تیتر خبرها
خانه / بخش 2) لانه جاسوسی آمریکا در ایران / 2)10) معرفی کتابهای مرتبط با جریان لانه جاسوسی / جای خالی اثر ایرانی تحلیل “انقلاب دوم” در برابر ۴۰ عنوان کتاب خارجی

جای خالی اثر ایرانی تحلیل “انقلاب دوم” در برابر ۴۰ عنوان کتاب خارجی

معصومه ابتکار در “شب خاطره” گفت: تاکنون در بیش از ۴۰ عنوان کتاب و ده‌ها مقاله خارجی در سراسر دنیا به تحلیل واقعه تاریخی تسخیر لانه جاسوسی(انقلاب دوم) پرداخته شده است. اما در ایران هنوز تحلیل و پژوهش جامعی در این باره صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزار کتاب ایران(ایبنا) معصومه ابتکار، عضو شورای اسلامی شهر تهران، در یکصد و هفتاد و ششمین برنامه شب خاطره به بیان خاطرات خود از حضور در جمع دانشجویان مسلمان پیرو خط امام و تسخیر لانه جاسوسی(سفارت) آمریکا پرداخت.

وی گفت: دانشجویان مسلمان پیرو خط امام از ۴ دانشگاه فعال ـ امیرکبیر، شهید بهشتی، تهران، صنعتی شریف ـ گرد هم آمدند و این کار را انجام دادند.

ابتکار خاطر نشان کرد: این حرکت توسط قشر دانشجو و روشنفکر جامعه انجام گرفت. بعد از تسخیر کامل سفارت توسط دانشجویان، امام خمینی(ره) بر استقلال و مسالمت آمیز بودن جریان این کار تاکید داشتند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: بعد از تسخیر، عده‌ای از دانشجویان اسناد لانه جاسوسی را جمع‌آوری و بررسی کردند که نتیجه آن هنوز به صورت کتاب و لوح فشرده منتشر می‌شود.

وی در ادامه خاطراتی از وضعیت گروگان‌های سفارت و نحوه آزادی آن‌ها بازگو کرد.

خاطرات معصومه ابتکار از جریان تسخیر لانه جاسوسی آمریکا به زبان انگلیسی در کانادا منتشر شده و متن فارسی آن با عنوان “تسخیر” از سال ۱۳۷۹ تاکنون توسط انتشارات موسسه روزنامه اطلاعات به دو چاپ رسیده است. ترجمه عربی این کتاب هم در لبنان توسط نشر الهادی عرضه شده است.

معصومه ابتکار تصریح کرد: بعد از چاپ این کتاب بیگانه بودن نسل امروز با وقایع تاریخی انقلاب را حس کردم. خاطرات بسیاری از واقعه تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸هست که نسل امروز باید از آن‌ها باخبر شوند تا علت این حرکت را از جانب دانشجویان بدانند.

وی با تاکید بر این که اشغال سفارت آمریکا بر بسیاری از مناسبات جهانی سایه افکند، گفت: تا کنون بیش از ۴۰ عنوان کتاب و ده ها مقاله در سراسر دنیا به تحلیل این رویداد و واقعه تاریخی پرداخته‌اند، اما در ایران هنوز تحلیل و پژوهش جامعی در این باره صورت نگرفته است.

معصومه ابتکار افزود: در برابر واقعه‌ای مانند تسخیر لانه جاسوسی که “انقلاب دوم” نام گرفت و حرکتی تاریخ ساز بود، تاریخ نگار باید با استناد به حقایق و واقعیت‌ رویداد‌ها به بررسی و تحلیل تمام زوایای آن بپردازد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: هر انقلابی هزینه‌هایی برای پیروزی پرداخته است. انقلاب ما با پشتوانه مردم به دستاوردهای مهمی رسیده که امروز باید به نسل دانشجو اجازه پرسش در باره آن‌ها بدهیم تا درباره انقلاب کشور خود بیشتر بدانند.

در این برنامه شب خاطره فیلم‌های مستندی از فعالیت‌های مختلف دانشجویان مسلمان پیرو خط امام به نمایش درآمد.

در یکصد و هفتاد و ششمین شب خاطره و در مسابقه “صدای آشنا” به یاد خاطره گویان برنامه های قبلی، صدای ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان سینما پخش شد و به آنان که صدای وی را شناختند، جوایزی تعلق گرفت.

یکصد و هفتاد و ششمین شب خاطره دفاع مقدس با حضور جمعی از شخصیت‌ها و مسوولان فرهنگی، رزمندگان و بسیجیان سال‌های دفاع مقدس، خانواده شهدا و جانبازان و اقشار مختلف مردم، عصر دوم آبان در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

درباره ی مدیریت

مطلب پیشنهادی

جریان‌شناسی فعالان رابطه با آمریکا منتشر شد

این کتاب با رویکردی تاریخی ـ سیاسی می‌کوشد تا با کاویدن در مواضع و حوادث …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *