : قدیر قدرتی

نام :قدیر

نام خانوادگى :قدرتى

نام پدر :محمدحسن

تاریخ‌تولد :۲۷/۰۹/

۱۳۴۱ ش.ش :۲۵۲

محل‌صدورشناسنامه :دامغان تاریخ

شهادت :۱۶/۱۰/۵۹

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحمیلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگیرى مستقیم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنیادشهیداستان‌تهران

شهر :اداره‌بنیادشهیدمنطقه‌۶(راه‌آهن)

وصیت‌نامه :

قدیر – قدرتى

فرازهایى از وصیت‌نامه و سایر آثار فرهنگى شهید : مى گفت : « این جنگ بین اسلام و کفر است

مادامى که بعثى‌ها در کشورمان هستند باید بقیه کارها را کنار گذاشته و مهمترین

مسئله را جنگ بدانیم » به همین دلیل پس از شروع جنگ تحمیلى حضور درجبهه‌هاى نبرد را

مقدم بر تحصیل دانست .

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

عنوان : علی حاتمی

نام :على

نام خانوادگى :حاتمى

نام پدر :ابوطالب

تاریخ‌تولد :۲۸/۱۱/

۱۳۳۷ ش.ش :

۲۶۹۸ محل‌صدورشناسنامه :تهران

تاریخ شهادت :۱۶/۱۰/

۵۹ نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحمیلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگیرى مستقیم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنیادشهیداستان‌تهران

شهر:اداره‌بنیادشهیدمنطقه‌۶(راه‌آهن)

وصیت‌نامه :

۱۲۱۰۶۸۴ – على حاتمى

سلام و درود بر امام امت خمینى کبیر درود و تهنیت به امت شهید پرور، امتى که حضور و آگاهى خود را در تمام صحنه‌هاى انقلاب اسلامى ایران به اثبات رسانیده است . سلام بر دانشجویان مسلمان و مبارزى که در اقصى نقاط جهان مظلومیت ملت ایران را فریاد مى‌کشند و مستکبران تاریخ را به زانو در آورده‌اند و با اعتصاب غذاى خود بجان ستمگران ، تشویش افکنده‌اند و درود بر خطى که مبارزه با هر چه شرک را در انحصار خود دارد و خطى که به اثبات رسانیده که تنها امید مستضعفین جهان و حرکتهاى اسلامى است و تنها این خط است که مى‌تواند قدس ، این قلب محرومان مسلمان را نجات بدهد . با اینکه مى‌دانم این نوشته به درازا مى‌کشد ، ولى حس مى‌کنم که مسئولیت اینجانب تا آنچه را که لازم مى‌دانم بنویسم مى‌خواهم از محیطى که برادران و خواهران دانشجو در لانه جاسوسى بوجود آورده بودند ، بنویسم . محیطى که مرا ساخت و باعث پرورش من شد و محیطى که مى‌تواند نمونه باشد . اول از نمازهاى جماعت بگویم .

امام جماعت خوئینى‌ها بود . شاید بهترین نمازهایم را در لانه جاسوسى خوانده باشم . بعد از هر نماز ، امام براى ما صحبت مى‌کرد ، از تزکیه نفس و خودسازى مى‌گفت ، از تقوى و از پاکى حرف مى‌زد ، از راهنمائى و هدایت سخن مى‌راند و از شهادت مى‌گفت و از سپاه پاسداران ، سپاهى که خود جوش بود و پاسداران از لحاظ ایمان و اعتقاد و اخلاق نمونه بودند گفتگو مى‌کرد .

از امام امت خمینى برایمان تعریف مى‌کرد ، از استاد بزرگوارش امامى که سالها تزکیه نفس کرده است حتى یک شب هم نماز شب خود را ترک نگفته است امامى که تمام حرفهایش و رفتارش بوى وحى مى‌دهد و الگوست و امام خوئینیها از شخصیتهاى اسلامى سخن مى‌گفت . اشخاصى که سرمایه‌هاى اخلاقى این جامعه هستند و هرکدام براى هدایت این جامعه ارزشمند و مفیدند و از ترور آنها سخن مى‌راند که ترورشان نه با گلوله بلکه با شایعه و تبلیغ صورت مى‌گرفت دیگر بیاد ندارم که امام ما ، در لانه جاسوسى درباره چه مسائلى به بحث مى‌پرداخت ولى این را مى‌دانم که هنگام صحبت تمام برادران و خواهران حرفهایشان را با گوش جان شنوا بودند و محو گفتگوهایشان مى‌شدند و من چقدر بى سعادت بودم که نتوانستم درکلاسهاى تفسیر قرآن ایشان شرکت کنم . او براستى امام ما در لانه جاسوسى بود و تمام حرفهایش براى ما راهنمائى و هدایت بدنبال داشت ، یادم مى‌آید که ایشان در تجزیه و تحلیل مسائل سیاسى، تبحر خاصى داشتند و برادران و خواهران مشکلات خویش را از ایشان مى‌پرسیدند .

خداوند ایشان را در راه خدمت به ملت اسلامى موفق بدارد . شبهاى جمعه استاد پرورش این کمیل زمان به لانه جاسوسى مى‌آمد و ما با ایشان دعاى کمیل مى‌خواندیم و گناهان خویش را اقرار مى‌کردیم .خداوند این کمیل را براى على دوران و براى مسلمانان حفظ فرماید . هفته‌اى یکبار با امام موسى خوئینى‌ها درباره خط امام جلسه داشتیم و امام این خط سراسر مبارزه و سراسر انقلاب ، را براى ما تشریح مى‌کردند .

چه جلسات خوبى بود براستى که من احساس مى‌کردم که چقدر مشکل است که در این خط بودن و این مسیر را

پیمودن . خداوند تمام مسلمانان را در این جهت هدایت فرماید . بخاطر مى‌آوریم که هر وقت حاج احمدخمینى به لانه جاسوسى مى‌آمد برادران و خواهران غرق در شادى و شور مى‌شدند ، بخصوص درمواردى که دانشجویان تحت فشارهاى گوناگون قرار مى‌گرفتند و از هر طرف مورد حمله و تهمت قرار مى‌گرفتند آمدن ایشان نوید دوباره‌اى بر پایدارى این حرکت انقلاب مى‌داد . ایشان به ما امید و صبر و استقامت مى‌دادند که هراس نداشته باشید و بجز خداوند از کسى نترسید و ما امیدوار مى‌شدیم و نیرو مى‌گرفتیم . خداوند این امید امام و خدمتگزار مستضعفین را یارى فرماید . دیدار با شخصیتهاى مبارز و مسلمان از کشورهاى مختلف ما را هر چه بیشتر با توطئه‌هاى آمریکا – این دشمن اصلى ما – آشنا مى‌ساخت . این دیدارها ما را به واقعیت انقلاب اسلامى خودمان واقف مى‌کرد .

انقلابى که در هیچ کجاى دنیا تا کنون رخ نداده و وحدت کلمه آن کوبنده هر قدرت شیطانى و اهریمنى است . انقلابى که اگر شکرش را نگوئیم کفرش را گفته‌ایم و اگر در جهتش گام برنداریم ناگزیر بر ضد آن عمل نموده‌ایم رفتارمان با گروگانها بقدرى خوب و اسلامى بود که روزى یکى از گروگانها گفته بود من فراموش کرده‌ام گروگان هستم اظهارات کوئین گروگانى که اخیرا آزاد شد ، این ادعا را به اثبات مى رساند . و در آخر نامه خطابم به پدر و مادر و خواهران و برادران است . از شما پوزش میطلبم ومعذرت مى‌خواهم که نتوانستم برایتان خدمتى انجام دهم و در حالى که شما زحمت زیادى براى من کشیده بودید و من مى‌دانم وظایف فرزندى و برادرى را در حق شما عمل نکرده‌ام . ولى خواهش مى‌کنم که مرا ببخشید زیرا مقصرم و عذرى ندارم . سلامتى شما را از درگاه پروردگار خواهانم . سلام مرا به تمام دوستان و آشنایان بخصوص دانشجویان مسلمان پیرو

خط امام برسانید .

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

امضاء : على حاتمى

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام : مجید

نام خانوادگی : مهدوی

نام پدر : حسن

شماره شناسنامه : ۴۲۷

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحمیلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگیرى مستقیم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

بنیاد استان : خراسان رضوی

بنیاد شهر : سبزوار

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام :حسین

نام خانوادگى :خوش‌نویسان

نام پدر :عباس‌على

تاریخ‌تولد :۲۷/۰۷/۱۳۳۴

ش.ش :۳۱۰۸

محل‌صدورشناسنامه :تهران

تاریخ شهادت :۱۶/۱۰/۵۹

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحمیلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگیرى مستقیم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنیادشهیداستان‌تهران

شهر :اداره‌بنیادشهیدمنطقه‌۴ (شرق)

وصیت‌نامه :۱۲۸۱۱۹۵

حسین خوشنویسان

همواره مى گفت: به سخنان امام دقت کنید و به اوامرش عمل نمایید.

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام :حسن

نام خانوادگى :فلاح‌نژاد مجارشین

نام پدر :اسماعیل

تاریخ‌تولد :۱۰/۰۸/۱۳۳۸

ش.ش :۲۰

محل‌صدورشناسنامه :اسکو

تاریخ شهادت :۰۶/۰۳/۶۱

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحمیلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگیرى مستقیم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنیادشهیداستان‌آذربایجان‌شرقى

شهر :اداره‌بنیادشهیدتبریز

وصیت‌نامه :

۱۵۷۱۲۳۰ حسن فلاح نژاد

وصیت نامه پاسدار شهید حسن فلاح نژاد

با درود فراوان به رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینى در این برهه از زمان که انقلاب اسلامی‌به رهبرى مائد اعظم و مجاهد نستوه ,امام امت خمینى کبیر میرود که اسلام راستین علوى ,کاخ ظلم ستمگران و مستکبرین تاریخ و عصر را در هم کوبد و مسلمین ومستضعفین به حق خودشان برسند جنگ تحمیلى شروع شده است و بر همه مسلمین واجب است که به تکلیف شرعى خود که همان جهاد فى سبیل الله است عمل نمایند و من به عنوان یک فرد مسلمان واجب دانستم که به جبهه حق و باطل رفته تا با کفار و ستمگران بجنگم و پوزه ستمگران را در هم کوبم و به نداى حق گونه حسین زمان ,خمینى بت شکن لبیک گفته و به جنگ بروم و با کفار بجنگم و آرزو دارم که انشاء الله پیروز شویم و راه کربلا را باز کنیم و با تمام رزمندگان مسلمان به امامت خمینى کبیر در کربلا نماز جماعت را اقامه کنیم و اگر شهادت نصیبم شد آرزوى دیرین من است که در راه حق و دین از جان و مال خود بگذریم و چون جان در مقابل اسلام ,بر کسى ارزشى ندارد و از تمام دوستان و برادران تقاضاى حلیت دارم و وصیت میکنم که گوش بفرمان روح الله باشند و خط امام را دنبال کنند و هیچ وقت به دشمنان دین اسلام فرصت ندهند و خواستارم که پس از شهادتم خانواده ام اصلا ناراحت نشوند و گریه و زارى نکنند و اگر در روز جمعه شهید شدم قبل از دفن این اعمال را انجام دهند :

۱-دعاى ندبه بخوانند .

۲-نام مبارک امام زمان را چند بار ذکر کنند .

۳-با لباس سیاه دفن کنند و اگر در روز جمعه نشد جسدم را در سردخانه نگه داشته در روز جمعه دفن کنید و از خداوند متعال میخواهم که از گناهان ما بگذرد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

روحش شاد و راهش پر رهرو باد

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام :خلیل‌اله

نام خانوادگى :بهارى

نام پدر :محمد

تاریخ‌تولد :۰۲/۰۶/۱۳۳۸

ش.ش :۵۸۴

محل‌صدورشناسنامه :بجنورد

تاریخ شهادت :۰۳/۰۲/۶۵

نوع حادثه :توسط ضدانقلاب

شرح حادثه :توسط ضدانقلاب-درگیرى‌مسلحانه

استان :بنیادشهیداستان‌خراسان

شهر :اداره‌بنیادشهیدبجنورد

وصیت‌نامه :

۱۱۲۵۶۰۵ ـ بهارى ـ خلیل الله

بسم الله الرحمن الرحیم

این وصیت نامه ها انسان را مى لرزاند و بیدار مى کند.(امام خمینى)

وصیت نامه خودم را با خط سرخ شهادت مى نویسم و از خواننده و شنونده این وصیت نامه امیدوارم که فاتحه به روح بخوانند . اول سلام و درود بى پایان بر مهدى موعود و سلام و درود فراوان بر نایب بر حق حضرت مهدى حضرت امام خمینى سلام بر شهداى گلگون کفن از صدر اسلام تا حال بر پدران و مادران و خانواده محترم شهدا و با آرزوى صبر براى آنها، سلام بر رزمندگان جبهه هاى حق علیه باطل و سلام و درود بى پایان بر روحانیت مبارز. وصیت من به ملت شریف ایران امیدوارم که خدا به شما ملت توفیق بدهد که بیشتر از این در راه آرمان الهى و در راه شکوفا کردن هر چه بیشتر جمهورى اسلامى کوشا باشید و نیز یار محبوب امام باشیدو امام را تنها نگذارید .ودربرابر حوادث دنیوى استقامت بورزید وضد انقلاب را سرکوب نمایید ونگذارید به حیثیت جمهورى اسلامى لطمه بزند اگر چه هیچ قدرتى نمیتواند در مقابل اسلام بایستد و مقاومت کند و نیز دست از دعا بر ندارید که پیروزى اسلام به دعاها و نماز شبها بستگى دارد دعا به اسلام ورهبران را فراموش نکنید و نیز همچون على (ع)تقوا را پیشه خود سازید و از خدا بخواهید پیروزى اسلام، مستضعفین را و در نیمه هاى شب صداى یابن الحسن عج فراموش نکنید و از مادیات و مال دنیا چشم بپوشید ومال خود را در راه خدا انفاق کنید که خداوند در قرآن فرموده است ما از مومنان جانها و اموالشان را خریدارى مى کنیم و به جاى آن بهشت برین به آنها میدهم سوره توبه آیه ۱۱۱ ـ ۱۱۲.

از روحانیت پشتیبانى کنید در برابر دشمن همچون کوه و استوار باشید اصلا ترس به دل راه ندهد در برابر دشمن همچون کوه استوار باشید اى مومنان اصلا ترس به دل راه ندهید و از مرگ در راه خدا نترسید چون مرگ ارمغان یک مومن است. مرگ با عزت بهتر است از زندگى ذلت بار و ابا عبدالله فرمودند جنگ میکنیم شهید میشویم ولى تن به ذلت نمى دهم پس ما هم باید از این کلام گوهر بار حسین (ع) اطاعت کنیم یا حسین زهرا اگر آن روز نبودیم که به نداى هل من ناصر ینصرنى تو لبیک گویم ولى الآن ببین که چگونه این فرزندان پاک روح الله به نداى فرزندت خمینى کبیر لبیک مى گویند و عا شقانه در راه اسلام جان میدهند.

امیدوارم که این خدمت ناقابل را هم از من قبول کنى ولى به خدا قسم اگر هفتاد مرتبه مرا بسوزانند و خاکستر بدنم را باد بدهند و دوباره به هم ملحق شود و جان بگیرم دست از تو و فرزندت روح الله بر نخواهم داشت به خدا دلم براى کربلاى خونین و براى حرم شش گوشه‌ات تنگ شده نظر لطف عنایت بفرما. حسین جان من رو سیاهم تو رو سفیدم کن در خانه خدا شرافتمندترین مرگها شهادت است من هم آنقدر باکفار مى جنگم تا به شهادت برسم وصیتم به پدر و مادر عزیزم که اى پدر و مادر گرامى مبادا در شهادت من گریه سر دهید صبر و استقامت کنید شما باید فخر کنید که چنین فرزندى داشته‌اید و در راه خدا داده‌اید اگر خواستید یک وقت گریه کنید براى غریبى حسین (ع) گریه کنید و اهل بیت معصوم حسین (ع) که اسیر یزیدیان شدند.

به یاد على اکبر حسین گریه کنید نه براى من خاک کف پاى على اکبر و على اصغر هم نمى شوم جانم را فدایش مى کنم شما هم براى شهادت او گریه کنید وبرایم نمازبخوانیدوروزه بگیرید ومن مى خواهم مثل امام حسین غریب باشم مرا در یک گوشه خلوتى به خاک بسپارید برادرانم انشاء الله خدا شما توفیق دهد اسلحه را بردارید.

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام : حمید

نام خانوادگی : شاهید

نام پدر : مهدی

شماره شناسنامه : ۲۷۰

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحمیلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگیرى مستقیم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

بنیاد استان : خراسان رضوی

بنیاد شهر : مشهد

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

عنوان : محمد فاضل

نام :محمد

نام خانوادگى :فاضل

نام پدر :محمدحسین

تاریخ‌تولد :۰۲/۰۲/۱۳۴۸

ش.ش :۱۰۱

محل‌صدورشناسنامه :سبزوار

تاریخ شهادت :۲۶/۱۰/۵۹

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحمیلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگیرى مستقیم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنیادشهیداستان‌خراسان

شهر :اداره‌ بنیاد شهید سبزوار

وصیت‌نامه :

۱۵۵۱۳۵۸ محمد فاضل

(( بسم الله الرحمن الرحیم )) انسان داراى سه نوع مالک هست :

۱- اربابان متعدد و بدخو و ناسازگار با یکدیگر

۲- اربابان متعدد و بدخو و ناسازگار با مملوک

۳- اربابان متعدد و بدخو و سازگار با مملوک

انسان نمى‌تواند خود را از قید همه چیز آزاد کند. انسان بى‌انگیزه کارى انجام نمى‌دهد.

باطمأنینه و انشاء الله یقین قلبى و حاصل شدن قطع در کوچیدنم جز اینکه از همه حلالى مى‌طلبم. وصیت دیگرى در نظرم نیست. ( اقبل عذر اخیک فان لم یکن له عذرا فالتمس له عذر ).

والسلام عبدالله : محمد فاضل

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام : مصطفی

نام خانوادگی : مختاری

نام پدر : میرزامنصور

شماره شناسنامه : ۴۳۸

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحمیلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگیرى مستقیم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

بنیاد استان : خراسان رضوی

بنیاد شهر : سبزوار

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام :رمضان‌على

نام خانوادگى :آقایى

نام پدر :حسن

تاریخ‌تولد :۱۲/۰۲/۱۳۳۹

ش.ش :۱

محل‌صدورشناسنامه :کرج

تاریخ شهادت :۰۷/۰۵/۶۱

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحمیلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگیرى مستقیم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنیادشهیداستان‌تهران

شهر :اداره‌بنیادشهیدکرج

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام :اکبر

نام خانوادگى :حاجى‌مهدى

نام پدر :محمد

تاریخ‌تولد :۱۰/۱۱/۱۳۳۴

ش.ش :۲۰۸

محل‌صدورشناسنامه :تهران

تاریخ شهادت :۱۶/۱۰/۵۹

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحمیلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگیرى مستقیم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنیادشهیداستان‌یزد

شهر :اداره‌بنیادشهیدیزد

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

نام :سلیمان

نام خانوادگى :تى‌تى‌یان

نام پدر :حسن

تاریخ‌تولد :۲۶/۰۵/۱۳۲۴

ش.ش :۵۴۰

محل‌صدورشناسنامه :سمنان

تاریخ شهادت :۱۶/۱۰/۵۹

نوع حادثه :حوادث‌مربوط به‌جنگ‌تحمیلى

شرح حادثه :حوادث ناشى ازدرگیرى مستقیم بادشمن-توسط دشمن‌درجبهه

استان :بنیادشهیداستان‌سمنان

شهر :اداره‌بنیادشهیدسمنان

منبع: اطلاع رسانی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران

درباره ی سید محمد هاشم پوریزدانپرست

دانشجویان مسلمان پیرو خط امام تسخیر لانه جاسوسی

مطلب پیشنهادی

معرفی شهر هویزه شهر نور، شهر شهیدان خدایی و شهرخالقان حماسه تاریخی

معرفی شهر هویزه شهر نور، شهر شهیدان خدایی و شهرخالقان حماسه تاریخی

معرفی شهر هویزه شهر نور، شهر شهیدان خدایی و شهرخالقان حماسه تاریخی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *